Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ajutor pentru refugiații ucraineni

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Horeca ar trebui sa se implice; ar putea presa guvernul sa le deconteze sederea refugiatilor. Majoritatea sunt in tranzit. Eu am donat lui Mandachi...sper ca banii au ajuns unde trebuie.

E un grup de ajutor pe Facebook UNIȚI PENTRU UCRAINA - Об'εднанi за Украiну - United for Ukraine
Public group
182.0K members

Edited by Dany_Darke, 27 February 2022 - 18:07.


#20
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 horhescu, on 27 februarie 2022 - 12:21, said:

Pacat ca pe partea ucraineana circula zvonuri false cum ca i-am pacali.

Indiferent ce cred altii, un om normal are un sentiment de implinire si de liniste sufleteasca atunci cand din putinul lui ajuta un om in necaz.
O patura care incalzeste un om, un sendvis, o sticla de apa....

Azi dimineata la 4 am dus un om la vama Isaccea. I s-a oferit cazare in Polonia sau Romania si tot suportul sa isi aduca familia dincoace de granita. A refuzat. La 6:30 mi-a scris ca a ajuns cu bine dincolo....

 Hector-2, on 26 februarie 2022 - 20:24, said:

"Secretarul de stat în MAI a afirmat că în momentul de față nu se poate vorbi de o criză umanitară. În acest context, Arafat a solicitat românilor să nu mai aducă atât de multe alimente pentru că riscă să fie aruncate sau să se strice."
In zona Isaccea circula pe fb info ca alimente sunt destule.
E nevoie de calorifere pt corturi, paturi, articole de igiena, haine groase.
Si voluntari.

#21
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Oamenii de la graniţa cu Ucraina. Cum poţi da o mână de ajutor refugiaţilor, chiar şi de la distanţă

https://adevarul.ro/...f_DgBiKEcCrgOOc

Edited by chaosss, 28 February 2022 - 00:39.


#22
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Nu pot decât să-mi exprim încrederea că ministerul de interne e cu ochii în patru. După părerea mea transportul si, găzduirea trebuie anunțate autorităților pentru a preveni riscul de a cădea victime proxeneților.

#23
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Pentru sucevenii mei:
Un ONG strânge ajutoare în față la Iulius mall. M-a impresionat că prima dată când am dus una-alta era un camion care se umpluse în câteva ore.
Azi am mers pe la 10 și erau două camioane. Sunt sigur că la ora asta sunt pline.
Attached File  IMG_20220228_103136.jpg   128.35K   57 downloads

Puteți duce de la alimente neperisabile până la hârtie igienică, scutece și lapte praf. Eu deja pregătesc să duc mâine și haine care i-au rămas mici fetiței mele.
E un lucru minunat să poți ajuta. V-o zice un zgârcit care nici nu a clipit când a umplut sacoșele. Așa că...ne vedem acolo? :D
Să nu uit urarea pentru cei ce ne fac să ne simțim minunat că ajutăm: Иди на хуй!

P.S. Urarea e valabilă pentru toți rușii, nu doar pentru sceleratul pe care ei îl admiră fățiș sau pe ascuns. Nu de alta, dar bunicii mi-au stat ani buni în lagăr, apoi au luat bătaie ca să intre în colhoz (aka cooperativă), am stat 14 ani sub comunismul lor oficial și încă mai trăiesc sub rămășițe de comunism neoficial, dar cel mai dureros e că fetele mele vor avea viețile influențate în rău de faptul că Dumnezeu ne-a așezat lângă ei.



#24
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
Se poate ajuta si asa.
Chef ADI HĂDEAN.
https://activsocial.adihadean.ro/
Europa FM:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rWT602Uv2Vk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1lrtO1SwGnc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MhG_51, 01 March 2022 - 22:08.


#25
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Daca Chef Hadean asta livreaza hrana calda pe spatele donatorilor ar trebui sa stim si ce preturi practica... zic si eu.

Sunt multi profitori in piata care cer bani in numele cauzelor nobile si de fapt buzunarele lor sunt cauza nobila...

Eu am donat la UNICEF, evit organizatiile obscure...

Edited by GlCA_Contras, 02 March 2022 - 09:31.


#26
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,690
  • Înscris: 13.10.2003
Atat eu cat si sotia de pe telefoanele noastre  am trimis aseara SMS la 8845, 2 euro/luna - donatii ptr. copiii ucrainieni.
Nu vrem sa ne oprim aici insa este un inceput.
In plus avem incredere ca banii vor fi utilizati cu folos fiind vorba de UNICEF.

https://www.unicef.org/romania/ro

Edited by radumiki, 02 March 2022 - 10:31.


#27
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Se poate și așa:

Crucea Roșie Română trimite primul convoi cu ajutoare umanitare la Cernăuți, în sprijinul persoanelor afectate de conflictul armat din Ucraina.
Ca urmare a discuțiilor purtate de reprezentanții Crucii Roșii Române și președintele Consiliului Județean Suceava cu guvernatorul regiunii Cernăuți din Ucraina, Serghii Osaciuk, în Vama Siret, au fost stabilite detaliile privind accesul unui convoi umanitar ce va pleca miercuri de la pavilionul Romexpo București - intrarea D, informează un comunicat transmis AGERPRES.
Conform sursei citate, sprijinul constă în 6 tiruri cu 150 de tone de produse de maximă necesitate:
* alimente de bază greu perisabile: mălai, făină de grâu, zahăr, ulei, orez, conserve, paste făinoase, compot, sucuri pentru copii, cereale, produse instant (supe instant, fulgi de fasole, fulgi de cartofi);
* produse de îngrijire pentru bebeluși și copii: scutece de unică folosință, șervețele umede;
* pături, perne, lenjerii de pat, lanterne, generatoare electrice, baterii;
* produse de igienă personală: pastă și periuțe de dinți, absorbante, șampon, gel de duș, hârtie igienică;
* materiale sanitare: seringi, ace și dezinfectant.

https://www.agerpres...ucraina--875597

Attached Files


Edited by Naoto, 02 March 2022 - 15:35.


#28
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009

 GlCA_Contras, on 02 martie 2022 - 09:33, said:

Daca Chef Hadean asta livreaza hrana calda pe spatele donatorilor ar trebui sa stim si ce preturi practica... zic si eu.
Mereu, apare un Gică Contra.
Stiu, nu-i cazul tau!

 MhG_51, on 01 martie 2022 - 22:05, said:

Se poate ajuta si asa.


#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,955
  • Înscris: 24.04.2013
Pentru servicii financiare/bancare, mai ales ca schimbul valutar de UAH nu e ceva obisnuit la noi:
  • Comunicatul BCR <https://www.bcr.ro/r...cu-zero-costuri>. Aici vad ca ofera, limitat la 2.000LEI/persoana, si schimb valutar UAH->LEI la cursul BNR; nu e foarte clar din comunicat, dar cred ca se refera la schimbul cash, nu in cont, deci e realmente util.
  • Comunicatul BT <https://www.bancatra...entru-ucraineni>. Nu vad prea mare lucru, poate doar linie telefonica dedicata in limba ucrainiana. Mai mult e o oferta de cont in LEI la BT. Schimbul valutar e in studiu.


#30
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,955
  • Înscris: 24.04.2013
LE: Nu mai pot corecta mai sus. Am scris ca nu e clar din comunicatul BCR ca e vorba de schimb valutar in numerar, dar nu citisem destul de atent. E clar vorba de numerar:

Quote

  • Schimb valutar cash UAH-RON (hrivne-lei), la cursul BNR, în limita a 2.000 de lei de persoană/pașaport ucrainean. Oferta e valabilă doar pentru persoanele cu pașapoarte ucrainene, ca ajutor umanitar;


#31
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Acu' 2 zile am facut doza 3. M-au rugat sa astept un pic... 15-20 de minute. Asteptand, doctorita de la centrul respectiv s-a bagat in vorba. Mi-a spus ca intarzierea e pentru ca... asistentii respectivi au plecat la un centru de colectare a donatiilor, si duceau ce stransesera ei acolo, personalul centrului. cand au revenit, una din asistente mi-a spus - o colega a luat acasa la ea doua ucrainience cu copii. La doua zile sotul uneia a murit in bombardament.... La naiba, asta nu e film....

Revin.
Donati. E posibil ca donatia voastra sa incalzeasca un copil, sau sa-i astampere foamea o vreme.... Din pacate, nu le poate aduce tatii inapoi....
Vorba unei femei, la televizor... I hope I will see him again one day...

La naiba. Nu pot sa cred ca se intampla asta.

#32
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Stiti ceva despre punctele organizate in Bucuresti ( gara de Nord si autogara Filaret) ? Ati fost sa vedeti ce se intampla acolo?

#33
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Cine vrea sa faca un bine, are ocazia acum. Am fost la autogara Filaret,sunt organizate bine activitatile.

Cine are inima mare si vrea sa ajute un pic, poate gazdui temporar persoane refugiate. In foarte mare masura sunt femei cu copii si batrani. Sunt in tranzit, merg la rudele din alte tari. In general 90 % din cazuri, stau in zonele de tranzit si pleaca rapid. Totusi, mai sunt ucrainieni care au nevoie de stat o zi pentru a-si completa actele.

Cine vrea sa gazduiasca refugiatii in tranzit, se poate pune pe o lista cu enumerarea conditiilor ( cate persoane pot gazdui, cate nopti, daca accepta copi, etc).

Repet, in majoritatea covarsitoare, sunt cu gandul sa nu stea in Romania ( asta nu stiu daca e de bine sau rau).

#34
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Tu cati ai luat in gazda? Cum te intelegi cu ei?

#35
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 ljngbx, on 06 martie 2022 - 22:09, said:

Tu cati ai luat in gazda? Cum te intelegi cu ei?
G translate?
in Romania inca functioneaza bine mersi.

#36
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

View Postljngbx, on 06 martie 2022 - 22:09, said:

Tu cati ai luat in gazda? Cum te intelegi cu ei?

Am inceput demersurile. Eu pot lua o noapte, sotiei ii este frica sa ramana singura si mai sunt si problemele logistice. Binenteles ca iau in ,,gazda,,.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate