Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Analizele Medicale, intre fericire si disperare (2022)

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
109 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,819
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare, am implinit varsta de 37 ani pe data de 27 iulie 2022. Ultimele analize de sange le-am facut in martie 2019 si in afara de Vitamina D joasa (dupa iarna si oricum nu-mi place la soare), vitamina B12 joasa si trigliceride marite, nu erau probleme.

Am facut analize acum, e drept la un laborator nou aparut in Slatina (SynLab) si mi-a iesit hiperuricemie (acid uric marit, nu stiu daca in 2019 am facut acest parametru), glicemie in parametri, colesterol OK, trigliceride marite, dar TGP si TGO marite, mai mari ca in 2019, astea 2 impreuna cu acea hiperuricemie care da risc de guta sunt motivul supararii mele actuale.

Si e ridicol pentru mine ce trebuie scos pentru a scadea uricemia: carnea, tonul (pestele), fasolea, lintea, mazarea.

Sunt foarte nervos, un organism care nu poate duce bine 1 singur viciu nu e un organism robust dupa parerea mea. Pana acum daca nu mancam dulce 3 zile imi iesea glicemia sub minim.

Am un unchi prin alianta care fumeaza, bea si mananca ce e bun, dar fumeaza si bea non stop si a facut acum 77 ani, nu are nici pe dracu, imi vine sa-mi injur genetica proasta pe care o am (bunicul patern mort de cancer la 52 ani, tatal la 59 de ani tot de cancer, bunicul matern traieste la 90 ani, bunicile amandoua moarte la 80 ani).

Am 1 singur viciu si acela e placerea de a manca. Cum toata copilaria am avut numai restrictii pe partea asta, dupa 2011 mi-am dat liber la placeri, dupa 2017 si mai rau, cu 2 shaorme saptamanal.

Nervos acum, ma gandesc ca si Covidul si vaccinul (stiu, era mai rau fara vaccin, dar Covidul tot a alterat niste parametri, la unii ataca ficatul, la altii inima) au avut o contributie in chestia asta.

Dar voi repeta analizele cel mai probabil la Synevo. Sa nu am voie sa mananc carne, sosuri, shaorma si dulciuri e sfarsitul lumii pentru mine.

Ma simt bine, nu am probleme, dar cifrele alea sunt cam nasoale. Mai ales TGP (parca 91) si acidul uric (nu era mult peste, dar este).

Parerea unui medic este ca parametri de la ficat sunt mariti, nu mult dar sunt. Iar la hiperuricemie trebuie niste medicamente si regim alimentar.

Miscare fac doar 1-2 ore de mers pe jos, aproape zilnic, in functie de timp sau oboseala data de serviciu. Imi place sa merg pe jos, dar din pacate alte sporturi nu practic. Si imi place sa mananc, vorba lui Ionut Lenghel.

Merg acum la medicul de familie, sa ma enervez si mai tare, si voi repeta analizele peste 1 luna.

Ah, acum fata de 2019 a iesit si Vitamina B12 la nivel bun. D-ul e tot jos, desi suntem la final de vara.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Psiholog nea ceașcă

Ai o problemă undeva care te face să mănânci anapoda.
Mâncatul e o necesitate, nu trebe să fie viciu.

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
".. doua saorme saptamanal.."

ha ha ha... cand eram tanar prin Bucale, mancam doua saorme "cu de toate" zilnic...  dar si cutreieram tot orasul

Vezi ca acidul uric ridicat da in guta si doare ca dracu aia.

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
axeaza-te pe astea: Pentru scăderea riscului de gută se recomandă efort fizic regulat, în limita toleranței personale și scădere în greutate la persoanele cu exces ponderal (-1.5-2.5 kg/lună, prin dietă echilibrată).

si baga mai multe condimente, de genul turmeric(dar de firma ca altfel e nasol).


daca ai deficit de b12 inseamna ca bagi alte chestii mai mult pe langa carne. energizante nu bei? :)

Edited by Punter, 05 October 2022 - 10:25.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,819
  • Înscris: 14.10.2008

 LukRo, on 05 octombrie 2022 - 10:17, said:

".. doua saorme saptamanal.."

ha ha ha... cand eram tanar prin Bucale, mancam doua saorme "cu de toate" zilnic...  dar si cutreieram tot orasul

Vezi ca acidul uric ridicat da in guta si doare ca dracu aia.
Uite asta voiam, sa mananc ce si cat vreau, dar sa nu ma ingras.

Daca ma ingras, dar ma simt bine nu e o problema. Sunt pe SUA style. Dar uite ca cifrele sunt nasoale deja, ideea de guta si durere nu e OK, prefer sa mor decat sa am dureri.

Edited by Neaceasca85, 05 October 2022 - 10:24.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Neaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 10:24, said:


Ce greutate ai acum? Dar in 2019 cand ti-ai facut ultima oara analizele?

Edited by MembruAnonim, 05 October 2022 - 10:28.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,819
  • Înscris: 14.10.2008
Martie 2019, septembrie 2022.

Am intre 110 si 120 kg, nu m-am mai cantarit demult, in 2017 aveam 112, scazusem de la 116 in 2016.

Nici inaltimea nu ma ajuta, 1,70.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La 1,70  sa stii ca e cam mult 120 kg. Eu cred ca te ingrasi de la sosuri, prajeala, mancare foarte procesata etc, nu de la carne in sine.
Eu mi-as face in casa shaorma.

Edited by MembruAnonim, 05 October 2022 - 10:44.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Initiator e celebru ca la 12 noaptea e prezent la shaormerie. Plus ca e foarte stresat de panourile fotovoltaice. Analizele sunt chiar ok în situație de shaorma+stres.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Auzi Nea Ceașcă

YOLO

Dă-le dreacu de analize, și doctorii ăștia e niște șarlatani

Ia și bagă ce îți place, asta e.
Nu să poate și cu ... și cu sufletu-n rai

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Cine naiba te-a pus sa faci analize ?  Eu tocmai de asta nu le fac.

ON:  redu painea. Sau elimin-o daca poti.  Daca mananci carne la masa dar fara paine, vei vedea ca nu mai iei in greutate.  De asemenea orice produs sau suc care este dulce. (Cola included). Nu pune zahar nici macar in ceai sau cafea.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,819
  • Înscris: 14.10.2008
Nu pun zahar in cafea. Cafea beau doar 1 pe zi daca lucrez, altfel in weekend si concediu nu. Cola ocazional, chiar rarisim, dupa shaorma apa nene, nu cola.

Da, painea e o problema, mananc cam multa, sunt pe paine de casa de ceva ani. Numai rosii cu branza si cartofi prajiti mananc fara paine. In rest toate cu paine.

Mezelurile le-am rarit drastic dupa 2014 cand a decedat tata (cancer colon sigmoid metastazat pe vertebre si maduva spinarii) dar am indesit shaorma, viciul s-a mutat la shaorma.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Bogotta, on 05 octombrie 2022 - 10:40, said:

ON:  redu painea. Sau elimin-o daca poti.  Daca mananci carne la masa dar fara paine, vei vedea ca nu mai iei in greutate.  De asemenea orice produs sau suc care este dulce. (Cola included). Nu pune zahar nici macar in ceai sau cafea.

Frate da nu-ți vezi tu de treaba ta ?

Posted Image

#14
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Cat este acidul uric? Intreaba medicul de Milurit.

#15
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

 Neaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 10:30, said:

Martie 2019, septembrie 2022.

Am intre 110 si 120 kg, nu m-am mai cantarit demult, in 2017 aveam 112, scazusem de la 116 in 2016.

Nici inaltimea nu ma ajuta, 1,70.
Inițiator si nu te deranjeaza sa cari suta de kile si ceva dupa tine tot tmpul impotriva gravitației?

#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Apuca- te de munca fizică și nu o sa mai ai nimic. Cat suntem tineri organismul tine sub control aceste abuzuri prin hormoni, enzime, dar organele care le secretă muncesc mult și se uzează. Mișcarea susținută, dpmdv, e medicament, mai ales în aer liber. Consuma energia în exces din ficat, are efecte anti cancer, accelerează regenerarea celulara etc. Da, sunt persoane care pot face excesele astea toată viața și n au nimic, sunt norocoși.

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 01.11.2005

 Neaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 10:24, said:

Uite asta voiam, sa mananc ce si cat vreau, dar sa nu ma ingras.
De parca esti singurul care vrea asta...

Ceasca, cel mai mare dusman al tau esti tu. Bagi toate cacaturile in tine, miscare ioc, esti cat casa, si apoi te vaiti.

Ma scuzi, dar eu n-am pic de compasiune de astia care manca de la Mec dar se vaita ca au boli. Si uite asa, inca unul care demonstreaza ca cel mai mare dusman al zilelor de astazi este mancarea (si aia de proasta calitate si aici includ si bauturile) si sedentarismul. CEL MAI MARE.

Restul cu poluare, ca ne baga nu stiu ce in vaccin, 5G, sosoaca, bluetooth si alte chestii  sunt far-far away..

Edited by tehnics, 05 October 2022 - 10:58.


#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 Neaceasca85, on 05 octombrie 2022 - 09:54, said:


Am un unchi prin alianta care fumeaza, bea si mananca ce e bun, dar fumeaza si bea non stop si a facut acum 77 ani, nu are nici pe dracu, imi vine sa-mi injur genetica proasta pe care o am…

singura diferenta intre tine si unchiul ala e ca el nu-si face analize, degeaba dai tu vina pe genetica   :)

in plus, el probabil face ceva mai multa miscare si n-a mancat o saorma in viata lui, dar astea sunt detalii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate