Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Condens Geam mansarda.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Buna ziua, vara aceasta am izolat mansarda + folie bariera de vapori si am montat o fereastra de mansarda,VELUX.
Acum ca a venit frigul , am observat condens atat pe geam cat si pe tamplaria din jurul geamului, in interior.(nu inteleg de ce exista condens pe foaia de sticla)
Tin sa precizez ca mansarda nu este locuita, nu usuc haine in ea,nu este incalzita, in afara de problema cu geamul totul pare OK, si nu am observat condens in alta parte, asta in conditiile in care in mansarda sunt aprox 8-10 grade iar afara noaptea a existat minima de -5.8 Grade.
Trebuie lasat tot timpul geamul pe pozitia de micro-ventilatie ? Sau e posibil la montaj geamul sa fie pozitionat cu fata din interior , spre exterior ?

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Umiditate mare la interior + punte termica cu exteriorul = condens.

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă în mansardă ai 8-10 grade geamul e mai rece de atât. Iar la interior tot ai ceva umiditate, deci faci condens. Încearcă să încălzești mansarda cu câteva grade.

#4
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 george_alexandru, on 26 noiembrie 2020 - 14:03, said:

Dacă în mansardă ai 8-10 grade geamul e mai rece de atât. Iar la interior tot ai ceva umiditate, deci faci condens. Încearcă să încălzești mansarda cu câteva grade.
Cum ? nu am incalzire acolo, si intre mansarda si etaj am 20 cm de vata. Foarte posibil sa am umiditate, nu am ventilat de cand a inceput sezonul rece nici macar 5 minute.

Edited by mihai93, 26 November 2020 - 14:13.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Poti sa ai si 50 de cm de vata, asta nu face decat sa reduca pierderea de caldura, dar fara sa compensezi cu ceva la un moment dat tot se va raci, doar ca mai tarziu. Si, oricum, la geamuri n-ai vata...alea tot reci vor fi.

Masoara nivelul de umiditate si vezi cum stai. Ai optiunea sa iti iei un dezumidificator cu care sa mai reduci, dar aici nu ma pricep, nu stiu ce sa-ti recomand. Stiu ca au si alea o limita, nu-ti fac aerul complet uscat.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Na. Fizica.
Umezeala condensează pe suprafețele mai reci.
Ori încălzești suprafața geamului ori reduci umiditatea.

#7
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 dorin_2k, on 26 noiembrie 2020 - 14:32, said:

Na. Fizica.
Umezeala condensează pe suprafețele mai reci.
Ori încălzești suprafața geamului ori reduci umiditatea.
Nu ma intelege gresit, dar nu este cel mai ieftin geam,este geam termoizolant din 2 foi de sticlă - Coeficient de transfer termic U fereastra = 1.3 W/m2K, ma asteptam sa nu existe astfel de probleme cat timp diferenta interior-exterior este de 15 grade celsius?Daca mansarda ar fi fost incalzita , si diferenta interior-exterior era de 25-30 grade , sa ma astept sa curga apa ca la robinet de pe el?
Fereastra cu pricina : https://www.construc...litori_ondulate

Edited by mihai93, 26 November 2020 - 14:46.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu prețul face calitatea. Ci invers.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Degeaba izolează bine, dacă nu ai o sursă de căldură, tot se va răci la un moment dat.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
nu fi copil...
o fereastră va fi mereu mai rece decât peretele izolat
umiditatea are prostul obicei să condenseze
și alege să o facă pe suprafața cea mai rece din sistem

transformarea-n picături are loc la o anumită temperatură, nu la o anumită diferență de temperatură!
tu menții prea frig în mansardă...
la mine-n casă, cel mai frig a fost 15*C - și nu a apărut condensul...

ia-o gradual: 10...12...16*C și vezi rezultatele

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Poți sa pui și 5 rânduri de geam, condens vei avea undeva. E stupid sa diseci efectul în 4, și sa ignori complet cauza.

#12
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Sau sticla nu are nici un strat de low-e,la asta te-ai gândit? După cum e condensul pe sticla e flot cu flot😭,( nici la dușmani nu o recomand)

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Primul pas, aeristeste bine, aeriseste periodic si lasa microventilatia deschisa.

#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

Timplarualin said:

1606399129[/url]' post='27182106']
Sau sticla nu are nici un strat de low-e,la asta te-ai gândit?

Ai văzut de cine este făcută fereastra? La cât costă fereastra, plus montajul chiar crezi că nu are low e?
Personal nu cred că există producători de ferestre de mansardă care să nu pună măcar un low e. Sigur, sortimentul de ferestre al acestui producător este vast, probabil putea să aleagă un produs mai eficient și mai scump. Asta nu exclude însă apariția condensului, poate doar să reducă efectul.

Eu, indiferent de produsul ales de clienți le spun că da , cu cât este mai eficient termic geamul și tâmplăria cu atât apariția și nivelul de condensare pot fi reduse, dar asta nu înseamnă că nu ar putea să apară în anumite condiții. Gândește-te că le spun asta clienților care aleg să cumpere geneo cu pachet de 52, softline 82 cu 48, sticle configurate bine si cu execuție excepțională, produse în ungaria, la olin bv, la optimedia oradea, etc., argon în ambele spații, șlefuite pe depunere, aliniate și sigilate perfect.

Dacă o încăpere nu este încălzită și nici aerisită apariția condensului pe geam este inevitabilă, indiferent de nivelul de eficiență al geamului, poate avea pe mamăl și tatăl lui low-e, diferă doar nivelul de condensare. În funcție de cât de șmecher si scump evident este geamul condensul apare mai mult sau mai puțin, mai des sau mai rar, dar apare.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 26 November 2020 - 20:28.


#15
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007

 Dorel-Jefuitorul, on 26 noiembrie 2020 - 20:28, said:

Ai văzut de cine este făcută fereastra? La cât costă fereastra, plus montajul chiar crezi că nu are low e?
Personal nu cred că există producători de ferestre de mansardă care să nu pună măcar un low e. Sigur, sortimentul de ferestre al acestui producător este vast, probabil putea să aleagă un produs mai eficient și mai scump. Asta nu exclude însă apariția condensului, poate doar să reducă efectul.

Eu, indiferent de produsul ales de clienți le spun că da , cu cât este mai eficient termic geamul și tâmplăria cu atât apariția și nivelul de condensare pot fi reduse, dar asta nu înseamnă că nu ar putea să apară în anumite condiții. Gândește-te că le spun asta clienților care aleg să cumpere geneo cu pachet de 52, softline 82 cu 48, sticle configurate bine si cu execuție excepțională, produse în ungaria, la olin bv, la optimedia oradea, etc., argon în ambele spații, șlefuite pe depunere, aliniate și sigilate perfect.

Dacă o încăpere nu este încălzită și nici aerisită apariția condensului pe geam este inevitabilă, indiferent de nivelul de eficiență al geamului, poate avea pe mamăl și tatăl lui low-e, diferă doar nivelul de condensare. În funcție de cât de șmecher si scump evident este geamul condensul apare mai mult sau mai puțin, mai des sau mai rar, dar apare.
Astazi l-am uscat, am lasat la aerisit incaperea cu geamul larg deschis.O sa il las pe pozitia de ventilatie si il voi urmari 2-3 zile sa vad daca problema apare iar.

#16
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020
Dorele ai văzut cum era condensul pe sticlă? Eu in ani pe care ii am in tîmplărie DOAR pe flot cu flot am mai văzut,nu știu unde e făcut veluxu și nici nu mă interesează dar daca omu' nu are rufe la uscat,plante multe sau nu e zugrăvit proaspăt nu ar avea motiv sa fie sticla așa( sau poate e baie🤔)

Low-e se poate verifica ,sau la fabrica respectiva nu există muncitori ci doar roboti care nu gresesc,și spune-mi sincer ,dar sincer ai văzut așa condens pe o sticla  cu low-e sau 4s?

#17
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu, eu nu am văzut, nici măcar float cu float care să aibă condens atât de mult, dar nici condițiile date nu le-am întâlnit.
E adevărat, diferența între float cu float si float cu low este de 1,5w/mpk (fără argon, cu argon este 1,7-1,8 în funcție de low),  ceea ce este enorm. Dar asta este “teoria termopanelor”, nivelul de umiditate, felul de izolare, modul de aerisire și încălzire, acestea influențează aparița condensului pe geam, acestea pot fi cauza și după aia geamul.

Noi termopaniștii de proști ce suntem sau din alte motive mai facem geamuri cu sticle fără depunere pentru exterior, foarte rar dar se mai întâlnește, aici vorbim despre un producător de ferestre de mansardă. Cum am spus, la cât costă nu cred că cineva din acea ramură a domeniului nu folosește măcar un low e. Există niște standarde, normative, pe care noi termopaniștii de rând poate nu le respectăm, dar aici este vorba despre altceva.

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 mihai93, on 26 noiembrie 2020 - 14:12, said:

Cum ? nu am incalzire acolo,

lași deschisă ușa de acces dinspre parter...
chiar doream să te-ntreb cum este accesul din casă spre mansardă!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate