Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

De ce nu stinge berea setea

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nici sa nu o vad a doua zi. (cu toate ca toti imi recomanda asa ceva). Ma deranjeaza si fumul de tigara de la 10 metri si afara.

Totusi am sa incerc si asta cu prima ocazie.

#38
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdorin_2k, on 22 august 2017 - 16:00, said:

Eu de vreo 5 ani patesc alt fenomen straniu. A doua zi dupa o betie e totul OK la 7 dimineata.
Insa dupa ce beau o cafea si vreo 2 pahare cu apa, ma fac inapoi "ametit", iar la ora 12 e groaznic.
Aceeasi colegi ce ei beau cate 40 de beri sunt invidiosi pe mine si imi reproseaza: "-Tu bei o zi si esti beat 2 zile"
Acelasi lucru si eu, a doua zi cand ma trezesc sunt ok... dupa 2-3 ore mi-e un rau...

#39
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Nu dormiti destul.

#40
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

View PostErwin_Rommel, on 22 august 2017 - 14:13, said:

Cu racorirea bine-meritata vin si multe procese de mictiune, nu?
Nu. Depinde cat transpiri la munca inainte de bere.

#41
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdorin_2k, on 22 august 2017 - 15:09, said:

Esti si tu praf. Is "doar" 790 g alcool pur ingerat. Iese 1,35 la mie alcool in sange. (daca le-ar bea pe toate 40 deodata).
http://www.alcooltes...ator-alcoolemie
Insa baute in 12 ore, duc cativa colegi lejer 40 de beri.
Tu vate vate pe bat lingi?

Eu am o problema cu timpul, sa bei 3-4 beri pe ora inseamna ca bei si pisi/vomiti altceva nu mai faci... distractiv e ca baga 40 beri si 30 de sarmale, nu prea tin ei la sarmale bag de seama :) ca la bere sunt campioni.

#42
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Berea nu stinge setea pentru ca este un ... aliment Posted Image . Ca si vinul de altfel
Este motivul principal pentru care ma alimentez in fiecare zi Posted Image Hai noroc Posted Image

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsuperm, on 22 august 2017 - 16:11, said:

Eu am o problema cu timpul, sa bei 3-4 beri pe ora
De-ai stii ce repede trece timpul.
Nu ai stat niciodata vreo 12 ore cu baietii la ... o bere?
Si sa ai "ruperi de memorie" a doua zi?
Pana la prima mictiune dureaza mai mult (maxim 2 ore). Apoi devin foarte dese (la 15 minute). Se face o spalare totala. (chiar si de creier uneori).

#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si ti-a trecut setea, sau a doua zi, ti-a fost iarasi sete, iarasi baietii la "o bere", iarasi primele 2 ore,....

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu sunt dese aceste iesiri. Vreo 10 pe an. Dupa o "iesire" iau pauza totala 2 saptamani.

#46
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

View Postdorin_2k, on 22 august 2017 - 15:09, said:

Esti si tu praf. Is "doar" 790 g alcool pur ingerat. Iese 1,35 la mie alcool in sange. (daca le-ar bea pe toate 40 deodata).
http://www.alcooltes...ator-alcoolemie
Insa baute in 12 ore, duc cativa colegi lejer 40 de beri.
Tu vate vate pe bat lingi?
Vezi ca ai gresit la virgula...

20L  bere consumati in 12 ore, deci per total 790g alcool, rezulta o alcoolemie de vreo 10-11 !!! Si asta folosind calculatorul din link-ul pus de tine. Mai baga o data datele si vezi ce scrie jos de tot... Posted Image

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Si tu esti pasager prin viata daca nu ai vazut oameni ce beau 20 litri de bere in 24 ore.
Eu, care nici nu ma compar cu greii, duceam 12 beri si nu aveam nika. Intr-o zi pe plaja. Bere la doza 500 ml.
6 dimineata si 6 dupa masa. Seara ungeam cu un pahar de whiskey.
Asta 6 zile la rand.

#48
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

View Posttiti_greucean, on 22 august 2017 - 14:02, said:

Am observat ca atunci cand beau bere, nu am nici o senzatie se potolire a setei, dimpotriva trebuie sa beau o cantitate cel Putin egala de apa.
Si totusi sunt oameni care se racoresc cu bere. Voua va trece setea numai cu bere ?

Sincer, nu prea. Eu beau bere doar pentru că îmi place, nu că mi-e sete neapărat.

Am decis să-mi monitorizez consumul de bere printr-o aplicaţie pe telefon, într-o lună de zile am aproximativ 50 de litri. O fi mult, o fi puţin în orice caz este mai mult decât apa pe care o beau. Posted Image

#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpaco rabanne, on 22 august 2017 - 14:50, said:

Stinge! Doar daca are urmatoarele calitati: rece, gratis, multa si premium.
https://www.google.r...d34qwAw#imgrc=_

17 euro lada, iar la returnarea ambalajului primesti 3.10 euro inapoi. Posted Image

#50
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
vreo 15 ani am jucat mai mult pe partea de vin si whisky, mai putin bere. cand zic jucat ma refer la liga mare, din pacate.
am facut vreo 6-7 ani pauza totala, desi nu ajunsesem alcoolic , ma si mir cum am scapat..
de vreo 3 ani am inceput sa beau iarasi am incercat sa revin la vin, nicio sansa aveam dureri cumplite dar cumplite de cap inclusiv de la 2 pahare de spitz jumate-jumate indiferent de vin poate sa fie si de 200 lei sticla in magazin.si tot acelasi efect..
asa ca am inceput cu bere mai ales vara .marci mai bune fabricate in afara.am inceput cu 3-5 beri la 330 si apoi am trecutt la 3-4 beri la jumate dupa aia am inceput sa beau la litru , inclusiv la pet....gen ursus sau staropramen ..
evident ca bere romaneasca si tot 3-4 beri...calculul il faceti voi....si nu numai vara.ci zilnic
evident ca berea nu tine de sete din motivele expuse pe larg pe net.
ce am constatat eu este ca berea da dependenta si nu cred ca doar datorita alcoolului. continut.....cel putin in cazul meu ..eu vroiam sa beau doar bere desi in casa am o gramada de alte bauturi.. la care nici nu ma uit
eu cred ca sunt oameni care beau 40 beri la 330 pe zi arece am eu 2 prieteni care zilnic beau asa de distractie10-12 beri la 500..
totodata cunosc oameni care beau minim 1l de vodca zilnic aia sunt alcoolici. cu pb medicale mari deja.
acum am vreo 10 zile de cand nu am mai baut bere si primele 3 zile au fost destul de provocatoare
ideea e ca nu tb bauta bere de sete ci de placere .
si se ajunge ff repede de la 3 beri la 330 baute ocazional cu baietii  la 3 beri la litru...baute zilnic ..
am citit pe net ca berea contine niste glutamati care cica dau dependenta mai mare decat vodca....
eu chiar am constatat pe pielea mea acest lucru...

Edited by esaob13, 27 August 2017 - 08:44.


#51
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
De la 4 doze in sus taie setea. Am probat ieri si diseara.

#52
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Ca sa nu am probleme cu capu a doua zi, imediat ce ajung acasa imi iau doua pastile de durere de cap (aici se poate lua si una, daca de obicei va trece durerea de cap de la una singura), o beau cu cat mai multa apa, asta insemnand minim 250ml, maxim 500 ml (daca merge berea, de ce n-ar merge si apa), sa se duca pastilele dar si pentru hidratare. Daca am in preajma niste moare de pe varza, castraveti sau alte muraturi iau si din aia.

Dimineata cand ma trezesc prima data beau apa, cam juma de litru.

Asa procedez indiferent de cantitatea de bere si de ora la care ajung acasa. Totusi, e necesar sa treaca si o durata suficienta de timp rezervat somnului, altfel dimineata si probabil restul zilei voi fi inutil.

Poate altii isi revin mai usor, mie imi trebuie tratamentul de mai sus.

#53
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Pentru că are efect diuretic.
Punct.

#54
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Pentru ca niciodată nu bei destula.

Attached Files


Edited by CerbulCornel, 23 September 2017 - 18:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate