Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Tv nou

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 06.05.2019
Buna ziua, am un sony bravia tn vechi cred ca are peste 15 ani, va ca a capatat pe ecran o pata negricioasa cam mare se vede mai ales pe culori inchise
Ma gandeam sa iau asa ceva
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Nu am nevoie de smart tv ca am un xiaomi box
Vreau un tv fiabil sa nu se strice dupa 2 ani si daca se poate sa consume si putin curent
In bugetul de 700-800 lei pot gasi altceva mai bun?

Ar mai fi acest model https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Parca are rezolutia mai buna dar imi depaseste bugetul
Sa fac un efort pt el?

Vad ca rabla nu mai exista la tv, la emag pe site apare si televizoarele.
Mai se dau vouchere pe la urma sau nu la televizoare?

Attached Files



#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,814
  • Înscris: 30.08.2006
Nu te astepta sa tina tot 15 ani. Am luat unul de 80 cm pentru bunica si s-au dus ledurile dupa 2 ani. M-a costat 150 lei reparatia. Am o plasma LG din 2012 care merge si acum fara nici o problema la ecran si l-am facut cadou bunicii. Pe atunci Tv-urile erau mai scumpe si mai fiabile. Smartul sora-mi a picat dupa 3 ani si a mamei cam tot pe acolo. Au ajuns la gunoi.
Poti sa-l iei pe cel mai ieftin si poate ai noroc  sa te tina mai mult de 2-3 ani.
Nu cred ca e o pura intamplare ca toate tv-urile cumparate in familie in ultimii 3 ani sa ajunga la gunoi. In schimb cele vechi merg la fel de bine ca in prima zi.

Edited by Leo2006, 22 June 2022 - 10:30.


#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

 Leo2006, on 22 iunie 2022 - 10:29, said:

Nu te astepta sa tina tot 15 ani. Am luat unul de 80 cm pentru bunica si s-au dus ledurile dupa 2 ani. M-a costat 150 lei reparatia. Am o plasma LG din 2012 care merge si acum fara nici o problema la ecran si l-am facut cadou bunicii. Pe atunci Tv-urile erau mai scumpe si mai fiabile. Smartul sora-mi a picat dupa 3 ani si a mamei cam tot pe acolo. Au ajuns la gunoi.
Poti sa-l iei pe cel mai ieftin si poate ai noroc  sa te tina mai mult de 2-3 ani.
Nu cred ca e o pura intamplare ca toate tv-urile cumparate in familie in ultimii 3 ani sa ajunga la gunoi. In schimb cele vechi merg la fel de bine ca in prima zi.

Nu poti generaliza...

Am:
TV Samsung cumparat in 2011 merge perfect
TV Samsung cumparat in 2016 merge perfect
TV Samsung cumparat in 2019 merge perfect

Acum daca cumperi toate firmele fantoma, e normal ca dupa 2-3 ani sa crape... cumpara un TV serios si nu ti se va strica dupa 2-3 ani...

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,814
  • Înscris: 30.08.2006
Toate erau marca Samsung. Credeam ca se subintelege. Le-au picat panourile. S-au inlocuit tot cu Samsung.

Edited by Leo2006, 22 June 2022 - 11:50.


#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Posted Image pai daca ai inlocuit panoul practic le-ai facut de ras...

#6
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

 Leo2006, on 22 iunie 2022 - 10:29, said:

Nu cred ca e o pura intamplare ca toate tv-urile cumparate in familie in ultimii 3 ani sa ajunga la gunoi. In schimb cele vechi merg la fel de bine ca in prima zi.

              Se pare ca asa e, chiar daca n-ar trebui sa generalizam. LG-ul meu m-a lasat dupa 3 ani (s-au dus ledurile). O verisoara de-a mea a avut in ultimii ani trei televizoare, adica, un LG si doua Samsung. S-au dus led-urile sau placa de baza si la astea. Chiar niste intamplari nefericite parca nu prea imi vine sa cred ca sunt. Au devenit si televizoarele niste consumabile in viziunea fabricantilor, cred. Doi ani si ceva de folosinta si altul la rand sau cum i-o fi norocul fiecaruia. S-au cam dus timpurile cu 15 ani un televizor.

#7
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Doar ca opinie separata, am vorbit cu personalul tehnic din serviceuri televizoare, cam toate televizoarele LCD defecte in garantie si postgarantie cu led-uri arse, sunt datorita faptului ca sunt folosite cu reglajul de luminozitate la maxim, utilizatorii prefera o imagine cat mai luminoasa, contrastanta, vie, si dau totul la maxim.
Daca temperatura din camera este mare si cu totul la maxim, merg in nestire, nu este suficienta ventilatie si led-urile crapa la un moment dat.

#8
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
Rabla nu mai este ,dar firmele ofera un voucher ce poate fi utilizat ulterior la cumparaturi. Eu zic sa iei minim 40 inch.

#9
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Avem 80 bucati la un hotel si pensiune; Philips, LG, Horizon, Samsung. Cam 20 bucati din fiecare. Achizitionate de vreo 5-6 ani.
Am schimbat panel, backlight, power, soft, wifi etc. Niciun brand nu s-a deosebit ca fiind mai fiabil, sau mai putin fiabil. Fiecare s-a defectat. Din ochi as zice ca Horizon a fost cel mai fiabil, si Philips cel mai slab, dar e doar o generalizare.
Totusi, daca ar fi sa cumpar pentru mine, n-as luat decat Samsung sau LG.

Eu am un Sharp + MiBox 4S si un Samsung Smart ambele de 2-3 ani. As cumpara Samsung Smart din nou (chiar daca are probleme cu wifi, si se misca greu).
Experienta unitara e mai buna decat smart si TV separat, dupa mine.

#10
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009
Eu am un Samsung 32F6800, cumparat in 2013, merge perfect si acum. Doar partea de smart este depasita moral!

#11
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011

 FC72, on 22 iunie 2022 - 13:32, said:

Doar ca opinie separata, am vorbit cu personalul tehnic din serviceuri televizoare, cam toate televizoarele LCD defecte in garantie si postgarantie cu led-uri arse, sunt datorita faptului ca sunt folosite cu reglajul de luminozitate la maxim, utilizatorii prefera o imagine cat mai luminoasa, contrastanta, vie, si dau totul la maxim.
Daca temperatura din camera este mare si cu totul la maxim, merg in nestire, nu este suficienta ventilatie si led-urile crapa la un moment dat.
Pai daca e foarte slaba ce vrei? LG 2010,lg smart 2021,luminozitatea este cu 30-40% mai buna la cel vechi

 florynsv, on 22 iunie 2022 - 19:59, said:

Eu am un Samsung 32F6800, cumparat in 2013, merge perfect si acum. Doar partea de smart este depasita moral!
Atunci erau mult mai fiabile,am si eu un lg din 2010 si merge de rupe

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate