Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Capac camin put forat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, am "camin put forat" sa spun asa, nu ma judecati,stiu ca nu asa ar trebui sa arate un camin,dar e ceva temporar pana vine vara, eu l-am facut, atata am stiut pe moment, am fost fortat din cauza unor probleme personale sa ma mut, de acolo imi vine mie apa in casa,filtre si toate cele imi sunt in camera tehnica, doresc sa-i fac un capac, vine iarna si sunt cam presat de timp, nu stiu ce sa fac, cum sa izolez cat de cat acea "groapa" vecinu are usa/capac din termopan, bine nu are sticla, are altceva, ceva izolat, ma gandeam sa fac si eu asa ceva, sa dau o comanda, sau sa ma duc la cineva care face din fier? Sau cel putin ceva temporar izolat + capac incat sa treaca iarna, apoi  cand vine caldura sa-l zidesc calumea chem un instalator si sa-mi fac ceva calumea, ceva de genul cum este in poza doua, sper sa permita spatiul.

Attached Files


Edited by Calypsso, 24 November 2019 - 16:02.


#2
adi-ar

adi-ar

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.11.2019
Lasa-l asa, pui un capac de canalizare și atat.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am facut un capac din polipropilena rezistenta la UV de 10mm - cred ca trece si tractoru peste ea.

#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Trebuia facut mai adanc ca sa treaca de punctul de inghet (prima poza), dar acum nu mai conteaza. Eu in locul tau m-as gandi ce se intampla daca se umple caminul cu apa (probleme la 220V). Pune ce capac provizoriu, orice vrei sa pui, placaj mai gros, etc. dar sa fie cat mai etans. Cu caldura ce vine din pamant treci iarna, doar sa nu se umple cu apa si sa fie vreo -20 de grade afara pentru mult timp

Edited by mercur68, 24 November 2019 - 16:41.


#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Pai temporar ce am facut a fost sa pun peste niste polistiren de 10, apoi am pus ciolofan si ceva greutate, un palet ce-am gasit si eu, ma mai gandeam sa iau acel palet si sa-l umplu cu vata, sau polistiren apoi ceva ciolofan si aia e, ca se potriveste la fix.
Pana acuma asa am stat, nu am avut probleme, nu are cum sa se umple cu apa, cred...

Attached Files


Edited by Calypsso, 24 November 2019 - 16:44.


#6
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 07.08.2007
Depinde cat de tare ploua si cat de ridicata e panza freatica. Pana una alta sa pui siguranta pe acest consumator iar daca ploua si se aduna apa, scoate racordul deasupra pamantului, pune-i o protectie sa nu ploua pe el si gata.

Cand am spus racord m-am referit efectiv la priza si la stecherul acela

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Polistiren extrudat cat mai gros si ceva greutati, peste.

O pompa submersibila, iar restul instalatiei, (vas expansiune, presostat, filtre etc.) in casa.

#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Problema ta e apa, nu inghetul. La o ploaie mai serioasa ti se umple cu apa groapa si pare ca priza nu e mai sus de 40 cm de la pamant. in prima faza as face o bordura de macar 15 cm de la pamant, un cadru de cornier cu cateva fierbetoane care sa ramana in bordura de beton  pentru ancorarea cadrului de cornier. Pe cornierul acela vei veni cu un capac rama tot cornier sudat cu tabla peste, balama, etc. Alte improvizatii nu merita, la prima ploaie torentiala iti dai seama ca plateai cateva sute de lei unui sudor si scapai de stres.

Edited by filipxxx, 24 November 2019 - 18:40.


#9
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Calypsso, on 24 noiembrie 2019 - 16:41, said:

Pai temporar ce am facut a fost sa pun peste niste polistiren de 10, apoi am pus ciolofan si ceva greutate, un palet ce-am gasit si eu, ma mai gandeam sa iau acel palet si sa-l umplu cu vata, sau polistiren apoi ceva ciolofan si aia e, ca se potriveste la fix.
Pana acuma asa am stat, nu am avut probleme, nu are cum sa se umple cu apa, cred...
Exemplul gasit de capac , nu se potriveste cu ce ai tu acolo .
Tu ai hidrofor , deci pompa supraterana , dincolo este pompa submersibila .
La tine este nevoie de un capac izolat si o foarte buna ventilatie .
Asta inseamna un capac izolat termic , sa nu faca condens pe el ( valabil intreaga perioada a anului ) si o ventilatie perfecta , eventual din doua guri de ventilatie in parti opuse , sau chiar un ventilator sa ajute .
Adica , babeste spus / pe hidrofor sa nu pice apa / condens de pe capac , si sa fie in bataia vintului .
Din motivul , ca in ziua de azi putine motoare se mai fac cu bobinaj de cupru bine dimensionat , se merge pe aluminu facut la limita . Riscul sa se arda in scurt timp este maxim .
Nu am luat in calcul riscul de inundatie din exterior sau pinza freatica . daca esti pe nord , ai probleme cu pinza freatica ,

#10
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 21.04.2009
Am observat ca, condes se face mai tot timpul, adica atunci cand ridic acel polistiren, e umed mai tot timpul, probabil de la caldura degajata de hidrofor, si frigul de afara, aia mi-e si mie sa nu se arda hidroforul, acuma asta e, cumparam altul dar problema sa nu se intample in mijlocul ierni ca raman si fara caldura, d'aia spuneam ceva temporar... daca se poate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate