Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Hipoparatiroidie?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Am hipotiroidită auto-imună Hashimoto, TSH 4,7, ATPO 170 și hiper-tensiune. Magneziul mă ajută mult. Am încercat tratament de substituție cu Euthyrox dar am pățit ca Petran_Marius (anxietate mult crescută, dublat doza de somnifer/calmant Rivotril ca să pot dormi) și am întrerupt după șapte zile. Pentru HTA am schimbat mai multe medicamente, de cîteva luni luînd lercanidipină, Leridip 2x5, 1x10 avînd răspunsul reflex prea puternic (tahicardie, iau 10mg Propranolol la nevoie). Am deficit de Calciu și vitamina D, dar consum zilnic lactate în cantitate moderată, un pahar de iaurt și brînză topită. La sfatul endocrinologului am luat 4Bones, ce conține Ca și D3, parcă am fost mai agitat în acea perioadă și am repetat analizele dar de comun acord am renunțat la Euthyrox. Pentru că mă mai înțeapă inima, am fost la o clinică privată pentru consult cardiologic (la stat nu-s cardiologi disponibili în Iași pentru cel puțin o lună). N-a găsit nimic în neregulă și mi-a schimbat rețeta în 1/2 Nebivolol AM și 1/2-1 Perindopril-arginină (Prestarium) PM, pentru că aveam cam 140/9 curent.

- S-a întîmplat așa, consultul a fost la ora 13, apoi am mers direct la serviciu (bicicletă mereu, sînt sub-ponderal acum, practic cu succes ”fasting”, mănînc pe cît se poate doar între 10 și 18 mîncare de regim). În prealabil soția a vrut să-mi dea ceva mai consistent, un castron mare de brînză cu smîntînă și două ouă moi, dimineața o cană cu lapte. Am ieșit de la consultație, cumpărat necompensat Prestarium (am mai luat demult) și m-am dus la serviciu unde mă învoisem pentru cîteva ore. Acolo am luat 1/2 Prestarium (5mg). După cîteva ore, cînd să plec, pulsul mi s-a ridicat f. mult pentru mine, spre 90, am luat 10mg Propranolol (mereu la mine) și am plecat acasă. Odată ajuns pulsul era tot mare, am mai luat 10mg. Presiunea era de vreo 160/95. Am mai luat 1/2 Prestarium iar presiunea tot creștea și pulsul tot ridicat. Am luat 50mg Captopril, degeaba. La 192/121 (!) am chemat ambulanța, aveam și gura uscată și furnicături în degete. În ambulanță a mai scăzut puțin și am decis să nu mai merg la spital. Am mai luat un Captopril, am mai respirat abdominal și cît de cît a mai scăzut la 155/90. Luat somnifer mai mult iar dimineața am avut 106/65, super!

- Seara, după ce a plecat ambulanța, m-am uitat pe net și ”mi-a căzut fisa” că Prestarium era blocant de calciu și am mai făcut o asemenea criză mai demult tot cînd luam Prestarium și am încercat un Clorocalcin. Citesc curent în engleză și n-am căutat article de la tabloide nutriționiste, ci rezumate (abstract) a unor lucrări de specialitate, foarte rare în această privință. Am aflat de responsabilitatea paratiroidei în reglajul calciului, plus că am fost cel mai scund din clasă multă vreme (în adolescență m-au dus părinții la medic și am urmat tratament cu extract de Timus ca să mai cresc), am avut mereu la școală deficit de atenție și chiar acum, deseori uit numele persoanelor, toate potrivindu-se cu hipoparatiroidia.

- Desigur că ar trebui să merg la endocrinolog din nou, dar nu știu dacă medicul de familie este dispus să-mi dea trimitere așa curînd, medicul nu m-ar lua sigur în serios (e rară afecțiunea, foarte rară criza HTA la calciu în exces împreună cu blocante de Ca și au reticențe față de pacienții ce se documentează singuri), în plus, nu ar fi mai de ajutor un consult la imunologie ca să merg mai la rădăcina problemei, ținînd cont că am multiple inflamații autoimune (articulații umflate, pielea cu solzi, intestinul iritat) în afară de cele majore ale (para+)tiroidei?

Articole:
https://www.mayoclin...ts/faq-20058266
https://pubmed.ncbi....h.gov/14649307/
https://www.medicaln...articles/322012
https://rarediseases...parathyroidism/

Edited by silverflower, 07 April 2021 - 09:25.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,929
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsilverflower, on 07 aprilie 2021 - 09:24, said:

- Desigur că ar trebui să merg la endocrinolog din nou, dar nu știu dacă medicul de familie este dispus să-mi dea trimitere așa curînd,

Pai in primul rand trimitere la laborator ar trebui sa-ti dea, pt dozarea parathormonului.

#3
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Nu remarcasem pentru că nu mă interesa pe atunci, m-am uitat pe ultimele analize de la endo și am PTH = 35 (15-65), deci pe la mijloc. Nu-mi dau seama ce-ar mai putea fi sau ce s-ar mai putea analiza. Am să am grijă să nu iau împreună blocante de calciu și suplimente majore, deoarece să am de două ori criză HTA în aceleași condiții e o coincidență prea mare. Nu a fost atac de panică, că am avut mai multe în trecut și le știu, chiar dacă de-acum eram speriat cînd a ajuns la apogeu. Am să mă sfătui cu medicul de familie.

Edited by silverflower, 07 April 2021 - 20:43.


#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Revin, m-am înșelat, Lercanidipina din care luasem dimineața 5mg era blocant de calciu, nu Perindoprilul, dar multe articole se refereau la asocierea sa cu amlodipina care este. Asta nu schimbă totuși fondul problemei, țin minte sigur că la primul incident luam și un blocant de calciu (poate amlodipină?). Medicul de familie mi-a spus să nu mai iau Leridip deloc și să reîncep tratamentul cu 4Bones (Calciu și D3, supliment alimentar scump) recomandat de endocrinolog, deși nivelele de Ca și D3 sînt în parametri normali. Deocamdată am presiunea scăzută (de două zile am luat în continuare 5mg Leridip AM și Prestarium la amiază, văd că se împacă tare bine), sper să nu crească prea mult fără o componentă.

Edited by silverflower, 08 April 2021 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate