Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Isaran 2 Brasov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1355 replies to this topic

#55
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Iata noutatile:)
Dl Ciprian este in concediu, dar nu e sigur daca se va mai intoarce(speram)
Predarea bl.3 va avea o intarziere de 30-60zile datorita mai multor factori.
Restul vom trage singuri concluzii dupa ce ne vom muta.
Asta după un telefon la isaran.




#56
ipetreanu

ipetreanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.03.2017
Gand la gand! :) Tocmai voiam sa postez si eu :) Am trecut pe la biroul de vanzari legat de o plata si m-am intalnit cu dl. Fadi. L-am intrebat de mersul lucrarilor la blocul patru si am aflat ca sunt in termen, iar legat de blocul trei, vorbea cu cineva ca lucrarile la constructie se vor finaliza la sfarsitul lui octombrie - inceputul lui noiembrie.

#57
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007

View PostValimania2016, on 29 august 2017 - 10:16, said:

Iata noutatile:)
Dl Ciprian este in concediu, dar nu e sigur daca se va mai intoarce(speram)
Predarea bl.3 va avea o intarziere de 30-60zile datorita mai multor factori.
Restul vom trage singuri concluzii dupa ce ne vom muta.
Asta după un telefon la isaran.
Foarte fain... Nici nu ma asteptam la altceva. Dar sunt curios ce factori. Pana acum o luna erau in grafic, chiar in avans... acum brusc sunt intarzieri

#58
Felicia2305

Felicia2305

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.07.2017
Deja avem doua variante: sf lui octombrie, inceputul lui noiembrie si intarzieri de 30-60 de zile.
Si eu voi suna saptamana viitoare sa vedem ce raspuns voi primi eu 😊

#59
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 13.09.2016
Actele se depun dupa la primărie dupa data de 15 septembrie si durează 60 de zile.
Acum no.

#60
paul_predeal

paul_predeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 03.06.2016

View PostValimania2016, on 25 august 2017 - 09:17, said:

In credit.

In credit doar daca ai ipotecar, la prima casa platesti diferenta din buzunar :(

#61
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

View Postipetreanu, on 29 august 2017 - 10:33, said:

Gand la gand! Posted Image Tocmai voiam sa postez si eu Posted Image Am trecut pe la biroul de vanzari legat de o plata si m-am intalnit cu dl. Fadi. L-am intrebat de mersul lucrarilor la blocul patru si am aflat ca sunt in termen, iar legat de blocul trei, vorbea cu cineva ca lucrarile la constructie se vor finaliza la sfarsitul lui octombrie - inceputul lui noiembrie.

Ai idee cand ne vor chema pentru alegerea finisajelor la blocul 4?

View Postpaul_predeal, on 29 august 2017 - 14:11, said:

In credit doar daca ai ipotecar, la prima casa platesti diferenta din buzunar Posted Image

Da...din pacate la prima casa se plateste diferenta din buzunar. Si la mine care am platit avansul anul asta e o diferenta de vreo 55 de bani pe Euro (deocamdata Posted Image )

Edited by StefanCBV, 29 August 2017 - 15:27.


#62
Rosa2017

Rosa2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.08.2017
Imi pare rau sa va anunt dar am vorbit de curand cu Dl Fadi care a spus ca pana la sf lui octombrie cladirea 3 va fi gata finisata dar urmeaza sa vina de la primarie pt aprobari si acte care pot dura pana la 60 zile. Deci spre sf anului iar dupa cei cu credit pot incepe procedurile cu banca, probabil in ianuarie. Cum dureaza si cu electrica peste 30 zile el a zis ca termen cel mai realizabil de mutare este februarie. Deci nici o sansa inainte. Mai ales ca de cand au terminat de ridicat cladirea 4 acolo se lucreaza intens iar la 3 totul merge din ce in ce mai incet. Izolarea, funisarea p partea dinspre strada a inceput de mai bine de 2 luni si nu este data. Pe spate nici nu au inceput, nici pereti la casa scarilor nu sunt. La bl 4 a inceput izolarea de putin timp si deja fac pereti la casa scarilor.

La bl 3 se lucreaza la gresia din holuri si balcoane si montarea aparaturii electrice ( prize, spoturi) dupa care urmeaza montarea de centrale , calorifere, usi si la final inca o mana de lavabil. Deci mai este de lucru.

#63
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Ar putea preda linistit apartamentele si fara actele de la primarie.

#64
costi2017

costi2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2017
Probabil ca pre-receptia se va putea face mai inainte, insa se stie ca toata partea de acte dureaza. Fara actele de la primarie/CF nu cred ca se pot incheia contractele. Oricum, e foarte bine ca se face totul legal, nu ca la alti dezvoltatori, unde nu ai contractele finale nici la cateva luni dupa ce ai preluat apartamentul. Am citit ca si in vecini s-a facut predarea, dar ca inca nu li s-a dat drumul la gaze. In fine, mult a fost, putin a ramas! :)

#65
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Mutarea in februarie inseamna inca 6 luni de chirie in plus pentru multi. Pentru cei care au luat in scop de investitie iar nu e bine. In contract scrie clar negru pe alb data de predare nu poate fi mai tarziu de 31.10.2017.

#66
Rosa2017

Rosa2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.08.2017
Din pacate da pentru multi este foarte mult. Noua ni se spusese cand am fost la vizualizare ca iulie august si ne-am trezit in fata notarului ca au pus 31.10.2017. Deci inca cateva luni in plus puse deja. Cand le-am spus ca nu asa ne intelesesem au argumentat ca la primele 2 blocuri au fost intarzieri si vor sa evite aceste intarzieri. Deci pt noi intarzierea e si mai mare.🙁

#67
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007

View PostRosa2017, on 30 august 2017 - 07:45, said:

Din pacate da pentru multi este foarte mult. Noua ni se spusese cand am fost la vizualizare ca iulie august si ne-am trezit in fata notarului ca au pus 31.10.2017. Deci inca cateva luni in plus puse deja. Cand le-am spus ca nu asa ne intelesesem au argumentat ca la primele 2 blocuri au fost intarzieri si vor sa evite aceste intarzieri. Deci pt noi intarzierea e si mai mare.��
La fel ni s-a zis si noua.. Si culmea ca am fost luna trecuta la notar pentru locul de parcare si doamna jurista ne-a zis ca totul e in grafic, ba chiar sunt in avans. Dar citind pe forum imi dau seama ca sunt doar vrajeli... Am trecut pe la bloc acum cateva zile si totul arata ca acum 2 luni.. Mai putin faptul ca au curatat locul pentru parcare si au pus pietrele pe jos. In rest blocul pare neschimbat

#68
Rosa2017

Rosa2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.08.2017
Exact. In ultima vreme totul merge f incet la bl3 pt ca se lucreaza f mult la bl 4. Nu stiu care e termenul de predare la bl 4 si care e interesul, dar nu e ok deloc. In contract e o clauza ca poate prelungi termenul datorita conditiilor meteo desi e frumos afara si in santier sunt cativa oameni, probabil se va folosi de aceasta clauza.

#69
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Oricum cei care cumpara prin credit vor trebui sa prelungeasca antecontractul deci termenul trecut acolo nu are nicio valoare.

Apartamentele se pot preda legal (daca sunt gata) fara actele de la primarie si conectate la electricitatea de pe santier.

Majoritatea constructorilor baga vrajeala asta "cladirea e gata, dar stam dupa acte" ca sa ascunda intarzierile.

Eu ma gandesc ca doar amana lucrul la interiorul blocului pentru la iarna si acum se concentreaza pe exteriorul altei cladiri cat e vreme buna.

#70
costi2017

costi2017

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.06.2017
Din ce a scris Rosa2017, la interioare nu ar mai fi foarte mult de facut, intr-o luna ar putea sa termine foarte bine. Fatada spre strada este gata, de dimineata am vazut ca se spalau geamuri asa ca probabil ca se apuca imediat si de cea dintre blocuri. Mie, totusi, octombrie mi se pare o luna plauzibila pentru prereceptie si daca depun in septembrie la primarie, in noiembrie am putea demara procedurile pentru banca si contractul final.

#71
StefanCBV

StefanCBV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 30.01.2017

View PostRosa2017, on 30 august 2017 - 08:08, said:

Exact. In ultima vreme totul merge f incet la bl3 pt ca se lucreaza f mult la bl 4. Nu stiu care e termenul de predare la bl 4 si care e interesul, dar nu e ok deloc. In contract e o clauza ca poate prelungi termenul datorita conditiilor meteo desi e frumos afara si in santier sunt cativa oameni, probabil se va folosi de aceasta clauza.

La mine termenul de predare pt blocul 4 este 31.06.2018. Cred ca anumite persoane care au semnat inaintea mea e posibil sa aiba chiar 31.05.2018. S-ar putea sa aiba Shush dreptate si sa prioritizeze exterioarele cat vremea e buna si abia mai apoi sa treaca full-time la interioare. Sper ca toate sa fie in regula si sa ne putem bucura de apartamente cat mai repede si voi si noi.

Edited by StefanCBV, 30 August 2017 - 09:12.


#72
eddybv

eddybv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 08.10.2007
Si eu sper sa petrecem craciunul in noul apartament. Daca nu e posibil aia e. nu avem ce face...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate