Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Oamenii - niste entitati nesemnificative

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Va salut, deschid acest topic pentru a va spune niste teorii de ale mele. Motivul pentru care fac asta este pentru ca nu am niciun prieten dispus sa mi auda aberatiile si cu care sa si discut asa ceva. Daca vreti puteti sa veniti cu argumente care contrazic teoriile mele, sau sa veniti cu propriile teorii care au o oarecare legatura ca ce scriu eu aici.
O sa le numerotez ca sa va fie mai usor sa le distingeti intre ele:

1. Terra este ceva relativ si nesemnificativ, ceva care exista doar din pura coincidenta intr o galaxie inifinta cu alte un infinit de planete, pe fiecare planeta existand o anumita forma de viata. La x milioane de ani lumina de noi exista alta planeta, cu alta forma de viata pe care noi o numim extraterestra deoarece nu am vazut o pana acum, dar care la randul ei, aceasta forma de viata ne numeste pe noi extraterestrii pentru ca nu au avut contact cu noi.

2. Mi am imaginat odata cum ar fi cu toata galaxia noastra sa fie defapt ceva subdimensionat (ceva in genul cum vedem noi furnicile). Practic noi sa fim furnicile si toata galaxia noastra sa fie in acvariul din casa unui Gigant care e de x ori mai mare ca noi si noi practic suntem un obiect de decor in casa lui.

3. Cred ca cea mai mare dorinta a mea, daca s ar putea asa ceva, ar fi sa ma criogenez pe o nava spatiala care sa pluteasca in spatiu pentru x milioane de ani, si sa ma trezesc sa revad filmul intreg pe repede inainte al Pamantului.

4. Toti ne am gandit cel putin odata ce e dupa moarte, unii mai credinciosi cred ca ajungem in rai/iad, altii cred in reincarnare, persoane din diferite religii au alte teorii, insa mie imi e imposibil sa ma gandesc la asa ceva. Per asamblu cred in reincarnare, incep sa analizez si imi zic ca in functie de ce ai facut ib viata asta, o sa primesti un dar, sau o viata grea de dus cand te reincarnezi. Dar dupa ce incep sa aprofundez subiectul intru atat de mult in starea asta de "ce e viata de fapt?, care e scopul nostru, niste fiinte infime, valoare 0, intr o infinitate absoluta?" practic am cateva secunde in care stau si ma uit in gol si nu realizez de ce sunt in viata si ce e viata asta de fapt.

Poate nu am fost foarte coerent in unele exprimari, doar ca am atat de multe idei una dupa alta in capul meu incat imi e greu sa le ordonez cumva.
In principiu toate teoriile, absolut toate duc la o singura intrebare, ce este viata?
Mai am momente in care sunt singur in camera sau citesc ceva pe net si imi creez teorii dinasta si pur si simplu ma blochez si nu realizez ce fac eu aici si ce suntem noi.
Astept raspunsurile voastre, nu s nebun:)) doar n am prieteni pasionati de teorii dinastea nebune.

#2
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Da, păi ai pretenții de la societatea actuală, la chestiuni precum cultură, educație etc., când prostia, incultura, mârlănia, desfrâul, iobăgia, jmekereala etc. sunt la tot pasul?

Edited by Vlad_22, 27 September 2021 - 17:33.


#3
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
De fapt raiul și reincarnarea sunt povesti naive; adevărul este că universul conține o rețea cuantică informațională cu care interacționează toate ființele conștiente de sine...acolo rămâne copia finala a fiecărei entități; după "moarte" faci cunoștință cu toți extratereștrii și meditezi pentru eternitate...
:)

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

Va salut, deschid acest topic pentru a va spune niste teorii de ale mele. Motivul pentru care fac asta este pentru ca nu am niciun prieten
Puteai sa te opresti aici...

On: dimensiunile formelor de viata palesc in comparatie cu distantele interstelare. Altfel, i-am vedea cu telescopul...

Restul e can-can.

#5
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postrobertbv1414, on 26 septembrie 2021 - 02:23, said:

1. Terra este ceva relativ si nesemnificativ, ceva care exista doar din pura coincidenta intr o galaxie inifinta cu alte un infinit de planete, pe fiecare planeta existand o anumita forma de viata. La x milioane de ani lumina de noi exista alta planeta, cu alta forma de viata pe care noi o numim extraterestra deoarece nu am vazut o pana acum, dar care la randul ei, aceasta forma de viata ne numeste pe noi extraterestrii pentru ca nu au avut contact cu noi.

2. Mi am imaginat odata cum ar fi cu toata galaxia noastra sa fie defapt ceva subdimensionat (ceva in genul cum vedem noi furnicile). Practic noi sa fim furnicile si toata galaxia noastra sa fie in acvariul din casa unui Gigant care e de x ori mai mare ca noi si noi practic suntem un obiect de decor in casa lui.

3. Cred ca cea mai mare dorinta a mea, daca s ar putea asa ceva, ar fi sa ma criogenez pe o nava spatiala care sa pluteasca in spatiu pentru x milioane de ani, si sa ma trezesc sa revad filmul intreg pe repede inainte al Pamantului.

4. Toti ne am gandit cel putin odata ce e dupa moarte, unii mai credinciosi cred ca ajungem in rai/iad, altii cred in reincarnare, persoane din diferite religii au alte teorii, insa mie imi e imposibil sa ma gandesc la asa ceva. Per asamblu cred in reincarnare, incep sa analizez si imi zic ca in functie de ce ai facut ib viata asta, o sa primesti un dar, sau o viata grea de dus cand te reincarnezi. Dar dupa ce incep sa aprofundez subiectul intru atat de mult in starea asta de "ce e viata de fapt?, care e scopul nostru, niste fiinte infime, valoare 0, intr o infinitate absoluta?" practic am cateva secunde in care stau si ma uit in gol si nu realizez de ce sunt in viata si ce e viata asta de fapt.

5 -
In principiu toate teoriile, absolut toate duc la o singura intrebare, ce este viata?
Mai am momente in care sunt singur in camera sau citesc ceva pe net si imi creez teorii dinasta si pur si simplu ma blochez si nu realizez ce fac eu aici si ce suntem noi.

1/2/3/4 - Interesante ideile, dar ai si argumente/dovezi ce le sustin? Altfel ele sunt doar fantezii, nu teorii; si fantezii sunt "cate-n luna si-n stele", ele sunt doar ideatii bazate pe ceea ce ai aflat pana acum.
5 - Acceptand si cateva axiome stiintifice (probabilistice; adica realitatea externa  capacitatii traitoare in cauza si vietuirea/trairea altora), rezulta ca:
Viata este tot ceea ce ai trait pana acum.
Tu nu faci altceva decat sa traiesti/vietuiesti.
Noi suntem cei care ne dam seama de trairile noastre, cei care stim ca ne dam seama de toate cele de care ne dam seama.

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
1. Nu e asa. Galaxia noastra e departe de a fi infinita, de fapt e un fir de praf in teoretica infinitate a universului. Forma de viata pe fiecare planeta - din nou neadevarat. Sunt mari dubii ca exista viata pe planetele din sistemul nostru solar, atat cat s-a putut explora din el.

2. Idee care apare si in diverse filme, parca si Man in Black.

4. The great unknown. Am citit o carte cu marturisiri ale oamenilor care au fost in moarte clinica si jurau ca exista ceva dincolo. Mi-a dat un oarecare confort. Apoi am mai citit ca in momentul mortii in creier se elibereaza anumite substante cu efect oarecum halucinogenic deci cel mai probabil “lumea de dincolo” era doar o fantezie.
5. Ne place sa credem ca e un scop mai inalt decat grindingul de zi cu zi, dar daca o luam stiintific cel mai probabil moartea e finalul corpului si al constiintei (acel “nu stii ca esti mort”). De aceea ar fi bine sa ne bucuram de timpul care ne este dat si sa nu ne comportam ca si cum am trai 10000 de ani.

Nu as spune ca suntem niste entitati nesemnificative, de fapt pentru noi - suntem totul. La scara universala suntem intr-adevar nimic, dar ce te faci cu teoria “Pamantului rar” care spune ca planeta noastra e atat de speciala incat e singura care poate sustine specii de viata avansate. Sau ce te faci cu teoria “Early bird- suntem prima specie din univers care a ajuns la acest nivel de dezvoltare, celelalte fiind mult in urma noastra.

In final nici nu stim prea multe. Ca sa il citez pe un prieten - modul in care oamenii incearca sa inteleaga universul e similar cu a incerca sa intelegi cum functioneaza un cpu dintr-un calculator din bucuresti uitandu-te la el printr-un telescop aflat in iasi :))

Am putea stii peste cateva mii de ani dar la cum merg lucrurile in ceva sute viata pe Terra va face ca Evul Mediu sa arate ca un soi de Rai pe Pamant.

Edited by Bylly00, 07 December 2021 - 00:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate