Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

CUM urc pe terasa blocului?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Problema este in felul urmator:
Am nevoie sa urc pe terasa blocului pentru a-mi trage un cablu din switch pana in casa. Pana acum 2-3 luni era terasa deschisa, putea merge oricine, dar de cand s-a refacut hidroizolatia a aparut un afis cum ca numai cu aprobarea comitetului se poate urca.
Eu deja am semnat contractul si cei de la ISP-ul cu care am semnat nu pot veni pentru ca terasa e inchisa (in fine, usa de la terasa). In mod normal, daca sunt locatar al acelui bloc, nu ar trebui sa am dreptul sa urc pe terasa CAND VREAU?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Acolo s-au bagat niste bani, iar comitetul a avut motive sa faca asta. Sunt foarte multe blocuri in tzara unde se procedeaza asa. Daca sunt baieti de treaba te vor lasa sa mergi cand vrei tu numai sa afle si ei!

#3
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Terasa, in mod normal, este proprietatea locatarilor de la ultimul etaj, deci, tehnic vorbind, nu poti intra cand vrei si sa faci ce te taie pe tine capul pe proprietatea omului.
In mod normal, cheile de la terasa sunt la administrator asa ca daca il/o rogi frumos nu vad de ce te-ar refuza... plus de asta, te sfatuiesc sa vorbesti si cu cei de la ultimul etaj sa nu ai probleme cu cablul.

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
de cand terasa e proprietatea locatarilor de la ultimul etaj? :huh:? Au acte pe ea sau ceva asemanator? Terasa cred ca e de fapt a asociatiei de locatari, nu a unor locatari, by default

Edited by romaximusro, 22 March 2006 - 09:45.


#5
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,123
  • Înscris: 09.09.2003
terasa (acoperisul) e proprietatea celor de la ultimul; etaj? :huh:

#6
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postromaximusro, on Mar 22 2006, 09:44, said:

de cand terasa e proprietatea locatarilor de la ultimul etaj? :huh:? Ai acte pe ea sau ceva asemanator? Terasa cred ca e de fapt a asociatiei de locatari, nu a unor locatari, by default
Normal ca e proprietatea asociatiei, altfel cheia ar fi numai la cei de la ultimul etaj si acestia ar inchiria spatiul pentru antene, switch-uri, etc. Ideea e sa te pui bine cu administratorul, dar legal ai si to o cota parte din acea terasa ! Faza cu refacerea acoperisului e alta treaba. Daca vor sa aiba grija de el, ar trebui sa te insoteasca sa vada ca tu iti faci treaba si n-ai venit sa dai gauri in acoperis :D
Eu stau la parter si n-am avut probleme sa ma sui pe bloc; mi-am montat 2 antene si ma duc periodic la ele sa le mai verific.
Asa mi se pare normal sa platesc si liftul, pe care altfel nu-l foloseam !

Edited by rvic77, 22 March 2006 - 09:51.


#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Not true, Bertino.
Terasa ( ca si subsolul, casa scarii, uscatorul ) este proprietatea tuturor locatarilor. Devine proprietate individuala doar daca toti proprietarii sunt de acord cu vanzarea/cedarea acelui spatiu.
@crz Este oarecum normal ca odata cu refacerea hidroizolatiei sa apara un astfel de anunt, impreuna cu lacatul. ...La fel de normal este ca la factura pentru hidroizolatie/acoperis sa fi participat toti locatarii, in cazul in care terasa este in proprietatea tuturor vecinilor ( nu-s jurist si nu stiu termenii, dar stiu din experienta  B)  ).
" In mod normal, daca sunt locatar al acelui bloc, nu ar trebui sa am dreptul sa urc pe terasa CAND VREAU? " intrebi tu. Daca esti proprietar al unui apartament acolo si nu ti-ai vandut partea ta de proprietati comune, da, poti urca pe terasa cand vrei, dar nu poti face ce vrei tu acolo. Nu ma pricep, dar cred ca switchul de care zici nu sta in aer, are nevoie sa fie prins de ceva.
Vorbeste cu administratorul si vezi cat de ok este din punctul lor de vedere. Am vazut prin '90, cand nu era Tv prin cablu, cazuri de antene aruncate de pe bloc.
Mult succes.  :)


...cat am tastat eu cu viteza melcului, au scris si alti posteri. Terasa nu este a asociatiei decat daca ati vandut-o voi. Ca trebuie aprobare de la asociatie pentru orice modificare adusa terasei, asta e altceva. Pana la urma, voi platiti asociatia ca sa aiba grija de proprietatea voastra... teoretic.

Edited by spe, 22 March 2006 - 09:57.


#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
De partea cu dreptul de proprietate al locatarilor ultimului etaj asupra terasei ma indoiesc. Atunci de ce platesc toti locatarii hidroizolarea terasei de exemplu?

Am vorbit cu administratora da nu stiu care e problema de nu ii suna odata pe astia. I-am dat numarul lor de sambata si pana acuma s-a facut ca ploua.

Din moment ce EU platesc cateva milioane bune pentru hidroizolatia blocului (din cauza careia nu este permis accesul pe terasa) de ce nu ma lasa sa urc (serios acuma, cat dureaza? 5 minute?).
:death:

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
din prostie si/sau comoditate

#10
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postcrz, on Mar 22 2006, 09:53, said:

De partea cu dreptul de proprietate al locatarilor ultimului etaj asupra terasei ma indoiesc. Atunci de ce platesc toti locatarii hidroizolarea terasei de exemplu?

Corect.

Quote

Am vorbit cu administratora da nu stiu care e problema de nu ii suna odata pe astia. I-am dat numarul lor de sambata si pana acuma s-a facut ca ploua.

Administratorul n-o sa sune ca n-are nici un interes. Tre sa iei taurul de coarne. Poti sa iei un baiat de la ISP-ul respectiv si sa mergi la asociatie sa explice ce vrea sa faca acolo sus ? Ocupa-te tu, crz, ca altii sigur n-o fac... parerea mea.  :)

#11
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Pana la urma normal ar fi ca ISP-ul sa se descurce pt ca eu cu ei am semnat contractul. O sa le dau numarul administratorei sa o contacteze ei...Dar initial am crezut ca se poate discuta normal...

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,936
  • Înscris: 02.09.2005

View PostBertino, on Mar 22 2006, 09:33, said:

Terasa, in mod normal, este proprietatea locatarilor de la ultimul etaj, deci, tehnic vorbind, nu poti intra cand vrei si sa faci ce te taie pe tine capul pe proprietatea omului.

Cea mai tare faza auzita in ultimul timp.... :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:


Probabil ca si fundatia blocului e proprietatea celor de la parter, nu?

#13
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,123
  • Înscris: 09.09.2003
aia cu izolatia e poveste. taicamiu sta la 4 - ultimul etaj. apa in casa, stiti povestea. cand a fost pe scara sa stranga bani de acoperis au contibuit imensa suma de "nici un locatar" ...  l-am facut singuri, veneam de la scoala si ridicam la capriori si internita pe bloc, am cioplit capriori, am taiat scanduri... si era cam frig ca era cam Martie asa. nu mai zic de bani.

si cu toate astea, poate sa le zica ceva alora care vor sa urce pe bloc? ce?

#14
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View Postcrz, on Mar 22 2006, 10:13, said:

Pana la urma normal ar fi ca ISP-ul sa se descurce pt ca eu cu ei am semnat contractul. O sa le dau numarul administratorei sa o contacteze ei...Dar initial am crezut ca se poate discuta normal...

Da, asa-i. Se descurca ISP-ul ca probabil au de rezolvat probleme de astea tot timpul.

View Postadd, on Mar 22 2006, 10:24, said:

aia cu izolatia e poveste. taicamiu sta la 4 - ultimul etaj. apa in casa, stiti povestea. cand a fost pe scara sa stranga bani de acoperis au contibuit imensa suma de "nici un locatar" ...  l-am facut singuri, veneam de la scoala si ridicam la capriori si internita pe bloc, am cioplit capriori, am taiat scanduri... si era cam frig ca era cam Martie asa. nu mai zic de bani.

si cu toate astea, poate sa le zica ceva alora care vor sa urce pe bloc? ce?

Ai dreptate add. Locatarii de la etajele inferioare nu vor sa contribuie cu nimic la izolatie, fie ca e acoperis sau bitum. Nici la ai mei n-a fost altfel, tot numai cei de la etajul 4 au pus bani de acoperis, dar au inchis cu lacat si numai ei urca acolo  :)
Cu locatarii care nu vor sa participe la intretinerea unui bun comun se poate rezolva simplu, prin discutia cu administratorul asociatiei de locatari/proprietari si includerea pe lista de cheltuieli lunare, defalcat pe apartamente, a facturii de la hidroizolatie. Am vazut si un caz in care s-a facut plata in rate, respectiv toti locatarii au platit pe langa cheltuielile obisnuite, si o "rata" din banii pentru acoperis, plata integrala facandu-se in 4 luni.

#15
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004
Logic e ca acoperisul e al tuturor dar acum depinde si ce vecini ai si cum se comporta...va dau cazul meu....am avut probleme cu izolatia ani de-a randul(tot timpul doar eum mi-am facut treaba si cu banii mei)  si am zis ca pana la urma fac acoperis...bun pana aici.La asociatie am vb cu cocoana respectiva si dupa lungi discutii am ajuns la concluzia ca e o tziganie in stil mare toata afacerea cu deviz de lucrari cu imputat banii de la vecini si asa mai departe. Incep sa vorbesc cu vecinii dar ...surpriza (de fapt era de asteptat) nimeni nu da banul.Vecinul meu isi facuse acoperis cu vreun an inaintea mea si n-a zis nimic la nimeni si a pus mana si a facut(precizez ca suntem doar 2 familii la ultimul etaj). Si am pus si eu mana si m-am dus am luat materiale si 3 unchi de-ai mei mi-au incropit acoperisul.TOTUL CU BANII MEI DECI.La un moment dat ma mai trezesc si ca-mi vine unul de la parter(ca nah avea omul probleme ca cica ii picura de pe acoperis direct in geamurile lui-eu stau la etajul 4) si ma intreaba ...dar burlane de ce n-ai pus?Si i-am zis dupa ce am dat o carutza de bani sa-mi fac acoperis acu mai vii si cu pretentii.Daca vrei burlane cumpara-le si monteaza-le i-am zis.Vecinul meu care are o functie mare intr-o firma X n-are nici o problema cu vecinii.EU da.Oricum mi-am bagat.....P@#$ in gura tuturor care m-au batut la cap si nu mai face nimeni gura mare la mine.Atata timp cat am platit TOTUL cu banii mei am dat de inteles vecinilor ca nu mai vreau sa aud tot felul de pretentiosi venind pe la usa mea.DECI?????? Acoperisul e al tuturor dar cand e vorba de dat bani pentru acoperis e numai al meu. E LOGIC?mai lasi pe cineva sa vina sa se urce pe acoperis?Poate doar sa-l ajut sa-i dau un branci:p

#16
paulache

paulache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 10.03.2006
Presimt că următorul topic va fi: după ce mă urc pe acoperişul blocului, cine cheamă proteveul?

#17
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Vezi că sunt probleme mai mari decât accesul pe terasă. Când am vrut eu să îmi pun net, ISP-ul mi-a cerut să obțin aprobarea asociației locatarilor pentru a monta switch-ul pe terasă. Cum îmi cunoșteam vecinii am renunțat și m-am dus la RDS. Terasa este comună - deci este nevoie de acordul locatarilor pentru a monta ceva, indiferent cine o repară. La fel precum cazul în care ai o firmă cu sediul într-un bloc, pentru folosirea părților comune (lift, casa scărilor, etc). ISP-urile știu problema și încearcă să o arunce celor cărora le instalează primii (mi-au promis instalarea gratuită dacă rezolv la blocul meu, următorii urmând să beneficieze de aranjamentul existent).

#18
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Terasa, tehnic nu apartine proprietarilor de la ultimul etaj, dar de exemplu, la mine in bloc (stau la 7), numa cei de la ultimul etaj au cheie de la terasa si numa cei de la parter au cheie de la boxa. Mi se pare normal sa fie in "administratia" locatarilor de la ultimul etaj terasa, ca altfel vine toata lumea si isi pune antene, sobe, si alte obiecte depozitate, si se poate pati sa crape peretele. O chestie hazlie, am antene de Mobifon SA deasupra capului ( eu si inca o persoana) si nu cer nici un ban din cei dati de Mobifon pt asociatie, si s-a trezit vecina de la parter sa ceara despagubiri :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate