Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Problema mucegai in casa

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu am stiut la ce arie sa postez, asa ca postez aici.
Am o problema si nu stiu ce sa fac, in mai multe locuri in casa apare mucegai in mod repetat pe la peretele de la geam, am dat cau Savo si reapare, vine cumva de undeva umezeala, oricum cauza nu se poate remedia, adica nu pot remedia prin afara blocului problema sau de unde o veni problema.
Auzisem ca se poate face o tencuiala cu izolatie in interior, nu stiu cum, sau cu rigips cu vata de sticla, si asa n-ar mai apare problema, ce se poate face ? Ca nici sa stau sa sau cu Savo mereu nu e o solutie.

O sa atasez poze sa va faceti o idee.

Attached Files



#2
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 15.10.2020
Bănuiesc că ar funcționa cu un dezumidificator, ceva care să scoată umezeala din aer. Altă idee e să aerisești mai des.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
cam  micut caloriferul pentru acel colt

#4
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Cred ca minim10 l de apa ar scoate un dezumificator. Sa fie aparat cu compresor.

#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poate ma insel, dar cred ca este vorba de un balcon, tip logie, care a fost adaugat la sufragerie. Petele de mucegai apar in mod firesc deoarece la proiectare/constructie nu s-a luat in considerare aceasta modificare.
Pentru a putea scapa de mucegai, ar trebui izolat temeinic balconul de deasupra, indeosebi imbinarea balustrada/podea. Evident, acesta ar trebui inchis. O alta posibilitate, dar nu stiu daca ar avea efect, este mutarea sau adaugarea unui calorifer pe fosta balustrada (sub mucegai).

Edited by adip1962, 03 January 2022 - 19:21.


#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Urat si mai ales nesãnãtos.
Cat de cald este in încãpere? ...

La asa ceva trebuie intervenit în forțã... curãțat in profunzime, racait toatã vopseaua si gletul afectat, pânã la beton, tratat cu soluție si apoi reparat cu amorsa, glet si vopsea specialã antimucegai.
Vazut daca nu cumva termopanele nu trebuiesc reglatã, schimbate garnituri, etc ...
Apoi sa ai grija la umiditate și cãldurã ...
Spor ... ca ai nevoie sa rezolvi infectia de acolo.

Edited by Tarzy, 03 January 2022 - 19:22.


#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am uitat. O alta varianta este sa izolezi (strat de vata bazaltica) apoi rigips. Cand pui suportul de rigips/vata nu uita sa adagi si pe cel in care vei prinde perdeaua...
Nu vei mai vedea mucegaiul, dar el va fi in continuare acolo si se va intinde...

Edited by adip1962, 03 January 2022 - 19:28.


#8
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
La sfaturile de mai sus adaugă și pe cele de aici: https://sporulcasei....o-poti-elimina/


#9
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Termoizolatie canci , incalzire canci , ventilatie canci = focar de mucegai . Deschide geamul mai des , da drumu la caldura mai mult , baga si un dezumidificator electric profesional si cand da caldura apuca-te si termoizoleaza balconu ala inglobat in camera.

#10
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Fac pariu ca blocul ala nu e termoizolat...
Pana se termoizoleaza cred ca singura solutie viabila este sa refaceti peretele camerei (cel care a fost demolat)

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 adip1962, on 03 ianuarie 2022 - 19:21, said:

Poate ma insel, dar cred ca este vorba de un balcon, tip logie, care a fost adaugat la sufragerie. Petele de mucegai apar in mod firesc deoarece la proiectare/constructie nu s-a luat in considerare aceasta modificare.
Pentru a putea scapa de mucegai, ar trebui izolat temeinic balconul de deasupra, indeosebi imbinarea balustrada/podea. Evident, acesta ar trebui inchis. O alta posibilitate, dar nu stiu daca ar avea efect, este mutarea sau adaugarea unui calorifer pe fosta balustrada (sub mucegai).

 adip1962, on 03 ianuarie 2022 - 19:21, said:

Poate ma insel, dar cred ca este vorba de un balcon, tip logie, care a fost adaugat la sufragerie. Petele de mucegai apar in mod firesc deoarece la proiectare/constructie nu s-a luat in considerare aceasta modificare.
Pentru a putea scapa de mucegai, ar trebui izolat temeinic balconul de deasupra, indeosebi imbinarea balustrada/podea. Evident, acesta ar trebui inchis. O alta posibilitate, dar nu stiu daca ar avea efect, este mutarea sau adaugarea unui calorifer pe fosta balustrada (sub mucegai).
Doar poza cu galben si aia din dreapta celei cu faianta sunt din balconul facut sufragerie, restul sunt din camera cealalta si aia cu faianta e de la baie, bine, baia nu are geam, acolo unde e pozat e desrupra toaletei.

Nu pot rezolva cauzele externe, trebuie cumva rezolvata asa problema. Nu pot izola balconul celui de sus si altele de genul, sau la camera unde nu e balcon deasupra, iar nu stiu de unde vine treaba.



crocko.dilul, deci e groasa treaba, am cam inteles. Nu pot reface peretele si altele din astea, si oricum la camera ce sa fac ? Ca acolo nu e vb de un balcon modificat sau altele.

 adip1962, on 03 ianuarie 2022 - 19:24, said:

Am uitat. O alta varianta este sa izolezi (strat de vata bazaltica) apoi rigips. Cand pui suportul de rigips/vata nu uita sa adagi si pe cel in care vei prinde perdeaua...
Nu vei mai vedea mucegaiul, dar el va fi in continuare acolo si se va intinde...
Adica tot nu se rezolva vrei sa zici, chiar daca se pune vata si rigipsul, eu am zis, nu pot rezolva cauza problemei.
Cu alte cuvinte inteleg ca am cam pus-o, ca nu vad rezolvarea.

Edited by MinettoMatoi, 03 January 2022 - 19:56.


#12
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 MinettoMatoi, on 03 ianuarie 2022 - 19:53, said:


Nu pot rezolva cauzele externe, trebuie cumva rezolvata asa problema. Nu pot izola balconul celui de sus si altele de genul, sau la camera unde nu e balcon deasupra, iar nu stiu de unde vine treaba.

Ba poti termoizola tavanul si peretii exterior , la fel si podeaua insa ce s-a facut acolo pe repede inainte acuma isi arata " valoarea " !

#13
Romi_

Romi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 01.05.2020
Cand te decizi sa termoizolezi o sa scapi si de egrasie.

#14
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Pai, e ceva normal, e umezeala, aer inchis si temperatura e scazuta in camera. In poza 3 se vede mai bine, blatul ala de marmura si grinda cu spotul de sus sunt limita dintre camera si balcon. Acolo unde e pus tabloul galben. Acolo era timplaria cu geam pe care ai dat-o jos, tu sau fostul proprietar. Unde sunt cartile acolo e balconul, adica acolo unde e mucegaiul ala sus la galerie. Cind dai timplaria jos sa maresti camera trebuie sa iei in calcul niste chestii suplimentare ca altfel ajungi in situatia actuala. Trebuia izolat suplimentar balconul, trebuia tratament anti mucegai, vopsea antimucegai, calculat coeficientul de pierdere termica si marit caloriferul sa faca fata la suprafata mai mare tinindu-se cont de pierderea termica, acel perete rece. Banuiesc ca ai repartitor (sau nu) si caldura se plateste de toata lumea pe scara, in cazul asta e mai greu cu schimbarea caloriferului si marirea suprafetei radiante. Pentru ca e vorba de un bloc, banuiesc ca exista incalzirea centralizata de la CET, asta inseamna ca acel calorifer (chiar si dublat, chiar si triplat) nu va face fata necesitatii de a incalzi noua suprafata a camerei pentru ca CET-ul nu ofera temperatura ridicata pentru incalzirea locuintei.
Rezolvarea mucegaiului dpmdv ar fi:
- varianta mai ieftina la achizitie, suplimentarea sursei de caldura din camera cu radiator cu ulei sau aeroterma sau convector
- varianta destul de scumpa la achizitie, centrala proprie si supradimensionarea caloriferului actual. Daca exista centrala proprie se supradimensioneaza caloriferul.

#15
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

 BaXXXon, on 03 ianuarie 2022 - 19:41, said:

Termoizolatie canci , incalzire canci , ventilatie canci = focar de mucegai . Deschide geamul mai des , da drumu la caldura mai mult , baga si un dezumidificator electric profesional si cand da caldura apuca-te si termoizoleaza balconu ala inglobat in camera.

asta-i.

#16
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Deci bine ca ai facut subiect, in nici un caz nu izolezi daca ai deja igrasie, unde a fost.
Cumperi o statie meteo cu masurare umiditate.
https://www.emag.ro/...eteorologice/c?
Si pui in fiecare camera si vezi unde ai umiditatea crescuta.

Si apoi cumperi dezumidificator.

#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 BaXXXon, on 03 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Ba poti termoizola tavanul si peretii exterior , la fel si podeaua insa ce s-a facut acolo pe repede inainte acuma isi arata " valoarea " !
Pai bun, aia la balcon sa zici ca s-a modificat sufrageria si s-a scos peretele si apoi balconul a devenit sufragerie, dar la camera ? Ca acolo nu s-a facut nimic, asa era blocul, la camera nu-s balcoane.

Pai daca ma apuc sa fac lucrarea de care zici, pai ce zici tu nu e asa de colo, e lucrare destul de ampla. Si ce sa fac ? Sa izolez si la balcon, si la camera ?! Tavanul in exterior cum sa-l izolez, ca ala de la camera da in camera ap de la etajul superior, iar tavanul de la sufragerie adevarat ca da in balconul de la etajul superior, si ala nu o fi izolat de vine apa, dracu stie.
Eu acuma am aflat de problema, chiriasu tot a dat cu Savo, sta acolo din 2017, in 2018 am cumparat eu ap ala in luna mai, nu am stiut de problema asta.
Si la baie sa apara, da-o naiba, adica poza cu faianta.

 xew, on 03 ianuarie 2022 - 20:16, said:

Pai, e ceva normal, e umezeala, aer inchis si temperatura e scazuta in camera. In poza 3 se vede mai bine, blatul ala de marmura si grinda cu spotul de sus sunt limita dintre camera si balcon. Acolo unde e pus tabloul galben. Acolo era timplaria cu geam pe care ai dat-o jos, tu sau fostul proprietar. Unde sunt cartile acolo e balconul, adica acolo unde e mucegaiul ala sus la galerie. Cind dai timplaria jos sa maresti camera trebuie sa iei in calcul niste chestii suplimentare ca altfel ajungi in situatia actuala. Trebuia izolat suplimentar balconul, trebuia tratament anti mucegai, vopsea antimucegai, calculat coeficientul de pierdere termica si marit caloriferul sa faca fata la suprafata mai mare tinindu-se cont de pierderea termica, acel perete rece. Banuiesc ca ai repartitor (sau nu) si caldura se plateste de toata lumea pe scara, in cazul asta e mai greu cu schimbarea caloriferului si marirea suprafetei radiante. Pentru ca e vorba de un bloc, banuiesc ca exista incalzirea centralizata de la CET, asta inseamna ca acel calorifer (chiar si dublat, chiar si triplat) nu va face fata necesitatii de a incalzi noua suprafata a camerei pentru ca CET-ul nu ofera temperatura ridicata pentru incalzirea locuintei.
Rezolvarea mucegaiului dpmdv ar fi:
- varianta mai ieftina la achizitie, suplimentarea sursei de caldura din camera cu radiator cu ulei sau aeroterma sau convector
- varianta destul de scumpa la achizitie, centrala proprie si supradimensionarea caloriferului actual. Daca exista centrala proprie se supradimensioneaza caloriferul.
Nu eu am dat jos peretele cu geamul de la sufragerie, l-a dat fostul proprietar, eu asa am luat apartamentul. Insa cum am zis si la alti colegi de aici, si la camera cealalta ? Ca acolo nu e balcon si nimic modificat. Adica ce se vede in ultima poza. Si la baie in poza cu faianta ?!


-ARA-, nici nu stiu ce sa mai zic, am facut subiect dar am ramas dezamagit si chiar m-a descurajat ce am citit aici, desi stiu ca asa este.
Chiriasul si cu mine ziceam sa se curete micegaiul bine si tot, si apoi sa se dea cu vopsea antimucegai ceva, sau varianta aia cu rigispul si vata, adica sa lucram la interior ca altfel nu prea vedem asa usor rezolvarea. Iar ce a zis colegul ce iar apare mucegaiul sub vata si rigips, iar e nasolie daca asa e.
Cu rigispul adica tot curatat bine, apoi vopsea antimucegai si apoi rigips cu fata intre perete si rigips.

Edited by MinettoMatoi, 03 January 2022 - 21:40.


#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 BaXXXon, on 03 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Ba poti termoizola tavanul si peretii exterior , la fel si podeaua insa ce s-a facut acolo pe repede inainte acuma isi arata " valoarea " !

Minetto, la cum arata asta deja  Valoare de "decoratiune interioara" precum zice si Baxxy deci ai postat bine :)

Pe bune:  arata parca ar fi fost 5 ierni,  ne-incalzit deloc, ne - aerisit deloc, ne-locuit acolo plus ar fi existat vre-o perdea super groasa care sa imbibat de umezeala si a stat acolo.
Amu nah,  ai incercat cu solutie anti mucegai sunt mai multe,  ok Savo dar sunt alte marci mai bune, si dai mai concentrat.
Aerisesti + incalzesti in prima faza ar trebui sa fie suficient.   Nu stiu ce ai putea izola acolo, sau cum ...  dar as izola pe exterior  nu pe interior,  ca aia nu rezolva mucegaiul , doar o ascunde

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate