Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Statul român ar putea finanța în locul Greciei subsidiarele bancare locale, cu până la 2,5 miliarde euro

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

Quote

Finanțări estimate la 2,5 miliarde euro accesate de la Atena de subsidiarele românești ale băncilor elene ar putea fi înlocuite cu finanțare de stat, măsură care ar avea un impact asupra deficitului bugetar de până la 1,5% din PIB și ar afecta profilul datoriei pe termen scurt, potrivit ING.
"În ciuda declarațiilor BNR potrivit cărora nu vor fi accesate fonduri de stat, suntem mai degrabă sceptici și ne așteptăm ca finanțarea provenită de la Atena, de 2,5 miliarde euro, pentru subsidiarele locale ale băncilor elene să fie înlocuită cu fonduri de stat, ceea ce ar putea avea un impact asupra deficitului bugetar cu până la 1,5% din PIB și va afecta profilul datoriei pe termen scurt", se arată într-un raport al ING.

sursa

Efectul de contagiune va fi dezastuos pentru Romania. Parerea mea e ca daca BCE nu va actiona rapid de data asta, vom asista la sfarsitul euro si probabil ce e mai rau...

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ok, tu ai inteles despre ce se vorbeste in articol?
Titlul e ca de obicei senzational, dar pana la urma vorbim de scenariul cel mai urat posibil, unde toate bancile ar avea de suferit.

#3
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
luam de la oameni simpli si dam la hoti.

Edited by sun_kid, 01 July 2015 - 14:21.


#4
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View PostXenon2006, on 01 iulie 2015 - 14:12, said:

sursa

Efectul de contagiune va fi dezastuos pentru Romania. Parerea mea e ca daca BCE nu va actiona rapid de data asta, vom asista la sfarsitul euro si probabil ce e mai rau...

In cazul asta STATUL roman merita toata UE din partea noastra ! :)

#5
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007

View PostAdm, on 01 iulie 2015 - 14:19, said:

Ok, tu ai inteles despre ce se vorbeste in articol?
Titlul e ca de obicei senzational, dar pana la urma vorbim de scenariul cel mai urat posibil, unde toate bancile ar avea de suferit.
Da, am inteles f bine. E vb de un scenariu, si e vb de salvarea (iarasi) a bancilor cu bani publici...Da, s-a mai intalamplat si in alte tari si ca riscurile sunt sistemice, etc, nu ar releventa. Important este ceea ce inseamna acest lucru si anume devalizarea acestei tari.

#6
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
nu e deloc asa. Bancile cu capital grecesc au bani putini din Grecia si aia sunt cu linii cu scadente la diferite perioade pana la 1 an.

Pana atunci se va ajunge la o solutie, una dintre parti va clipi.

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Cum naiba din saracia noastra sa ii finantam pe altii?

#8
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostDaian95, on 01 iulie 2015 - 15:56, said:

Cum naiba din saracia noastra sa ii finantam pe altii?

Scria in contractul de intrare in Uniunea Europeana. De altfel, banii UE vin de la alte state membre si din impozite. Deci si noi suntem obligati sa dam bani. Am primit si noi bani de la UE. Totul tine de solidaritate.

Edited by Demon000, 01 July 2015 - 16:10.


#9
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

View PostDemon000, on 01 iulie 2015 - 16:09, said:

Scria in contractul de intrare in Uniunea Europeana. De altfel, banii UE vin de la alte state membre si din impozite. Deci si noi suntem obligati sa dam bani. Am primit si noi bani de la UE. Totul tine de solidaritate.

Okey solidaritate am inteles...dar tot din solidaritate sa vina peste Parlament si Guvern cu cate o grenada sa ne scape de corupti.

#10
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015

View PostXenon2006, on 01 iulie 2015 - 14:41, said:

Da, am inteles f bine. E vb de un scenariu, si e vb de salvarea (iarasi) a bancilor cu bani publici...Da, s-a mai intalamplat si in alte tari si ca riscurile sunt sistemice, etc, nu ar releventa. Important este ceea ce inseamna acest lucru si anume devalizarea acestei tari.

Povesti vanatoresti.

M-am saturat de povestile cu drobul de sare, pana peste cap.

Mai bine fa un topic de genul " Cursul ron/euro ar putea ajunge la 6,5 in acest an!"

Ca si asta e la fel de posibil.

#11
CentOS_Operator

CentOS_Operator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 11.02.2015

View PostAdm, on 01 iulie 2015 - 14:19, said:

Ok, tu ai inteles despre ce se vorbeste in articol?
Titlul e ca de obicei senzational, dar pana la urma vorbim de scenariul cel mai urat posibil, unde toate bancile ar avea de suferit.


nu stiu daca ai observat in ultimii ani - mai mult ca sigur ca nu - dar atunci cand e vorba de banci, ele mereu creeaza necazuri mai mari decat cele mai pesimiste preziceri.

eu cand tot zic de mult timp ca e imoral sa ajutam bancile, imi sar in cap ,,capitalistii" experti, alde f300, tomaso si altii cum ca fara banci suntem morti etc etc.

eee...uite ca islanda nu a murit, ba chiar i-a bagat la bulau pe bancherii vinovati.

eu zic ca daca bancile grecesti  au nevoie de ajutor, sa fie 100% nationalizate, NU ajutate

Edited by CentOS_Operator, 01 July 2015 - 17:31.


#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
ca sa inchidem topicul, tocmai ce-am primit de la prietenii de la ING:

Quote

In light of the EU directive we have revised our view and do not expect state money to be used to prop-up Greek subsidiaries in EU members Romania and Bulgaria. The NBR governor insights shared during yesterday’s press briefing brought additional clarity on the financial condition of Greek-owned banks


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate