Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Curatare ecrane cu alcool izopropilic

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Salutare. Ma uitam pe net la solutiile de curatare a ecranelor si observ ca majoritatea, daca nu toate, contin in mare parte alcool izopropilic. Pentru curatarea ecranelor, unii spun ca e bine sa fie diluat cu apa, compozitie de 50% alcool izopropilic, si 50% apa distilata. Altii spun ca e bine doar cu alcool izopropilic de 70%.
Cel de 70% este oricum diluat, dar cel de 99,9% nu este.

Modul in care curat este sa umezesc laveta de microfibra si apoi sa sterg ecranul. Nu dau niciodata cu solutii direct pe ecran. Cantitatea care ajunge pe ecran oricum e mica,  dar tot imi e sa nu strice ceva.

Pentru ecrane, tv, laptopuri, telefoane, etc se poate folosi direct un alcool izopropilic de 99%, sau trebuie neaparat diluat cu apa distilata?
Voi ce parere sau ce experinte aveti cu alcoolul izopropilic?

Multumesc.

#2
routerboard70

routerboard70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 03.05.2021
Solutie diluata pentru ecrane mate anti-glare. Dat puf-puf pe carpa si nu direct pe ecran. Vezi ca mai sunt si spray-uri dedicate!
La fel si pentru ecrane din sticla glosy display, tot solutie diluata ca sa nu lase urme albe.

#3
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Nu e o idee buna sa speli plastice cu solutii alcoolice. Incearca mai bine cu apa calda cu sapun.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Si sa ai mare grija ca surplusul de lichid sa nu ajunga intre rame si panel,in special rama inferioara,ca ai pus-o.Face scurt si gata.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru a dizolva cat mai multe tipuri de mizerie, apa + alcool e cel mai bun.
Unii nu recomanda apa din simplul motiv ca poti face prostii daca ajunge la contacte electrice. Dar ea e intotdeauna mai buna in solutie cu alcoolul cand vine vorba de dizolvare si curatare.
De fapt si mai bun dizolvant e o solutie de izopropilic 60%, apa 30% si alcool etilic 10%. Ochiometric zic, procentele nu sunt chiar alea, dar pe-aproape.
Apa distilata e de preferat.

Alcoolul nu ataca plasticul, insa ataca cauciucul, Cauciucul moale mai mult, cauciucul tare mai deloc. Pentru sters, e ok chiar si pentru rolele de imprimanta unde nu se recomanda stergerea cu alcool. Se intareste cauciucul, insa efectul e foarte mic, probabil ca daca tii rola in alcool cu zilele sa aiba un efect vizibil.
Apoi, alcoolul mai ataca adezivii structurali cauciucati, elastici cu care sunt lipite ecranele. Ataca si adezivii de contact (gen prenandez, sau adezivii din benzile adezive) daca sunt expusi. Nu mi-as face insa probleme nici aici deoarece contactul cu alcoolul nu se face pe suprafata de contact a lipiturii. Daca uzi un scoci cu alcool inainte de a-l aplica, el va pierde insa din proprietati.

In concluzie, alcoolul izopropilic e WD40-ul curatarii obiectelor electronice sau delicate. E bun la orice, daca e folosit in cantitati mici, suficient de mici incat sa se evapore in un minut, sa zicem.

Acetona ar face treaba si mai buna, insa aia chiar ataca multe tipuri de plastic, ca de exemplu ABS-ul, plasticurile acrilice, plexiglasul, poiicarbonatul, polistirenul, etc. Cred ca doar polietilena, siliconul si inca cateva tipuri restranse rezista la acetona. Dar altfel, un cocktail apa-alcool-acetona, ar fi si mai buna in curatare.

Iar apa, e piatra filozovala. Banala apa e cel mai bun dizolvant ever. Are 5 stele din 5 si e singura.

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 adisz, on 20 decembrie 2021 - 17:56, said:

Si sa ai mare grija ca surplusul de lichid sa nu ajunga intre rame si panel,in special rama inferioara,ca ai pus-o.Face scurt si gata.
Am măsurat pe domeniul 2MOhm cu reoforii la 3 cm distanță două eșantioane de alcool sanitar și am obținut 690-700 kOhm.
La 230V înseamnă 0,3 mA. Crezi că valorile astea pot provoca ravagii într-un montaj?
Mâine voi încerca o...„electroliză” la 230V a alcoolului pe care-l am.

Edited by Mircel, 20 December 2021 - 21:33.


#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Alcoolul sanitar contine o sare, albastrul de metilen, care asigura conductivitatea electrica.

Nu poate fi folosit pentru stergerea ecranelor deoarece pateaza (coloreaza, reziduuri solide) suprafata.

#8
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 maccip, on 20 decembrie 2021 - 21:18, said:

Pentru a dizolva cat mai multe tipuri de mizerie, apa + alcool e cel mai bun.
...
De fapt si mai bun dizolvant e o solutie de izopropilic 60%, apa 30% si alcool etilic 10%. Ochiometric zic, procentele nu sunt chiar alea, dar pe-aproape.
Apa distilata e de preferat.
...

Si diluarea cu apa a alcolului, este mai mult pentru eficienta curatirii sau ca sa nu strice ceva (sa nu atace vreun strat protector sau ceva)? Ma gandesc ca alcoolul izopropilic se usuca extrem de repede, diluat cu apa s-ar usca un pic mai greu.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Mircel, on 20 decembrie 2021 - 21:31, said:

Am măsurat pe domeniul 2MOhm cu reoforii la 3 cm distanță două eșantioane de alcool sanitar și am obținut 690-700 kOhm.
La 230V înseamnă 0,3 mA. Crezi că valorile astea pot provoca ravagii într-un montaj?
Mâine voi încerca o...„electroliză” la 230V a alcoolului pe care-l am.

Ti-am inteles ironia,dar nu inteleg de ce nu ai inteles de la inceput esenta celor spuse de mine.
Lichidul ajuns pe contactele electrice provoaca scurt-circuit.Sau poate provoca.Doar despre asta era vorba,da' tu stiai asta deja Posted Image

ps.
Acele masurari si experiente si concluzii ale tale sunt foarte utile.Dar nu acum si nu aici,pe aceasta tema.

#10
WindowsSoft

WindowsSoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.12.2014
Balarii. O sa radeti, dar detergentul pt geamuri rupe norma, curata si mama mizeriei. Cu cele cumparate, special pt curatat ecrane, frectie la picior de lemn.
Nu prea ma rup cu stersul tastaturii, ecranelor, curatat unitatea de praf...
Nu sunt asa indragostit de ele ca altii. Daca le stergi des, probabil functioneaza cele facute special, dar daca le-ai lasat mai multa vreme, nu prea. Detergent de geamuri nene, nu dai rateu

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Alea speciale tip spuma, lasa un maglavais antistatic pe ecran. Care poate fi un aspect pro sau contra, depinde.
Daca folosesti un laptop mai degraba in soare, in masina, sunt bune. Adica vei prefera sa ai un ecran mai putin curat dar care nu atrage atat de repede praful, care uneori se depune in nici 30 de minute de abia mai vezi pe ecran in soare.
Altfel, am in geanta tot timpul cateva bucati de-astea.
https://comenzi.bebe...tmann-p10046714
Sunt pentru uz medical, dar merg foarte bine si pentru ecranul de laptop.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate