Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Plante ornamentale rezistente la Limax

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Am o mare problema:De vreo 5 ani , in zona e invazie de limacsi.
Daca nu iau masuri de combatere, toate florile pe care le plantez sunt efectiv devorate de melcii astia.
Am incercat variante:
1.Bobite albastre, in prima faza dau rezultate, dar dupa vreo o luna, ai dracu parca devin imuni, trec pe langa boabe si se duc la plante.
2.Am pus florile in jardiniere de plastic  pe patru picioare-  ca in poza de mai jos.Munca dracu sa bricolez pentru 20 de jardiniere.Sistemul e ok, dar cum creste putin iarba, se urca pe fir si ajung la planta.
3.Funduri de PET-uri taiate la 5 cm inaltime si pus bere in ele.Solutia e cea mai buna. Problema e ca dupa doua-trei zile se face o ciorba de melci cu spuma, arata urat si mai si pute, trebuie inlocuite recipientele des.
Vin cu intrebarea: Exista vreo planta ornamentala cu flori care sa reziste la melcii astia?
As dori pareri cu plante testate, nu din auzite.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 15 January 2022 - 18:58.


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Bunica făcea un cerc de sare, în jurul plantelor atractive pentru limacși".
Dacă trec prin ea, se descompun.

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Stiu de sare, dar la prima ploaie s-a spalat.

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
parca mai era si acidul boric ... sau ma insel?

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Dusmani naturali nu au scarboseniile astea? Gainile nu-i halesc?

Edited by mariovrs, 15 January 2022 - 19:45.


#6
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Tata are gaini pitice pe care le lasa toata vara prin curte. Gainile pitice nu strica prin gradina si nici melci nu prea are.

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Gainile nu ii mananca, sunt foarte iuti.
Doar o specie de rate ii haleste.Dar ratele cu florile nu prea se impaca.
O data s-a urcat unul pana pe robinetul de la ciusmeaua din curte, am pus din greseala mana pe el.
A ramas mana unsuroasa, am incercat sa ma spal cu sapun, degeaba, doar cu diluant a iesit.

#8
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
mie mi-au terminat salata in gradina, si am luat moluscoicid, granul albastre. unde am pus granule au scapat..sunt foarte scarbosi si flamanzi

Edited by vladuzz7, 15 January 2022 - 20:32.


#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Daca ai timp de bricolat, fir de cupru, baterii de 9 volti si ii pui la punct.  Daca vrei ceva mai fortos, foloseste 3-4 celule li-ion in serie. Ii prajeste instant. E de preferat sa mergi pe ceva acumulatori ce se pot reincarca. Sa cumperi baterii tot timpul te cam rupe la buzunar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EQ8RFlR0mD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cu arici ai incercat?

la mine misuna noaptea si fac curatenie

#11
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Eu am o pisica care-i haleste. Nu stiu cum poate dar o vad mai mereu cu botul lipicios...

Plante pe care melci tind să le lase în pace: begonia, macul de California, fuchsia, mușcata, impatiens, lantana, ierburi ornamentale, rozmarin și lavanda, împreună cu plante rigide sau lemnoase. Și încearcă pe cât posibil să menți grădina curată fără materie vegetală în descompunere, pietre, moloz, plăci metalice etc.

Edited by VertixTM, 15 January 2022 - 22:28.


#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006

View PostSerafim606, on 15 ianuarie 2022 - 22:02, said:

Daca ai timp de bricolat, fir de cupru, baterii de 9 volti si ii pui la punct.  Daca vrei ceva mai fortos, foloseste 3-4 celule li-ion in serie. Ii prajeste instant. E de preferat sa mergi pe ceva acumulatori ce se pot reincarca. Sa cumperi baterii tot timpul te cam rupe la buzunar.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EQ8RFlR0mD4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Excelenta ideea, nu e problema de baterii, am iluminatul in curte pe 12V de la 250Ah.Ca doar cu asta ma ocup.

View Posthamangia, on 15 ianuarie 2022 - 22:05, said:

cu arici ai incercat?

la mine misuna noaptea si fac curatenie

Imi plac aricii, dar nu stiu cum sa fac sa ii ademenesc in curte.Am vazut prin gradina din spate, acolo au ce manca-nuci cazute, mere, etc.

View PostVertixTM, on 15 ianuarie 2022 - 22:24, said:

Eu am o pisica care-i haleste. Nu stiu cum poate dar o vad mai mereu cu botul lipicios...
Am pisici dar le tin in casa si o mica curte de 10mp din motive de evadat in strada si pericol calcat de masina.

@VertixTM Am luat in septembrie lavanda la ghiveci din De...an si le-au terminat si pe alea.O sa incerc si cu cateva din speciile pe care le-ai enumerat.
Curtea e curata, tund gazonul la o saptamana.
Cred ca migreaza din curtea vecinului care e parasita, creste la el iarba si de 1m inaltime.
Multumesc de raspunsuri!!

Edited by rinaldoparaipan, 16 January 2022 - 09:26.


#13
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postrinaldoparaipan, on 16 ianuarie 2022 - 09:16, said:

..
Imi plac aricii, dar nu stiu cum sa fac sa ii ademenesc in curte.Am vazut prin gradina din spate, acolo au ce manca-nuci cazute, mere, etc.

La mine stau in livada din spatele casei, dar noaptea ii aud misunand si in curtea din fata casei, nu stau intr-un sigur loc. poti sa incerci sa le pui de mancare.

PS: cred ca si cainele ii vaneaza, desi stiam ca sunt toxici, cred ca am un caine imun Posted Image

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Dacă ai ajuns sa auzi melcii noaptea, sigur ai probleme mult mai grave decât prezenta limacsilor in gradina... 🤣

PS. M-am liniștit, auzi arici... Totuși, sa știi ca somnul face bine 🤣

#15
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Pentru arici mai degraba caserole cu apa pe traseul lor mai ales in perioada secetoasa... Pe la mine misuna destui si cred ca ei m-au scapat de limacsi anul trecut cand a plouat in nestire.... Au fost multi dar nu am avut pagube.

#16
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Din pacate cred ca ratele alergatoare sunt singura solutie. Am cumparat Optimol in cantitati industriale, am incercat cu bere, aveam si o familie de arici, dar nimic altceva n-a mers. Ratele au curatat curtea din fata intr-o saptamana. Primavara asta le testez in curtea din spate, sper sa faca fata 9 rate la un hectar si ceva...

#17
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

View Postparintele, on 16 ianuarie 2022 - 20:12, said:

Dacă ai ajuns sa auzi melcii noaptea, sigur ai probleme mult mai grave decât prezenta limacsilor in gradina... 🤣

PS. M-am liniștit, auzi arici... Totuși, sa știi ca somnul face bine 🤣

pleaca la plimbare imediat ce se intuneca, ieseam la vanatoare de melci si ma intelneam cu aricii care imi faceau concurenta Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate