Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Tinci peste rigips

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Casa noua, tencuita la interior de vreo 4 ani, iar tavanele placate cu rigips.

Vreau ca finisajul sa fie cu tinci. Se poate da cu tinci si pe tavane, adica pe rigips?
(Direct sau mai intai vreun  adeziv si apoi tinci?)

#2
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
dupa regula generala,
tinciul are nisip, deci este
o tencuiala de finisaj,
peste care se aplica gletul.
asadar, iti pare normal?

#3
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
dar e neaparat nevoie de dat peste rigips cu ceva? nu se poate vopsi direct peste rigips?

la reparatii intre rosturile placilor e o situatie speciala, dar in rest?

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tinciul NU prinde pe rigips.
Si eu am vrut finisaj tinci (am pereti si tavane tencuite), iar unde am avut cateva mici amenajari cu rigips, finisorii au dat mai intai un strat de adeziv de polistiren peste care au dat cu tinciul.

Am aplicat aceasta varianta pentru ca textura amenajarilor de rigips sa fie la fel cu textura peretilor / tavanelor.

#5
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Nu e vorba aici daca mi se pare normal sau nu. Eu doar intreb pentru ca nu stiu daca e posibil asa ceva. Eu as vrea ca pe tavane, daca se poate, sa am aceeasi textura ca si pe pereti. Repet, peretii vor fi finisati cu tinci. Mesterii mei au zis se poate da cu adezvi peste rigips, si apoi tinci. Tine aceasta solutie?

Edited by m2019, 28 June 2019 - 14:12.


#6
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
eu lucrez de vreo 25 de ani
in constructii in Occident.
nu am vazut niciodata asa ceva.
tinciul se aplica peste mortarul
semi-uscat.
eu as incerca sa fac o impermeabilizare
cu Sika ptr izolatie.
dar nu sunt compatibile materialele.

#7
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Multumesc! Ce rol are aceasta impermeabilizare?

Si atunci cum ar trebui sa procedez? Sa las peretii cu tinci si tavanele cu glet? Pot punce ceva in lavabila sa ma apropii de textura tinciului?

#8
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Aceasta problema am avut-o eu si am rezolvat asa:
Tavanele cu rigips si peretii cu tinci de interior.
Pt ca tavanele sa aiba aceasi textura cu peretii am aplicat inainte de lavabila pe tavan o amorsa (nu mai stiu cum se cheama) ceva mai scumpa, care a lasat pe rigips o structuta asemanatoare cu cea a peretilor.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
eu n-as da. insa daca vrei neaparat sa incerci, grunduieste bine placile de gips-carton cu weber gr100 inainte. formeaza o suprafata rugoasa pe care poate prinde tinciul foarte bine.

#10
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Multumesc tuturor! Dar daca as lasa tavanele cu glet si peretii cu tinci cum ar fi? A vazut cineva ?

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Am vazut diverse situatii unde finisajul tavanului n-avea legatura cu peretii. Eu zic ca nu-i nici o problema. Tavanul e oarecum separat de restul camerei. Eu cel putin asa il vad.

Gen, tavanul e mereu alb si restul camerei in 7 culori.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 m2019, on 28 iunie 2019 - 13:33, said:

Casa noua, tencuita la interior de vreo 4 ani, iar tavanele placate cu rigips.

Vreau ca finisajul sa fie cu tinci. Se poate da cu tinci si pe tavane, adica pe rigips?
(Direct sau mai intai vreun  adeziv si apoi tinci?)
Daca vrei si vrei neaparat tinci, dai jos rigipsul. Ca sa nu/i vina ideaa sa coboare singur, cu sau fara tinci.
Ca ideee, e ca si cum ai purta cravata la tanga.

#13
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019

 myshyk, on 28 iunie 2019 - 21:05, said:

Daca vrei si vrei neaparat tinci, dai jos rigipsul. Ca sa nu/i vina ideaa sa coboare singur, cu sau fara tinci.
Ca ideee, e ca si cum ai purta cravata la tanga.
Buna gluma! Constructiva!

#14
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am tinci in toata casa, si pe tavane care sunt tencuite. Doar tavanul din living care e din rigips nu. Nu se vede diferenta. E prea sus si nimeni nu sta cu ochii in tavan. Daca era un perete, se vedea diferenta, altfel nu-ti fa probleme.

#15
m2019

m2019

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.06.2019
Am inteles. Vom face glet pe tavane.Solutia cu tinci pe rigips sau adeziv si apoi tinci se pare ca nu tine.

#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 m2019, on 29 iunie 2019 - 05:11, said:

Am inteles. Vom face glet pe tavane.Solutia cu tinci pe rigips sau adeziv si apoi tinci se pare ca nu tine.
cred ca de inteles era ca nici de glet nu e nevoie peste rigips.
peste rigips dai direct vopsea. Vopseaua care o poti alege in tot felul de formate, o poti da in mai multe straturi dar nu are sens sa dai cu glet. La ce ai mai pus rigipsul?

#17
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Poate cineva sa scrie avantajele sau dezavantajele placari tavanului cu rigips, in loc de tencuiala clasica?
Chiar sunt la faza asta si mesterii m-au intrebat daca nu vreau sa fac tavanul cu rigips, ca o sa iasa mai drept.
Inclin sa meg pe tencuit, pentru ca daca o sa vreu ulterior , candva sa pun rigips, cred ca ar fi usor. Dar daca o sa vreu tencuit, o sa trebuieasca sa scot tot din casa, pentru operatie. Nu stiu, doar asa gandesc eu, si poate fi gresit.

 unbrutus, on 29 iunie 2019 - 13:16, said:

cred ca de inteles era ca nici de glet nu e nevoie peste rigips.
peste rigips dai direct vopsea. Vopseaua care o poti alege in tot felul de formate, o poti da in mai multe straturi dar nu are sens sa dai cu glet. La ce ai mai pus rigipsul?

 unbrutus, on 29 iunie 2019 - 13:16, said:

cred ca de inteles era ca nici de glet nu e nevoie peste rigips.
peste rigips dai direct vopsea. Vopseaua care o poti alege in tot felul de formate, o poti da in mai multe straturi dar nu are sens sa dai cu glet. La ce ai mai pus rigipsul?
Is mai multe feluri de rigips? Pentru ca in acest video vorbeste de gletuit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ac2hHEzpS1A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 nico99900, on 29 iunie 2019 - 16:18, said:

Is mai multe feluri de rigips? Pentru ca in acest video vorbeste de gletuit.
aici doar zice doar ca se recomanda:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ShGt5MuIAIg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mie mi se pare redundant, ai deja o suprafata perfecta "foaie de hartie (la propriu)" (rigipsul) de ce sa o mai incarci cu glet pe care sa te chinui sa il faci "foaie de hartie" ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate