Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Android 8 + 8GB RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Salutare.
Ce recomandări aveți pentru telefoane cu 8gb ram care o să ruleze Android 8?
Mă uitam recent la un OnePlus 5t.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
OnePlus 5T. Daca te grabesti mai prinzi varianta Lava Red (tot 8GB ram si 128 GB stocare, cu livrare imediata).
In rest nu stiu sa existe altceva in afara de marci mai no-name sau low-cost la care nu prea ai garantie.

#3
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
8GB RAM? Chiar ai nevoie de ei? 4GB pentru un Android mai lightweight sau 6 pentru unul ceva mai incarcat e arhisuficient. 8GB RAM e doar marketing ieftin. Uita-te la Google Pixel care are 4GB si e la nivel de orice alt telefon cu nspe GB RAM la multitasking si viteza.

#4
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View PostHider141, on 13 februarie 2018 - 11:40, said:

OnePlus 5T. Daca te grabesti mai prinzi varianta Lava Red (tot 8GB ram si 128 GB stocare, cu livrare imediata).
In rest nu stiu sa existe altceva in afara de marci mai no-name sau low-cost la care nu prea ai garantie.
E mai ieftină varianta Lava Red sau ceva? Posted Image Altfel prefer pe negru.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu. Are exact acelasi pret cu varianta neagra, insa e in numar limitat.
Si cel putin in primele zile cand l-au pus la vanzare il trimiteau imediat ce ai dat comanda, si putea ajunge chiar si in numai 2 zile din momentul platii. Livrarea standard poate dura 5-6 zile.

Edited by Hider141, 13 February 2018 - 11:46.


#6
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View PostAstroNut98, on 13 februarie 2018 - 11:43, said:

8GB RAM? Chiar ai nevoie de ei? 4GB pentru un Android mai lightweight sau 6 pentru unul ceva mai incarcat e arhisuficient. 8GB RAM e doar marketing ieftin. Uita-te la Google Pixel care are 4GB si e la nivel de orice alt telefon cu nspe GB RAM la multitasking si viteza.
Iau un telefon care vreau să-l folosesc câțiva ani.

View PostHider141, on 13 februarie 2018 - 11:45, said:

Nu. Are exact acelasi pret cu varianta neagra, insa e in numar limitat.
Si cel putin in primele zile cand l-au pus la vanzare il trimiteau imediat ce ai dat comanda, si putea ajunge chiar si in numai 2 zile din momentul platii. Livrarea standard poate dura 5-6 zile.
Aham. Dar nu mă grăbesc, nu e stres. Acum studiez piața.

#7
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Stai linistit ca o sa devina depasit la multe alte capitole inainte de a ramane fara RAM. ;) La utilizare normala nu folosesti mai mult de ~3-3.5GB oricum, doar daca vrei sa tii 3 jocuri deschise si 10 aplicatii in fundal. Daca asta vei face cu el zi de zi cativa ani de acum incoace, ok, altfel e risipa de bani.

Daca vrei un telefon care sa te tina mult timp mergi ori pe ceva iPhone, ori pe Google Pixel, simplu. Ceilalti producatori nu au suport software la fel de bun pe termen lung.
Sau alege ceva cu Android cat mai aproape de Android stock, deci nu Huawei, Samsung, LG, Xiaomi, etc. OnePlus e ok, dar parerea mea e sa mergi pe cel cu 6GB, dar treaba ta. Oricum, si OnePlus a cam dat cu batul in balta la update-uri cu OnePlus 2, dar speram ca nu se mai repeta.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Depinde. Eu am in momentul asta cam 4,1GB ocupati, si nu am mare lucru deschis: FB, Instagram, WhatsApp, Chrome, si inca vreo 20 de aplicatii minore.
Daca nu-ti faci obiceiul sa inchizi aplicatiile ce nu le folosesti in mod curent atunci poti ajunge usor si la 5,7GB ocupati (restul pana la 6GB sunt probabil alocati GPU-ului).

#9
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Poti sa ai si 6 gb ocupati,Asta nu inseamna decat ca softul tau a fost scris pe genunchi.Eu am 4gb ram pe un Note 5 si niciodata nu am simtit nevoia de ram in plus.Nu mai zic de Pixel...sau chiar Iphone
Cand va aud cu Oneplus ala...cu nshpe mii de gb...Posted Image
Sau dupa voi, Samsung ori Huawei nu puteau pune 8 gb ram pe telefoanele lor? Sunt prea saraci sau ce? Invatati sa faceti diferenta intre marketing si realitate.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postionut_blue, on 13 februarie 2018 - 13:48, said:

Poti sa ai si 6 gb ocupati,Asta nu inseamna decat ca softul tau a fost scris pe genunchi.Eu am 4gb ram pe un Note 5 si niciodata nu am simtit nevoia de ram in plus.
Chiar asa? Ia nu mai inchide cateva zile aplicatiile ce le deschizi pe telefon, si pe urma verifica sa vezi cum cele mai vechi aplicatii din meniul de 'recents' trebuie sa le deschida din nou.
Si iti garantez ca minim 1,5 sau chiar 2GB sunt ocupati de-a moaca numai de sistemul de operare si interfata plus bloatware-ul Samsung.

View Postionut_blue, on 13 februarie 2018 - 13:48, said:

Sau dupa voi, Samsung ori Huawei nu puteau pune 8 gb ram pe telefoanele lor? Sunt prea saraci sau ce? Invatati sa faceti diferenta intre marketing si realitate.
Huawei, da, Samsung nici vorba. Sunt atat de zgarciti incat mai adaugau 100-200 de Euro la pretul unui Note cu 2GB ram in plus.
Asa cum au fost zgarciti cu memoria eMMC la Note 4, cu bateria la Note 7, cu ecranele la S7/S7 Edge si cu testele/setarile de baterie la Note 8.

Si sincer sa fiu, prefer un telefon care poate nu va mai avea suport software peste 1 an dar va functiona impecabil in continuare, decat dau o caruta de bani pe un Samsung echivalent ca performanta, care se va strica aproape la comanda.
De exemplu Note 4 N910F fabricate la sfarsit de 2014 au inceput sa pice pe capete incepand cu septembrie/octombrie 2017, in timp ce pana atunci erau doar 3-4 probleme raportate de colegii de forum.

Edited by Hider141, 13 February 2018 - 14:10.


#11
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View PostHider141, on 13 februarie 2018 - 13:58, said:

Si sincer sa fiu, prefer un telefon care poate nu va mai avea suport software peste 1 an dar va functiona impecabil in continuare, decat dau o caruta de bani pe un Samsung echivalent ca performanta, care se va strica aproape la comanda.
De exemplu Note 4 N910F fabricate la sfarsit de 2014 au inceput sa pice pe capete incepand cu septembrie/octombrie 2017, in timp ce pana atunci erau doar 3-4 probleme raportate de colegii de forum.

Exact. Ram-ul acela îți lasă loc pentru diversele care o să apară. Samsung și Apple ies din start din discuție, fiind niște gunoaie supraevaluate.

Edited by te-dude, 13 February 2018 - 16:11.


#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Cand am scris mesajul anterior am uitat sa menționez un lucru: are si Samsung device cu mai mult de 4 GB ram, si anume modelul Galaxy C9 Pro cu 6GB ram. Daca nu era macar un pic necesar, il scoteau cu 4GB.
Precis ca si S9 Plus va veni tot cu 6 GB ram, iar Note 9 ori cu 6, ori cu 8 GB.

Edited by Hider141, 13 February 2018 - 16:41.


#13
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Xiaomi Mi Mix 2, dar in varianta cu 8 giga de ram e mai scump cu vreo 100 de dolari decat 5T-ul. Mai e si Zenfone AR, dar nu stiu daca a primit Oreo...

#14
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Eu zic ca macar 12 gb ram si sa fie ceva asa mai pt hipsteri...gen Meizu sau Dogee ca sa fie usor de sarit in ochi si future proof.
Ca vb aia, nu conteaza cum e scris softul, rami sa aiba multi ca sa poti sparge servere pe la NASA cu el.
Voi astia cu 8 gb ram nici nu stati pe fbk wsp si ytb toata ziua, ci rulati programe complexe de fizica cuantica...
Pe mine ma intereseaza alte lucruri gen baterie, ecran, semnal si camera.Nu am nimic impotriva sa aiba si 12gb ram dar va recomand o firma serioasa, nu chinezi obscuri cu softuri care trimit date din telefon in China.


#15
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View PostTrafalgarLaw, on 13 februarie 2018 - 19:10, said:

Xiaomi Mi Mix 2, dar in varianta cu 8 giga de ram e mai scump cu vreo 100 de dolari decat 5T-ul. Mai e si Zenfone AR, dar nu stiu daca a primit Oreo...
Aiurea, sa dai atatia bani pe un telefon Asus care e din start depasit (Snapdragon 821) e o aberatie. Si asta de ce, doar ca are 8GB RAM?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate