Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tari fara restrictii covid

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
magnoliaaa

magnoliaaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.05.2022
Ce tari nu mai cer deloc vaccin sau test?

#2
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Serbia, Bulgaria, Grecia, Muntenegru nu mai cer.
Iar in Grecia pana la 1 iunie e obligatorie masca in interior.

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
https://www.mae.ro/node/51880 Spor!

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
UK, Polonia, Elvetia si alea de mai sus.

#5
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Nici Austria nu mai cere nimic pentru intrarea in țară

#6
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Au mai ramas cu restrictii Spania, Italia, Franta, Germania și Belgia în mare..
Restul au rezolvat.

Dar cam de pe 15 iunie..e posibil sa renunte și ele

#7
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006

View PostSockpedia, on 20 mai 2022 - 21:38, said:

Au mai ramas cu restrictii Spania, Italia, Franta, Germania și Belgia în mare..
Restul au rezolvat.

Dar cam de pe 15 iunie..e posibil sa renunte și ele

Venit saptamana trecuta din Palma de Mallorca, cand am ajuns la aeroport la controlul medical nici nu au vrut sa vada certificatele, ne-au facut semn sa trecem....in 7 zile acolo daca am vazut 3 persoane cu masca.

#8
magnoliaaa

magnoliaaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.05.2022

View Postdjmaddox, on 21 mai 2022 - 21:25, said:



Venit saptamana trecuta din Palma de Mallorca, cand am ajuns la aeroport la controlul medical nici nu au vrut sa vada certificatele, ne-au facut semn sa trecem....in 7 zile acolo daca am vazut 3 persoane cu masca.
Asta pt ca vi le-au verificat la imbarcare ,altfel nu va lasa sa urcati in avion. Deci nu au de ce sa vi le mai verifice la aterizare.

#9
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Am avut zbor Otopeni-Viena-Palma dus intors.....nicaieri nu a verificat nimeni nimic.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

View Postdjmaddox, on 21 mai 2022 - 21:25, said:



Venit saptamana trecuta din Palma de Mallorca, cand am ajuns la aeroport la controlul medical nici nu au vrut sa vada certificatele, ne-au facut semn sa trecem....in 7 zile acolo daca am vazut 3 persoane cu masca.
Și gata, dacă nu ți s-a cerut ție, înseamnă că toată lumea trece liber? Am un cunoscut care tot asa a crezut tot felul de păreriști de profesie de pe internet care spuneau ca prin Italia treci ca prin brânză și ce sa vezi, la întoarcere a rămas de prost în aeroport, ca au cerut aia certificat la îmbarcare.

#11
magnoliaaa

magnoliaaa

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.05.2022
Depinde de noroc. Si eu stiu cunoscuti carora li s-a cerut saptamana asta pe Roma, dus-intors cu wizz.

#12
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Ca sa fim clari, am facut special vaccin ca sa nu am probleme cu stat prin aeroporturi. Am zburat cu Austrian, am fost 25 de oameni in grup....nu a cerut la nimeni nimic nici in Otopeni, nici in Austria nici in Palma...am avut coleg care isi facuse test si completase PLF pentru Spania....s-a dus sa ii scaneze codul si ghici ce...a primit un mare circulati va rog.

In concluzie, nu am zis ca nu se poate cere, am zis ca nu a cerut nimeni in cazul de fata....asa ca te rog colegule sa nu fii asa intepat si vehement.

#13
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Pentru Franta am gasit asta pe MAE, insa mi-e un pic neclar

ATENȚIE! Din 30 ianuarie 2022, pentru ca schema de vaccinare să fie considerată completă, persoanele cu vârsta de peste 18 ani care doresc să intre pe teritoriul francez trebuie să fi primit o doză complementară de vaccin cu ARN mesager, dacă au trecut 9 luni de la ultima doză administrată.

Deci daca eu am doza a 3a cu Pfizer facuta anul trecut in noiembrie, pot merge bine-mersi in iulie sau mai trebuie sa arat si test? Certificatul expira in 30 iunie, insa nu au trecut 9 luni de cand am facut ultima doza.

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 08.01.2021
Eu din ce știu doza a treia e "nelimitata".
Oricum re în Fr din luna martie nu se mai verifica certificatul covid. Vezi eventual sa nu fie restricții suplimentare la linia aeriana, se poate întâmpla uneori ca ăștia sa fie mai stricți.

#15
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Posibil ca și Germania să renunțe la restricții de intrare de la 1 iunie.

https://www.schengen...ns-from-june-1/

Iar Spania a eliminat controlul covid la granița cu Franța.



#16
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,223
  • Înscris: 02.09.2014
In Italia se poate circula fara restrictii, masca e obligatorie doar in transportul in comun.
Am fost luna trecuta in Italia. Bucuresti-Pisa si retur, cu Wizz. Aia de la Wizz ne-au obligat sa purtam masca in timpul zborului. In Italia in aeroport, a dat-o jos toata lumea.
Nu ni s-a cerut certificat verde, nimic, desi oficial restrictiile mai erau in vigoare pana la 1 iunie. La intoarcere, aceeasi poveste cu masca in avion, dar cred ca jumatate dintre pasageri au purtat-o sub nas sau chiar au dat-o jos, stewardesele nu le-au zis nimic.
In magazine, mai exact in supermarketuri, cam 75% dintre cumparatori purtau masca, toti casierii si bodyguarzii o aveau, masca e "recomandata" in spatiile inchise, dar nu iti spune nimeni nimic daca nu o porti.
Am fost in mai multe muzee, doar intr-unul ni s-a cerut imperativ sa purtam masca, la celelalte ne-au zis ca nu e nevoie, nici personalul muzeelor nu prea purta.

Edited by Costel2014, 29 June 2022 - 12:55.


#17
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Italia sa dea jos masca.

#18
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,223
  • Înscris: 02.09.2014

View PostSockpedia, on 29 iunie 2022 - 14:45, said:

Italia sa dea jos masca.
Era sa il bat pe dobitocul ala de la muzeiul San Matteo, eram singurii vizitatori in muzeu eu si nevasta-mea si el ne-a cerut sa ne punem mastile. Cand a vazut pe camerele de luat vederi ca eu mi-am dat masca sub nas, a venit de la intrare unde era, dupa mine si mi-a atras atentia! In conditiile in care, repet, eram singuri in tot fucking muzeul! Sa mai zic ca nu cunostea nicio limba straina, nici macar engleza?! Si el trebuia sa aiba de-a face, teoretic cel putin, si cu turisti straini...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate