Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Windows 10 install usb flash kingston

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Salut.
M-am gândit să-mi reinstalez windows-ul, trecând de la 8.1 la 10.
Mi-am cumpărat un stick USB Kingston DataTraveler 100 G3, 32GB, USB 3.0, pentru că n-am găsit unul de la ei cu capacitate mai mică.
M-am gândit să-mi instalez versiunea free de aici: https://www.microsof...nload/windows10
Nu mă deranjează watermark-ul și incapacitatea de a personaliza culorile etc. Din câte știu background-ul îl pot modifica din opțiunile unei poze (click dreapta, set as background, ceva de genul).

Vreau să știu dacă voi primi update-urile importante de la microsoft și dacă usb-ul este compatibil cu o astfel de operație/instalarea.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View Postlepnem, on 13 martie 2018 - 16:24, said:

Vreau să știu dacă voi primi update-urile importante de la microsoft și dacă usb-ul este compatibil cu o astfel de operație/instalarea.
Da si da.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1. Cica windows 10 folosit in mod Trial primeste update-uri.
2. USB 3.0 este compatibil cu placile de baza ce au port USB 3.0 iar instalarea se va desfasura fara probleme.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
1. Da.
2. E mai complicat... Cele mai compatibile stick-uri sunt SanDisk pe USB 2.0. Cu Kingston sunt cam 50% sanse.

Incearca sa-l faci de pe un PC cu Windows 10 pe 64 de biti, cu porturi USB3.0. Daca nu da eroare ai scapat de o jumatate de belea. Cealalta jumatate ar fi bootarea de pe el - depinde de palca de baza - sa aiba porturi USB 3.0 native nu cu chipset suplimentar. In cel mai rau caz incerci in USB2.0.

#5
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Posteiffel, on 13 martie 2018 - 16:52, said:

1. Da.
2. E mai complicat... Cele mai compatibile stick-uri sunt SanDisk pe USB 2.0. Cu Kingston sunt cam 50% sanse.

Incearca sa-l faci de pe un PC cu Windows 10 pe 64 de biti, cu porturi USB3.0. Daca nu da eroare ai scapat de o jumatate de belea. Cealalta jumatate ar fi bootarea de pe el - depinde de palca de baza - sa aiba porturi USB 3.0 native nu cu chipset suplimentar. In cel mai rau caz incerci in USB2.0.

Nu am la dispoziție un pc cu win 10, însă la laptop am usb 3.0. La ce eroare te referi? Când se presupune că ar trebui să apară eroarea? Atunci când folosesc kit-ul de la microsoft?
În cel mai rău caz, dacă nu merge cu portul USB 3.0, va merge instalarea cu portul 2.0? Nu contează dacă-i ia mai mult timp, contează să nu fie vreun fișier „corupt”/broken sau cum i se spune.

Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

Edited by lepnem, 13 March 2018 - 17:06.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsuper8, on 13 martie 2018 - 16:44, said:

1. Cica windows 10 folosit in mod Trial primeste update-uri.

Nu numai atit dar ca la orice alt W10 (cel putin din build-urile vag recente) nu exista nici o metoda sa dezactivezi complet update-urile nici sa vrei...

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postlepnem, on 13 martie 2018 - 17:05, said:

Nu am la dispoziție un pc cu win 10, însă la laptop am usb 3.0. La ce eroare te referi? Când se presupune că ar trebui să apară eroarea?

Nu "o eroare" ci erori la crearea stickului - sa nu poata fi facut bootabil de exemplu.
Poate merge pe USB2.0, dar nu merge intotdeauna. La orice marca in afara de SanDisk dai cu banul. Intotdeauna se vor gasi ceva PC-uri care sa nu poata boota sau sa nu recunoasca deloc stickul.

Acu daca deja l-ai cumparat nu mai iti ramane de facut decat sa-l folosesti pe-asta si vezi daca ai noroc sau nu.

#8
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Posteiffel, on 13 martie 2018 - 18:50, said:

Nu "o eroare" ci erori la crearea stickului - sa nu poata fi facut bootabil de exemplu.
Poate merge pe USB2.0, dar nu merge intotdeauna. La orice marca in afara de SanDisk dai cu banul. Intotdeauna se vor gasi ceva PC-uri care sa nu poata boota sau sa nu recunoasca deloc stickul.

Acu daca deja l-ai cumparat nu mai iti ramane de facut decat sa-l folosesti pe-asta si vezi daca ai noroc sau nu.
Înțeleg, deci, nu e ceva chiar îngrijorător, dacă nu mi-l recunoaște laptop-ul, iau altul, doar să nu facă figuri la instalare.
Am observat că scrie pe ambalaj că usb-ul e compatibil cu windows-urile, mă rog, scria până la win 8, dar bănuiesc că și win 10.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate