Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Angajare la Glovo

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Allyx

Allyx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2022
Sunt student în anul 2 , am 20 ani.

Am depus 3 cereri către Glovo , inclusiv prin WhatsApp, am completat cu toate actele personale , poză de profil și poza actului de identitate , însă, încă n-am primit răspuns : https://couriers.glovoapp.com/ro/ pentru Bacău

Dacă aleg un contract part-time (4 ore) , pot să fac 11-12 ore (Luni-Duminică) , bate ceva la ochi? Voi fi tras la răspundere pentru ceva sau voi avea probleme dpdv legislativ ?

Trebuie să achit ceva în momentul în care sun să semnez un contract ? Pe ghiozdan,suport de telefon sau pe carte de muncă , deci pentru astea tot trebuie să scot bani ? Sau acești bani se pot retrage din sumele câștigate , din livrări .


Am înțeles că sunt 3 tipuri de livrări (oricare/parteneri/transport) . La livrările de tip oricare , când mă duc să cumpăr produsele respective din magazin/supermarket/hypermarket , plătesc din balanța de bani cash pe care o iau de la livrările de tip parteneri (când ridic comanda și doar o duc clientului , acesta lăsându-mi bani cash pe comandă) sau plătesc din banii proprii produsele ?

Dacă nu pot plăti din balanța cash , banii cash pe care i-am adunat dintr-o zi de livrări unde îi depozitez ? La ce puncte de plată se depozitează banii cash strânși ?
(Nu vorbesc de bacșiș aici)

Vreau să știu toate procedurile pe care un Glover le are zilnic de îndeplinit , sfaturi utile/tips .
Nu o iau ca pe o meserie , o iau part-time , cât să mai pun deoparte și de aici . Probabil când voi lucra voi face Glovo 4 ore pe zi (luni-vineri) și full time weekend .

Ca vehicul îmi folosesc bicicleta .

Edited by althea, 20 May 2022 - 14:35.


#2
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011
Salut, te pot ajuta eu cu cateva informatii.

Daca te angajezi la o firma partenera, iti vor face ei contractul (part-time sau full -time), iar de acolo iti vor retrage ei banii pentru cartea de munca si alte chestii. Nu platesti nimic la inceput, totul este din partea Glovo.
Daca vrei sa iesi mai avantajos si sa fentezi comisioanele firmelor partenere, iti poti deschide un PFA, nu dureaza foarte mult. Sunt multi contabili online care se ocupa de toata treaba (un exemplu ar fi Solo).

Dupa cum ai spus mai sus, da, sunt 3 tipuri de livrari (Orice/Parteneri/Magazine). Cand clientii carora le livrezi comenzile platesc in Cash, banii aia intra in balanta ta din aplicatie. Comenzi la care tu trebuie sa platesti (Orice/anumiti parteneri) iti vor intra DOAR daca ai o balanta pozitiva in aplicatie si care sa fie de ajuns incat sa acoperi costul produselor.
Banii se pot depune la orice statie SelfPay (cele albastre din toate mall-urile sau micile magazine de la colt), iar balanta se actualizeaza imediat.
Important este sa ai o suma de bani la tine ( eu imi tin in jur de 200 de lei marunt) ca sa poti da rest clientilor cand acestia iti platesc cash.

Cel mai important lucru pe care l-am invatat pe care l-am invatat de cand lucrez este sa fii cat mai eficient in trafic, asa livrezi cat mai multe comenzi si implicit cresc si castigurile.
Un tip pe care ti-l pot da este, daca ai posibilitatea, sa iti pui un motor din ala pe benzina la bicicleta, care iti transforma bicicleta intr-un scuter in toata regula cu un consum foarte mic (2-2.5L/100km) . Am vazut ca tot mai multi prin Constanta folosesc tipul asta de motor.


(Ca un mic side-note, tu fiind cu bicicleta, nu prea o sa ai parte de comenzi de la supermarket-uri, decat comenzi mici sau pachete de tigari)

#3
Allyx

Allyx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2022
@Bobyct , dar pot face la un part-time (4 ore) cca 11-12 ore Luni-Duminică ?

#4
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

 Allyx, on 20 mai 2022 - 16:53, said:

@Bobyct , dar pot face la un part-time (4 ore) cca 11-12 ore Luni-Duminică ?
Normal! Poti lucra oricat vrei tu. Aplicatia de curier nu are absolut nici o treaba cu contractul pe care il inchei cu firma partenera.

Dar totusi, eu pun accent pe chestia cu PFA-ul. Pe mine m-a scutit de o gramada de bani, iar comisionul pe care il dadeam firmei partenere intra tot la mine in buzunar. Un alt mic avantaj este ca nu mai esti constrans de firma partenera sa muncesti mai mult ca daca nu iti inchid contul sau alte chestii cu care te pot ameninta :))

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,601
  • Înscris: 13.03.2005
Dar ca PFA, să nu uiți că ai și tu de plătit taxe la stat....

Edited by wertyck, 20 May 2022 - 19:51.


#6
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

 wertyck, on 20 mai 2022 - 19:50, said:

Dar ca PFA, să nu uiți că ai și tu de plătit taxe la stat....

Ai si tu de platit taxe la stat, ma gandeam ca se subintelege. La fel ca orice alta entitate juridica din Romania :))

Dar totusi iesi mult mai ieftin decat sa platesti 200 de lei pe saptamana cartea de munca (cu contract full-time) + un eventual comision firmei partenere (In jur de 10% din castigurile tale)

#7
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
In primul rand nu stiu cine te-a mintit ca Glovo ar angaja, cu atat mai mult pe pozitiile de care spui tu.
Intreg business planul Glovo tocmai in asta consta... sa nu aiba angajati.

 Allyx, on 20 mai 2022 - 16:53, said:

@Bobyct , dar pot face la un part-time (4 ore) cca 11-12 ore Luni-Duminică ?
Legal nu. Dar in asta consta noua "economie" smart promovata de aplicatiile de tipul asta: sa convingi lumea sa lucreze la negru.

#8
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Din câte știu, îți faci singur programul, din app.

Nici nu trebuie să livrezi zilnic, măcar.

În fine, am auzit cazuri de persoane care fac și 5-6000 ron lunar, dar probabil trag de rup, multe ore zilnic.

Pentru inceput e bun, maxim câteva luni, dar nu e ceva în care să ai oportunități de dezvoltare.

#9
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Și la Glovo sunt niște mânării cu "partenerii"! Dacă te angajezi la parteneri, vei avea comenzi, dar vei da comision la partener. Dacă îți faci PFA, poți sa sunteți partenerul, dar vei avea o surpriza neplacuta: nu prea vei primi comenzi! Pentru ca asa e la noi în tara, Glovo favorizează niște parteneri, care câștigă bani fără sa facă nimic. Dacă tu nu ai o pila serioasa la Glovo, cu PFA-ul nu vei face nimic. Comenzi da Glovo "la cine trebuie " ! Și o sa pierzi o zi întreaga fără comenzi. Fara comenzi nu câștigi bani. Asa e la noi în tara bananiera România! Deci din păcate numai cu partenerii poți face ceva.

LE nu sunt singurul care spune asta:
https://forum.softpe...age__hl__+glovo

Edited by Robert_Kiran, 22 May 2022 - 19:44.


#10
Allyx

Allyx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2022
După cum am spus , îl iau ca pe un job secundar. Mă duc la serviciu , scap pe la 15-16 , iar următoarele 4 ore bag Glovo , iar sâmbăta și duminica nu prea am ce face , deci bag Glovo și atunci vreo 11-12 ore . Atât timp cât există serviciul acesta , să-l exploatăm ca job secundar .

Edited by Dany_Darke, 22 May 2022 - 22:16.


#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Mai degrabă odihnă, ori alte hobby-uri în timpul ală, nu știu, în fine, fiecare face cum consideră. Poți face ceva de acasă, în timpul ăla, pt bani în plus, ori un job mai bine remunerat.

Edited by Vlad_22, 23 May 2022 - 00:21.


#12
bobyct

bobyct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 30.09.2011

View PostRobert_Kiran, on 22 mai 2022 - 19:39, said:

Și la Glovo sunt niște mânării cu "partenerii"! Dacă te angajezi la parteneri, vei avea comenzi, dar vei da comision la partener. Dacă îți faci PFA, poți sa sunteți partenerul, dar vei avea o surpriza neplacuta: nu prea vei primi comenzi! Pentru ca asa e la noi în tara, Glovo favorizează niște parteneri, care câștigă bani fără sa facă nimic. Dacă tu nu ai o pila serioasa la Glovo, cu PFA-ul nu vei face nimic. Comenzi da Glovo "la cine trebuie " ! Și o sa pierzi o zi întreaga fără comenzi. Fara comenzi nu câștigi bani. Asa e la noi în tara bananiera România! Deci din păcate numai cu partenerii poți face ceva.

LE nu sunt singurul care spune asta:
https://forum.softpe...age__hl__+glovo

Nu stiu ce aiurezi acolo, am PFA si imi intra comenzi la fel de multe ca celorlalti colegi. Am fost si eu la firma partenera inainte si nu este nici o schimbare in legatura cu numarul de comenzi primite. Banuiesc ca vezi numai conspiratii si interese mari peste tot in jurul tau.

Nu-l mai speria aiurea pe OP

#13
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Salut! Aveți vreun motiv anume pentru care preferați Glovo față de celelalte servicii de food delivery?

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Éu rar comand prin aceste servicii, nu pot spune.

#15
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Întrebarea este pentru angajați. De ce nu încercați la alte company de food delivery?

#16
cristianbuga34

cristianbuga34

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.11.2022
Salut, stau la bucuresti, livrez glovo cu bicicleta de o luna, merge treaba, as vrea sa livrez cu masina, dar mno din pacate nu se deconteaza carburant. Bun, primesc salariu saptamanal, deci te opreste 150 lei contract de munca si 9% comisionul. Eu v-a trebui sa renunt la glovo din cauza sezonul rece. Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate