Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum sa trec peste prima mea relatie si sa inteleg unde am gresit?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#1
Marina200002

Marina200002

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2022
Am 20 de ani si sunt studenta. Primavara asta am cunoscut un baiat de 26 de ani la o petrecere, la cineva acasa. Mi-a placut mult de el. Era chipes si foarte manierat, cu toata lumea, nu doar cu mine. Si am discutat destul de mult, iar in cele din urma m-a invitat la o intalnire. Mi-a adus si o floare. Am mai iesit cu baietii, dar nu mai primisem pana atunci si gestul m-a impresionat, mai ales ca sunt destul de... de moda veche. La a doua intalnire m-a chemat la el acasa, dar am refuzat, caci banuiam ce vrea. Apoi urmatoarea intalnire nu a mai zis nimic, dar la a patra iar m-a invitat. Am mers si ne-am sarutat. Mi-a strans sanul foarte dureros si i-am cerut sa se opreasca. A facut-o.
In cele din urma, m-am culcat cu el. Eram virgina. Si chiar in noaptea aia, dupa sex, am adormit si am vrut sa il cuprind, dar mi-a mormait ceva de genul „si asa mor de cald„ si s-a smuls.

Intalnirile deveneau tot mai rare, el se purta tot mai rece cu mine. Saptamana trecuta l-am vazut cu alta fata, una care se tot tinea dupa el peste tot si el imi promitea ca doar pe mine ma place. I-am scris sa ne vedem, mentionandu-i ca i-am vazut cu aia. Nu a negat, ci doar a zis ca desi este mult mai atras de mine, cu cealalta are mai multe in comun si nu simte ca profita de ea pentru ca tipa a fost si ea cu foarte multi inaintea lui si nu e sensibila."

Am inteles ca am fost respinsa, nu am mai insistat si nu voi insista. Incerc sa invat din experienta asta. Insa as vrea sa imi oferiti o parere despre toata situatia. Banuiesc ca e destul de comuna. Unde am gresit? Nu am fost deloc sufocanta, insistenta etc. De asemenea, mai multi baieti vor sa iasa cu mine acum, dar parca niciunul nu e la fel de frumos si de minunat si de toate cele ca el. Cum sa imi revin, de ce m-a parasit asa urat? Chiar asta meritam?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

Quote

Unde am gresit?

din cele relatate, nicaieri faptic, doar te-ai increzut intr-un gest si pt tine chiar s-a facut primavara cu o floare. ai fost prea credula si a profitat

Quote

desi este mult mai atras de mine, cu cealalta are mai multe in comun si nu simte ca profita de ea

dupa o asemenea explicatie iti poti da si tu seama ca de fapt nu insemni nimic pt el. a fost o atyractie de moment sa vada cum esti la pat. apoi, mai mult a contat ce parere avea cealalta, decat ce simti tu

acum mai e si chestia, daca voi erati intr-o relatie. daca ieseati impreuna, sau tu ieseai cu el? ca el nu prea pare

esti la inceput, vei sti pe viitor cum sa te feresti si vei gasi pe cel potrivit tie. din ce spui in titlu, e prima relatie, de asta stai sa te gandesti la el. fiind de moda veche cum spui, fiind si primul sexual, va fi un cineva in mintea ta

dar doar atat va trebui sa ramana, vezi de viata mai departe ca nu e singurul baiat si sigur nu va fi primul care te va dezamagi. insa vei invata din greseli, experienta vine cu timpul  ;)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai gresit cu nimic.
Ca sa treci de prima relatie, o incepi pe a doua si tot asa pana cand vei sti ce vrei de la viata si ce calitati [ale barbatului] sunt cu adevarat importante pentru tine.

Cu o floare nu se face primavara !

Edited by pasilla, 07 August 2022 - 20:55.


#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Asa-i in viata, n-ai ce face! Ia-ti pisica daca vrei sa-ti treaca mai repede supararea. Iti donez cont de Disney+, daca te ajuta. Posted Image

Edited by iZet, 07 August 2022 - 21:06.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Cum treci peste prima relație? Simplu, o începi pe a doua.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
gaseste si tu unu mai beta, din ala cu fata de tocilar care sa nu te traga de tzatze sau s-o impinga prea tare. baiatu asta ti-a spus clar ce nu a mers, el se astepta la hard-core, tu "au-miau".

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMarina200002, on 07 august 2022 - 20:11, said:

Am inteles ca am fost respinsa,
A spus el nu la ceva sau tu ? Posted Image
Stiu ca se poarta scuza asta cu moda mai veche dar ea e doar o justificare. Intr-o relatie fiecare aspect pozitiv penrtru parteneri se echilibreaza cu unul negativ... si fiecare vrea cate ceva si rareori coincid perfect, cand cele negative primeaza atunci e clara treaba.
Sfatul lui laffin e fain...

Edited by andreic, 07 August 2022 - 21:22.


#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai fiecare a primit ce isi dorea ! El sex...tu flori Posted Image ! Nu pare ca a fost o relatie urata...tie ti se pare urata pentru ca nu a continuat .
Daca la a doua intalnire te-a invitat la el acasa , inseamna ca a fost cinstit si indirect ti-a spus clar ce doreste de la tine .
Se rezolva prin...urmatoarea relatie Posted Image !
PS - Si eu urasc chestia asta cu ''sa o tin in brate dupa sex'' !!! Dar acasa...ma prefac incantat Posted Image !!!

Edited by Alltrack, 07 August 2022 - 21:25.


#9
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Te a privit ca pe o căprioară și te a vânat. Tu ai greșit că nu ți l ai ales bine. Dar nu ți se poate imputa, e loterie, mai ales neexperimentata fiind. A ales o pe aia pt că e mai experimentata, mai dezghețată, se simt bine împreună, au o conexiune. Ia-o ca pe o lecție.

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Poststefan0011, on 07 august 2022 - 21:24, said:

Te a privit ca pe o căprioară și te a vânat.
Asa ceva Posted Image , mai rar ! Mi-am adus aminte de Bambi Posted Image !!!

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
mna, se intampla. socializeaza, iesi cu prietenii, nu te izola, petrece timp cu activitati care te tin intre oameni si asa va trece mai repede.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMarina200002, on 07 august 2022 - 20:11, said:

parca niciunul nu e la fel de frumos si de minunat si de toate cele ca el.
Cu siguranta:

View PostMarina200002, on 07 august 2022 - 20:11, said:

.....Mi-a strans sanul foarte dureros si i-am cerut sa se opreasca.....
.....am vrut sa il cuprind, dar mi-a mormait ceva de genul „si asa mor de cald„ si s-a smuls.
.......cu cealalta are mai multe in comun si nu simte ca profita de ea pentru ca tipa a fost si ea cu foarte multi inaintea lui si nu e sensibila."

Edited by pasilla, 07 August 2022 - 21:33.


#13
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Din punctul meu de vedere gresești atunci când vezi despărțirea ca fiind din vina ta - adica greșești atunci când presupui că tu ai greșit și de aceea v-ați despărțit.
Oamenii pot să se despartă pur si simplu, fără să fie vina nimănui - pur și simplu au idei diferite, văd viața în mod diferit și aia este, fiecare o ia pe drumul lui, faptul că au idei diferite nu înseamnă că unul dintre ei greșește.
Este ca și cum cuiva îi place Fanta și altuiva Pepsi - niciunul nu greșește, pur si simplu au gusturi diferite.

Referitor la faptul că sunt băieți care vor să iasă cu tine, dar nici unul nu este la fel de frumos/manierat/minunat ca fostul prieten - probabil îl iubești pe fostul prieten și atunci când faci comparațiile între el și alți băieți nu le faci obiectiv, ci prin prisma sentimentelor. Când faci comparații prin prisma sentimentelor tu practic ai vrea sa ai din nou trăirile pe care le aveai cu fostul prieten și îl compari pe băiatul care vrea să iasă cu tine cu sentimentele pe care le aveai când discutai/erai cu fostul prieten - normal că pentru un alt băiat nu simți mai nimic deci iese in dezavantaj față de fostul prieten.

Dacă ar fi să facem comparații obiective putem să să ne gândim de exemplu la frigidere - dacă ți se strică frigiderul îl arunci și îți iei altul, nu plângi o lună după vechiul frigider, nu te gândești 2-3 ani ce bine mergea, pur și simplu iei alt frigider din cele care există în magazin
La fel este și la băieți - indiferent cât de extraordinar a fost fostul prieten, el nu mai este disponibil pentru tine, deci este ca și cum nu ar fi - adică nu ai de ce să mai faci comparații între alți băieți și el - deci fie rămâi singură și plângi după el toată viața, fie îți găsești alt prieten din băieții disponibili care există, adică dintre băieții care sunt interesați de tine.  

Referitor la cum sa îți revii după despărțire și dacă asta meritai - mi se pare un mod greșit de a pune problema. Când spui că nu meritai să fii părăsită te plasezi pe o poziție superioară față de potențialul partener - adică ai niște calități deosebite, altă fată ca tine este greu de găsit și orice baiat ar trebui sa se simta binecuvântat să fie prieten cu tine - și tocmai de aceea nu meritai să fii părăsită, pentru că tu ești extraordinară, sau ai lăsat foarte mult de la tine pentru băiatul ăsta etc.
Problema este ca. așa cum am spus și mai sus, oamenii sunt diferiți, iar faptul că oamenii se despart nu înseamnă neaparat că băiatul acela nu a înțeles ce om extraordinar ești tu - poate însemna pur și simplu că el vede viața altfel și cu asta basta.
Pe de altă parte nici tu nu trebuie să sacrifici totul într-o relație - adică nu trebuie să faci lucruri pe care nu vrei să le faci doar pentru a fi în acea relație - trebuie să fii așa cum te simți tu confortabil.

Eu te-aș sfătui să fii mai relaxată, să vezi viața mai relaxată, să înțelegi că viața nu este ca în filme și rareori se întâmplă ca să îți găsești dragostea adevărată pentru toată viața chiar de la prima întâlnire. Totodată, ar trebui să înțelegi că relația cu băiatul acesta s-a încheiat pur și simplu, asta a fost să fie și ai putea acorda o șansă altui băiat care este interesat de tine - dar de data aceasta fără să mai crezi că el este alesul - pur și simplu vezi unde merge relația, fără a-ți face planuri mărețe de la început.

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMarina200002, on 07 august 2022 - 20:11, said:

Am 20 de ani ...
Multi inainte!
Virgina la 20 de ani? Chiar esti de moda veche...
Da, nu meritai asta... urat din partea lui. daca tot zici ca era dotat dpdv manieristic putea sa faca despartirea mai suportabila pentru tine... avand in vedere floarea oferita de tine.
Asta e, un jeg care merita tot dispretul.
Vreau sa zic ca va trebui sa incerci sa uiti si sa-ti vezi de restul vietii... 20 de ani? pfooaaiii, sky is the limit! Ai timp pentru toate visele!
Pacat ca ai invatat the hard way ca trebuie sa fii mai atenta cui incredintezi sufletul, cu siguranta vei avea mai multa grija. Si daca esti normala si iti plac baietii, nu sunt toti niste nenorociti, si fiecare isi are jumatate undeva in lumea asta... doar tre sa-l mai cauti un pic. Iti trebuie ceva rabdare.

Sterge-ti lacrima si da-i inainte! Ai o viata de trait, si cu putina grija poti sa faci arta din ea! bafta!

View PostMarina200002, on 07 august 2022 - 20:11, said:

dar parca niciunul nu e la fel de frumos si de minunat si de toate cele ca el.
Un jeg nenorocit. Ce pisici vezi tu minunat aici? O fatada sclipicioasa, putregai dedesubt....
Stii ceva, cred ca e chiar mai bine ca ati rupt-o, probabil ai fi suferit mult mai mult mai tarziu.
Sigur e undeva cineva care sa-ti acorde respectul cuvenit. Rabdare sa ai. Poate nu la fel de frumos si placut (fatada), dar cu mai mult bun simt si mai multa grija pentru tine.

#15
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 24.07.2022
daca vrei "chipes", clar are agenda plina de fete si destul de probabil sa se intample la fel. data viitoare doar te saruti cateva luni, in timpul asta probabil renunta si il vezi cu altele.

"chipes si manierat" e de moda noua mai mult. :) deci nu va lega mai nimic, nu ai pierdut nimic.

#16
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,728
  • Înscris: 12.07.2022
Nu există o rețetă pentru cum să treci peste un dobitoc. Timpul le va rezolva pe toate. Doar timpul. Încearcă să ți găsești preocupări, să nu mai visezi la ce ar fi putut fi, la el.

Trece, crede mă. :)

PS. NU AI GREȘIT CU NIMIC! A fost un vrăjitor și tu, o naivă. Deh, prima experiență sexuală. E normal să fii naivă.

#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostMarina200002, on 07 august 2022 - 20:11, said:

Am 20 de ani si sunt studenta. Primavara asta am cunoscut un baiat de 26 de ani la o petrecere, la cineva acasa. Mi-a placut mult de el. Era chipes si foarte manierat, cu toata lumea, nu doar cu mine. Si am discutat destul de mult, iar in cele din urma m-a invitat la o intalnire. Mi-a adus si o floare. Am mai iesit cu baietii, dar nu mai primisem pana atunci si gestul m-a impresionat, mai ales ca sunt destul de... de moda veche. La a doua intalnire m-a chemat la el acasa, dar am refuzat, caci banuiam ce vrea. Apoi urmatoarea intalnire nu a mai zis nimic, dar la a patra iar m-a invitat. Am mers si ne-am sarutat. Mi-a strans sanul foarte dureros si i-am cerut sa se opreasca. A facut-o.
In cele din urma, m-am culcat cu el. Eram virgina. Si chiar in noaptea aia, dupa sex, am adormit si am vrut sa il cuprind, dar mi-a mormait ceva de genul „si asa mor de cald„ si s-a smuls.

Intalnirile deveneau tot mai rare, el se purta tot mai rece cu mine. Saptamana trecuta l-am vazut cu alta fata, una care se tot tinea dupa el peste tot si el imi promitea ca doar pe mine ma place. I-am scris sa ne vedem, mentionandu-i ca i-am vazut cu aia. Nu a negat, ci doar a zis ca desi este mult mai atras de mine, cu cealalta are mai multe in comun si nu simte ca profita de ea pentru ca tipa a fost si ea cu foarte multi inaintea lui si nu e sensibila."

Am inteles ca am fost respinsa, nu am mai insistat si nu voi insista. Incerc sa invat din experienta asta. Insa as vrea sa imi oferiti o parere despre toata situatia. Banuiesc ca e destul de comuna. Unde am gresit? Nu am fost deloc sufocanta, insistenta etc. De asemenea, mai multi baieti vor sa iasa cu mine acum, dar parca niciunul nu e la fel de frumos si de minunat si de toate cele ca el. Cum sa imi revin, de ce m-a parasit asa urat? Chiar asta meritam?


Nu ai de ce sa iti faci griji. Ai dat de un "vanator". In ziua de astazi sunt si oameni de genul. Si-a luat trofeul si acum nu mai reprezinti interes. Nu ai gresit cu ceva anume, cel mult ori ai fost naiva si chiar ai crezut ca iti va da si luna de pe cer si ce se mai practica in papagalul de profil ori nu ati stabilit de la inceput "regurile jocului" tu visai la ceva el al altceva si asta a fost.

Invata sa stabilesti regurile jocului de la inceput. Eu am avut in viata si fete care mi-au zis "bai baiete, ne vedem ne simtim bine, petrecem timp impreuna dar nu ne complicam vietile" (pe modelul prieteni cu beneficii) si am avut si fete care mi-au zis "bai baiete, eu vreau ceva serios... daca mergem impreuna lasi golaneala"....

Suntem intr-o era amorfa si fiecare suntem in diferite faze ale vietii la un range de varsta mult mai mare decat acum 20-30-40 de ani. Important e sa stabiliti de la inceput, si cu fapte nu cu afirmatii, daca chestia aia dintre voi (recte relatie) are aceleasi obiective de ambele parti. Ca daca unul vrea partener la baute si sexulet gratis si celalalt viseaza la familii .. cineva va fi deziluzionat.

Repet, nu ai gresit cu nimic. Mai ai de crescut doar si nu e ceva rau asta.

#18
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostEv_eee, on 07 august 2022 - 22:41, said:

Nu există o rețetă pentru cum să treci peste un dobitoc. Timpul le va rezolva pe toate. Doar timpul. Încearcă să ți găsești preocupări, să nu mai visezi la ce ar fi putut fi, la el.

Trece, crede mă. Posted Image

PS. NU AI GREȘIT CU NIMIC! A fost un vrăjitor și tu, o naivă. Deh, prima experiență sexuală. E normal să fii naivă.
Am inteles ca esti o colega de forum ! Sunt mai putin experimentat si iti cer si eu o opinie !
De ce e dobitoc omul ala ??? A violat-o , i-a dat cu ranga , a luat-o de sotie si a lasat-o , au copil impreuna , ce i-a facut ??? Ala fiind ''visu' femeilor''...iar ea una dintre ele !
A vrut sex , ea i-a oferit cu PLACERE , ea s-a simtit minunat...ca voia sa-l ia in brate dupa...etc. !!! Initiatoarea a crezut ca daca il ''mute'' pe ala va fi obligat sa ramana toata viata cu ea ''decat atat'' !
Deci ala , ''dobitocul'' , ce trebuia sa faca ? Sa o ia de nevasta , sa-i faca piedestal , plecaciuni...ce trebuia sa faca ???
Cate femei se marita cu ''dezvirginatoru' '' ???

PS - Iar colegii cu ''vanatoru' '' intra tare in zona penibilului...sa nu zic altfel ! Vrei sa faci sex...OK , nu...PA , ce rahat de ''vanatoare'' de zici ca ala e un monstru si i-a tras-o cu mitraliera la tampla !!

Edited by AlbastruIndigo, 08 August 2022 - 00:11.
Atentie la limbaj!


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate