Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

PFA si CIM simultan

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 19:32, said:

Ideea e ca o sa fie o suma fixa, stabilita de la inceput, pe care o sa o iau lunar ca un salariu. Nu cred ca pot sa mi pun mai multe sau mai putine ore.
Daca ai un control, o sa te reconsidere ca si angajat. Fii foarte atent la ce scrie in contractul cu acea firma si vezi daca punctele din lege puse de un coleg mai sus sunt acoperite (adica se precizeaza clar lucrurile). Trebuie sa ai 4 din sapte (parca) ca sa te reconsidere angajat. Conteaza contractul.

Edited by jm2010, 20 November 2020 - 19:35.


#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gammadark81, on 20 noiembrie 2020 - 19:31, said:

Dar cu ce are legatura? Tu ce vinzi mai exact cu contractul ala?
Vand ore de munca, nu ore de timp. E greu de inteles, nu ?

Edited by pasilla, 20 November 2020 - 19:37.


#21
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.01.2007

 jm2010, on 20 noiembrie 2020 - 19:34, said:

Daca ai un control, o sa te reconsidere ca si angajat. Fii foarte atent la ce scrie in contractul cu acea firma si vezi daca punctele din lege puse de un coleg mai sus sunt acoperite (adica se precizeaza clar lucrurile). Trebuie sa ai 4 din sapte (parca) ca sa te reconsidere angajat. Conteaza contractul.
Mersi! Probabil cand o sa am contractul in fata sau cand o sa fie facut, o sa mai revin cu intrebari si nelamuriri pe-aici. :)

#22
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 19:36, said:

Vand ore de munca, nu ore de timp. E greu de inteles, nu ?
Asa o sa-i zici si inspectorului Anaf cand o sa te intrebe cum ai facturat tu 100 de ore "de munca" intr-o saptamana, figurand si cu CIM full time? O sa-ti spui si lui, "E greu de inteteles, nu?"/

#23
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.01.2007
Nu vad de ce as factura 100 de ore de munca intro saptamana. Or sa fie tot 45 ca la CIM, ma gandesc.

#24
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 19:43, said:

Nu vad de ce as factura 100 de ore de munca intro saptamana. Or sa fie tot 45 ca la CIM, ma gandesc.
Spunea @jm2010 ca poti baga oricate ore vrei pe PFA. Gen poti lucra cu 1000 de firme in acelasi timp, spaland bani, ca tu iti definesti "orele de munca" cum vrei in contract, iar inspectorul ANAF e prost, nu o sa bata obrazul.
Din pacate, cred ca mai mult te-a ametit topicul asta. Mai bine consulta-te cu un contabil.

#25
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 19:43, said:

Nu vad de ce as factura 100 de ore de munca intro saptamana. Or sa fie tot 45 ca la CIM, ma gandesc.
Pentru ca privesti lucrurile ca si angajat. Daca ai gandi din punct de vedere business, nu ar fi nici o problema. Gandeste-te in felul urmator: tu faci o lucrare (un soft) si calculezi ca iti ia 20 man/days a 8 ore pe zi. Tu atata facturezi. Faptul ca tu termini in 10 man/days si in timpul ramas mai lucrezi cu alt client este absolut normal. E chestie de contract cu alta entitate juridica. Cum zicea cineva mai sus, in business lucrurile se calculeaza diferit (mai ales in IT). De asta spuneam, tu clar vei fi angajat doar ca faci pfa ca sa ocolesti limitarea aia de ore legala plus taxele asa ca citeste foarte atent contractul sa nu ai probleme. Atata tot.

Edited by jm2010, 20 November 2020 - 19:52.


#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gammadark81, on 20 noiembrie 2020 - 19:41, said:

Asa o sa-i zici si inspectorului Anaf cand o sa te intrebe cum ai facturat tu 100 de ore "de munca" intr-o saptamana, figurand si cu CIM full time? O sa-ti spui si lui, "E greu de inteteles, nu?"/
Cu ANAF RO nu prea ai cum sa te intelegi. Astia traiesc in alt secol.

#27
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 jm2010, on 20 noiembrie 2020 - 19:50, said:

Pentru ca privesti lucrurile ca si angajat. Daca ai gandi din punct de vedere business, nu ar fi nici o problema. Gandeste-te in felul urmator: tu faci o lucrare (un soft) si calculezi ca iti ia 20 man/days a 8 ore pe zi. Tu atata facturezi. Faptul ca tu termini in 10 man/days si in timpul ramas mai lucrezi cu alt client este absolut normal. E chestie de contract cu alta entitate juridica. Cum zicea cineva mai sus, in business lucrurile se calculeaza diferit (mai ales in IT). De asta spuneam, tu clar vei fi angajat doar ca faci pfa ca sa ocolesti limitarea aia de ore legala plus taxele asa ca citeste foarte atent contractul sa nu ai probleme. Atata tot.
Tu oferi consultanta pentru soft. Daca faci soft trebuie sa-ti faci sistem real, iar el nu se refera 100% la sistem real, ci la norma de venit...
Tu pe sistem real, intr-adevar, poti sa-l vinzi cu cat vrea pipotica ta.

Si ca informatie pentru 2020, consultanta se face in ore de" timp"... Posted Image Posted Image

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 19:51, said:

Cu ANAF RO nu prea ai cum sa te intelegi. Astia traiesc in alt secol.
Nu prea stiti voi doi despre ce vorbiti.

Edited by gammadark81, 20 November 2020 - 19:58.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gammadark81, on 20 noiembrie 2020 - 20:00, said:

Nu prea stiti voi doi despre ce vorbiti.
Corect. Diferenta de epoci in care traim.

#29
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 20:03, said:

Corect. Diferenta de epoci in care traim.
In care epoca nedescoperita, orele de munca au fost definite diferit de orele de timp in care prestezi munca? Nu crezi ca inventezi cam multe lucruri? Uita-te cate ineptii ai scris pana acum.

Edited by gammadark81, 20 November 2020 - 20:15.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In orice activitate exista norme de lucru. Ore de service, ore de lucru, Astea nu au au legatura cu  timpul efectiv alocat acelei activitati, ci cu complexitatea lucrului/timp.
De ex. crearea unui site poate fi de 10 ore. Eu il pot face in 2 ore, sau in 30 de ore, Il taxez la 10 ore, indiferent cat timp imi ia mie sa realizez jobul.

In secolele XIX-XVII [in care e ANAF] mentalitatea poate ca era alta.

#31
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020
Inventezi prea mult, gandesti prea complex si colorat. Tu cand vine inspectorul, ii arati facturile , pe norma de venit.  Ala se uita la cantitatea de consultanta pe care ai oferit-o, in ore, ca asta faci cu codul CAEN, contine si in el cuvantul consultanta. Deobicei nu vine pentru gusteri ca noi, insa daca ajungi vreun mare politician si iti descopera 2-3 contracte de consultanta pe la prieteni care insumeaza 500 de ore pe saptamana s-ar putea sa ajungi la DNA.

Aici se considera si orele retardat de scumpe.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 gammadark81, on 20 noiembrie 2020 - 20:39, said:

Tu cand vine inspectorul, ii arati facturile
Si constata ca am platit darile, conform legii in vigoare, nu dupa cum apreciaza el.

#33
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 pasilla, on 20 noiembrie 2020 - 20:42, said:

Si constata ca am platit darile, conform legii in vigoare, nu dupa cum apreciaza el.
Aici e schema pe care nu o cunosti.
La norma de veni ai dari fixe, indiferent cat produci si esti in limita maxima setata de Anaf.
Prin urmare, ori ca faci 10k euro pe an ori ca faci 65k euro pe an, tu tot atatea taxe platesti, in jur de 12-13k lei pe an. Dar inspectorul ala se enerveaza cand tu ai facturat consultanta de 65k intr-o saptamana de la firma vreunui prieten. E foarte avantajos.

Eu m-am inteles bine cu ei pana acum, inclusiv cu functionarii. Chiar mi-au rezolvat o problema destul de mare din baza lor de date prin comunicare in online 100%. De asta chiar am fost mirat. E drept, a durat 15 zile lucratoare, dar m-au scapat de drumuri. Posted Image

Si mai exista o schema de combinatie CIM cu PFA, pentru ca daca ai deja CIM, platesti si mai putine taxe la PFA norma de venit, cred ca vreo 3k pe an daca nu ma insel. Si unii angajatori te baga pe minim CIM si restul pe PFA. Anaful e de treaba si cand prinde astfel de situatii deobicei nu-i acuza pe cei cu PFA decat de prostie si pun tunurile doar pe angajator. In cazul de fata nu se pune problema asta pentru ca PFA-ul este pentru alta entitate.

Edited by gammadark81, 20 November 2020 - 21:22.


#34
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.01.2007
Ideea e ca CIM il am deja la un angajator si PFA ar fi pentru alt angajator, dar as vrea sa fie tot pe 8 ore de munca. :)
Nu vreau sa fac nicio smecherie cu taxele, doar imi permitea timpul sa lucrez mai mult.

#35
gammadark81

gammadark81

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 655
  • Înscris: 29.05.2020

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 21:32, said:

Ideea e ca CIM il am deja la un angajator si PFA ar fi pentru alt angajator, dar as vrea sa fie tot pe 8 ore de munca. Posted Image
Nu vreau sa fac nicio smecherie cu taxele, doar imi permitea timpul sa lucrez mai mult.
Stiu ce zici. Am avut odata un colaborator pe backend care facea norma pe PFA din biroul unde lucra cu CIM. Posted Image
Tu trebuie sa-ti faci PFA pe norma de venit, o sa-ti faci contractul cu pret pe ora, noul tau angajator va imparti suma negociata cu el la nr de ore stabilite ca le prestezi si asa vei factura consultanta, pentru ca asta vei face, consultanta. Probabil ca iti va plati si taxele, dar ca sa iei mai mult de la el, nu-i spune ca platesti mai putine taxe ca ai deja CIM si iti mai ies 700 de lei pe luna. Nu e nimic ilegal in ceea ce faci. Pe PFA nu poti colabora pe termen lung cu cineva cu care ai putea lucra pe contract de munca, cica nu e legal, dar in realitate nu te verifica nimeni. Dar doar asa, ca sa stii. Vorbeste si cu noul angajator ca el stie sigur tot ce-ti zic eu aici.

Edited by gammadark81, 20 November 2020 - 21:44.


#36
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 marele, on 20 noiembrie 2020 - 21:32, said:

Ideea e ca CIM il am deja la un angajator si PFA ar fi pentru alt angajator, dar as vrea sa fie tot pe 8 ore de munca. Posted Image
Nu vreau sa fac nicio smecherie cu taxele, doar imi permitea timpul sa lucrez mai mult.
atunci de ce nu faci tot CIM?
codul muncii spune ca nu poti avea un CIM cu mai mult de 8 ore/zi, dar te lasa sa ai 2 CIM-uri cu cate 8h/zi fiecare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate