Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cine ma poate lamuri legat de interpretare in Spss

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Salut, am de facut o statistica cu 300 de nume diferite, de varste diferite, si alte date care cat de cat sunt similare, adica genul, locatia, ocupatia, nu sunt asa multe, dar cum sa pun aceste nume care toate sunt diferite, cat si varsta ca sa arate bine? Adica daca fac normal sa pun in variabile toate numele, la final daca fac o placinta, cum va arata?:( Cum 300 de nume? Sau cum pot sa fac?Vreau sa stiu cati din acesti 300 lucreaza de exemplu in domeniu x sau avut un accident de munca prin cadere, ori lovire, etc, dar la fel vreau sa arat si cine sunt acesti municitori, adica numele lor, care e fiecare diferit si ce varste au, etc. Multumesc

#2
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Aplicație cu bază de date. Excel știe să rezolve de asemenea problema, s-ar putea să fie o soluție mai rapidă. În ambele cazuri poți să faci ce query-uri vrei.

#3
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 A10Warthog, on 08 noiembrie 2018 - 19:13, said:

Aplicație cu bază de date. Excel știe să rezolve de asemenea problema, s-ar putea să fie o soluție mai rapidă. În ambele cazuri poți să faci ce query-uri vrei.
Poti sa fii mai specific? Cum o sa arate rezultatul ca si placinta cu un numar asa mare de persoane, si cum sa bag toate numele si initialele? Cum stie Excel? Mersi

 remus43, on 08 noiembrie 2018 - 21:13, said:

Poti sa fii mai specific? Cum o sa arate rezultatul ca si placinta cu un numar asa mare de persoane, si cum sa bag toate numele si initialele? Cum stie Excel? Mersi
Deci eu rezultatele trebuie sa le pun in Word ...

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 remus43, on 08 noiembrie 2018 - 18:46, said:

Salut, am de facut o statistica cu 300 de nume diferite, de varste diferite, si alte date care cat de cat sunt similare, adica genul, locatia, ocupatia, nu sunt asa multe, dar cum sa pun aceste nume care toate sunt diferite, cat si varsta ca sa arate bine? Adica daca fac normal sa pun in variabile toate numele, la final daca fac o placinta, cum va arata?Posted Image Cum 300 de nume? Sau cum pot sa fac?Vreau sa stiu cati din acesti 300 lucreaza de exemplu in domeniu x sau avut un accident de munca prin cadere, ori lovire, etc, dar la fel vreau sa arat si cine sunt acesti municitori, adica numele lor, care e fiecare diferit si ce varste au, etc. Multumesc

In primul rand nu te exprimi corect.  Nu numele persoanelor te intereseaza ci un esantion de 300 de persoane care au diferite caracteristici socio-demografice... In functie de valorile pe care le va contine tabelul poti genera diverse grafice care sa-ti indice o anumita repartitie, structura, medie, etc..  Poti lucra si in Excel, nu e musai sa folosesti SPSS.. dar tablelul va trebui populat cu date.. sa nu-ti inchipui ca vei apasa un buton si datele vor aparea de la sine.

 remus43, on 08 noiembrie 2018 - 21:17, said:

Poti sa fii mai specific? Cum o sa arate rezultatul ca si placinta cu un numar asa mare de persoane, si cum sa bag toate numele si initialele? Cum stie Excel? Mersi

Pai.. cauta si tu pe net.. "Graphs sau Charts in Excel" ca sa-ti faci o idee.. Binenteles ca nu vei putea genera o placinta cu cate o feile pentru fiecaare individ in parte, ca n-ar avea nicio relevanta.
Te vor interesa niste date de sinteza pentru persoanele alea - respectiv grupele de varsta, zonele geografice de provenienta, studiile, barbati-femei, nivelurile de venit.. deci practic vei genera cate o "placinta" pentru fiecare chestie care te interesaza si vei avea in acea diagrama 4-6 zone colorate diferit in functie de cati indivizi ai in fiecare interval.

#5
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Hmmm, stiu sa lucrez cu el, cat de cat, dar ma gandeam ca se poate in SPSS ca asta se cere, ca era mai simplu in Excel, dar nu stiu cum sa ii pun pe toti participantii intr-un grafic sau placinta. Asta nu stiu, daca dumneata te pricepi, spune si mie, ma intereseaza strict de partea asta, cum sa interpretez aceste 300 de nume, sa le apara cu initiale si varsta, ca la locul de munca e simplu, 30 lucreaza in constructii, de exemplu, 50 in alt domeniu si fac doua placinte, dar cum fac cu varsta si initialele ce sunt la toti 300 diferite? ca la locuri de munca sunt cateva ... e usor de facut un grafic:( Sper ca acum sa ma intelegi domnule.

Edited by _-_, 09 November 2018 - 02:18.
citare inutila


#6
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Posibil să te ajute: https://www.myexcelo...try-form-excel/

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu nu ai cum să ai nevoie de numele lor. Statistica pe care o faci ajutându-te de SPSS nu are treabă cu numele.
Enunță te rog complet și corect tema pe care o ai tu.

Tu ai de făcut o statistică cu 300 de persoane pe diverse criterii de vârstă, studii, loc de muncă etc.
Numele e irelevant.

Uite generic despre SPSS
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_zFBUfZEBWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 remus43, on 08 noiembrie 2018 - 23:38, said:

Hmmm, stiu sa lucrez cu el, cat de cat, dar ma gandeam ca se poate in SPSS ca asta se cere, ca era mai simplu in Excel, dar nu stiu cum sa ii pun pe toti participantii intr-un grafic sau placinta. Asta nu stiu, daca dumneata te pricepi, spune si mie, ma intereseaza strict de partea asta, cum sa interpretez aceste 300 de nume, sa le apara cu initiale si varsta, ca la locul de munca e simplu, 30 lucreaza in constructii, de exemplu, 50 in alt domeniu si fac doua placinte, dar cum fac cu varsta si initialele ce sunt la toti 300 diferite? ca la locuri de munca sunt cateva ... e usor de facut un grafic:( Sper ca acum sa ma intelegi domnule.

Cum spuneam mai sus.. intr-un grafic "placinta" nu are de ce sa te intereseze fiecare caz in parte ci niste intervale semnificative pentru variabila studiata.  Aceste intervale pot fi pentru varsta:

sub 21 de ani  - 50
22-30   -  28
30-40   - 70
40-50 -  60
50-60  - 25
peste 60 ani - (restul pana la 300)

deci nu vei pune pe un grafi placinta cazurile individuale ci grupele de varsta.

La fel la ocupatie, vei stabili, nu stiu... cateva categorii ocupationale, sa spunem:

- institutii publice  - 21%
- comert    - 10%
- constructii   -15%
- agricultura - 30%
- servicii   -  13%
- industrie, energie  - 11%

Deci.. vei face graficele alea pe categorii socio-demografice nu pe cazuri individuale.. Practic datele din tabelul cu cele 300 de persoane vor aparea grupate pe intervale in acele grafice.

Mai clar de atat nu stiu sa  explic.

Poti exersa aici, daca vrei... pana iti mai intri in mana cu graficele:

https://live.amcharts.com/new/edit/

Edited by rosix, 09 November 2018 - 14:17.


#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 rosix, on 09 noiembrie 2018 - 14:16, said:

Cum spuneam mai sus.. intr-un grafic "placinta" nu are de ce sa te intereseze fiecare caz in parte ci niste intervale semnificative pentru variabila studiata.  Aceste intervale pot fi pentru varsta:

sub 21 de ani  - 50
22-30   -  28
30-40   - 70
40-50 -  60
50-60  - 25
peste 60 ani - (restul pana la 300)

deci nu vei pune pe un grafi placinta cazurile individuale ci grupele de varsta.

La fel la ocupatie, vei stabili, nu stiu... cateva categorii ocupationale, sa spunem:

- institutii publice  - 21%
- comert    - 10%
- constructii   -15%
- agricultura - 30%
- servicii   -  13%
- industrie, energie  - 11%

Deci.. vei face graficele alea pe categorii socio-demografice nu pe cazuri individuale.. Practic datele din tabelul cu cele 300 de persoane vor aparea grupate pe intervale in acele grafice.

Mai clar de atat nu stiu sa  explic.

Poti exersa aici, daca vrei... pana iti mai intri in mana cu graficele:

https://live.amcharts.com/new/edit/
Si daca as vrea sa fac pe fiecare persoana in parte?Cum as putea sa interpretez?

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 remus43, on 09 noiembrie 2018 - 14:57, said:


Si daca as vrea sa fac pe fiecare persoana in parte?Cum as putea sa interpretez?

Tu poti sa interpretezi cum vrei dar rolul unei statistici e sa surprinda tendintele dominante, pe cale grafica, altfel faci un tabel si gata.

Cand ai colectivitati numeroase, se folosesc intervale si acestea se reprezinta grafic.

#11
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

 rosix, on 09 noiembrie 2018 - 15:54, said:

Tu poti sa interpretezi cum vrei dar rolul unei statistici e sa surprinda tendintele dominante, pe cale grafica, altfel faci un tabel si gata.

Cand ai colectivitati numeroase, se folosesc intervale si acestea se reprezinta grafic.
Ce sa inteleg prin intervale? Deci practic nu pot sa le pun initialele la fiecare si ce varsta are fiecare?! Adica daca x e roman si are 50 ani, nu pot pune asta? Sa fie cumva interpretat? Incat sa apara numele si prenumele, cati ani are si e munceste?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate