Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Unde sa schimb leva?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Salut. Am si eu o nelamurire. Unde sa schimb leva? unde e mai avantajos? Din cate am inteles e de preferat sa platesc cu revolut peste tot, insa trebuie sa platesc cazarea la hotel (in Sunny Beach) acolo, nu accepta plata in avans si poate nu pot sa platesc cu cardul acolo si sa nu am surprize.

#2
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Daca nu poti plati cu cardul scoti leva cu Revolut de la orice bancomat (daca ai de facut plata in week-end, iti recomand sa faci schimbul valutar in afara lui).

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
n-ar fi mai simplu sa suni si sa te asiguri ca poti plati cu cardul?

peste tot prin Sunny Beach am vazut pos-uri. daca totusi ai reusit sa gasesti un hotel care n-are asa ceva, sunt prin statiune bancomate de unde poti scoate leva cu cardul revolut.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Lei pe Revolut, schimbi in leva, dar nu in weekend ca e cursul mai mare, cu cardul Revolut scoti bani de la bancomat si platesti cu cash.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
de la orice ATM din Bulgaria poti retrage LEVA....
sau pur si simplu la orice Exchange din localitate.
atentie la curs !

La ATM spui ca sa NU iti faca el conversia !!

#6
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
de schimbat bani unde pot sa schimb? ca as vrea sa-i schimb mai bine sa nu am surprize. schimb banii pe care trebuie sa-i dau la hotel si platesc cash. am inteles ca la vama exista posibilitatea sa fie inchis la schimb valutar?

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
La banca: BCR cu programare prealabila
La casele de schimb valutar, cauti una cu recenzii pozitive pe Google
Cauta "case de schimb curs leva"

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
În Bucureşti cumpără leva cu lei cash de la micuţa casă de schimb de la Romană (la coloane).
Şi mai ai o variantă şi mai bună: dacă treci vama pe la Ruse, intri în oraş şi la gara Ruse, la parterul unui bloc chiar lângă benzinăria OMV ai casă de schimb valutar. Anul trecut în vară am schimbat eu euro cash în leva cash la cel mai bun curs posibil (1,94 leva pt. 1 euro, în condiţiile în care cursul oficial la banca lor era 1,93). Ai grijă să nu iei plasă în Sunny Beach, la casele de schimb cursul e afişat după uşă, ca să nu vezi câţi leva primeşti pt. 1 euro. Anul trecut se puteau obţine maxim 1,90. Şi vezi, fereşte-te şi se bancomatele Euronet, care sunt cu comision.


Sănătate şi tcb !

#9
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019

 OvidiuNS, on 15 iulie 2022 - 14:22, said:

În Bucureşti cumpără leva cu lei cash de la micuţa casă de schimb de la Romană (la coloane).
Şi mai ai o variantă şi mai bună: dacă treci vama pe la Ruse, intri în oraş şi la gara Ruse, la parterul unui bloc chiar lângă benzinăria OMV ai casă de schimb valutar. Anul trecut în vară am schimbat eu euro cash în leva cash la cel mai bun curs posibil (1,94 leva pt. 1 euro, în condiţiile în care cursul oficial la banca lor era 1,93). Ai grijă să nu iei plasă în Sunny Beach, la casele de schimb cursul e afişat după uşă, ca să nu vezi câţi leva primeşti pt. 1 euro. Anul trecut se puteau obţine maxim 1,90. Şi vezi, fereşte-te şi se bancomatele Euronet, care sunt cu comision.


Sănătate şi tcb !
eu am lei, nu am euro!

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,811
  • Înscris: 30.08.2006
In vama. La orice schimb valutar si la orice hotel din statiune. E clar ca mergi pentru prima oara in Bulgaria.

Edited by Leo2006, 15 July 2022 - 14:32.


#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
In ultimii destui ani nu am intalnit hotel sa nu accepte plata cazarii cu card, si am mers in cateva! La apartamente private sau pensiuni te poti astepta dar la hotel… Daca cumva au o problema cu pos-ul in ziua sosirii trebuie sa o rezolve pana la plecare!

#12
bigwall

bigwall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 04.08.2019
Multumesc pentru informari! In final am reusit sa platesc prin booking hotelul.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016
Nu mai are nicio legatura cu titlul, dar bine ca ai rezolvat. :D
Oricum, ia in calcul si posibilitatea sa ai nevoie de cash in Sunny Beach, asa ca sa ai lei pe Revolut, schimbi in Leva din aplicatie si apoi poti scoate de la bancomatele bancilor de acolo.
Atentie ! Cum s-a mai spus, fereste-te de bancomate Euronet, au comisioane. Mari !
In principiu, poti scoate de la bancomatele urmatoarelor banci : Unicredit, First Investment Bank (Fibank), DSK, United Bulgarian Bank, Eurobank, Allianz, etc.
Atentie la ce scrie pe ecranul ATM-ului, ca te anunta daca sunt comisioane sau altceva, nu dai OK, OK, OK ca primarul. Daca e ceva ce nu ti se pare in regula, anulezi.
Uite o lista cu bancile din Bulgaria.

https://en.wikipedia...nks_in_Bulgaria

#14
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 bigwall, on 15 iulie 2022 - 14:23, said:

eu am lei, nu am euro!

Păi atunci cumpără de la Romană leva direct cu lei.
Sau cumpără euro de oriunde, că nu ai ce pierde. Vezi şi tu cursul la euro şi cumpără la cel mai bun curs. Nu ai ce pierde chiar dacă nu-i consumi pe toţi, leul se tot devalorizează, noi (şi mulţi alţii) ne ţinem banii în România în euro, nu în lel. Păstrăm în lei cam cât avem nevoie şi transformăm surplusul în euro în fiecare lună. Cam asta e ...

LE: mda, răspunsul meu a venit prea târziu, dar măcar ideea poate fi preluată.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 July 2022 - 14:59.


#15
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
FYI  - niciodata nu scoate de la bancomat Euronet. Cel putin prin Sunny Beach, cred ca 90% dintre bancomate sunt de la ei si au niste comisioane enorme.

#16
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,871
  • Înscris: 16.04.2007

 OvidiuNS, on 15 iulie 2022 - 14:22, said:

În București cumpără leva cu lei cash de la micuța casă de schimb de la Romană (la coloane).
Tot de aici am cumparat si eu de multe ori. Curs bun, recomand.
https://www.google.r...!7i16384!8i8192

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Îți recomand sa îți iei card unicredit dacă ai și sa ai lei pe cont. Te duci la un bancomat UniCredit și scoți leva la aproape cursul BNR fără alte comisioane.

Evita bancomatele Euronet - au niște comisioane nesimțite.

100 leva trebuie sa te coste 257 lei
La euronet e 307 lei.

#18
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,192
  • Înscris: 18.04.2008

 OvidiuNS, on 15 iulie 2022 - 14:22, said:

bancomatele Euronet, care sunt cu comision.

Nu cred că e comision la Euronet dacă nu îi dai să convertească el

Edited by KyKyKyKy, 15 July 2022 - 15:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate