Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa realizata cu cofraje Amvic, in Vest!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#19
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pai ce-ai facut ba nene ba? Nu ziceai ca ramai in Romania? Acum ai plecat inapoi? :)

#20
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Fie painea cat de rea, tot mai buna-i in Franta.


#21
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostoMariusRO, on 25 decembrie 2016 - 17:03, said:

Pai ce-ai facut ba nene ba? Nu ziceai ca ramai in Romania? Acum ai plecat inapoi? :)
A plecat in vacanta ..iar acum a venit in excursie (sa afume pastrama de porc) in tara :D Iar cat baga lemne la afumatoare s.a gandit sa ne "afume"(intoxice) din nou (a nu stiu cata oara!) despre mega inteligenta solutie de cum si.a construit el casuta :)




#22
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostBodCasa, on 25 decembrie 2016 - 13:46, said:



Greșești..... o cretinatate este afirmatia ta dpmdv.

Eu trăiesc intr-o casa Amvic, care am construit`o in 2012, in condițiile in care am 20 ani de construcții din care 13 in Vest....spun asta pentru ca tu si alți care fac aceste afirmații sa isi dea seama ca nu vorbesc după ureche, sau din folclor ca si colegul de dinainte!
Prea sari de cur ca ars cand cineva nu-ti impartaseste ideea ! Io ti-am zis parerea mea fara sa arunc cu noroi dar reactia ta e ca a unui om cu mintea limitata grav .
Nu vorbesc din auzite dar daca tu preferi sa ai casa ca la bloc e problema ta si chiar ne doare in paispe unde stai si in ce conditii . Sistemul amvic e un rahat ( tot parerea mea ) si nu se compara cu o zidarie de ytong sau caramida , este bun doar daca iti faci seif ...

#23
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostoMariusRO, on 25 decembrie 2016 - 17:03, said:

Pai ce-ai facut ba nene ba? Nu ziceai ca ramai in Romania? Acum ai plecat inapoi? Posted Image


A fost irezistibil....
Si argumentul forte a fost Amvicul!

View Postthe_lion, on 25 decembrie 2016 - 17:08, said:

Fie painea cat de rea, tot mai buna-i in Franta.


Nu nu.... este mai unflata un pic ... dar to mai buna este in Romanica!

View PostdoarUNom, on 25 decembrie 2016 - 18:32, said:

A plecat in vacanta ..iar acum a venit in excursie (sa afume pastrama de porc) in tara Posted Image Iar cat baga lemne la afumatoare s.a gandit sa ne "afume"(intoxice) din nou (a nu stiu cata oara!) despre mega inteligenta solutie de cum si.a construit el casuta Posted Image


Craciun Fericit!

View Postcobi1, on 25 decembrie 2016 - 19:19, said:

Prea sari de cur ca ars cand cineva nu-ti impartaseste ideea ! Io ti-am zis parerea mea fara sa arunc cu noroi dar reactia ta e ca a unui om cu mintea limitata grav .
Nu vorbesc din auzite dar daca tu preferi sa ai casa ca la bloc e problema ta si chiar ne doare in paispe unde stai si in ce conditii . Sistemul amvic e un rahat ( tot parerea mea ) si nu se compara cu o zidarie de ytong sau caramida , este bun doar daca iti faci seif ...


Pai si eu ti-am spus ârerea mea..... nu sar de cur in sus..... INSA, tu vorbesti dupa ureche, eu vorbesc din experienta.... atat practica cat si teoretica, deci, te rog frumos sa spui ce ai de spus la subiect ......... de nu tine-ti parerile pentru tine (daca nu le poti argumenta).

Merci!


PS,Eu nu am spus nimic de caramida in general nici de cea portanta nici de cealalta, desi uni folosesc cea ne ca si una portanta...... in fine.... deviem si nu are rost, aici vb despre AMVIC!

#24
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"sa spui ce ai de spus la subiect "

Pai spune(ataseaza si poze legate de titlul jurnalului) si nu o mai lungi cu vorba :)
Craciun Fericit si tie !


View PostBodCasa, on 25 decembrie 2016 - 16:13, said:

Poze ca vorbaria multa e saracie!
Corect. Baga mare


View PostBodCasa, on 25 decembrie 2016 - 16:13, said:

Poze ..
Ma risc la un ramasag cu tine ..ca ai facut in sistem amvic doar partea de infrastructura :)  Arata.ne poze sa vedem daca pierd pariul.



#25
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostBodCasa, on 25 decembrie 2016 - 20:34, said:

PS,Eu nu am spus nimic de caramida in general nici de cea portanta nici de cealalta, desi uni folosesc cea ne ca si una portanta...... in fine.... deviem si nu are rost, aici vb despre AMVIC!
Experienta ta este = cu zero daca nu ai experimentat cum e sa stai intr-o casa facuta din ytong de ex . Esti limitat la ce stii si atat , fara sa fi capabil sa faci o comparatie !
Daca esti fericit in casa ta bravo tie , pacat ca ai ramas limitat la doar aia ...

Edited by cobi1, 25 December 2016 - 20:56.


#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostBodCasa, on 24 decembrie 2016 - 19:19, said:

Aceasta casa se executa în Franța, unde normele de armare sunt practic inexsistente
Really? Posted Image Aia (inginerii francezi) nu au auzit de Eurocoduri?  sau doar tu nu ai auzit?

View PostBodCasa, on 24 decembrie 2016 - 19:19, said:

am sa pun un detaliu de armare dat de un Inginer structurist Francez, Colegul Brownie are sa se oftice dar asta este...
Unde-i? Posted Image

Edited by brawnie, 25 December 2016 - 22:28.


#27
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu comparati eurocodurile din Romania cu alte tari, fara sa verificati zonele seimice, in Franta am auzit si eu ca in limita a 100-150 mp poti construi cu un minim de acte necesare sau chiar fara (un fel de DATC) dar esti sub supravegherea autoritatilor, domnul BodCasa ne poate da mai multe detalii. Cat ce priveste legislatia noastra asa este intocmita  ca nici o casuta la caine aproape ca nu o poti face in regie proprie  din scanduri ramase prin curte si 10 cuie Posted Image .
Amvig este un sistem ca orcare altul , beneficiarul stabileste daca e metalica , caramida ......., am auzit si oameni care ar vrea sa  construiasca cu caramida de 44 cm + izolatie de 20 cm daca ar avea buget necesar (doar ca sa fie siguri )  , am avut un caz cu caramida de 38 + 15 cm izolatie.  Eu astept sa apara si pe piata autohtona casele printate 3D, sunt de parere ca e de departea cea mai misto chestie

#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu compara nimeni eurocodurile din Romania cu cele din alte tari...daca erai curios sa dai click pe linkul postat de mine ai fi vazut ca e Eurocodul Francez....Fiecare tara are particularitati ale eurocodurilor (Anexe Nationale) si Franta nu face exceptie...

#29
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bai nene, terminati cu prostiile
cu amvic se construieste foarte ok
sistemul e foarteok
segregari nu exista daca vibrezi betonul
semnal la telefon ai stati linistiti
instalatiile se lucreaza foarte ok
nu vad care e problema

#30
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,066
  • Înscris: 22.06.2004
BodCasa, usor te rog cu pianul pe scari (folosirea cuvintelor "tari" sa tinda spre zero)

multumesc

#31
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

View Postpetre69, on 26 decembrie 2016 - 10:16, said:

bai nene, terminati cu prostiile
cu amvic se construieste foarte ok
sistemul e foarteok
segregari nu exista daca vibrezi betonul
semnal la telefon ai stati linistiti
instalatiile se lucreaza foarte ok
nu vad care e problema
Unde se duce apa din beton daca el e inconjurat de polistiren din toate partile?

#32
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Eu astept sa apara si pe piata autohtona casele printate 3D, sunt de parere ca e de departea cea mai misto chestie"

La noua "moda" cu o palarie in doua ape ..mai bine faci o macheta din bete de chibrite ..decat sa chinui o imprimanta 3d


#33
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postadrian153, on 26 decembrie 2016 - 10:18, said:

Unde se duce apa din beton daca el e inconjurat de polistiren din toate partile?

sistemul nu e atat de etans pe cat crede lumea
se intareste mai greu dar se intareste incet si bine

#34
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
@brawnie - m-am uitat si de asta am si zis a nu se compara, au nevoie de momente mai mici , nefiind zona seismica se vede acolo, parca si clima (dar conteaza in functie de zona). Pe langa eurocoduri conteaza si legislatia care o aplica.
@doarUNom - nu ma refer la machete la scara redusa sau la imprimatele cu de mici dimensiuni, uite  - http://www.archdaily...rinted-building , pur si simplu se aplica un modelul dorit  direct in realitate, fara atatia mesteri, fara pauza (destul de rapid procesul in sine). Conteaza si costul final, dar sunt convins ca este o solutie ok pentru multe case mici .

#35
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Am inteles ..deci se schimba cerneala cu betonul :D



#36
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Din pacate casele printate 3d tot din beton armat ca si amvic-ul sunt inca facute .
Tot seif ,bunker sau cum ii mai zice iese.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate