Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare tastatura mecanica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Am avut mult timp o tastatura mecanica veche clasica si am decis sa o schimb cu ceva model mai nou si mai silentioasa. In ultimele luni am luat 4 tastaturi si mecanice si cu membrana relativ ieftine dar efectiv nu ma impac cu ele, nu-mi place deloc cum se apasa tastele. Una era Redragon S101-BA, alta ASUS TUF K1, alta Corsair K55 PRO si inca una tot Redragon dar nu mai stiu modelul, ori erau exagerat de zgomotoase ori se apasau foarte urat, adica spre exemplu asta Corsair iti vine sa o spargi de perete, efectiv trebuie sa te fortezi ca sa apesi tastele in special tasta space care e exagerata rau, lucru care nu e ok deloc cand ai de tastat ore intregi zilnic.
Deci caut ceva cu taste care sa se apese foarte usor si sa nu fie zgomotoase, adica sa nu scol toata casa cand ma apuc eu sa tastez noaptea. Ceva cu un feeling placut, efectiv sa-ti faca placere sa tastezi. Din experienta voastra, ce recomandati, imi puteti da cateva exemple de tastaturi care v-au placut in mod special ?
Trebuie neaparat sa fie cu numberpad.
Nu ma intereseaza daca e sau nu cu lumini.
Nu ma intereseaza daca are butoane media/macro sau nu.
Sa fie cu fir, nu wireless.
Buget hai sa zicem pana in 100 euro.

Edited by CeapaIndustries, 17 March 2022 - 16:50.


#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
ce vrei tu e cam fix opusul unei tastaturi mecanice    :)     sunt prin constructie mai zgomotoase si ofera feedback mai pronuntat.

cauta ceva cu switch-uri cherry mx silent, dar ma indoiesc ca gasesti in bugetul ala. personal n-am testat modelul asta de switch, dar ar fi cele mai silentioase dintre astea mai comune.

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ce este scris anterior, este foarte adevarat.
Am avut si folosit circa 12 ani de zile asta. Pana cand intr-o zi am zis sa incerc (totusi) altceva. Ma saturasem sa o curat, sa o mut pe birou mai sus, mai jos, mai in stanga-dreapta. Grea de nu se poate.
Si am luat pentru incercare asta. In maxim 2 zile m-am acomodat. Este superba din punctul meu de vedere. Dupa 1 an de folosire intensa, nu jocuri, ci scris+cifre masiv, am decis ca am nevoie de un "stoc". Am cumparat inca 3, dintre care una alba. La prima a inceput sa se stearga imprimarea caracterelor de pe taste dupa circa 2 ani. Nu ma deranjeaza pentru lucrez in orb. Am continuat sa lucrez cu ea si asa inca 1 an, dupa care am scos alta noua din cutie. Nu am aruncat-o (inca) pe prima.
Succes in alegere!

Edited by addumi, 17 March 2022 - 17:55.


#4
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Lenovo Legion K500, switch Red, destul de silentioasa, 250 lei grei pe emag chiar acum

#5
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 27.06.2009
Tastaturile mecanice sunt mai zgomotoase in general. Mie imi plac switch-urile maro de la Cherry. Nu sunt foarte zgomotoase si au feedback tactil.
Poti lua si ceva cu switch-uri rosii, probabil vor fi mai silentioase, dar sunt liniare deci nu au feedback tactil.

In bugetul tau am gasit-o pe asta cu switchuri maro si acelasi model dar cu switchuri rosii

#6
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 17.06.2010
Eu doar de la Logitech am luat, vezi daca te incanta asta  Logitech G512 Carbon RGB GX Red Switch Mecanica

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Silent and tactile
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xWZPfhZMfeQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 17 March 2022 - 20:11.


#8
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu, mi-am dorit toată viața mea ceva cu Blue, să se audă de să bubuie. Și ieri mi-am luat o tastatură ieftină de Spacer (119 lei la eMAG) e tot ce îmi trebuie. Am avut ani de zile tastaturi mecanice scumpe, toate s-au stricat. Asta, dacă ține un an, e super misto.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 CeapaIndustries, on 17 martie 2022 - 16:46, said:

...

Brown sau red (eu prefer brown).
Full size sau low profile? (eu prefer low profile - cursa mai mica a tastelor, mai ergonomic de butonat la ea).
Wireless sau wired - alea bune au mod dual, si le poti folosi si cu fir daca asta vrei. La fel ca partea cu lumini, daca le ai si nu le vrei le poti stinge dar daca nu le ai nu ai ce aprinde Posted Image .

Bottom line: recomand G915 - cea mai buna tastatura pe care am avut-o vreodata (si am testat multe ca's maniac cu din astea). Este "daily driver" pentru mine de cca 2 ani si nu ma vad inlocuind-o cu altceva. Bine, totul se reduce la cum se simte fiecare pe taste si de bugetul alocat. Problema ei este ca depaseste bugetul pe care l-ai alocat dar eu zic ca merita sa o testezi daca ai ocazia.

Edited by ro_explorer, 18 March 2022 - 12:45.


#10
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 17.06.2010
Si eu tot G915 am , dar vad ca in Romaina pretul este nesimtit de mare, eu am dat pe ea varianta wireless 158 chf, in RO vad ca este 1200 ron..wtf?!

#11
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016

 RaySefo, on 17 martie 2022 - 19:56, said:

Eu doar de la Logitech am luat, vezi daca te incanta asta  Logitech G512 Carbon RGB GX Red Switch Mecanica

Multam frumos pentru sugestie. Am luat tastatura asta, insa varianta cu switch maro si pot sa spun ca e grozava. Tastele sunt perfect asezate, cu spatiu suficient intre ele ca sa nu apesi din greseala doua taste, feedback-ul tactil o face sa fie foarte placut de folosit. Singurul inconvenient ar fi faptul ca este un pic mai zgomotoasa decat ma asteptam de la un switch maro, insa asta e, trec peste acest mic inconvenient si ar mai fi faptul ca nu prea sa vad tastele deloc daca ledurile sunt stinse. Este foarte solida, nefiind din plastic, este foarte compacta, ce sa mai, imi aduce aminte de tastatura mea veche care am folosit-o multi ani.  Ca si nota zic 9 din 10, mersi de sugestie.

Edited by CeapaIndustries, 29 March 2022 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate