Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Câini maidanezi în sat.

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#19
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postradunic, on 19 februarie 2022 - 13:22, said:

le-am făcut un mic adăpost, cu niște haine vechi și le dau de mâncare.
Sînt ai lui...
Si daca e  asa inseamna ca sunt ai lui ?
El si-a facut mila de ei, ii hraneste si ii adaposteste, altfel ar alerga pe strada in haita si ar ataca tot ce intalnesc.

Eu l-am sfatuit cum sa procedeze. Numai cu sesizari scrise si astfel responsabilizeaza autoritatile in caz de probleme.

#20
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Pune niste poze cu cainii aici pe forum. Poate vrea cineva sa ii adopte.
Ceva trebuie facut. Sa speram ca nu se va ajunge sa fie muscati copii sau batrani de acei caini. Desi daca ma intrebati pe mine... e doar o chestiune de timp...

#21
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Mare lucru nu poți să faci...
Încearcă ce a zis @marianca, deși nu prevăd mari șanse de succes.
In afară de punctul 2, acolo poti avea succes 100% 😁
Soluția normală ar fi să fie ținuți în adăposturi o perioadă, cam două săptămâni, ce se adoptă bine, ce nu se adoptă eutanasiati. Cum se procedează și în restul lumii, dealtfel.
Dar de, pe noi ne a pocnit empatia de când a venit Brigitte Bardot și l a tras de urechi pe Băsescu că face curățenie în București, scapă de lighioanele fără stăpân.

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postredbotos, on 19 februarie 2022 - 12:07, said:

Nu știu ce sa fac și cui sa ma adresez.
Incearca sa-i scrii lui Basescu... a rezolvat decent in capitala.

#23
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dar de unde provin acesti caini?

#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Din vreun oraș învecinat, i au strâns ăia de la primărie sau vreun ONG, au venit Intr o noapte și le au dat drumul la marginea satului, e o schemă clasică.

#25
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 10.01.2019
20 de câini?! Cap ai, minte ce-ţi mai trebuie?20 de câini!!! Imi plac animalele,dar... 20 de câini?!?!

#26
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Fratilor , planeta asta este proiectata si pentru animale cu patru picioare.
Propun sa-l rugam pe Dl Putin sa omoare toti cainii si pisicile daca tot a venit aproape de noi.
Nu suntem in stare sa fim in relatii bune cu vecinii , vream sa omoram tot .
Nu mai spun ca imi iau suspend.

#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
n-am citit chiar tot, deci este foarte posibil sa mai fi scris cineva .. IN PRIMUL RIND, incearca sa prinzi si sa castrezi femelele .. ne mai intrind in calduri, nici masculii nu mai au inclinatii teritoriale/ierarhice, dupa aia, daca poti si te mai tine punga, incearca si cu masculii. oricum, sunt MULT prea multi.

#28
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Urat obicei. Din categoria: Mandru ca-s roman. Ia cainele de mic il creste si daca-i prea batran, daca nu-i mai place il arunca la marginea padurii.

#29
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostFriskey, on 19 februarie 2022 - 12:42, said:

Tocmai o fundatie din asta a adus cainii acolo. Asa fac.

Nu poti sa faci nimic. Poti incerca sa scapi de ei prin orice mijloace. Acum toata lumea stie ca sunt cainii tai. Daca ranesc/omoara pe cineva o incurci. Te poti gandi la puscarie.
https://stirileprotv...l-gheorghe.html
Nici chiar asa, daca omul are suflet bun si-i ajuta din mila cu putina mancare, e o fapta rea? Am vazut destui calici din astia care-si mananca de sub unghii numai sa nu dea o bucata de paine unor amarate de suflete fara stapan. Sunt caini comunitari si e raspunderea autoritatilor locale sa-i sterilizeze si sa le gaseasca un adapost. Bietele animale nu agreseaza fara motiv pe nimeni, doar se apara de semeni de-ai nostri mai caini la suflet decat cainii.

#30
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.08.2009

View Postredbotos, on 19 februarie 2022 - 13:50, said:

Ei sunt în total vreo 20 în satdar la mine stau vreo 7.
Sunt și ei organizați.
7 la mine, 5 la un grajdi părăsit, câțiva sub un pod.
Sunt mici de statura și se joaca cu copii.
Si copii mei și ai vecinilor.
Sunt în total 20 și se tot aduna pe o raza de 1 km.
Si da, au fost - 28 de grade.
Ce era sa fac?
Sa ii las sa înghețe?
Dacă ar fii ăștia 7 (3statura medie 2 pui un bătrân și un sorecar mic) numai ăștia, nu ar fii o problema.
Dar se tot aduna.
Eu am câinele meu, bine îngrijit și închis.
O femela de ciobănesc alba ca spuma laptelui și foarte iubitoare de copii.
Sa nu mai zic de pisici.
Am 3 și încă 4 care vin numai la mâncare.
Au rămas de la o casa unde proprietarul a decedat și mai de la una care au plecat.
Vin și pleacă.
A, și am uitat, mai am una, o pisica, la centrala scolii, unde ma așteaptă în fiecare dimineață și se pune în brate și adoarme.
Toți copii ii duc de mâncare.
Iubesc animalele, aproape toate.
Dar când e prea mult, e prea mult.

Dați-mi un ONG care e pe raza Suceava.

Niciodată pana iarna asta, nu am avut maidanezi în sat.
Chiar dacă se plimba câte un câine pe drum, tot avea un stăpân.
Poti incerca la cei de la Casa lui Patrocle desi sunt cam departe de tine! https://www.facebook...asaluipatrocle/

#31
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Posteagle_xl, on 19 februarie 2022 - 14:55, said:

20 de câini?! Cap ai, minte ce-ți mai trebuie?20 de câini!!! Imi plac animalele,dar... 20 de câini?!?!

Adică cine e de vină, sau prost, cum vrei tu să zici ?

Ăla spune că s a pricopsit, nu știe de unde, cu niște câini pe uliță, iar tu îl iei la șuturi că de ce creste 20 de câini ?

Chiar că cap ai, minte ce îți mai trebuie...

Edited by DarthBane, 19 February 2022 - 16:02.


#32
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postrim80, on 19 februarie 2022 - 15:45, said:

Nici chiar asa, daca omul are suflet bun si-i ajuta din mila cu putina mancare, e o fapta rea? Am vazut destui calici din astia care-si mananca de sub unghii numai sa nu dea o bucata de paine unor amarate de suflete fara stapan. Sunt caini comunitari si e raspunderea autoritatilor locale sa-i sterilizeze si sa le gaseasca un adapost. Bietele animale nu agreseaza fara motiv pe nimeni, doar se apara de semeni de-ai nostri mai caini la suflet decat cainii.

Nu! Din prima zi anunti autoritatile, ong-uri etc si nu ii hranesti in drum, sa devina teritoriali si sa omoare lumea cand trece. Doar niste dementi la cap ar face asa ceva. Si eu am la tara unu care a adunat vreo 7 caini, ca cica e bine cand pleaca, nu indraznesc hotii sa vina, ca pazesc aia casa pe dinafara. A facut lumea scandal si a venit de la primarie sa-i ia, dar asta dupa ce au tabarat pe un om pe bicicleta si l-au facut praf. Japita care a adunat cainii nu a raspuns cu nimic, desi ar fi trebuit sa stea la puscarie pentru asta.

View PostDarthBane, on 19 februarie 2022 - 15:59, said:

Adică cine e de vină, sau prost, cum vrei tu să zici ?

Ăla spune că s a pricopsit, nu știe de unde, cu niște câini pe uliță, iar tu îl iei la șuturi că de ce creste 20 de câini ?


Da, ii creste. Cainii nu se stabilesc undeva decat daca ii hranesti. Daca ii hranesti, e normal sa ii iei in curte, altfel e ca si cum atentezi intentionat la viata celor din jur. Un caine hranit in fata gardului va apara acel gard cu pretul vietii uneori, iar oamenii care trec pot deveni victima unui cretin. Au fost nenumarate cazuri. Ori ii iei inauntru, ori anunti sa vina sa ii ia din prima zi, nu le improvizezi adaposturi pe strada si ii hranesti acolo cu lunile.

Edited by Municipalwaste, 19 February 2022 - 16:12.


#33
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostPuferiu_, on 19 februarie 2022 - 14:18, said:

Dar de unde provin acesti caini?
Nu știu, dar cred ca ii aduce cineva care vrea sa scape de ei.
Poate din oraș, ca dacă era un stăpân care scapa de 1-2 mai înțelegeam.
Dar ăștia au apărut în maxim 5 săptămâni.
Au mai fost câțiva, 3, care sunt în zona de 2 ani.
Eu ii știu bine pe toți.
Dar acum sau înmulțit prea mult.
Eu cred ca sunt aduși din oraș de către cineva.
Aici se cam rezolva natural.
Vin lupii și ii cam rezolva.
Mi-e mia luat câinele din lanț, o corcitura dintre cățeaua alba care o am și un haski, o frumusețe de câine de vânătoare, acum 3 luni.
L-au luat cu tot cu lanț.
Dar totuși sunt prea mulți în scurta vreme.

#34
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Eu nu stiu cum poti sa mai dormi noaptea, stiind ca oricand pot sa desfigureze un copil si sa fii tu arestat.

#35
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View PostDevanu, on 19 februarie 2022 - 16:15, said:

Eu nu stiu cum poti sa mai dormi noaptea, stiind ca oricand pot sa desfigureze un copil si sa fii tu arestat.

Nu-l aresteaza nimeni, cunosc doua cazuri de genul si nu au patit nimic dupa ce cainii pe care ii cresteau in fata portii au mutilat oameni. La noi e jungla din punctul asta de vedere, suntem in urma cu civilizatia.

#36
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

View PostDevanu, on 19 februarie 2022 - 16:15, said:

Eu nu stiu cum poti sa mai dormi noaptea, stiind ca oricand pot sa desfigureze un copil si sa fii tu arestat.
In tara asta nu exista lege! Cainii aia pot oricand sa omoare un copil/ batran sau sa mutileze un om. E doar o chestiune de timp pana vor musca o persoana. E o haita de 20!!! de bucati!

View PostMunicipalwaste, on 19 februarie 2022 - 16:17, said:

Nu-l aresteaza nimeni, cunosc doua cazuri de genul si nu au patit nimic dupa ce cainii pe care ii cresteau in fata portii au mutilat oameni. La noi e jungla din punctul asta de vedere, suntem in urma cu civilizatia.
Exact. Nu va fi nimeni arestat. Nu se va schimba nimic. Cainii fac legea pe strazile din tara asta. Nu se mai poate. Am ajuns sa ne fie frica sa mergem pe strada ca ne omoara cainii.
Singura solutie e ca autoritatile sa stranga toti, dar absolut toti maidanezii si daca in 2 saptamani nu sunt adoptati de la padoc, eutanasiati. Proprietarii de caini care nu isi sterilizeaza cainele amenda. Cei care abandoneaza caini iar amenda. Dar sa fie o suma consistenta nu 200 lei.
Puscarie pentru proprietarii de caini care ataca oameni. Ai caine? Minunat! Cainele tau a musct un om? Puscarie!!!

Ati vazut doar  zilele astea cazul cu copilul atacat de 8!!! caini. Stapanul cainelui era interesat sa isi ascunda fapta, nu sa salveze viata copilului atacat.
S-a depasit orice limita cu cainii in tara asta.

Edited by marianca, 19 February 2022 - 16:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate