Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

Tester statie Type 2

* * - - - 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.682
  • Înscris: 26.11.2001
Exista cateva testere pe piata, car sunt destinate instalatorilor si sunt ff scumpe.

Exista si unul relativ home made, care pare ok pt a testa statiile fara masina electrica si pentru a simula diverse erori.

UxI simple check – EV Simulator

Cost 30 EUR + transport

Vine sub forma de kit care trebuie lipite pe o placa, chestie care o urasc, dar momentan pare ca am reusit.

Nu o sa iau un premium pt calitatea lipiturilor.

Manualul e in lb gemana, dar google translate ajuta.

Fișier atașat  Screenshot 2022-04-12 at 13.47.16.jpg   49,74K   32 download-uri

Fișier atașat  Screenshot 2022-04-12 at 13.46.39.jpg   108,48K   38 download-uri

Fișier atașat  UxI_SimpleCheck_kit_manual.pdf   489,54K   2 download-uri

Fișiere atașate


Editat de Courage, 12 aprilie 2022 - 12:47.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.965
  • Înscris: 15.04.2019
Asta ca sa testezi statii de incarcare din oras, cand te plictisesti. Daca se termina bateria in drum spre mare, cred ca intai o incarci si apoi verifici statia. Apropo, nu cred ca responsabilii sunt obligati legal sa te lase sa le testezi scula.

Editat de __Dan__, 12 aprilie 2022 - 13:29.


#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu se vede foarte exact in poze, insa unde am incercuit cu rosu, pare sa fie o "lipitura rece"

Fișier atașat  WhatsApp Image 2022-04-12 at 1.39.33 PM (1).jpeg   643,33K   38 download-uri

Adica ai cositor doar pe terminalul piesei si nu exista contact ferm cu placa. Mai sint citeva care arata la fel. Eu as reface toate lipiturile inainte de a testa ceva.

La cum sint lipiturile facute, eu banuiesc ca ai pus cositorul pe virful pistolului. Incerca sa ti pistolul lipit de terminal si placa si dupa ce sa incalzit, sa pui costorul in partea opusa a terminalului, astfel incit sa nu atingi deloc virful pistolului cu cositor. Daca vezi ca nu se topeste cositorul, inseamna ca nu ai incalzit suficient si trebuie sa mai astepti.

Editat de reborn_21, 12 aprilie 2022 - 14:08.


#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.085
  • Înscris: 19.12.2012

 reborn_21, on 12 aprilie 2022 - 14:07, said:

Nu se vede foarte exact in poze, insa unde am incercuit cu rosu, pare sa fie o "lipitura rece"

peste cositorul, inseamna ca nu ai incalzit suficient si trebuie sa mai astepti.

toata placa e facuta vai mama ei...o lipitura rece e fix nimic

#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.682
  • Înscris: 26.11.2001

 __Dan__, on 12 aprilie 2022 - 13:26, said:

Asta ca sa testezi statii de incarcare din oras, cand te plictisesti. Daca se termina bateria in drum spre mare, cred ca intai o incarci si apoi verifici statia. Apropo, nu cred ca responsabilii sunt obligati legal sa te lase sa le testezi scula.
Ai gandit enorm de mult asta, pe bune?
Cum crezi tu ca poti testa o statie publica si de ce ai face-o?

Dispozitivul e pt a iti testa propria statie, cand iti faci propria statie.

Uras ca lipesc, dar l-am staduit destul de mult.
Par a fi bine facute lipiuturule (neartistic), pt ca nu se misca nimic.

Oricum, o sa o dau unui prieten electronist sa verifice Posted Image

Editat de Courage, 13 aprilie 2022 - 12:31.


#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Fa-ti curaj si incerca sa refaci tu lipiturile. Pina la urma tot trebuie sa-ti iasa. Asa inveti cum se face si o sa-ti fie util pe viitor (cind mai ai de lipit ceva fire).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate