Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Problema cu Autorizatia de mediu firma

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
redstone

redstone

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.10.2021
Doresc sa imi infiintez un S.R.L fara angajati prin care sa pot vinde online decoratiuni din lemn facute de mine acasa.
Din cate m-am documentat eu codurile CAEN necesare sunt urmatoarele:
-Cod CAEN 4791 - Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet;
-Cod CAEN 1629 - Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din pluta, paie si din alte materiale vegetale impletite;
Problema este ca din cata am inteles am nevoie de aviz de mediu care o sa ma coste peste 8500 Lei bani pecare nu imi permit sa ii platesc.
As avea urmatoarele intrebari:
0. Este adevarat ca am nevoie de aviz de mediu?
1. Este adevarat ca autorizatia de mediu va costa peste 8.500 de lei sau am inteles gresit.
2. Daca vand decoratiuni din lemn online sunt nevoit sa dovedesc provienenta produselor pe care le vand.
3. Pentru a evita obtinerea avizului de mediu credeti ca este posibil sa dau comanda de decoratiuni de lemn ieftine 1 Leu bucata de pe Alibaba si in loc sa le vand pe cele care l-am cumprat de pe Alibaba le vand pe cele facute de mine la pret de 50 Lei bucata si in felul asta am factura de provenienta a produselor, problema este ca diferenta mare de pret si diferenta de greutate si volum a coletului poate ridica semne de intrebare. La ce riscuri ma expun daca fac asta?

#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Punctul 3: fals si uz de fals :-(

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Daca nu poti da 1400€ pe un aviz de mediu,ma intreb ce inzestreala de atelier ai ca sa produci obiecte de lemn.

#4
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
ce te impiedica sa le vinzi pe olx fara nici un srl sau faci un site si le vinzi eu am reclamat la anaf si nu ia facut nimic! un astfel de site

Edited by vdesigns, 17 October 2021 - 16:42.


#5
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Avizul de mediu este altceva.
Autorizația de mediu implică o taxă de 500 de lei la Agenția de Protecția Mediului, un anunț într-o publicație locală (în jur de 150 de lei). Dacă vrei consultanță, nu ar trebui să depășească 1500-2000 de lei la ce ai tu.
Pentru codul CAEN respectiv pare să fie un prag de 100 piese pe zi, este bine să verifici printr-o vizită la APM, dacă are program cu publicul, au ei acolo un consilier de serviciu. De regulă, la telefon nu-ți răspunde nimeni, dar poate ai noroc.
Pe de altă parte, desfășurarea de activități economice într-un apartament de bloc poate fi de natură să-ți atragă simpatia vecinilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate