Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Intrarea în România în tranzit prin Ungaria

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
nihilum23

nihilum23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2014
În perioada următoare voi călători cu avionul spre Germania unde mă voi caza la părinți.
La întoarcere voi reveni cu mașina astfel voi tranzita Austria si Ungaria.
Din informațiile de la MAE tranzitul nu e o problemă prin aceste țări. Însă nu știu cum e cu carantina în România. Se ia în considerare faptul ca am trecut prin Ungaria si atunci trebuie sa stau în carantină sau ca vin din Germania si pot sta liniștit acasă?
Vă mulțumesc pentru orice informație! 🙂

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O prima lectura, apoi revii cu nelamuririle.

LE: in februarie-martie, la intoarcerea din Bulgaria, se cerea carantina. Vedem ce se intampla dupa 30.04 (care vor fi conditiile de intoarcere).

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Cand vii din Germania nu trebuie sa stai in carantina daca tranzitezi Ungaria. Inainte sa pleci din De, verifica daca intre timp nu au bagat Germania in lista galbena, se poate intampla oricand.

Alte informatii: Ungaria trebuie tranzitata in maxim 12 ore, cred. Te opresti la toaleta numai la benzinariile unde scrie Tranzit, nu te abati de la "culoarul umanitar" aka autostrada.

Edited by Bursul, 12 April 2021 - 12:02.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
DIn cate stiu informatiile cu tarile din care la intoarcere se cere carantina se actualizeaza saptamanal.
Deci ce e acum nu e valabil peste o saptamana.

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu prea are importanta ce tranzitezi, daca intradevar doar tranzitezi. Important este daca Germania va fi sau nu la data respectiva pe lista statelor cu risc epidemiologic ridicat. Spre exemplu in februarie era si la intoarcerea in Ro trebuia sa stai in carantina la domiciliu 10 zile daca aveai test PCR si 14 zile daca nu aveai. Acum nu este si daca vi din Germania nu mai trebuie sa stai in carantina.
Dei este simplu: la intoarcere este posibil sa stai in carantina, sau este posibil sa nu stai in carantina la domiciliu.

aici am gasit eu publicate listele : https://www.cnscbt.r...ectate-covid-19

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postnihilum23, on 12 aprilie 2021 - 11:36, said:

În perioada următoare voi călători cu avionul spre Germania unde mă voi caza la părinți.
La întoarcere voi reveni cu mașina astfel voi tranzita Austria si Ungaria.
Din informațiile de la MAE tranzitul nu e o problemă prin aceste țări. Însă nu știu cum e cu carantina în România. Se ia în considerare faptul ca am trecut prin Ungaria si atunci trebuie sa stau în carantină sau ca vin din Germania si pot sta liniștit acasă?
Vă mulțumesc pentru orice informație! ��

Este irelevant ce ceri.
Pentru ca ce acum nu este aplicat exact in perioada urmatoare va fi.in vigoare.Sau invers.
Lucrurile se schimba de la o ora la alta,in functie de "statistici".

#7
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Nu e irelevant. El vrea sa stie cum este “incadrat” la intrarea in tara. Ca vor mai fi sau nu valabile conditiile de acum, e altceva. Cert e ca se va lua in considerare ca vine din Germania, deci dupa asta va trebui sa se “ghideze” la momentul respectiv.

#8
nihilum23

nihilum23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.07.2014
Corect. Ma interesa daca sunt considerat ca vin din Germania sau din Ungaria.
Daca va ajunge sau nu Germania pe lista galbena nu se stie, insa momentan media se mentine.


Va multumesc pentru infomatii!

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai se considera ca vi din Germania si asa si este. Conditia este sa te incadrezi in orele permise pentru tranzitat Austria si Ungaria, ca sa fie intradevar tranzit.  Ca daca dormi o noapte in Austria sau una in Ungaria, deja nu mai este tranzit

(de parca si stie cineva ca ai stat tu 2-3 zile prin Ungaria )

La vama este posibil totusi sa ti se ceara dovezi ca vi din Germania. Anul trecut cind m-am intors din Grecia si am tranzitat Macedonia si Serbia mi sau cerut dovezi ca vin din Grcia si ca doar am tranzitat Macedonia si Serbia si am prezentat o chitanta de taxa autostrada din Grecia, ca sa se vada ca nu am stat multe ore prin Macedonia si Serbia.
Nu stiu cum este cind intri din Ungaria, insa nu ar strica sa ai un bon de combustibil de la iesirea din Germania.

Edited by florin71_skoda, 13 April 2021 - 01:10.


#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorin71_skoda, on 13 aprilie 2021 - 01:07, said:

... nu ar strica sa ai un bon de combustibil de la iesirea din Germania.

Mai bine un bon de la altceva, combustibilul e semnificativ mai ieftin în Austria faţă de Germania.


Sănătate şi tcb !

#11
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostOvidiuNS, on 13 aprilie 2021 - 09:47, said:



Mai bine un bon de la altceva, combustibilul e semnificativ mai ieftin în Austria faţă de Germania.


Sănătate şi tcb !

Ovidiu, din ce stiu, in afara autostrazii, benzina e cam pe acolo, in ambele tari.

#12
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Dacă în Germania combustibilul e mai ieftin prin sate decât în Austria pe autostradă, atunci aşa e, cum spui, dar de aici am impresia că diferenţa e prea mare ca să fie "tot pe-acolo". De la 1,432 euro la 1,210 sunt 22 cenţi la litru, cam mult, zic eu. La motorină diferenţa e "doar" de 12,6 cenţi (1,281 la 1,155), dar maşinile pe motorină au rezervoare ceva mai mari, deci tot cam prea mare e diferenţa la un plin.
De aceea am intervenit, mai ales că pe orice bon e trecută data, nu trebuie să fie neapărat de combustibil.

  
Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 14 April 2021 - 11:55.


#13
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Ah, atata polemica!🙂
Banuiesc ca daca se duce cu avionul si se intoarce cu masina, cel mai probabil o cumpara de acolo. Si o avea un bon, ceva!😀
Apoi, nu e musai daca baga combustibil sa faca si plinul!

#14
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007
Nu am auzit sa se fi schimbat ceva din toamna si pana acum:

https://forum.softpe...2#entry27511069

#15
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,548
  • Înscris: 14.04.2008
Asta naste o alta dilema: daca cumva vine din AT?😀

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdenky, on 14 aprilie 2021 - 09:10, said:



Ovidiu, din ce stiu, in afara autostrazii, benzina e cam pe acolo, in ambele tari.

Vorbesc tampenii, adica de dinainte de pandemie. Atata e, cat zice Ovidiu, imi confirma varu”miu.
Inca o data, scuze, nici nu mi-a trecut prin cap ca s-a scumpit atat.

View PostOvidiuNS, on 14 aprilie 2021 - 11:46, said:

Dacă în Germania combustibilul e mai ieftin prin sate decât în Austria pe autostradă, atunci aşa e, cum spui, dar de aici am impresia că diferenţa e prea mare ca să fie "tot pe-acolo". De la 1,432 euro la 1,210 sunt 22 cenţi la litru, cam mult, zic eu. La motorină diferenţa e "doar" de 12,6 cenţi (1,281 la 1,155), dar maşinile pe motorină au rezervoare ceva mai mari, deci tot cam prea mare e diferenţa la un plin.
De aceea am intervenit, mai ales că pe orice bon e trecută data, nu trebuie să fie neapărat de combustibil.


Sănătate şi tcb !

Sa iti cer scuze si tie, direct!

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdenky, on 14 aprilie 2021 - 14:29, said:

... de dinainte de pandemie ...

... m-am gândit eu că ar putea fi ceva de acest gen !
Nu e nicio problemă, fii liniştit !

Dariuşa, ai dreptate, nu trebuie să facă plinul.
De fapt eu aş fi vrut să zic că poate-şi cumpără vreun sandvich de pe autostradă la ieşirea din Germania, nu combustibil ...


Sănătate şi tcb !

#18
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Ma scuzati ca ma bag, dar este suficienta dovada platii taxei de autostrada pentru Austria,iar la intrare in Ungaria ii pune un autocolant  de tranzit.
Pentru tranzit, indiferent de tara, nu se face carantina daca tara de plecare nu se afla pe lista galbena. Daca esti si vaccinat si cu doza a doua, poate sa fie si pe lista galbena ca tot nu faci carantina.
Mergi linistit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate