Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Exponometru extern și obiectiv de 28 m.m.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Majoritatea exponometrelor externe erau făcute pentru obiecte de 50 m.m. (și probabil 80, dacă era format mediu). Unele aveau fante adaptoare pentru a face măsurarea corectă dacă schimbai obiectivul cu unul cu distanță focală diferită (mai mare sau mai mică).
Am un exponomentru care însă nu are fante adaptoare și vreau să-l folosesc și când folosesc un obiectiv de 28 m.m. Există vreo metodă de calcul care să mă ajute să aproximez ce timp de expunere sau diafragmă ar trebui să folosesc când pun obiectivul cu distanță focală mai mică.

#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 12 august 2022 - 12:15, said:

Majoritatea exponometrelor externe erau făcute pentru obiecte de 50 m.m. (şi probabil 80, dacă era format mediu). Unele aveau fante adaptoare pentru a face măsurarea corectă dacă schimbai obiectivul cu unul cu distanţă focală diferită (mai mare sau mai mică).
Am un exponomentru care însă nu are fante adaptoare şi vreau să-l folosesc şi când folosesc un obiectiv de 28 m.m. Există vreo metodă de calcul care să mă ajute să aproximez ce timp de expunere sau diafragmă ar trebui să folosesc când pun obiectivul cu distanţă focală mai mică.

chestia cu .f care e scrisă pe obiective e făcută tocmai ca să nu conteze distanța focală.
Deci numărul f (care e un raport, nu o măsurătoare fizică) pe care ți-l zice exponometrul e tot aia și la 15mm și la 200mm.

Problema e dacă folosești un exponometru cu din ăla vechi, cu seleniu de exemplu, e decalibrat demult.

Edited by DaculScoril0, 12 August 2022 - 12:34.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
faci si tu o aproximatie sa cuprinda acelasi cadru cu deschiderea lui ca si obiectivul care-l folosesti. adica nu faci masuratoatea de pe acelas loc cu locul de pe care faci fotografia ci ajustezi.

sau te apropii si iei luminozitatea de pe fata subiectului, daca e vorba de subiect uman.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Din ăla cu Seleniu am. Când l-am testat acum vreo 3 ani, mergea o.k., mai puţin la lumină puternică, unde dădea o treaptă în plus.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 12 august 2022 - 13:12, said:

Din ăla cu Seleniu am. Când l-am testat acum vreo 3 ani, mergea o.k., mai puţin la lumină puternică, unde dădea o treaptă în plus.
uită de el. Aia nu e funcționare corectă.
Mai bine aproximezi din ochi.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Nu pot să o fac din ochi.
Un 50 nu are unghiul mai îngust decât 28, deci nu intră cumva ma puţină lumină?   :huh:

#7
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Cu exponometrul se masura lumina pe obiect, adica te duceai aproape de obiectul de fotografiat; altfel riscai sa reglezi dupa lumina cerului

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 12 august 2022 - 13:49, said:

Nu pot să o fac din ochi.
Un 50 nu are unghiul mai îngust decât 28, deci nu intră cumva ma puţină lumină?   Posted Image
Nu.
caută ce înseamnă numărul f. Ai să înțelegi de ce nu contează distanța focală.

Dar dacă exponometrul tău e atât de vechi și nu are gradații cu f chiar nu merită să-ți bați capul cu el, pune-l în vitrină și lasă praful să se pună pe el.

View PostVictor5, on 12 august 2022 - 13:51, said:

Cu exponometrul se masura lumina pe obiect, adica te duceai aproape de obiectul de fotografiat; altfel riscai sa reglezi dupa lumina cerului
se poate măsura și lumina reflectată, așa funcționează exponometrele de pe toate aparatele foto sau video.
E drept că măsurarea luminii directe e mai precisă.

Edited by DaculScoril0, 12 August 2022 - 14:03.


#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostVictor5, on 12 august 2022 - 13:51, said:

Cu exponometrul se masura lumina pe obiect, adica te duceai aproape de obiectul de fotografiat; altfel riscai sa reglezi dupa lumina cerului
da, asta era metoda cea mai buna. daca masurai de pe locul de unde vrei sa faci fotografia trebuia sa aplici si niste corectii gen subiect inchis la culoare pe fundal luminos -> mai deschizi cu o treapta doua diafragma sau lungesti timpul.

View Postdjl, on 12 august 2022 - 13:49, said:

Nu pot să o fac din ochi.
Un 50 nu are unghiul mai îngust decât 28, deci nu intră cumva ma puţină lumină?   Posted Image
ba poti.

te chinui sa folosesti scule din astea la care trebuie sa ai mai multe notiuni tehnice si tu nu prea le intelegi. fa si tu poze cu telefonul ca toata lumea. :)

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am un aparat foto digital şi de obicei cu ăla fac poze. Dar îmi place şi pe film uneori. Ăla mai nou s-a stricat (probabil vreun condesator buşit), ăla din anii '70 folosea baterii de 1,35 Volţi care erau Mercur, deci nu mai găseşti şi alea de 1,4 cu Zinc - Aer se duc repede (probabil am să pun una, deşi cea pe care am avut-o mi-a curs   :notangel:   ).

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
încearcă asta:
https://play.google....ghtmeterv2.free

știu, nu e ceva vechi dar poate merge mai bine decât ce ai tu.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu exponemetru extern se masoara in lumina incidenta pe subiect, deci masori lumina langa subiect, nu subiectul.
Cu cel incorporat se masoara in lumina reflectata de subiect.

Unii sunt fani masura incidenta, si o considera mai precisa, justificand ca lumina incidenta  e cea mai buna fiind o masura directa a luminii si nu o medie reflectata.
Dar exista justificari si mai bune ca de fapt masura incidenta e cea mai proasta, prima fiind ca intensitatea luminoasa scade cu patratul distantei - deci la camera ajunge mult mai putina decat langa subiect si variaza foarte mult in f. de distanta.
Cei care masora in lumina incidenta cu rezultate f. bune constant,  aplica corectii in f. de distanta, altfel ies subexpuse cadrele.
Exista si exponometre externe cu spotmetru - astea pot masura in lumina reflectata de la oarece distanta in f. de marimea spotului.
Exista exponometre incorporate in camera, cu matrix si algoritmi bine pusi la punct, care masoara excelent. Pentax a folosit la MZ-S care are matrix cu 5 zone un algoritm inspirat dupa metoda lui Ansel Adams ( care folosea mai multe zone, 11) si in majoritatea cazurilor reuseste sa expuna cu precizie foarte mare, in general subexpune constant cu - 0.1EV in majoritatea cazurilor chiar si in situatii foarte complicate de subiect in contra-lumina, si se poate verifica usor cu spot sau/si reincadrare daca sunt necesare corectii de expunere.

Edited by loock, 12 August 2022 - 17:02.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La primul DSLR Pentax *istD din 2003, matrixul are 16 zone, dar algoritmul subexpune intentionat ca sa nu arda luminile, pe ideea ca se poate corecta usor la procesare +0,3-0,5-0,7EV pt. tonurile medii si umbre, mai ales daca se foloseste iso 400 cu 200 iso nativ, dar luminile arse nu pot fi recuperate daca se expune normal fara subexpynere. O filozofie diferita dar justificata pt. senzorii digitali, mai ales cei din 2003 care aveau DR mai limitat ( senzor Sony de 6MP asemanator cu cel de la Nikon D100 - la D100 avea in plus si shuter electronic).
De prin 1012 incoace DRul senzorilor Sony  a depasit latitudinea de expunere a filmelor negative, 12EV vs maxim 11, iar de prin 2014 de la Nikon D810 si Pentax K1D senzorii Sony au in jur de 14 EV si peste.
Recent ultimul model de Arri Alexa 35 care e camera cinematografica 4.6K  a ajuns la DR 17EV - o performanta fantastica chiar si fata de filmul negativ, iar fata de filmul dia care avea DR de 2,5 -3EV, 3.5 la Kodak E200 si maxim 4 la Fuji Provia, diferenta e colosala, chiar daca inca este mai mult decat extrem de departe de a putea expune stelele simultan cu fata luminata a lunii fara a face smecherii cu multiexpuneri si staking, pt. care ar fi nevoie de DR de zeci de EV.

Edited by loock, 12 August 2022 - 17:40.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View PostDaculScoril0, on 12 august 2022 - 16:53, said:

încearcă asta:
https://play.google....ghtmeterv2.free
știu, nu e ceva vechi dar poate merge mai bine decât ce ai tu.

Colegule, dacă tu reușești să instalezi aplicația aia pe un telefon ca ăsta, ești tare.   Posted Image

Attached File  nokia-3410-01.jpg   32.36K   1 downloads

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Razi tu, dar tu ai de suferit, chinuindu-te cu un exponometru vechi si decalibrat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate