Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandare reglare termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ConfusedPotato

ConfusedPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2021
Salut,
Am si eu nevoie de un meserias bun si corect sa regleze niste termopane la un apartament cu 2 camere (2-3 ferestre). Am inteles ca se inchid cam greu.
Bucuresti, sector 6.
Multumesc.

#2
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View PostConfusedPotato, on 11 august 2022 - 20:18, said:

Salut,
Am si eu nevoie de un meserias bun si corect sa regleze niste termopane la un apartament cu 2 camere (2-3 ferestre). Am inteles ca se inchid cam greu.
Bucuresti, sector 6.
Multumesc.

Daca cauti pe youtube gasesti ceva tutoriale pt reglajele de baza.

#3
ConfusedPotato

ConfusedPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.12.2021
Mersi de pont, dar de un an stau cu usa de termopan rupta de cand am incercat varianta youtube.





#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt reglabile. Foloseste o surubelnita. Dureaza 1 minut cu totul.

#5
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
In 99% din cazuri nu re regleaza din surubelnita. Trebuie calata sticla in rama.

#6
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

View PostConfusedPotato, on 11 august 2022 - 21:59, said:

Mersi de pont, dar de un an stau cu usa de termopan rupta de cand am incercat varianta youtube.

Daca zici ca e rupta trebuie alta, dar poate cu ceva poze ai mai putea rezolva ceva.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
Foloseste o surubelnita, nu o ranga.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CMc-iBc9AMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Wow, ce tare-i ala din clip. Bate campii cu gratie si unii o iau de buna. Strangeti fratilor blocatorii sa iasa zeama din garnituri. Perfect, dar “termopanele” mai au si alte reglaje, plus ca feroneriile sunt de mai multe feluri, in general nu prea ai ce face doar cu o surubelnita.  Ai nevoie de imbus, torx, cheie speciala sau patent, sigur si o surbelnita poate fi buna uneori. Chiar si in cazul de fata se vede ca piesele pot fi reglate si cu un imbus de 4mm, un imbus de 4mm este mai util, poti face mai multe reglaje la majoritatea feroneriilor si un torx tx15 poate fi nevoie de el.

Calarea sticlei, poate fi necesara sau nu, acolo trebuie alte scule si un pic de stiinta, simt, indemanare, rabdare, experienta.

Indreptarea ramelor si completarea cu piese de feronerie, pot fi si acestea necesare.

Cind cineva spune ca ferestrele/usile  “se inchid cam greu”, poate fi nevoie de un imbus (4mm la ferestre, la usi poate fi 4, 5, 8….), un torx ( tx15), scule pentru recalare sticla, bormasina, scule pentru indreptarea ramelor, sau scule pentru demontarea si montarea din nou a tamplariei (exista si situatii din astea).

Totul pare simplu in “termopane”, nu este chiar asa, ca reglezi totul din surubelnita.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 12 August 2022 - 17:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate