Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ulei CBD

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Caut ceva informatii pentru un prieten. Nu e gluma :) , omul e mai in virsta si nu se pricepe la net.
Are ceva probleme cu inima (cred ca a fost si operat), Parkinson (tremurat usor deocamdata, poate sa conduca masina, de exemplu) si diverse alte chestiuni/afectiuni.
A gasit pe la Oradea niste ulei CBD, dar foarte scump, ceva gen 700 de lei, nu mai retin exact.
Eu am cautat online - vad ca e vorba de concentratie / pret... tot cam pe acolo ajunge pretul si online.
Vad ca nu scrie nicaieri despre reteta, ilegal, site/firma afiseaza toate datele... deci presupun ca totul este OK.
Ba mai mult, scrie clar ca este legal: Atat uleiul de canabis CBD, cat si extractul de CBD sunt 100% legale pe intreg teritoriul Romaniei, deoarece nu contin THC.

Cit despre recomandari, am gasit ca poate sa inceapa cu doze / concentratii mici, pe care le creste progresiv, pina la aparitia unui efect vizibil / dorit / scontat.
Probabil va discuta in mod direct cu niste doctori, are asemenea cunostinte / prieteni.
Treaba e sa gaseasca un doctor care sa se si priceapa la asa ceva, habar am....

Pe linga astea, ar mai fi o chestiune: eu as putea sa-i comand de pe Ebay UK.
Apar foarte multe rezultate.
Doua intrebari:
1. unele sint sub forma de capsule, pudra, lolipops, bomboane.
Ar avea acelasi efect (in functie de concentratie, bineinteles) ?
2. fac figuri posta romana / curierul la asemenea produse ?

Multumesc aniticipat si sper sa nu devieze discutia. ;)

#2
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Nu stiu de ce te-ai complica cu ebay cand sunt si pe la noi diversi care vand. Daca ti le livreaza cu curierul nu ti le desface nimeni. Uite de ex asta https://domnitamaria.ro/

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
S-ar putea sa fie pret mult mai bun pe ebay, poate la jumatate.
Nu vad ce este complicat, doar trebuie sa gasesc magazine cu shipping ieftin si sa fiu atent la cantitate / concentratie (sint trecute in mg, ml... uneori mult mai mici decit pare la prima vedere...)
Este bun si site-ul dat de tine, mersi.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
De obicei se specifica procentul de CBD.
Vad pe net ca o sticluta de 24g cu 24% CBD costa 125 Euro.

Deci cat CBD ar trebui sa aiba uleiul de la domnitamaria, ce inseamna "1350mg total cannabinoizi/sticla 100ml"? Pentru ca e cam ieftin.

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 dell99, on 07 noiembrie 2018 - 15:49, said:

Nu stiu de ce te-ai complica cu ebay cand sunt si pe la noi diversi care vand. Daca ti le livreaza cu curierul nu ti le desface nimeni. Uite de ex asta https://domnitamaria.ro/
Am luat din ala si sincer cred ca e o mare teapa, nu a avut absolut niciun efect, e probabil doar ulei simplu de canepa, fara niciun pic de CBD in el.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria CBD-ul este legal. Exista shop-uri care vand astfel de produse de la iarba doar cu CBD pana la uleiuri, prajituri, cookies si asa mai departe.
Cele mai bune rezultate le primesti prin ulei, este cel care ajunge cel mai repede in sange, dar trebuie luat in general cu ceva paine sau biscuite.

Am o persoana foarte apropiata care a primit ca si terapie ulei de CBD. Tratamentul erau 3 picaturi dimineata, la pranz si seara. In functie de nevoi poti scadea sau ridica dozajul, doar ca nu ai voie sa ridici/tai prea brusc din cantitate. Ce s-a schimbat cu acest tratament:

- oboseala a crescut,
- pofta de mancare a crescut.

Dureri nu amelioreaza si nici muschii nu au fost relaxati sau cel putin pacientul nu a simtit acest lucru.

In Austria 10ml ajung undeva la 30€. Sincer personal mi se pare mai mult o afacere cu produsul in fata (iarba) decat un tratament sau un ajutor.

PLUS! ce am aflat dupa este faptul ca nu exista studii care sa dovedeasca faptul ca CBD-ul ar ajuta intr-adevar pentru relax muschi, dureri. Dar unde ajuta intr-adevar este oboseala si pofta de mancare.

Edited by business11, 07 November 2018 - 17:28.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chestiile astea, cumparate dupa ureche din surse neautorizate, sunt frectii la un picior de lemn. Nici macar cele cumparate din reteaua farmaceutica, nu sunt 100% ceea ce se pretind(vezi cazul cu "farmarahatu´....) dar mai tepele de provenienta indo-asiatica. Am cumparat "exoderil" din farmacie si surpriza: unele sticlute au efect, unele doar au miros de menta. Asa ca....

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Mizu, on 07 noiembrie 2018 - 16:28, said:

De obicei se specifica procentul de CBD.
Vad pe net ca o sticluta de 24g cu 24% CBD costa 125 Euro.
Deci cat CBD ar trebui sa aiba uleiul de la domnitamaria, ce inseamna "1350mg total cannabinoizi/sticla 100ml"? Pentru ca e cam ieftin.
Da, am observat si pe ebay acelasi lucru.
Trebuie sa citesti cu atentie, pina la urma scrie si concentratia.
Incepe cu 1350 mg (si nu ml, avind in vedere ca e lichid), maida niste procesnte niste chestii, pina la urma este 2.5%

 business11, on 07 noiembrie 2018 - 17:28, said:

Am o persoana foarte apropiata care a primit ca si terapie ulei de CBD. Tratamentul erau 3 picaturi dimineata, la pranz si seara. In functie de nevoi poti scadea sau ridica dozajul, doar ca nu ai voie sa ridici/tai prea brusc din cantitate. Ce s-a schimbat cu acest tratament:
- oboseala a crescut,
- pofta de mancare a crescut.
Ce concentratie a folosit si pentru ce afectiune ?

#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
N-am avut rabdare sa citesc tot blocul ala de text, deci e 2.5%. Inseamna ca e chiar scump.

Pe mine m-ar interesa pentru niste migrene.

Edited by Mizu, 07 November 2018 - 18:35.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu e neaparat 2.5%, am dat un exemplu, poate al tau era altceva.
Oricum, scrie in cele din urma.
Daca nu scrie - alt site :)

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 buyonevideo, on 07 noiembrie 2018 - 18:17, said:

Da, am observat si pe ebay acelasi lucru.
Trebuie sa citesti cu atentie, pina la urma scrie si concentratia.
Incepe cu 1350 mg (si nu ml, avind in vedere ca e lichid), maida niste procesnte niste chestii, pina la urma este 2.5%


Ce concentratie a folosit si pentru ce afectiune ?

o concentratie destul de puternica care o primea din spital direct. O boala grea.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca 1g de iarba are in medie 200mg cannabinoizi, adica 20%, uleiul ala la 1350mg total cannabinoizi/sticla 100ml inseamna 0,07%.

Eu daca chiar as avea nevoie, as face rost de un strain ca ACDC 16-24% CBD, 0.5-1.2% THC.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
M-ai pierdut cu procentele, dar si cu recomandarea aia (nu prea e legala in Romania, nu ?!).

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu e legala, dar daca iti imbunatateste substantial calitatea vietii trebuie sa fii cam sinucigas sa vezi ca tot mai multe tari legalizeaza consumul si tu sa suferi pentru ca "nu e legala".

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cum ziceam, nu caut pentru mine, deci nu pot sa ma pronunt despre aceasta chestiune.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am inteles, doar ca am mai intalnit pe cineva aici cu mentalitatea asta, tu nu mai poti de durere si te uiti la ce e legal sau nu. Asta nu prea inteleg.

#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
O sa transmit mai departe.

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Se pare ca omul are un doctor destupat la minte, i-a prescris seminte de cannabis decorticate, este la ziua 4 din 10.
Pretul cica este in jur de 100 de lei 10/100 de grame (chiar nu mai retin exact), oricum probabil asemanator cu uleiul.
Sa speram ca au si un efect benefic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate