Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Tunisia sau Egipt (2018)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ne tenteaza anul asta sa facem o vacanta, dar nu suntem inca hotarati daca Tunisia sau Egipt.
Pe mine sincer ma tenteaza mai mult Tunisia, madam se gandea la Egipt mai mult.

Prietenul meu de la agentia de turism mi-a spus ca are vacante si in Egipt si in Tunisia, dar abia marti cand ma intorc din weekend ma intalnesc cu el sa vad preturile.

Una peste alta, cum mai e pe acolo? Conditiile probabil au ramas tot bune, nu stiu mare lucru....

Ati fost anul trecut? (de Tunisia ma doare cel mai tare sa obtin informatii).

#2
mozejk

mozejk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2018
Nu inteleg de ce nu Dubai sau Iordania fiindca tarile astea sunt la momentul actual cele mai usor de vizitat si cele mai stabile.


Tunisia si Egipt au trecut printr-o revolutie acum ceva ani si nici acum nu s-au stabilizat.

Asa, Tunisia  ar fi preferabila pentru ca in perioada post-arab spring, pare cea mai stabila tara nord-africana alaturi de Maroc.

Egiptul e cam in prag de razboi civil si se zbate  intr-o anarhie   de 7 ani incoace de cand cu revolutia, fiind momentan condus de o dictatura militara.  
Plus ca nu vrei sa-ti doresti sa fii zilnic asaltat de pustanii cersetori , hoti sau vanzatori ambulanti bisnitari inca cum ai aterizat la aeroport.  N-as recomanda sub nicio forma vizitarea lui de unul singur fara un grup. E chiar recomandabil sa ai   macar un pistol, ceva.....sau un spray cu piper.  Plus ca mai au loc atentate periodice comise de teroristii ISIS, adica nu poti sa stii niciodata fiindca oricine, chiar si tu poti sa cazi drept victima in mijlocul unui atentat.
Plus ca e multa MIZERIE acolo. Si mirosul....

Crede-ma, cand vei vizita Cairo, Bucurestiul o sa ti se para paradis pe langa asta.

Edited by mozejk, 16 February 2018 - 21:38.


#3
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
asi merge pe egipt ...dar pe cont propiu

#4
mozejk

mozejk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2018

 MasterOfDark, on 16 februarie 2018 - 21:49, said:

asi merge pe egipt ...dar pe cont propiu
Pe cont propriu sau in grup, oricum, mie Egiptul nu mi se pare o tara demna in care sa te distrezi daca nu esti vreun arheolog, jurnalist sau egipteolog care isi permite sa plateasca paza.   Mai ales Cairo care e un adevarat focar de saracie, hoti, violatori, teroristi, boli si multe alte minuni.
Doar  sa te duci intr-o alta tara ca sa vizitezi acele mormane de piramide, un muzeu, niste statui, morminte  si sa te duci pe la plaja la standarde mediocre nu mi se pare mare distractie.  
Nu va lasati inselati de pozele, reclamele, documentarele,   brosurile si vederile false cu Cairo pozat  strategic din anumite unghiuri in care sa arate mai bine.



Realitatea e alta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4MkkQ86M10k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mDkVAkrsgrg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gog8rAqclPs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mozejk, 16 February 2018 - 22:10.


#5
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

 December, on 16 februarie 2018 - 21:20, said:

Ne tenteaza anul asta sa facem o vacanta, dar nu suntem inca hotarati daca Tunisia sau Egipt.
Pe mine sincer ma tenteaza mai mult Tunisia, madam se gandea la Egipt mai mult.

Prietenul meu de la agentia de turism mi-a spus ca are vacante si in Egipt si in Tunisia, dar abia marti cand ma intorc din weekend ma intalnesc cu el sa vad preturile.

Una peste alta, cum mai e pe acolo? Conditiile probabil au ramas tot bune, nu stiu mare lucru....

Ati fost anul trecut? (de Tunisia ma doare cel mai tare sa obtin informatii).

Vrei o sugestie care va va impaca pe amndoi?
Recomand,Maroc (Agadir sau Casablanca)...iti garantez ca nu o sa regertati.

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

 anarchy78_ro, on 16 februarie 2018 - 22:09, said:

Recomand,Maroc (Agadir sau Casablanca)...iti garantez ca nu o sa regertati.
Multumesc :) Notat.
Eu totusi vreau Tunisia :) Mai mult decat Egiptul, de aia sper la mai multa informatie despre Tunisia.

#7
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Hai ca iti zic eu cume acuma in Egipt inca sunt aici.in Cairo,
Merita sa dai o fuga la muzeu, piramide [dar nu te duce vinerea si sambata ca e puhoi si o sa regreti] Moschea Albastra si daca ai timp sa te duci si la alte piramide e binevenit .In rest nu prea ai ce vedea....deci in 4 zile le-ai vizitat. Doar sa ia parte de vreme frumoasa.Acuma e cam 26 C , poluare cat cuprinde ca te mananca pe interiorul nariilor.
In rest nu te poti astepta la un oras in care treiesc 22 milioane d e locuitori.Au destule Mall-uri daca vrei sa te uiti dupa cacaturi....dar nu cred ca te intereseaza asta. Uber , taxi-uri  si vezi nu vorbi la telefon cu geamul lasat e o moda sa iti ia telefonul din mers......hahahahah
Gasesti destule hoteluri bune resturante ,etc..Insula Giza e safety din toate punctele de vedere.In rest nu te aventura in penisnusla Sinai...Si la piramide fara ghid esti mort...sa zic asa bastinasi nu cunosc engleza ...deci fara u interpret de limba araba esti ca si inexistent , in bataia hotiilor sau mai grav.preturiile cam ca la noi.Rata de schimb 1$=17.54 pound egipteni.Gasesti pe la banci sa schimbi. Nu se accepta decat moneda lor la cumparaturi.In farmacii gasesti la liber toate genuriile de medicamente nu iti trebuie nici-o reteta.Ai cateva Cluburi in care poti sta linistit la propiu ca pe vremuriile regiilor.Toate masiniile vazute aici in Cairo erau lovite ,traficule  infernal.Nici nu pot sa imi imaginez cume  sa inchirierzi aici masina de la aeroport.......Au metrou, un fel de maxi taxi, tramvai dar  e super galomerat....Recomand Uber si nu te astepta nici la acest servicii sa ti se vorbeasca in engleza.In rest daca gasesti tineri studneti sunt foarte dornici sa te ajute, volubili..ca peste tot in lume.sunt si restricttii de securitate la care trebuie sa tii cont, ai sa vezi armata si posturi de paza peste tot, armata e prezenta pe la intersectii si cand se schimba culoare de alerat terorista se intensifica patrulariile .In peninsula Sinai de vreo 3 saptamani sunt raiduri masive si lupte cu cei din ISIS...infiltrati din teritoriile Plestinei,....lupte destul de intense.Nu cred ca te intereseaza regiunea respectiva ..nefiind nici un obiectiv turistic.
In rest Marea rosie cu resorturiile de sporturi acvatice e in siguranta.
Daca mai ai nevoie de sfaturi ......
As mai adauga ca nu exista treceri de pietoni ca la noi.......blocuri sau cartiere intregi de blocuri ca la noi cu mult praf....zone ca d eperiferie,, vezi de pe drum cartiere intregi de parca nu sunt terminate ..nici tencuite pe afara.Este totusi cel mai mare oras din Africa...si e in continua transformare, dataorate si schimbariilor de regim nu exista un plan de urmanism...sau ceva d egenul asta ca in lumea civilizata.Lume care de abia traieste ...

Edited by reti, 16 February 2018 - 23:41.


#8
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 mozejk, on 16 februarie 2018 - 22:07, said:

Pe cont propriu sau in grup, oricum, mie Egiptul nu mi se pare o tara demna in care sa te distrezi daca nu esti vreun arheolog, jurnalist sau egipteolog care isi permite sa plateasca paza.   Mai ales Cairo care e un adevarat focar de saracie, hoti, violatori, teroristi, boli si multe alte minuni.
Doar  sa te duci intr-o alta tara ca sa vizitezi acele mormane de piramide, un muzeu, niste statui, morminte  si sa te duci pe la plaja la standarde mediocre nu mi se pare mare distractie.  
Nu va lasati inselati de pozele, reclamele, documentarele,   brosurile si vederile false cu Cairo pozat  strategic din anumite unghiuri in care sa arate mai bine.
Unii sunteti saraci rau cu duhu'...Da' rau de tot,nu asa,un pic...

 reti, on 16 februarie 2018 - 23:26, said:

In rest Marea rosie cu resorturiile de sporturi acvatice e in siguranta.
Oamenii aia traiesc din turism.N-au nici un interesc sa faca balamuc ce ar indeparta turistii.Demonstratii si nesiguranta apar in orasele mari,nu in statiuni.Am fost in Antalya la scurt timp dupa ce in Istanbul avusesera loc atentate sangeroase.Pace deplina!Riscuri exista,insa e un lucru valabil pentru foarte multe zone in zilele noastre.
In septembrie ajung in Hurghada...

#9
Florin39

Florin39

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.05.2007
Am fost in Tunisia anul trecut in mai multe locuri de vizitat de catre turisti.

#10
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am fost la o bursa pentru scuba-diving acum 2 saptamani si am vorbit cu multi instructori europeni care lucrau acolo de multi ani si spuneau ca incet incet totul isi revine. In 2017 au avut dublu turisti fata de 2016. Si asta se vede si in numarul de tururi pe care le prezinta agentiile din vestul Europei. Se pare ca Romania este mai circumspecta. Pe aici e diferit. In plus preturile sunt atat de jos incat este extrem de tentant.

Pe noi ne bate gandul sa mergem in iarna la scufundari acolo. Pauza asta de 7-8 ani de turism a ajutat reciful foarte mult. In plus au niste epave super interesante.

Si voiam sa ii ducem si pe parinti sa vada piramidele si intr-o croaziera pe Nil.

Ma intereseaza istoria insa nu sunt pasionata de istorie dar ziua in care am pasit in Karnak o sa imi ramana in minte toata viata.
Daca ce te intereseaza este spamer.prost atunci poate re sa urmezi sfaturile altora de aici de pe topicul asta Posted Image

Edited by something00, 29 March 2018 - 09:25.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mozejk, on 16 februarie 2018 - 22:07, said:



Ca sa fiu diplomat iti spun doar atat, esti nesimtit cu dezinformarea asta. Asa cum a spus si colegul de mai sus, esti sarac cu duhul.

Nu este nici pe departe ce ai descris tu.

#12
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
am fost in Egipt a 10a oara anul trecut la sfarsitul lui Octombrie si e foarte ok, nu trebuie sa va fie frica sau ceva ca nu e periculos in principiu decat in nordul peninsulei Sinai. Recomand zona Soma Bay pentru cazare(se poate ajunge cu avion pe Hurghada)

#13
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Anul acesta avem charter spre Hughanda din Timisoara.  Ma bate gandul sa incerc aceasta locatie, sotul adora snorkelingul, bebele adora sa se joace cu apa si nisipul iar eu...ador gandul sa nu mai fac mancare si curat o saptamana!
Ce parere aveti despre:
-vremea in noiembrie, cum e apa marii, temperatura? Vom merge cu un bebe de un an jumatate. E ok pt el?
-situatia din Egipt(am tot citit pro si contra dar as vrea pareri ale celor care au fost anul acesta)
-ce hotel e potrivit pt un cuplu cu bebe? vrem verdeata, curatenie, pe malul marii sa fie sa ne bucuram de aerosoli si de preferat sa putem face snorkeling de la mal nefiind buni inotatori
Nu o sa facem excursii(poate doar sotul daca vrea) ar fi doar relaxare si fuga dupa bebe:))
Daca imi spuneti sa ma reprofilez pe alta destinatie, tineti cont ca din Timisoara nu mai sunt alte optiuni, vreau la inceputul lui noiembie ptc ar fi ziua mea de nastere, in sept. mergem in Turcia pt prima data.

Edited by luciana5, 02 June 2018 - 16:49.


#14
gceusan

gceusan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 03.03.2016

 luciana5, on 02 iunie 2018 - 16:45, said:

Anul acesta avem charter spre Hughanda din Timisoara.  Ma bate gandul sa incerc aceasta locatie, sotul adora snorkelingul, bebele adora sa se joace cu apa si nisipul iar eu...ador gandul sa nu mai fac mancare si curat o saptamana!
Ce parere aveti despre:
-vremea in noiembrie, cum e apa marii, temperatura? Vom merge cu un bebe de un an jumatate. E ok pt el?
-situatia din Egipt(am tot citit pro si contra dar as vrea pareri ale celor care au fost anul acesta)
-ce hotel e potrivit pt un cuplu cu bebe? vrem verdeata, curatenie, pe malul marii sa fie sa ne bucuram de aerosoli si de preferat sa putem face snorkeling de la mal nefiind buni inotatori
Nu o sa facem excursii(poate doar sotul daca vrea) ar fi doar relaxare si fuga dupa bebe:))
Daca imi spuneti sa ma reprofilez pe alta destinatie, tineti cont ca din Timisoara nu mai sunt alte optiuni, vreau la inceputul lui noiembie ptc ar fi ziua mea de nastere, in sept. mergem in Turcia pt prima data.
buna! suntem in aceasi situatie ca si voi...adica bebe de 1 an jumate si evident in octombrie sau noiembrie am merge ori in Egipt ori Tunisia! in aceste zone am mai fost(nu cu bebe)! daca preferi verdeata, plaja minunata si conditii bune de cazare pueti opta pentru Jaz Tour Khalef in Sousse! in octombrie noiembrie sunt cam 25 grade , e ok si pentru copil! In zona Hurghada e mult mai cald doar ca plaja e foarte bolovanoasa si plina de corali! asa e toata Marea Rosie si poti sa nimeresti flux si reflux pe mal! in zona iti recomand Jaz Aquamarine sau Tropitel (ambele de 5 stele) ! daca te pot ajuta si cu alte informatii oricand in privat

#15
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
gceusan, doar Hurghada este din Timisoara. Tunisia sau alte regiuni din Egipt sunt excluse.

#16
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Am primit niste oferte, plecare din 28 oct din Timisoara pt 2 adulti si un bebe de un an: Desert Rose 1200 euro, Jaz Aquamarine 1400 euro, Serenity  Fun City 1300. Ce parere aveti?? Care e mai ok pt un bebe? Imi fac probleme cu mancarea pt el, plaja..am inteles ca ar fi in Makady Bay unde in apa  sunt corali( perfect pt sotul  care nu e bun inotator, nici eu de altfel ca sa faca snorkeling) Plaja e ok pt un bebelus?

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
1400 de euro pentru cate zile?Pentru 7?

#18
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Da, pt 7 zile, charter din Timisoara.
Mie mi se pare cam mult pt Egipt...e aproape cat sejurul pt Turcia, in sept la Rixos Sungate care a fost 1500...si nu cred ca se apropie de calitatea lui...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate