Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ford Focus Titanium 2.0 TDCi 150CP

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Am nevoie de un sfat.

Vreau sa-mi schimb masina si este prima data cand ma indrept spre una second-hand.
In aces caz este vorba despre masina unui prieten (persoana de incredere), masina de firma pe care el a condus-o de la 0km,
toate reviziile la zi facute la dealer cu piese recomandate de producator, fara accidente serioase.

Enumar doar cateva caracteristici principale ale masinii (in afara de trapa are absolut toate dotarile posibile, este "full options"):
- culoare alba
- norma poluare Euro 6
- cutie automata 6+1
- senzori parcare
- navigatie
- scaune fata, parbriz, volan incalzite
- A/C automat cu reglare separata  stanga-dreapta
- jante aliaj 17"
- roata rezerva de dimensiuni reduse
- an inmatriculare 2017
- 70.000 km

Ma intereseaza o parere, daca pretul cerut ar fi cel corect (12.500E).

Multumesc

#2
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 judas, on 18 mai 2022 - 15:11, said:

Am nevoie de un sfat.

V
Ma intereseaza o parere, daca pretul cerut ar fi cel corect (12.500E).

Multumesc
Eu am vandut recent Toyota Auris hibrid, model 2017, 77k de km, dotarile date si pe focus, cu 16700 de euro.
Concluzia este ca pretul este foarte bun
Daca asta-i fordul, arata bine

Edited by cata, 18 May 2022 - 15:23.


#3
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Nu, este vorba despre alta masina.
Cea pe care ai vazut-o tu, am facut ceva verificari si are vreo 2 accidente serioase la activ.

Acum nici nu stiu daca intretinerea unei astfel de masini este scumpa....

Edited by judas, 18 May 2022 - 15:36.


#4
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Acel Ford a avut nu stiu ce dauna imi amintesc nr era pe net comentat de cei cu focus, povestea era destul de interesanta, interesant si pretul care a crescut cu vreo 4000€

#5
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Pretul e (foarte) corect, daca si zici ca stii omu si ca totul e ok la masina, n-ai motive de ezitare.

Edited by Octavian___, 18 May 2022 - 15:56.


#6
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Costurile de intretinere, revizii, distributie, etc. sunt mari?

#7
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
OP, roaga un moderator sa mute discutia pe sectiunea corecta.

#8
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Eu am avut motorul de 1.6 si nu pot sa spun ca a fost scump. Desi Ford-urile sunt ceva mai scumpe la piese, nu e ceva de speriat. O revizie cred ca era maxim 700 de lei, filtre si ulei dintre cele mai scumpe. Poate acum cu preturile astea sa ajunga la 1000 dar nu cred. Distributia daca zici ca are 70k km nu vad rostul sa o faci acum, poate dupa ce trece de 100k si atunci asa pentru linistea ta. Normal se schimba pe la 150k km, cel mai bine verifici in carte sau reprezentanta pentru motorizarea ta.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
E f ok pretul, mai ales ca stii masina eu zic ca nu e de ratat. Nu e mai scump sau mai ieftin decat alte marci de intretinut

#10
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 judas, on 18 mai 2022 - 16:01, said:

Costurile de intretinere, revizii, distributie, etc. sunt mari?
Nu mai mult si nu mai putin decat la orcare alta marca de masina din aceiasi ani, nimic special.
Ca retea de service/revizii sa ai in vedere ca Ford are una dintre cele mai dezastruoase retele, nu ca VW exemplu ar fi la polul opus (si astia sunt vai de mama lor) dar sa stii treaba asta.

Gandeste mai serios la servisare/revizii in regie proprie, fie cauti un service/mester stiut bun, fie daca ai "chemare" o faci tu.
Un pachet de revizie (inclusiv filtrul de motorina) e undeva intre 450-550 lei.

Consumabilele nu sunt mai scumpe ca la alte marci de aceeasi clasa. Nu are sens sa cumperi exemplu placute frana  originale Motorcraft (asta e furnizoru lor de piese) cu vreo 300 lei cand poti gasi la fel de bine si bune cu 170 lei setul  ATE, TRW etc

PS: mai important ca si costul intretinerii, fa cunostinta cu masina daca nu ai facut-o pana acum si n-ai mai stat intr-un Focus MK3 , sa nu ai surprize cu spatiul interior deloc generos, cam cel mai mic din clasa.
Pe mine cel mai tare m-a deranjat pozitia la volan, niciodata n-am gasit-o pe aia ideala. De asemenea spatiul la genunchi in spate e mic tare

Edited by Octavian___, 18 May 2022 - 17:35.


#11
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Faptul ca cunosti proprietarul si are istoric verificat face toti banii. Ca o revizie costa +/-100 lei fata de alte masini conteaza mai putin, riscul de a lua teapa cu masini manarite este foarte mare pe piata second hand actuala.

#12
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pentru fiecare marca sunt cateva serviceuri "particulare" unde exista mecanici de multe ori peste cei din "reprezentante. Si pentru Ford sunt cateva cred ca Custom Automotive ar fi un exemplu bun (in Bucuresti). Masina face banii respectivi numai si pentru ca ai istoric garantat.

PS. mai pot fi si altele ca sa fie chiar "full" fara piele.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 Octavian___, on 18 mai 2022 - 17:28, said:

Nu mai mult si nu mai putin decat la orcare alta marca de masina din aceiasi ani, nimic special.
Ca retea de service/revizii sa ai in vedere ca Ford are una dintre cele mai dezastruoase retele, nu ca VW exemplu ar fi la polul opus (si astia sunt vai de mama lor) dar sa stii treaba asta.

Gandeste mai serios la servisare/revizii in regie proprie, fie cauti un service/mester stiut bun, fie daca ai "chemare" o faci tu.
Un pachet de revizie (inclusiv filtrul de motorina) e undeva intre 450-550 lei.

Consumabilele nu sunt mai scumpe ca la alte marci de aceeasi clasa. Nu are sens sa cumperi exemplu placute frana  originale Motorcraft (asta e furnizoru lor de piese) cu vreo 300 lei cand poti gasi la fel de bine si bune cu 170 lei setul  ATE, TRW etc

PS: mai important ca si costul intretinerii, fa cunostinta cu masina daca nu ai facut-o pana acum si n-ai mai stat intr-un Focus MK3 , sa nu ai surprize cu spatiul interior deloc generos, cam cel mai mic din clasa.
Pe mine cel mai tare m-a deranjat pozitia la volan, niciodata n-am gasit-o pe aia ideala. De asemenea spatiul la genunchi in spate e mic tare

Recomand Maddog Garage pentru revizii in Bucuresti: https://forum.clubfo...ic.php?t=114984

Edited by xmanyacs77, 18 May 2022 - 19:16.


#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, ei matale masina si prietenul, daca nu ti-o imprumuta si mergi pentru o diagnoza la service-ul din postarea precedenta.
Intrebi direct daca merita cumparata masina.
Altfel, doar citesti povesti

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate