Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Recomandari achizitionare laptop

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
cipali

cipali

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2022
Buna ziua tuturor,

as dori sa achizitionez un laptop Lenovo V310, 15,6", Procesor Intel Core i5-6200U, 1TB HDD + 128GB SSD, 8GB RAM DDR4, Windows 10 Pro.

As vrea sa va intreb cateva lucruri daca se poate:

1. din cunostintele dvs pe care unitate (SSD sau HDD) este instalat sistemul de operare?
2. se poate face upgrade la Windows 11 pe acest laptop?
3. care ar fi un pret corect (aproximativ) pentru acest laptop?
4. dupa parerea dvs, avand in vedere faptul ca-l voi folosi doar pentru munca de birou si vizionare filme (aici incluzand si proiectare ecran prin WiFi/Google Chromecast) si deci nu pentru jocuri sau cine stie ce, este un laptop bun?
5. daca v-as spune ca am un buget de 2500 lei, dvs ce laptop mi-ati recomanda (as vrea sa fie similar cu cel de mai sus si deci sa aiba cam aceeasi capacitate de stocare SSD+HDD, sa aiba SO Windows 10/11 Home/Pro si eventual un procesor la fel de bun sau chiar mai bun)?

Multumesc frumos si la multi ani tuturor!

#2
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Acelasi procesor, display, memorie, am eu pe un HP Envy touch x360 cumparat acum vreo 5 ani. Care a functionat si cu filme si cu Autocad. Eu n-am SSD(acolo e Windows10, apropo), doar HDD 1T si se misca foarte bine. Dar Windows 11 nu e compatibil.
Nu cred ca valoarea lui actuala e 2500 lei.

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Gasesti laptop-uri noi mult mai bune la 2500 de lei. Nu au HDD si probabil nici spatiu pt. asa ceva, dar nu te opreste nimeni sa pui unul extern pe USB.
Windows 11 nu este suportat oficial pe Lenovo-ul ala. Tu poti sa-l instalezi, dar din cate stiu nu poti sa mai faci actualizari prin Windows Update.

#4
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
U6200 este un procesor vechi de vreo 5-6 ani parca. deci implicit si laptopul respectiv are aceiasi varsta iar pretul probabil la jumatate din bugetul tau sau chiar mai putin ca vorbim totusi de o vechitura de 5-6 ani.
Sigur ai nevoie de un laptop ? Pentru office poti gasi un desktop mic SFF cu un monitor de 24" si va fi mult mai placut de utilizat decat un laptop de 15" (sigur in ideea ca nu trebuie sa-l cari undeva si-l folosesti acasa). Pentru filme Chormecast Google TV/Mibox S/ Fire TV Max si un tv cat mai mare nu laptop de 15" ...

Edited by MD, 05 January 2022 - 18:36.


#5
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Chiar daca este mai scump cu 100 de lei eu as merge pe modelul asta si cand veti mai dispune de ceva bani un hdd extern, eventual inca o placuta de 8 gb ram. O licenta win10 costa sub 50 de lei aici, eu am cumparat una de test si merge foarte ok.

#6
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 23.05.2010
Modelul vivobook postat de colegul de mai sus este foarte ok pentru office, filme, net, mai ales ca are display oled. Si-a luat un coleg exact modelul respectiv, eu doar i-am pus Windows-ul pe el, l-a luat ceva mai ieftin de la altex cu reducere 10%, dar s-a epuizat stocul repede.
Nu lua un laptop vechi, ce ai postat tu.

#7
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Mergi pe Vivobook 15 OLED, este un laptop superb, ecran foarte luminos si calitativ OLED ce este bun si pentru ochi, autonomie mare a bateriei si constructie de calitate!

#8
cipali

cipali

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2022

View PostVladVladd, on 08 ianuarie 2022 - 13:48, said:

Mergi pe Vivobook 15 OLED, este un laptop superb, ecran foarte luminos si calitativ OLED ce este bun si pentru ochi, autonomie mare a bateriei si constructie de calitate!

Multumesc pentru sugestie. Din pacate este mult prea scump pentru buzunarele mele.

#9
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 23.05.2010
Ai reducere 15% la altex la laptopuri asus

Attached Files



#10
cipali

cipali

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2022
Ce spuneti de acesta: https://altex.ro/lap...5EA/#additional ?
Este mai bun decat cel mentionat de mine in primul post?
Multumesc frumos.

#11
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Este cam la fel, procesorul cred ca e ceva mai slab decat un i5 dar nu cred ca vor fi ceva diferente notabile in daily use.

#12
cipali

cipali

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2022
Pana la urma l-am luat pe acesta: https://www.it-fashi...ndie-black.html
Multumesc tuturor ptr sfaturi. Posted Image

#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006
Sa il folosesti sanatos!

#14
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 25.08.2020
Sa-l stapanesti sanatos, ai facut o alegere buna cu ASUS M513UA!

#15
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Ce magazin este ala?

#16
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006
Un magazin online, cu sediul în Reșița.

Aparent, la această dată oferă cel mai mic preț la laptopul în cauză:
https://www.compari....297-p721104627/

#17
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Ca este din Resita am vazut si eu.
O traducere a intrebarii mele in limba "de dupa blocuri" suna cam asa: cine dracu sunt si astia? Posted Image

#18
cipali

cipali

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.01.2022

View Postxymzar, on 06 februarie 2022 - 20:25, said:

Ca este din Resita am vazut si eu.
O traducere a intrebarii mele in limba "de dupa blocuri" suna cam asa: cine dracu sunt si astia? Posted Image

Si eu i-am decoperit cautand cea mai buna oferta ptr acest laptop. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate