Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Formula Excel

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Salut,

In excel, in coloana A, am mai multe denumiri de poze gen "123456_0, 123456_1, 123456_2, 123456_3, 456123_0, 456123_1, etc" (vreo 500) cu numerotatea pana la "_7" (doar unele dintre ele).

Ceea ce vreau eu sa fac, este sa redenumesc cele care au "_1" in "_image", cele care au "_2" in "_thumb" iar cele care au "_3" in "_small".
Am folosit functia =SUBSTITUTE( A1, "_1", "_image" ) , =SUBSTITUTE( A, "_2", "_thumb" ) , =SUBSTITUTE( A1, "_3", "_small" ) (fiecare pe cate o coloana). Ideea este in felul urmator, am incercat cu IF-uri sa combin cele trei functii, pentru a putea sa am toate pe o coloana, nu pe 3 coloane.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?  (pentru a le denumii fizic cu un click, nu doar in Excel, ma descurc, BATCH)

#2
antinomicum

antinomicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 15.02.2005
în afară de Excel, mai ai varianta Oscars Renamer. Vezi toate filename-urile in format text, si de acolo cu find and replace. Ok la final si gata treaba.

#3
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postd4rk_ang3l91, on 10 octombrie 2015 - 14:02, said:

Salut,

In excel, in coloana A, am mai multe denumiri de poze gen "123456_0, 123456_1, 123456_2, 123456_3, 456123_0, 456123_1, etc" (vreo 500) cu numerotatea pana la "_7" (doar unele dintre ele).

Ceea ce vreau eu sa fac, este sa redenumesc cele care au "_1" in "_image", cele care au "_2" in "_thumb" iar cele care au "_3" in "_small".
Am folosit functia =SUBSTITUTE( A1, "_1", "_image" ) , =SUBSTITUTE( A, "_2", "_thumb" ) , =SUBSTITUTE( A1, "_3", "_small" ) (fiecare pe cate o coloana). Ideea este in felul urmator, am incercat cu IF-uri sa combin cele trei functii, pentru a putea sa am toate pe o coloana, nu pe 3 coloane.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?  (pentru a le denumii fizic cu un click, nu doar in Excel, ma descurc, BATCH)

prima data desparte-le
le pui pe coloana
Tab, "Data", "Text to columns"
Apoi iei coloana cu cifre la intrebari si formezi o alta coloana
=if(C1=1,"image",if(C1=2,"thumb",ifC1=3...)))))))

#4
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.053
  • Înscris: 24.04.2013
Cel putin din exemplele pe care le-ai dat, datele au o particularitate: una singura din substitutii este aplicabila iar odata o substitutie (aplicabila) facuta nici una din celelalte nu se mai aplica. Fiindca inainte de substitutie ai "_cifra", iar dupa ai doar "_litera". Asa ca poti aplica toate substitutiile una dupa alta si in final ai exact rezultatul cautat:

=SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(A1;"_1";"_image");"_2";"_thumb");"_3";"_small")

Editat de sags, 10 octombrie 2015 - 14:41.


#5
boringboy

boringboy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 614
  • Înscris: 06.05.2010
nu era oare cel mai simplu sa dai un CTRL+H si sa inlocuiesti pe rand cele 7 cifre (_cifra) cu "nume"?   :)
evident merg si versiuni mai complicate precum IF + =Right(celula,2)

#6
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.766
  • Înscris: 14.09.2015
Poti folosi SUBSTITUTE si va redenumi 1 2 3 in image, thumb, small si restul (4,5,7,etc) vor ramane la fel (123456_7 de exemplu).
=SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(A1,"_1","_image"),"_2","_thumb"),"_3","_small")

Sau poti folosi if si va redenumi 1 2 3 in image, thumb, small si la restul (4,5,7,etc) va aparea doar SOFTPEDIA.
=IF(RIGHT(A1,2)="_1",SUBSTITUTE(A1,"_1","_image"),IF(RIGHT(A1,2)="_2",SUBSTITUTE(A1,"_2","_thumb"),IF(RIGHT(A1,2)="_3",SUBSTITUTE(A1,"_3","_small"),"SOFTPEDIA")))



#7
d4rk_ang3l91

d4rk_ang3l91

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 379
  • Înscris: 23.11.2011
Multumesc baieti :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate