Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Alegere sistem supraveghere dahua sau wi-fi - probleme si dileme

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
hymura9

hymura9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.10.2011
Salutare

Vreau sa fac un proiect pentru casa de la tara unde am nevoie de un sistem de supraveghere cu 3 sau 4 camere iar bugetul este undeva la 1300-1500 lei.
Unele parti din sistemul de supraveghere le am deja dar nu tot, monitorul pt dvr il am si am undeva la 120 de metri  de cablu utp cat 5 din cupru .

Sistemul pe care il vreau sa il fac face parte din dvr- Dahua WizSense XVR5104HS-I3 si camerele - Dahua HAC-HFW1500TH-I8.

Dilemele pe care le am sant urmatoarele :

1- daca sa folosesc cablul pe care il am cel utp cat 5 sau sa merg pe coaxial cu alimentare.
2-distanta dintre dvr si camere este de 30-40 de metri si aici ce sa aleg o alimentare simpla cu alimentator simplu si sa merg pe 3-4 alimentatoare sau sa merg pe un singur alimentator mai complex tip sursa avand in vedere distanta foarte mare dintre dvr si camere ?
Sau pentru alimentare sa aleg o priza cat mai apropiata de unde montez camera de supraveghere ca sa mai tai din distanta?

Asta ar fi o varianta.

Iar cea de a doua varianta si sa nu ma mai complic atat ar fi camere cu wi-fi si ip si ar fi alta mancare de peste cu semnalul de wi-fi si distantele dintre router si camere si atunci ar trebui un wi-fi mesh ca sa acopere semnalul de wi-fi si alimentarea.

multumesc si astept sfaturi




#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Zici ca e vorba despre o casa. De unde ies distantele alea 30-40 metri de la DVR pana la camere?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cauta camere cu senzor IR si 8mp. Ia pe cablu. Alegi NVR cu hdd 2TB ptr stocare.

daca vrei neaparat camera aia https://m.vonmag.ro/...jYaAiuVEALw_wcB
cumpara si alimentatorul 12v 1a ,ptr fiecare camera in parte

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007
Camerele fiind analogice, cea mai buna solutie e cablul coaxial cu alimentare. Duce 100m fara pb. Cand il pozezi, ai grija sa-l fixezi in cat mai multe puncte, fara sa-l tensionezi inutil.
Sursele sunt ok din mai multe puncte de vedere. Mai putin spatiu consumat, ai intrerupator general, ai siguranta pe fiecare linie, mi se par ok.
Daca mergi pe camere IP, eu zic sa uiti de wifi. Oricum ajungi la camera cu un fir, pt alimentare. Cumpara camere ip POE si rezolvi si alimentarea si reteaua.

Edited by strongsss, 25 September 2022 - 06:59.


#5
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 07.01.2016
Orice ai face, caută soluții de alimentare care să nu implice fire subțiri, pentru că au rezistență mare, pierzi tensiunea la distanțe mari (peste 20 m) și vei vedea problema asta noaptea când fie vei arde sursa de alimentare, fie nu va funcționa modul IR. Coaxialul sau cablul UTP sunt ok pentru semnal și alimentare.

#6
hymura9

hymura9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.10.2011
Ok
Un update
1 casa are lungimea de 35 de metri cu toate anexele si latimea de 6 metri pe toata lungimea ei.
Casa nu a fost masurata cum trebuie inainte de postarea acestui topic si de aceea am estimat aceste lungimi .
Sistemul cu dvr cred ca va cadea pentru ca accesul prin pod este foarte greoi iar routerul este situat in unul din coltul casei unde este lungimea de 35 de metri iar camerele vor fi montatea pe o singura lungime a casei cea de 35 de metri dar pe aceeasi parte cu routerul.
Eu doream sa trec cu cablurile prin podul casei dar nu prea se poate pentru ca accesul in pod este foarte greoi.
Asa ca ma gandesc la niste camere pe wi-fi dar fara nvr, camerele sa aibe slot pt cardul de memorie care sa poata fi accesate de la distanta si manageriate de la distanta.
Momentant acea casa nu este locuita si se duce cineva acolo o data la 2-3 saptamani care nu stie sa umble cu acest tip de camera .
Voi ce sistem ati alege in cazul asta dvr sau wi-fi
Multumesc

#7
smps

smps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.01.2011

View Posthymura9, on 29 septembrie 2022 - 08:24, said:

Ok
Un update
1 casa are lungimea de 35 de metri cu toate anexele si latimea de 6 metri pe toata lungimea ei.
Casa nu a fost masurata cum trebuie inainte de postarea acestui topic si de aceea am estimat aceste lungimi .
Sistemul cu dvr cred ca va cadea pentru ca accesul prin pod este foarte greoi iar routerul este situat in unul din coltul casei unde este lungimea de 35 de metri iar camerele vor fi montatea pe o singura lungime a casei cea de 35 de metri dar pe aceeasi parte cu routerul.
Eu doream sa trec cu cablurile prin podul casei dar nu prea se poate pentru ca accesul in pod este foarte greoi.
Asa ca ma gandesc la niste camere pe wi-fi dar fara nvr, camerele sa aibe slot pt cardul de memorie care sa poata fi accesate de la distanta si manageriate de la distanta.
Momentant acea casa nu este locuita si se duce cineva acolo o data la 2-3 saptamani care nu stie sa umble cu acest tip de camera .
Voi ce sistem ati alege in cazul asta dvr sau wi-fi
Multumesc
De exemplu eu am un dvr cu patru camere de vreo cinci ani de care sint foarte multumit.
De la DVR si pina la ceea mai indepartata camera de supraveghere am 40 de m.
Am legat doua cabluri de 20 de m ca sa obtin un cablu de 40 de m si pina acuma nu am avut probleme.
Folosesc un singur alimentator de 6A/12V pt.dvr si camere ca sa simplific alimentarea.
De pe telefonul mobil pot sa imi acceses camerele de la distanta prin internet pt ca si DVR-ul se poate cupla la net.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate