Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Izolatie pod

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,945
  • Înscris: 17.10.2003
Ubakus are aer staționar și aer ventilat în meniu dar n-am văzut mare diferență în rezultatele simularilor. Poți sa ti-l instalezi, intr-o ora te prinzi cum sa lucrezi cu el măcar la un nivel acceptabil.
Eu am ferestre pe timpane și o sa pun și plase la final sa nu intre diverse, în special viespi, ca e curtea plina. Iar vrabiile si-au făcut deja cuiburi între astereala și tabla ca nu e pazia bătută încă.

#74
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Din cate vad ubakus are trei variante de ventilare pod.

1.Ventilat natural cu aer de afara(motiv pentru care casele bunicilor nostri nu faceau niciodata igrasie dar nici prea eficiente energetic nu erau). Cu bariera de vapori sau fara, acelasi rezultat. Fara condensare. Dupa mine cea mai buna varianta cu conditia unui strat gros de izolatie pe placa.

2. ''Ventilat'' cu aerul din camera de dedesubt. Cu bariera de vapori sau fara tot va condensa ceva la acoperis. Varianta cea mai proasta.

3. Pod neventilat dar in care nu patrunde aerul din camera de dedesubt(sau patrunde foarte putin). Cu bariera de vapori sau fara tot va condensa putin la acoperis.

Suna logic ce spune ubakus. Posted Image

PS. Aceste trei variante le-am verificat eu in ubakus pentru viitoarea mea constructie.

Attached Files

  • Attached File  01.png   150.42K   17 downloads
  • Attached File  02.png   128.79K   16 downloads
  • Attached File  03.png   140.21K   12 downloads
  • Attached File  04.png   147.15K   9 downloads
  • Attached File  05.png   135.15K   8 downloads
  • Attached File  06.png   122.91K   5 downloads
  • Attached File  07.png   206.66K   7 downloads

Edited by mircea812, 16 December 2022 - 10:15.


#75
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 cain2k, on 16 decembrie 2022 - 07:29, said:

În pod am două velux-uri, pe aceeași parte, la distanță de 5m. Ideea e că nu le pot lăsa deschise non-stop - intră diverse insecte.

Le poti lasa pe ventilare ( sa fie deschisa doar clapeta de ventilare ).

#76
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Back - în programul ubakus, care este folia anticondens ... nu o găsesc deloc, sub orice formă aș căuta ...

Acum, când simulez toată izolația, de la interior până la exterior, inclusiv cu aerul din pod, chiar stau bine cu izolația - am 0,144 acum, iar dacă pun vata de sticlă o să am 0,106 .. Condesul apare doar la temperaturi ce sunt sub 20 de grade afară, dar nu e inclusă în program folia anticondens ...

Oare merită acum investiția pentru doar 0,036 W/(m²K) ?

Attached Files



#77
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 razvan-softpedia, on 16 decembrie 2022 - 06:42, said:

Eu am avut un client caruia i-am instalat o fereastra intr-un pod tocmai datorita faptului ca la etaj il "lovise" mucegaiul. Podul era extrem de mic ( eu am 1,88 m inaltime, si nu puteam sta drept in nici o zona), si termoizolase cu spuma poliuretanica. La doua luni dupa ce a facut termoizolatia i-a aparut mucegaiul. Deocamdata, vad ca nu a mai zis nimic ( ramasese sa mai instalam o fereastra mai mica in alta zona, in cazul in care problema persista ), deci este posibil ca fereastra respectiva sa-i fi rezolvat problema ( scara de pod nu era foarte etansa, si este posibil sa se fi creat un flux de aer suficient cat sa rezolve problema ).

Spuma era data intre/pe capriori?

#78
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 danciusergiu84, on 16 decembrie 2022 - 21:20, said:

Spuma era data intre/pe capriori?

Cam peste tot pe unde am vazut eu spuma, era data si peste capriori, dar intr-un strat foarte subtire (5 - 10 mm ), cat sa fie o pelicula continua. Un argument de vanzare al celor care "sufla" spuma cu celula inchisa il reprezinta faptul ca nu mai ai nevoie de bariera de vapori ( bineinteles, daca pelicula care se vede din pod este continua ). De aceea, tind sa cred ca si la beneficiarul respectiv spuma era data atat intre capriori, cat si peste acestia.

#79
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 cain2k, on 16 decembrie 2022 - 20:25, said:

Back - în programul ubakus, care este folia anticondens ... nu o găsesc deloc, sub orice formă aș căuta ...

Acum, când simulez toată izolația, de la interior până la exterior, inclusiv cu aerul din pod, chiar stau bine cu izolația - am 0,144 acum, iar dacă pun vata de sticlă o să am 0,106 .. Condesul apare doar la temperaturi ce sunt sub 20 de grade afară, dar nu e inclusă în program folia anticondens ...

Oare merită acum investiția pentru doar 0,036 W/(m²K) ?

Cand apesi sa bagi materialul, scrie in casuta ''vapor'' si iti apare bariera de vapori. Poti sa faci asa cu fiecare material, nu trebuie sa le cauti vizual...

Edited by mircea812, 17 December 2022 - 07:57.


#80
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

 mircea812, on 17 decembrie 2022 - 07:57, said:



Cand apesi sa bagi materialul, scrie in casuta ''vapor'' si iti apare bariera de vapori. Poti sa faci asa cu fiecare material, nu trebuie sa le cauti vizual...

Bariera de vapori am găsit, folie anticondens nu .. din câte știu, sunt două folii diferite.

#81
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 razvan-softpedia, on 17 decembrie 2022 - 06:17, said:


Cam peste tot pe unde am vazut eu spuma, era data si peste capriori, dar intr-un strat foarte subtire (5 - 10 mm ), cat sa fie o pelicula continua. Un argument de vanzare al celor care "sufla" spuma cu celula inchisa il reprezinta faptul ca nu mai ai nevoie de bariera de vapori ( bineinteles, daca pelicula care se vede din pod este continua ). De aceea, tind sa cred ca si la beneficiarul respectiv spuma era data atat intre capriori, cat si peste acestia.
Nasoala chestie cu spuma. Cea care e la pret decent  ca toate izolatiile e cu celula deschisa - lasa sa treaca o parte din vapori. Cea cu celula inchisa e cam dublu la pret dar condens tot apare la interior. De ce? Pentru ca nu se poate da intro trecere in strat mai gros de 8-10cm ceea ce rezulta intro izolatie slaba deci condens. Spuma cu celula deschisa izoleaza cam la fel cu celelalte izolatii, si cea cu celula deschisa are un avantaj cam de 50% la izolare. Oricum e proasta ca nu lasa sa se evacueze vaporii de apa, condenseaza in masa si putrezeste lemnaria.
Acu in cazul de fata daca a izolat sarpanta si apoi a gaurit-o cu ferestre sau alte variante de ventilatie, la ce bun ca a mai izolat-o in primul rand? Nu a avut ce face cu banii? Si-a mai si batut cuie in talpa cu reparatiile la lemnarie... in fine minunata lume a constructiilor.

 cain2k, on 17 decembrie 2022 - 09:55, said:

Bariera de vapori am găsit, folie anticondens nu .. din câte știu, sunt două folii diferite.

Pune orice folie si modifica factorul sd.

#82
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 danciusergiu84, on 17 decembrie 2022 - 13:12, said:

Acu in cazul de fata daca a izolat sarpanta si apoi a gaurit-o cu ferestre sau alte variante de ventilatie, la ce bun ca a mai izolat-o in primul rand? Nu a avut ce face cu banii? Si-a mai si batut cuie in talpa cu reparatiile la lemnarie... in fine minunata lume a constructiilor.

In principal fereastra a fost instalata ca sa ii poata asigura un flux de aer in mansarda atunci cand ii creste umiditatea in pod. I-am instalat un kit VELUX ACTIVE, si in momentul in care ii creste umiditatea in pod, fereastra se deschide automat ( exceptand cand senzorul de ploaie este ud, si atunci se deschide doar clapeta de ventilare ).

Beneficiarul a vrut o foarte buna izolatie ( de aceea a ales si spuma poliuretanica ), numai ca atunci cand ai casa foarte bine amvelopata ( izolata ), dar nu intra aer proaspat, apar tot felul de fenomene neplacute. Aparitia umiditatii crescute ( si ulterior a mucegaiului ), este unul dintre ele.

Nu intodeauna solutiile pe care le adoptam sunt cele mai bune, dar asta nu inseamna ca nu putem sa reparam sau sa imbunatatim o situatie. Posted Image

Edited by razvan-softpedia, 17 December 2022 - 14:02.


#83
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
A imbunatati o situatie inseamna a trata efectele, o reparatie inseamna a trata cauza.
Nu e vorba de ventilatia sau izolatia din restul casei, in casa oricum ai nevoie de 50% umiditate pentru un trai sanatos deci oricum ai condens in pod iarna daca nu controlezi transferul de vapori din casa in pod.
Daca nu se etanseaza vaporii sa ramana in casa atunci nu scapi de condens, igrasie si mucegai in pod. La fel e si atunci cand sunt punti termice sau izolatie insuficienta acolo sau in alte zone.
Acele folii bariera de vapori sau anticondens sunt obligatorii in zilele noastre, cerem performanta mare de izolare la case, acelea trebuie sa functioneze impecabil ca sa poata controla apa din pod, de aceea trebuie sa fie de calitate sa reziste cat casa si sa fie montate etans.
Altfel oamenii ajung sa arunce banii pe fereastra.

Edited by danciusergiu84, 17 December 2022 - 18:21.


#84
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 cain2k, on 17 decembrie 2022 - 09:55, said:

Bariera de vapori am găsit, folie anticondens nu .. din câte știu, sunt două folii diferite.

"vapor retarder'' este folia anticondens.

#85
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019
Nu cunosc termenii tehnici in engleza, deci nu sunt sigur, dar din poza respectiva inteleg ca "vapor retarder" este o bariera de vapori, nu o folie anticondens ( barierele de vapori sunt la interior- zona calda, iar foliile anticondens la exterior - zona rece ).

Ubakus asta, are si o varianta in limba romana ?

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 17 December 2022 - 20:11.


#86
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Amadoua folii respectiv ''vapor barier''(folie bariera de vapori in romana, se monteaza pe partea calda) si ''vapor retarder''(folie anticondens in romana, se monteaza pe partea rece) permit trecerea vaporilor. Diferenta intre ele este la cat de multi vapori lasa sa treaca, factorul ''sd'' cum a spus si un coleg mai sus.

@cain2k

Imi permit sa te intreb de ce ai ales varianta cu polistiren la interior? (poate aduce numai batai de cap in viitor)

O simpla structura de genul placa de beton+vata de sticla cat mai groasa+pod ventilat natural te scutea de multe probleme viitoare.

Attached Files


Edited by mircea812, 18 December 2022 - 08:30.


#87
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 06.10.2019

 mircea812, on 18 decembrie 2022 - 08:27, said:

Amadoua folii respectiv ''vapor barier''(folie bariera de vapori in romana, se monteaza pe partea calda) si ''vapor retarder''(folie anticondens in romana, se monteaza pe partea rece) permit trecerea vaporilor. Diferenta intre ele este la cat de multi vapori lasa sa treaca, factorul ''sd'' cum a spus si un coleg mai sus.

Repet, nu cunosc termenii tehnici in limba engleza, dar din poza reiese ca ''vapor retarder'' a fost instalata la interior, iar mie mi se pare ilogic sa montezi la interior o folie anticondens. Din acest motiv tind sa cred ca ''vapor retarder'' ar putea face referire la o bariera de vapori.

L.E.
Mircea, de curiozitate mi-am facut si eu cont acum pe site-ul asta ( vad ca il foloseste foarte multa lume aici pe softpedia Posted Image ), si m-am dus direct la exemple ( am incercuit cu verde tab-ul respectiv ), de unde am selectat la intamplare o simulare. In imaginea care mi-a aparut, ''vapor retarder" apare ca fiind instalata la partea calda ( la interior ), deci cred ca este o bariera de vapori.

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 18 December 2022 - 09:30.


#88
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Construction foils > Breather membrane > ... asta este folie anticondens, se foloseste la exterior, pe astereala, sub tigla. Un exemplu ar fi Delta Vent  S.
Construction foils > Vapor retarder > ... asta este bariera de vapori, se foloseste la interior. Un exemplu ar fi Isover Vario KM Duplex.

#89
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

 mircea812, on 18 decembrie 2022 - 08:27, said:


@cain2k

Imi permit sa te intreb de ce ai ales varianta cu polistiren la interior? (poate aduce numai batai de cap in viitor)


Foarte simplu - lambda identic cu vata de sticlă, dar prețul la jumătate. Când am pus eu polistiren, baxul de 100mm, EPS 80, ce este pe asteri-ala era 37 de lei, iar polistirenul extrudat de 100mm era 130 de lei. Vată de sticlă între căpriori ar fi însemnat că trebuia montată o folie, sau OSB, rigips. Nu puteam lăsa așa, deoarece în timp, vată de sticlă elimină particule (dacă nu e pusă jos) și se umplea tot podul de "sticlă".

De asemenea, podul este circulabil, vată ar fi însemnat centuri, lemn, OSB, ancore, etc.

Acum stau și mă gândesc dacă merită investiția cu vata de sticlă pe podeaua podului - suprafața este de 190 m2 - ar costa doar materialele 2600 de lei + 10 europaleti, că să pot totuși depozita ceva ...

Edited by cain2k, 18 December 2022 - 13:56.


#90
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 cain2k, on 18 decembrie 2022 - 13:54, said:

Foarte simplu - lambda identic cu vata de sticlă, dar prețul la jumătate. Când am pus eu polistiren, baxul de 100mm, EPS 80, ce este pe asteri-ala era 37 de lei, iar polistirenul extrudat de 100mm era 130 de lei. Vată de sticlă între căpriori ar fi însemnat că trebuia montată o folie, sau OSB, rigips. Nu puteam lăsa așa, deoarece în timp, vată de sticlă elimină particule (dacă nu e pusă jos) și se umplea tot podul de "sticlă".

De asemenea, podul este circulabil, vată ar fi însemnat centuri, lemn, OSB, ancore, etc.

Acum stau și mă gândesc dacă merită investiția cu vata de sticlă pe podeaua podului - suprafața este de 190 m2 - ar costa doar materialele 2600 de lei + 10 europaleti, că să pot totuși depozita ceva ...

De ce la interior? Nu am nimic cu polistirenul Posted Image

Edited by mircea812, 19 December 2022 - 09:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate