Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Variante inchidere balcon cu termopan

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dedike

Dedike

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2021
Buna ziua. De vreo doi ani imi tot fac calcule pentru inchiderea unui balcon, cu termopan.
Acum e inchis "ca pe vremuri" dar cum nu stau in Bucuresti Posted Image iarna ingheata geamurile.
In jurul meu, pe cine intreb imi spun: fa cum vrei! Posted Image Asa ca, am ajuns aici.
Problema e ca in orasul asta balcoanele nu sunt drepte. Nici ca distanta la inaltime, nici drepte ca forma a zidariei. Nici nu au aceeasi dimensiune de la un etaj la altul.  Placile parca au fost aruncate cu prastia.
Firmele la care am apelat stiu mai bine situatia si mi-au spus sa gasesc zidar care sa mi-l indrepte. Deci, este multa munca. Mult material. Ar trebui izolat si in partea de jos, unde e zidaria.
Acum va intreb cum ar fi mai convenabil? Sa pun zidarul la munca sau sa fac un fel de perete dublu din termopan? Cum sunt usile, cu sticla numai sus.
Aici nu stiu cum ar fi mai avantajos ca pret. Care sunt avantajele si dezavantajele in ce priveste rezistenta, caldura, etc.   E la etaj superior, fara alte blocuri inalte in fata care sa tina dos si cam permanent in bataia vantului. Care sunt sfaturile voastre? Multumesc.

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
In autorizatia de construire ce zice? :P

#3
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,816
  • Înscris: 14.12.2019
Așteaptă să apuce blocul reabilitare termică pe bani UE, se rezolvă totul atunci și nici nu te mai complici să rezolvi tu atâtea.

Edited by MarcoSemedo, 15 October 2021 - 12:40.


#4
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Ti-as sugera termopan total (geam sus, placa plina jos) asa ca in poza.
Eventualele "strambaturi" ale peretilor le vei umple dupa montarea termopanului.
Cred ca este mai putina bataie de cap.
Pe balcon va fi un pic mai rece (suprafata vitrata mare) dar, daca in casa ai caldura suficienta,
lasi usa deschisa si vei avea si pe balcon aceeasi temperatura ca in camera.
....doar o opinie...
Attached File  termopan-rehau-inchidere-balcon-2800-2500_0f4bad59f174c5bd3264154d43d30bed.jpg   43.62K   14 downloads

#5
Dedike

Dedike

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2021

View PostMarcoSemedo, on 15 octombrie 2021 - 12:40, said:

Așteaptă să apuce blocul reabilitare termică pe bani UE, se rezolvă totul atunci și nici nu te mai complici să rezolvi tu atâtea.
Aleluia!
Blocul e anvelopat de cativa ani pe banii nostri.

#6
Dedike

Dedike

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2021

View PostCaralumba, on 15 octombrie 2021 - 13:23, said:

Ti-as sugera termopan total (geam sus, placa plina jos) asa ca in poza.
Eventualele "strambaturi" ale peretilor le vei umple dupa montarea termopanului.
Cred ca este mai putina bataie de cap.
Pe balcon va fi un pic mai rece (suprafata vitrata mare) dar, daca in casa ai caldura suficienta,
lasi usa deschisa si vei avea si pe balcon aceeasi temperatura ca in camera.
....doar o opinie...
Exact asta e a doua varianta de care intrebam. Dar poate nu m-am exprimat bine.
Dar suprafata vitrata ar fi aceeasi ca la o inchidere clasica. Sau partea de jos nu e buna izolatoare?

#7
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Spun si eu ca e mai usor cu termopan total, ca nu vei avea asa multa munca. Si eu am termopan total din 2013.

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Dar niște poze ceva poți pune?

#9
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Termopan total arata urat (in partea de jos), prea mult plastic. O varianta ar fi sa pui sticla (opaca) si in partea de jos. Si-au pus doi vecini la mine pe scara si de jos din strada n-arata bine, prea mult alb, prea mult plastic. Eu zic sa nu dai zidaria pe pvc. Lasi zidarie in partea de jos, e mai buna decat 3cm de spuma. Din ce am observat la vecini, nu mai au unde sa-si sprijine coatele cand "stau pe geam", profilul e ingust.

#10
Dedike

Dedike

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2021

View Postflorinpopa1, on 15 octombrie 2021 - 19:23, said:

Spun si eu ca e mai usor cu termopan total, ca nu vei avea asa multa munca. Si eu am termopan total din 2013.
Multumesc.

View Postromeo_cj, on 16 octombrie 2021 - 08:04, said:

Termopan total arata urat (in partea de jos), prea mult plastic. O varianta ar fi sa pui sticla (opaca) si in partea de jos. Si-au pus doi vecini la mine pe scara si de jos din strada n-arata bine, prea mult alb, prea mult plastic. Eu zic sa nu dai zidaria pe pvc. Lasi zidarie in partea de jos, e mai buna decat 3cm de spuma. Din ce am observat la vecini, nu mai au unde sa-si sprijine coatele cand "stau pe geam", profilul e ingust.
Nu intentionez sa dau jos zidaria. E vorba si de rezistenta, si de protectie, etc. Daca aleg varianta asta fac dublare.

View PostDigix, on 16 octombrie 2021 - 01:12, said:

Dar niște poze ceva poți pune?
Sa vezi cat de stamb e balconul? Ai face exact ca in poza ta de profil daca ai vedea. Posted Image

Edited by Dany_Darke, 16 October 2021 - 13:40.


#11
bubusan

bubusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 18.07.2012
Salut,

Vreau sa inchid balconul si trebuie sa respectam un anumit design - lucreaza cineva cu sisteme sticla glisanta - gen Valedo sau similar?

Edited by bubusan, 18 October 2021 - 13:54.


#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDedike, on 16 octombrie 2021 - 10:45, said:

Sa vezi cat de stamb e balconul? Ai face exact ca in poza ta de profil daca ai vedea. Posted Image

Eu închid și balcoane. Dacă îl văd, îmi pot exprima o opinie dacă crezi că îți poate fi de ajutor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate