Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Flori perene

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#55
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Levantica din seminte nu am incercat...heuchera da! Easy, piece of cake!
Doar sa nu fie hibrizi interspecifici (specii diferite), ca aia sunt cam sterili!
;)

Edited by subway_guru, 17 May 2016 - 16:10.


#56
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Achim,
Daca vrei sa te apuci de lavanda sfatul meu ar fi sa faci rost de un-doua plante de calitate si sa le inmultesti vegetativa din lastari inradacinati...
Am avut de la un gradinar din Mogosoaia un soi absolut superb, cu spice de 30-40cm, dar l-am pus la semiumbra, mi-a fost lene sa-l mut la lumina, locul s-a umbrit din ce in ce din cauza arboretului inconjurator si plantele intr-un final au 'decedat'...mare greseala, si acum regret!
Inmultirea vegetativa e foarte usoara, fie din lastari verzi de primavara, dar fara butoni florali, ce se prind in max 3-4saptamani ori mai sigur din lastari semilemnificati...
Daca ai soare si teren nisipos bine drenat pentru locul definitiv as zice ca merita incercat!
Cu semintele, e treaba grea si rezultatul nesigur pentru ce ti-ai dori tu!
Orice cucoana e incantata sa aiba un buchetel de lavanda in sifonier!
Bafta, si daca incerci spune-ne si noua!
;)

Edited by subway_guru, 17 May 2016 - 23:39.


#57
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Cu siguranta incerc Guru, dar pe moment intentionez sa ma joc cu niste seminte.
Mai vreau sa iau niste ghivece cu rozmarin sa butasesc, dar nu stiu unde sa tin butasii peste iarna. Oare in solar neincalzit vor deceda ?  Eventual insir pe langa geamuri dar acolo va fi problema cu lumina....   Inca nu stiu ce sa fac.

#58
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Daniel, daca vrei sa incerci cu seminte de lavanda gasesti seminte profesionale la Anthesis, au cateva varietati pag. 19 si 20, daca bine-mi amintesc e undeva spre 50 de ron plicul cu 1000 de seminte.  Si eu am luat de la ei si am avut 80% procent de germinatie.
Atentie, sunt seminte tratate in vederea germinarii, cand le primesti le tii in frigider pana le semeni altfel le compromiti. Semintele nu se acopera, germineaza la lumina. Ca sa nu te chinui cu tinutul la bec cred ca ai putea incerca sa semeni acum, peste iarna le adapostesti in solar cu ghiveciul bagat in sol, la primavara le tunzi si prin aprilie mai ai plante frumoase de scos la vanzare cu 5 lei sau poate mai mult, depinde cum se dezvolta.

#59
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu am dat 14lei pe 0.5g, cc 500seminte din ce scriu astia. Mie cred ca tot vre 80% au facut-o - nu stiu exact.

#60
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Interesanta idee Claudia, mersi de pont. Tu ai testat cheastia cu lavanda in solar peste iarna ? Oare rozmarin-ul nu ar rezista tot asa ?

Lavanda posibil sa iau de pe moless, e mai ieftin. Doar ca nu stiu ce sortiment sa aleg, poate imi dai o idee cand ai timp.

#61
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am tinut in iarna ce a trecut in ghiveci intr-o magazie (fost grajd, pereti grosi din aceia de caramizi de lut), puse in ladite si au supravietuit, desi in perioadele mai reci, aveau pamantul bocna dar din fericire zile foarte reci nu au fost asa de multe. De aceea spun ca precis ar rezista in solar daca faci sant in pamant si pui ghivecele in acel sant ca sa aiba protectie la radacina. Partea aeriana rezista.

Eu am cultivat Munstead, zice-se ca e cea mai rezistenta la ger dintre toate angustifoliile si pe langa asta e varietate recomandata culinar, are aroma foarte buna pentru gastronomie, se pot folosi florile in amestec de ierburi de Provence sau alte amestecuri de ierburi aromatice, sunt bune in ceai, etc. Asa ca poti sa le aburesti pe doamne cu textul asta :)) De fapt nu e abureala, e adevarat, e foarte foarte aromata Munstead si e o aroma foarte buna.
Daca iei de la moless poti sa iei si Hidcote, e frumoasa, e tot varietate mai scunda si compacta, nu stiu daca e valabila culinar dar ma informez. Daca te hotarasti sa iei de la moles sa-mi spui ca o sa vreau si eu poate niste seminte, si stiu ca mai sunt si altii, faci pe bunul samaritean si comanzi tu pentru toata gasca Posted Image  

Rozmarinul nu stiu daca rezista, la ala e mai sensibila partea aeriana dar eu zic ca ar merita sa incerci cu cateva ghivece, n-ai ce pierde, macar afli ce si cum si ne spui si noua...

 pg-soare, on 18 mai 2016 - 11:58, said:

Eu am dat 14lei pe 0.5g, cc 500seminte din ce scriu astia. Mie cred ca tot vre 80% au facut-o - nu stiu exact.

Tu de unde ai luat semintele? De care?

#62
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
http://semintelegume...9-lavender.html

Am 46de plante iesite. Nu cred ca rata a fost de 80%, ci mai mica.

#63
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ok, mersi. Va ajut cu placere dupa ce termin de impartit crizantemele.

#64
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Leventici & heuchere...
Posted Image

Attached Files



#65
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
In iunie se seamana majoritatea rasadurilor de flori perene ce nu necesita vernalizare...
Ceva intentii de la cineva?

#66
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu intentii, fapte, eu am semanat heuchere, sanguinea Firefly si Melting Fire...Firefly a inceput sa germineze, cealalta inca sta si-asteapta :)
si am incercat o comanda de mai multe alte soiuri de heuchere da' nus' ce naiba de probleme au cu cardul, ca-mi tot da eroare cand sa platesc...

#67
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Semintele sunt productie proprie sau de cumparat?
Niste astilbe pentru 'clatit ochii'...
La mine in 'pepiniera' asteapta astea...

Attached Files



#68
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
La heuchere e un 'clenci', sunt si hibrizi interspecifici heucheraxheucherella care sunt sterili la samanta, multiplicare doar vegetativa prin despartirea tufei...
Bafta!
;)
P.S.
La mine, ce a rasarit spontan vad ca virgula...cam stagneaza...
:(

Edited by subway_guru, 14 June 2016 - 18:47.


#69
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
De la moles am luat samanta, presupun ca nu-si murdaresc aia obrazul sa vanda seminte sterile :)
Si acum mai incerc o data o comanda aici, au cateva soiuri faine

#70
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Fara cuvinte...

Attached Files



#71
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
gurule, ce drac faci cu irisii aia in ghivece? Sunt in asteptarea plantarii? Vezi sa lasi rizomul afara, nu cumva sa-l acoperi cu pamant ca e bai! Si sa-i pui intr-un loc unde nu balteste apa never ever ca la umiditate excesiva prelungita putrezesc rizomii.

#72
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Cu irisii si cu crinii...pregatesc locul definitiv...dar astept sa se racoreasca olecutza ca pe canicula asta daca-i mut inseamna sa-i condamn la moarte sigura...
Levantica am 'cosit-o', desi ar fi putut sa mai astepte, dar tot asa, o refrishare gandesc ca e mai benefica decat sa o fi lasat sa 'fructifice'...
Posted Image

La tine cum merg heucherele???

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate