Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

iPad 9.7 inch - 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Nu știu, eu am luat pencilul lor :)

#20
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Mersi de recomandare:-)

#21
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.03.2007
Alternativa ar fi Logitech Crayon la jumatate din pretul pencilul Apple. Dar vad ca inca nu e la vanzare...

#22
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Am luat un Apple pencil de pe OLX.ro cu 350, nou, sigilat. După o zi nu l-am mai găsit. Copiii s-au făcut ca ploua, nevasta a zis ca degeaba ma enervez ca e doar un pix.

#23
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
130 de $ un amarat de pencil ? WTF ? Dar ce sa ne mire de la o companie care cere 1800 de $ pe o tableta in anul 2018? Pe un produs care deja e perimat in preferintele clientilor ( se stie ca piata tabletelor e in declin de ani buni) !

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uS05T1_2WCU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
ethan

ethan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.05.2004
Salutare.
Se mai merita cumparat acest iPad acum?
De ceva timp m-am hotarat sa iau o tableta care va fi folosita doar acasa pentru mail-uri, browsing pe internet, instagram, tumblr, comic books, youtube destul de putin, filme si mai putin spre deloc, jocuri ocazional (jocuri fara pretentii grafice mari), care sa inlocuiasca ecranul mic telefonului.
Ma gandisem la ceva mai ieftin, un Android, (fara sa fac un X vs. Y, anume la Samsung Galaxy Tab A 10.1 2019) dar este... android. In timp devin lente. Apoi m-am gandit ca as fi dispus sa cheltuiesc mai mult. Eram destul de hotarat pe acest iPad (doar asteptam o reducere mai serioasa), pana deunazi cand mi-am dat seama ca... e cam vechi acest iPad. Stiu, el a fost lansat acum un an, dar in interior este un iPhone 7 lansat acum 3 ani.
Si aici apare dilema. Stiu ca produsele Apple sunt mai fiabile, "rezista" mai mult in timp, dar totusi cu o limita. Initial faceam socoteala ca vreo 3 ani nu voi avea probleme cu acest iPad, upgrade-uri la zi, avantaj app store-ul, OS-ul etc. Dar acest procesor peste doar 2 ani va avea 5 ani vechime. Nu cred ca va mai fi sprinten. Si asta din cauza OS-ului care va deveni mai greoi. Nu pentru procesoarele de atunci. Oare cum mai merge acum un iPad Air (1) din 2013?
As fi plusat pentru un Mini 5, procesor bun si peste vreo 4 ani cred, dar are ecran prea mic, ala e bun pentru portabilitate. Ori, eu folosindu-l doar acasa dimensiunea mare nu mai conteaza, chiar e un avantaj.
In situatia asta, se mai merita acum acest iPad, mai e de viitor, inca 2-3 ani?

#25
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
OS-ul nu devine mai greoi, dimpotriva. A se vedea impactul IOS 12 asupra iphone 5s. Cand isi pun mintea, scot niste OS-uri senzationale. Mai dau chix gen ios 11, dar si cand le iese, le iese.
Nu am avut ocazia sa testez, asa ca asteapta niste pareri mai pertinente, dar nu cred ca vei avea nicio problema cu ea 2-3 ani.

#26
ab06deg

ab06deg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,671
  • Înscris: 13.04.2009
Am (și) un mini 4 care înăuntru e un A8 al lui iPhone 6 de acu aproape 5 ani si nu am nici o problema. Îl folosesc cam la ce îl vrei tu: browsing, mail, multitasking, Candy crush, navigație. Îmi fac cu ochiul ecranul cu true tone și suportul pentru băț de la mini 5, dar din punct de vedere al performantei nu am motiv de schimb.
Am și un pro de 10.5 și ăla sta acasă dacă e vorba de plimbat tableta, crede-mă ca nu m-as chinui cu asta veche dacă nu ar merge bine.


#27
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Isi va face treaba fara probleme pentru mai mult de 2-3 ani. Il poti cumpara linistit.

#28
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Celor ce ma întreabă ce tableta sa cumpere le spun din start: Nu dați banii pe prostii, luați iPad-uri la copii.
Nu ai ce lua mai bun in banii ăștia, cel puțin 3-4 ani vei sta liniștit.

#29
sele

sele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 18.10.2006
Cine are deja acest iPad care este impresia generala?
O foloseste cineva cu stylus? Deranjeaza ecranul nelaminat?

#30
ethan

ethan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.05.2004
Salutare.
Doar ce am gasit informatia asta: https://www.macrumor...q19-production/
Si ma hotarasem sa iau maine iPad 6. Posted Image Imi imaginam ca daca au sarit anul asta, sigur vor scoate la anu' iPad 7, dar uite ca se misca mai repede.
Sigur va avea A11 Bionic. Posibil sa aiba aceleasi dimensiuni exterioare cu 6, doar ecranul marit, respectiv margini mai mici gen iPad Air 3.
Cu siguranta nu are rost sa ma mai grabesc cu iPad 6. Banuiesc ca pana in august mai apar informatii, poate chiar e lansat 7.

#31
ethan

ethan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.05.2004
Se pare ca acest iPad 10.2" va fi lansat cu iPadOS (OS 13). Asta inseamna ca va fi lansat in toamna, o data cu lansarea oficiala iPadOS.
Au marit ecranul, presupun ca va avea A11 Bionic, foarte posibil 3 GB RAM sa pot fi rulate 3 aplicatii simultan (de aici si ecranul putin mai mare). Unde vor taia din pret va fi tot la ecran, un nelaminat.

#32
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Si pe mine ma bate gandul sa cumpar iPad 9.7 2018. Din ce am inteles iPad 7 va avea aceasi specificatii ca su iPad 6 doar ecranul va fi mai mare. Si probabil pretul. De folosit pt browsing, email, Netflix, Youtube. vad ca in magazinele serioase costa 1650 Lei. Credeti ca se mai ieftineste acum ca trebuie sa apara iPad 7?

#33
ethan

ethan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.05.2004
Nu cred ca vedem iPad 6 la 1.500 lei. Iar cand o veni 7, 6 nu se va mai gasi la vanzare. Poate initial 7 va fi la pretul lui 6 fara vreo reducere, apoi o sa ajunga la 1650.

#34
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Multumesc de sfaturi, azi am cumparat iPad 6(2018).
Imi place de el, eu sunt fan Android, cu ocazia asta vad cum este ecosistemul iOS. Tableta deja isi face update la iPad OS 13, revin cu pareri dupa ce il folosesc un pic. Sa fie intr-un ceas bun Posted Image

Attached Files



#35
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
A aparut iPad 10.2 inch, 2019 la Flanco ;)  Pretul este pe masura, adica 1930 Lei echivalentul a 406 EUR.....
La banii astia mai bine mai pui ceva in plus si cumperi iPad Air 2019 care costa 2600 Lei ;)
https://www.flanco.r...space-grey.html

#36
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Dupa mai mult de 24 de ore de utilizare a tabletei, ma declar foarte multumit de achizitie. Stiu ca este o tableta de buget din gama Apple, dar aceasta jucarie se misca impecabil. Configurarea a fost usoara si rapida, a durat un pic pana m-am obisnuit cu setarile, aranjarea ecranului, instalare iPad OS...etc.
L-am folosit la navigare pe internet, Tapatalk, retele socializare, email, Youtube, Netflix, HBO Go, joc(Asphalt 9) si pot zice ca se descurca excelent in aceste taskuri, fara lag, fara probleme. Aici se vede cat de bine este optimizat sistemul de operare chiar daca hardware-ul acestei tablete nu este tocmai nou.

Edited by feribalint, 06 October 2019 - 10:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate