Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Comfirmare plata anaf

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
In data de 20.09 am facut o plata la anaf prin ghiseul, in data de 26.09, am primit somatie ca nu am platit suma datorata, insa la mine apare in procesare, cum arat celor de la anaf ca eu am platit?
Am intrat pe spv la obligatii de plata si pe mine ma arata la data de 23.09 cu sume de plata, insa eu le-am platit....sper ca nu trebuie sa ma prezint la anaf.

#2
Rmdvleg

Rmdvleg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.03.2022
Poti sa le demonstrezi cu extrasul de cont, pentru ca sigur banii ti-au plecat dim cont. Intra in SPV la sesizari si explica ce s-a intamplat, ataseaza somatia si ataseaza si extrasul de cont. De obicei la noi in Romania sa ajunga un dosar de la etajul 1 la etajul 2 dureaza cam 2 saptamani, dapai cand vine vorba de digitalizare. ( iti spun dim propria experienta)

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă n-ai primit comfirmare, înseamnă că plata nu e efectuată.

Dacă la mine înseamnă în aplicația de banking, și acolo apare "în procesare", plată nu este încă făcută.

Edited by waterman, 27 September 2022 - 14:13.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,955
  • Înscris: 24.04.2013
Pe ghiseul.ro, daca prin acea platforma ai platit, ar trebui sa gasesti dovada platii la ‘Plăți anterioare’.

Altfel, dureaza ceva pana cand ANAF proceseaza plata si stinge creanta. Posibil ca somatia sa fi fost emisa automat in secunda doi dupa expirarea termenului, fara sa fi verificat daca exista vreo plata in procesare sau macar sa fi dat ceva timp sa se termine cu procesarea unei eventuale plati facute la sfarsitul termenului.

#5
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Da, eu am achitat in 20.09 plata e si acum in comfirmare, si eu am primit somatie ca in 22.09 aveam de plata sume catre anaf si de nu le plătesc in termen de 15zile o sa procedeze la executarea silita.
Tara "pacii". Nu înțeleg de ce durează atat din moment ce in sistem arata platit, un transfer bancar e maxim 2 zile, dar ei o proceseasa, oare ce fac? Număr banii?


#6
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Dureaza mai mult de o saptamana sa ajunga banii de la ghiseul.ro la anaf. Nu stiu ce le ia atat sa incarce platile astea, ca la primarie azi platesc pe ghiseul.ro si maine primaria vede plata. Numai anaf o vede dupa o saptamana.Posted Image

#7
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Si la ghiseu daca platesti si tot e intarziere. Patit sa platesc saptamana asta mii de lei ce ramasera de plata, iar saptamana viitoare sa primesc popriri.
Si mai platesti si taxa pe popriri din cauza lor.

#8
omrau

omrau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,917
  • Înscris: 06.10.2015
Salut băieți, dacă nu aveam o problema similară n as fi aflat in veci de topicul asta. Am primit o somație cu titlu de executare silită dacă nu o plătesc, “Diferențe de impozit anual regularizat” in valoare de 1222 pe hârtie. Ajuns la ANAF pt informații, de orice fel, pt ca eu nu dețin nimic pe numele meu, mobil, imobil etc, nu am aflat nimic. Bă dimpotrivă Dna de la ghișeu mi a mai adăugat 100 RON penalizare la suma de pe act, și o foaie cu care sa merg la trezorerie sa achit. Desigur, ca un roman dobitoc ce sunt, am mers și achitat suma totala de 1322, dar nici la ora actuala nu știu pentru ce a fost. Caut răspunsuri și efectiv nu găsesc nimic. Un scam infect made by statul Roman. Și credeți ma, nu dețin nimic pe numele meu, nu tranzacționeze Crypto, nu joc la pariuri, nu am amenzi neplătite, dar cu toate astea am o somație.

Edited by omrau, 30 September 2022 - 10:41.


#9
cetces

cetces

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.08.2022
Asa se intampla. Asta e sistemul.
Pus poprire pe conturi intr-o zi, suma vreo 8000 lei. Mers la ANAF pentru achitare, la ghiseu nu stia nimic, trebuia ca tu sa ii spui ei ce ai de plata si cum. Facut trimitere la alt ghiseu, ghiseu care nu stiau nici ei unde se afla exact doar ca e la intrarea7 pe undeva. Mers la alt ghiseu de la intrarea7 unde primesti directionare spre labirintul3, unde dai si acolo de un angajat la fel de paralel la ghiseu, intr-un final dupa explicatii ca la prosti nimereste ceva in calculator.
Functionar: trebuie platit in contul X suma de 9800 lei.
Cetatean: cum 9800 lei, daca poprirea e de 8000 lei?
Functionar: pai asa inteleg eu ca imi apare mie aici.
Cetatean: mai verificati, ca n-are cum.
Functionarul mai da din taste si mouse, dupa care concluzioneaza: Da, asa este, e 8000 lei in contul Y.

Efectiv functionarii ori sunt retardati ori sunt ticalosi si incearca sa fure. Alta explicatie nu exista.
Nu mai zic ca se pricep functionarii la calculatoare mai prost decat nepotelul de 5 ani, nu stiu efectiv sa tasteze pe tastatura, mouseul nu stiu sa il tina in mana... zici ca sunt luati de la sapat santuri si adusi sa lucreze la ANAF... asta in timp ce tineri absolventi ar vrea sa lucreze pe bune in institutie dar nu au loc de astia care sunt adusi pe pile de la sapat santuri pe posturi caldute bine platite de ruda aia mai rasarita care a prins un post politic bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate