Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Caine de paza prietenos cu copiii

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Cel mai bun cred ca ar fi un Staffordshire Bull Terrier.
http://www.animale.r...re-bull-terrier

#38
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Ai primit sfaturi generale extrem de utile si la subiect, nu are rost sa fac ecou pe aici. Doar sa-mi etalez preferintele

1 Akita.
Legendele spun ce el te alege, nu-l alegi tu si ca ar fi cel mai loial caine. Bun de paza si protectie. Excelent cu copiii...tai, mai ales daca el (cainele) este ultimul venit in familie. Spun cu copiii tai pentru ca pe aici a fost un caz cand copilul musafirilor a fost terfelit serios cand a luat jucaria copilului gazdei si acesta a inceput sa planga. Nu am avut personal dar sunt amic bun cu cineva care are unul. Fantastic cu familia extrem de reticient cu strainii. Nu te latra sau maraie dar se uita la tine ca la un intrus si...cam e deajuns.

2. Schnauzer urias.
Nu stiu daca toti sunt asa dar al nostru ne-a impresionat atat de mult prin vicleniile si tertipurile folosite cand dorea sa obtina ceva incat l-am pus (ca inteligenta) deasupra ciobanescului german. Recunoaste un singur stapan dar accepta familia cu aceiasi dragoste...daca nu te intinzi prea mult, Desi mama i-l hranea cel mai des au fost cazuri cand a incercat sa-si impuna autoritatea prea mult si a marait-o. Eu nu am avut acesta problema. Rar l-am auzit sa latre, era deajuns sa maraie si sareai 3 pasi inapoi. Cand nepoata-mea de abia invata sa mearga nu gasea altceva de ce sa se agate ca sa se ridice in picioare decat de mustatile, parul sau urechile lui. Foarte des cand cainele tocmai manca. Nici macar nu a marait-o vreodata, putea sa-i faca ce vroia.
Nu stiu daca genetic asa sunt toti sau al nostru imprumutase calmitatea ardeleneasca de la cei de la care l-am cumparat, cert este ca era de o calmitate si rabdare fantastica. Dar si daca, strain fiind il calcai pe ultima batatura era de jale. Doar de doua ori in viata lui l-am vazut dezlantuit si m-a ingrozit ce poate sa faca. Nu avea decat 5-6 luni si noi vara dormeam cu geamurile si usile deschise. Facea turul curtii si a gradinii, se aseza chiar in usa terasei si acolo statea. Rareori l-am auzit sa latre cu atat mai putin raspunda aiurea la alt caini care latrau prin vecini.
Nu stiu daca toti schnauzerii sunt asa sau am fost eu extrem de norocos. Cert este ca educatia si dresajul lui a fost floare la ureche. la fel de cert este ca am si tinut cont de mentalitatea lui si nu am incercat sa-l schimb eu cum vrea muschiul meu doar pentru ca e cainele meu si pot. Si un ultim aspect de care, daca doresti sa-l mai tii si in casa (uneori) s-ar putea sa fii nevoita sa tii cont: in ciuda parului lung nu am avut absolut nici o problema cu parul prin casa. Mai mult, daca vrei poti sa-l tii tuns. Necesita multa atentie, spatiu si activitate.

3. Ciobanesc mioritic
Desi la o prima vedere pare un caine necioplit/necivilizat datorita gabaritului impresionant este fantastic de grijuliu si atent cand sunt copii mici in preajma. Pe cat e de grijuliu cu copiii pe atat de feroce e cu straini...daca e nevoie. Desi e pe locul trei in topul preferintelor personale este foarte probabil ca, datorita suprafetei pe care o detii sa fie alegerea cea mai buna.

4. Ciobanescul de Berna
Superb din toate punctele de vedere dar un aspect extrem de dureros: dintre toate rasele de caini de talie similara au cea mai scurta viata. Cunosc pe cineva prin Ploiesti care din acest motiv s-a lasat de ei; tocmai cand esti mai atasat de ei si 'au dat coltul'. Am inteles ca in medie traiesc 5-6 ani, cu un pic de noroc 7-8.

#39
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Multi colegi de forum ti-au dat niste variante corecte pentru a alege si ti-au explicat unele lucruri foarte importante despte cresterea cainelui. Ce ar trebui sa mai stii , este faptul ca , nu vei cumpara rasa , ci temperamentul. Canele in sine , poate fi din orice rasa , tu vei avea de a face cu temperamentul acestuia , pe care simpla apartenenta la o rasa nu il si garanteaza. Puii din acelasi cuib sunt diferiti . De multe ori au caractere dimetral opuse . Unii sutn dezinvolti , altii sunt introvertiti , altii sunt fricosi si altii sunt prea curajosi . Cand vei alege un catel pentru familia ta , ia cu tine o persoana care se pricepe sa le testeze temperamentul , pentru a fi sigura ca alegi ce ti se potriveste tie. In general , rasele vechi , nu cele metisate recent , sunt echilibrate ( mi ales daca linia este corecta si nu s-a intervenit asupra ei ) . Cam toate rasele vechi sunt blande cu copii . Cam toate rasele , mai putin cainii de lupta ( care nu au treaba cu paza ) , vor dezvolta instinctul de aparare a proprietatii dupa un an si jumatate. Eu am un Presa Canario extraordinar care imi face  o paza excelenta la curte si care indura orice smotoceala de la membrii familiei , fara sa cracneasca. Dar este un caine foarte puternic si in cazul in care lucrurile o iau razna , este nevoie de o mana forte sa il struneasca. Collie este un ciane super-inteligent . Am avut unul timp de 14 ani si a fost membru al familiei cu drepturi depline. Nu este caine de paza, dar este grozav cu copii si familia. Cel mai inteligent caine pe care l-am avut vreodata. Ciobanesc German este un caine echilibrat si destul de rezistent la intemperii. Dca doresti as ceva , cauta unul din linie de lucru , nu din linie de show. Din pacate , atat au dorit crescatorii sa promoveze niste aspecte de imagine incat au reusit sa strice rasa . Cei mai multi din linii de show sunt aproape nefunctionali din cauza flexarii permanente a picioarelor spate , pe cand o linie de lucru , pastreaza multe din aspectul fizic dar sunt niste animale functionale. Mallinois este un caine excelent , dar foarte temperamental. Poate cel mai bun caine de paza si de lucru , dar necesita atentie speciala din partea stapanului. Nu este indicat incepatorilor . Ciobanestii nostri de bastina sunt rase vechi si caini foarte echilibrati. Numai ca le trebuie multa miscare  si sunt extrem de greu de dresat. Nu prea au nevoie de dresaj , pentru ca stiu cam ce trebuie sa faca , din instinct , dar daca doresti un caine care sa raspunda instant la comenzi , ciobanestii nostri nu sunt chiar cea mai buna alegere. O rasa aflata la inceput in Romania , dar foarte buna este Kangalul. Un ciobanesc anatolian de talie impresionanta , care nu numai ca impune prin prezenta , dar este extrem de echilibrat. Spre deosebire de alte rase de molosoizi si mastifi , stie sa se opreasca cand crizele ( eventualele interactiuni cu oameni sau animale ) trec. Daca apare vreo problema , isi va pune la punct adversarul , dupa care se va tempera instant , lucru care la un molosoid ( cum este Bulmastiff-ul ) nu se intampla. In plus , copii vor avea si un mic ponei pentru ca Kangalul trece frecvent de 85 cm la greaban. Posted Image

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMagicTouch, on 04 mai 2015 - 02:10, said:


2. Schnauzer urias.
Nu stiu daca toti sunt asa dar al nostru ne-a impresionat atat de mult prin vicleniile si tertipurile folosite cand dorea sa obtina ceva incat l-am pus (ca inteligenta) deasupra ciobanescului german. Recunoaste un singur stapan dar accepta familia cu aceiasi dragoste...daca nu te intinzi prea mult, Desi mama i-l hranea cel mai des au fost cazuri cand a incercat sa-si impuna autoritatea prea mult si a marait-o. Eu nu am avut acesta problema. Rar l-am auzit sa latre, era deajuns sa maraie si sareai 3 pasi inapoi. Cand nepoata-mea de abia invata sa mearga nu gasea altceva de ce sa se agate ca sa se ridice in picioare decat de mustatile, parul sau urechile lui. Foarte des cand cainele tocmai manca. Nici macar nu a marait-o vreodata, putea sa-i faca ce vroia.
Nu stiu daca genetic asa sunt toti sau al nostru imprumutase calmitatea ardeleneasca de la cei de la care l-am cumparat, cert este ca era de o calmitate si rabdare fantastica. Dar si daca, strain fiind il calcai pe ultima batatura era de jale. Doar de doua ori in viata lui l-am vazut dezlantuit si m-a ingrozit ce poate sa faca. Nu avea decat 5-6 luni si noi vara dormeam cu geamurile si usile deschise. Facea turul curtii si a gradinii, se aseza chiar in usa terasei si acolo statea. Rareori l-am auzit sa latre cu atat mai putin raspunda aiurea la alt caini care latrau prin vecini.
Nu stiu daca toti schnauzerii sunt asa sau am fost eu extrem de norocos. Cert este ca educatia si dresajul lui a fost floare la ureche. la fel de cert este ca am si tinut cont de mentalitatea lui si nu am incercat sa-l schimb eu cum vrea muschiul meu doar pentru ca e cainele meu si pot. Si un ultim aspect de care, daca doresti sa-l mai tii si in casa (uneori) s-ar putea sa fii nevoita sa tii cont: in ciuda parului lung nu am avut absolut nici o problema cu parul prin casa. Mai mult, daca vrei poti sa-l tii tuns. Necesita multa atentie, spatiu si activitate.

Eu sunt la al doilea si.....asa sunt toti :)

View Postdanutzablondutza, on 03 mai 2015 - 22:08, said:

Multumesc frumos tuturor pentru opinii! Daca ar fi dupa mine mi-as lua un caine pentru joaca si companie, si mi-as pune un sistem de alarma beton! Copiii, 2, sunt mici 4 si 6 ani....vor creste impreuna! Padoc va fi doar pentru momentele cu musafiri...in rest liber....urasc animalele in cusca sau legate! Incerc sa ma informez cat mai bine....cainele va fi un membru al familiei..prin urmare va trebui sa fiu foarte atenta! De exemplu..chiar daca toata lumea spune ca bullmastifful este ok pentru copii...e un caine mare, puternic...cred ca as avea emotii cu el in preajma copiilor...practic ei sunt prioritatea si nu paza! Dar nu as vrea totusi un caine prea sociabil...sa stie sa latre...sa-si apere teritoriul, sau macar sa dea impresia! Voi avea la un moment dat animale in curte gen gaini....si unde voi locui eu este aproape de o padure...ma gandesc la vulpi de ex. ( va rog nu radeti)! Nu stiu daca vreau neaparat un caine pentru hoti...in nici un caz nu vreau de exemplu un caine pe care sa-l dresez sa atace!  Recunosc ca decizia e cam grea...in momentul de fata nici dorintele mele nu sunt foarte bine conturate!
Toate caracteristicile dorite de tine sunt specifice in linii mari tuturor raselor de ciobanesti. Acestia sunt genetic structurati sa isi pazeasca turma de intrusi si in acelasi timp sa ii acorde atentie si grija maxime.  Deci parerea mea este sa alegi un ciobanesc. Mai departe, sunt multi alti factori care determina alegerea: In ce zona a tarii stai? Daca esti la campie si iei un ciobanesc romanesc/mioritic/carpatin/de Bucovina, sau unul de Berna, vara vor fi extrem de oropsiti din cauza caldurii. Ciobanescul german si Schnauzerul sunt oarecum mai adaptati, ultimul avand marele avantaj ca se tunde. Daca sta in curte, este un aspect, dar daca sta in casa, atunci vrei un caine care sa nu miroasa, deci ciobanescul german pica. In opinia mea, ar ramane Schnauzerul, lasand la o parte faptul ca e rasa pe care eu o ador, ai toate motivele sa il alegi: Tot ce a spus antevorbitorul meu despre ei este adevarat, mai mult, este un caine care chiar nu miroase a caine. Nu naparleste, deci nu iti umple casa/curtea de par. Nu ii cade parul decat daca nu e tuns la timp si oricum in cantitati foarte mici. Este EXTREM de grijuliu cu copiii singurul risc fiind ca din joaca (daca e si el tanar si nu isi cunoaste inca bine gabaritul si forta) sa ii raneasca, dar altfel nu le-ar face rau nicicum. Dar asta e valabil cam la toti. E extrem de inteligent si de docil, daca te ocupi de el. Masculii tind intr-adevar sa se impuna mai des, de aceea eu as recomanda o femela.

#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Alege rasa care iti place dar fiindca va sta in curte, nu-ti lua o rasa cu par scurt. Eu as lua un schnauzer mediu. Copiii nu se vor putea juca cu un caine de talie mare. Am prieteni cu copii mici si care au golden dar vin la mine sa se joace cu un chihuahua. Ia-ti femela fiindca sunt mai docile. Schnauzerul este un excelent caine de paza, nu lasa par, este extrem de protector si  atasat de oameni dar este si agresiv cu strainii.

#42
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

View Postdanutzablondutza, on 03 mai 2015 - 06:30, said:

Salutare!
Deoarece ma mut la curte...mare....1500mp, am nevoie de un catel! Dar am si doi copii mici...deci caut un caine de paza dar bland si prietenos cu copiii! Toata lumea zice bullmastiff....cei care aveti acest caine ce credeti? Mentionez ca va fi primul nostru caine...nu se pun cainii cu care am crescut la tara! Eu personal sunt mare iubitoare de caini...nu va sta in lant...va avea padoc si cusca izolata...va fi  vaccinat si deparazitat pentru ca as vrea si copiii sa se joace cu el! Dar bullmastifful se joaca? Sincer la inceput ma gandeam la un golden retriever...bun doar pentru joaca..dar parca as vrea si pentru paza...! Aveti alte recomandari?Imi puteti recomanda in pm si canise de calitate? Sau crescatori?Dar dresori buni? Sunt din Iasi! Multumesc!

Dumneata vrei un caine "de rasa" care sa pazeasca curtea si sa fie si prietenos cu copiii? Adica vrei sa te lauzi ca ai un caine "de rasa" care pazeste curtea?

Incearca si cu un caine tanar metis (maidanez).
Cainii, indiferent de rasa, isi creaza in mintea lor o "haita" compusa din oamenii pe care ii cunoaste: copiii, adulti, etc. Nu o sa atace nicioadata un membru al "haitei".
De asemena cainii, indiferent de rasa, isi definesc un perimetru de pazit/observat. Cainii care traiesc la curte o sa latre la cei care se apropie de gard.
Cateaua mea (dachshund) care traieste in apartament latra pe oricine intra pe usa si, dupa ce il miroase pe intrus, da din coada daca intrusul este unul vechi cunoscut de ea. Cand o duc la plimbare pe langa bloc sta linistita cand copiii vor sa o mangaie sau sa o traga de urechi chiar daca nu fac parte din "haita" cunoscuta de ea,

Vreau sa zic ca nu este musai nevoie de un caine "de rasa" pentru copii si curte ci doar de un caine.

Edited by gabicen, 09 May 2015 - 03:30.


#43
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
+1. Eu am găsit un metis de labrador cu ciobănesc german abandonat când nu avea mai mult de 4 săptămâni. Acum are 8 ani și e foarte atașat de ai mei și de toată familia,iar curtea e în siguranță. Când era mai tânăr avea comportament și activitate de ciobănesc, o data cu vârsta a devenit un labrador extrem de leneș :)

Îți faci și un mare pustiu de bine adoptând un metis decât dând bani aiurea pe o rasa.

#44
danutzablondutza

danutzablondutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 02.10.2010

View Postgabicen, on 09 mai 2015 - 03:17, said:

Vreau sa zic ca nu este musai nevoie de un caine "de rasa" pentru copii si curte ci doar de un caine.
Era suficient atat!

Edited by danutzablondutza, 09 May 2015 - 18:12.


#45
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Un mare plus pentru un caine maidanez- mult mai rezistent la boli. Unul de rasa este ceva mai pretentios (vitamine,dresaj, intretinere osatura/articulatii in perioada de crestere, adica vreo doi ani), posibile eczeme ale pielii si altele.
A nu se intelege ca nu e frumos un caine de rasa, am unul si stiu ce inseamna...

#46
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Sa afirmi ca niste pasionati si priceputi s-au chinuit aiurea cateva sute de ani sa faca selectie degeaba...
Sa compari un maidanez cu un lucru slefuit sute de ani denota o mare necunoastere a problemei.
Ia toate genele unui caine pune-le in blender si mixeaza-le bine de tot -ai obtinut un maidanez- adica nu vei sti niciodata ce va iesi din el cand va fi mare, atat ca si constitutie dar mai ales ca si temperament, daca unii dintre voi is permit riscul de a afla asta pe proprii copii e un lucru rau.
Cand cumperi un caine dintr-o anumita rasa cumperi de fapt o munca indelungata de fixare a unor caractere , caractere pe care ar trebui sa le cunosti si care sa iti satisfaca dolenatele pt care ai ales aceea rasa.

#47
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postascu, on 09 mai 2015 - 20:24, said:

Un mare plus pentru un caine maidanez- mult mai rezistent la boli. Unul de rasa este ceva mai pretentios (vitamine,dresaj, intretinere osatura/articulatii in perioada de crestere, adica vreo doi ani), posibile eczeme ale pielii si altele.
A nu se intelege ca nu e frumos un caine de rasa, am unul si stiu ce inseamna...
Doar daca il ia adult ca sa stie ce ia. Un pui de maidanez e ca un ou kinder, nu stii cum va fi cand va deveni adult. Poate ori prea mare, ori prea mic, ori prea fricos, ori prea agresiv,  ori prea dominant.

#48
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014
Are cineva amstaff? Am citit cu surprindere ca sunt foarte prietenosi cu copiii. Caut un caine pentru astia mici ai mei. Ceva sfaturi?

#49
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postrazvanc0101, on 27 noiembrie 2015 - 16:49, said:

Are cineva amstaff? Am citit cu surprindere ca sunt foarte prietenosi cu copiii....

Da.
Am eu o Amstaff-ita. Si DA, este EXTREM de prietenoasa cu copii. Cu toti copii !
De fapt ( cu anumite exceptii ce tin de preferintele"personale") este prietenoasa si cu oamenii - in special cu cei "bineveniti".
Adica efectiv stie atunci cand cei ce ne intra in curte ne sunt prieteni si se comporta ca atare !

Sfaturi ....
Nu-mi prea place sa dau sfaturi in acest domeniu, dar  in situatia in care te hotarasti la un Amstaff, as recomanda ca sa incerci sa tii cont urmatoarele aspecte reiesite din experienta mea cu Amstaff-ul:
1. Cumpara NUMAI de la un crescator serios. Si Slava Domnului, sunt destui crescatori buni de Amstaff in Romania ! In cam toate zonele tarii !
Nu cumpara de "pe net" ca nu stii ce cumperi .... si Doamne Fereste !
Nu va fi ieftin, dar gandeste-te ca acest caine va face parte din familie 12-15 ani.
2. Daca nu ai mai avut caini de genul asta si daca-l vrei (si) pentru copii, ia o femela !
Sunt mai ...  docile si mai "mamoase".
3. Tine cont de faptul ca Amstaff-ul are parul scurt si, ca atare, nu va rezista bine la frig. Gandeste-te ca daca nu va sta in casa, trebuie sa-i asiguri un loc caldut pe perioada iernii ( de exemplu accesul intr-un garaj / magazie incalzite).
4. Amstaff-ul este dependent de prezenta omului in general si a stapanului in particular. Daca tu nu ai timp, dar ai copii care sa se joace cu el, va fi OK. Daca va sta zile intregi fara sa-l bage nimeni in seama va suferi. Si apoi sunt doua variante - ori se va "ofili" tolanit pe pragul casei, ori va incepe sa faca prostii ca sa-ti atraga atentia.
5. Ca si toti terrierii, sunt niste caini extrem de inteligenti, invata foarte repede ce au voie si ce nu. Dar sunt si foarte smecheri.
Asa ca ai grija ca la ei nu merge cu azi DA / maine NU. Daca odata a fost DA, va fi DA oricand le va conveni lor !
6. Amstaff-ul este foarte putin sensibil la durere. Pe de o parte e bine - copii pot sa le faca orice si ei nu vor reactiona. Pot sa-i traga de coada, de urechi, sa-i stranga, sa-i piste - nu au nicio treaba.
Insa, tot din acest motiv ( dar si datorita "istoricului" rasei), atunci cand sunt mici, se joaca destul de violent. Ideea este sa nu te sperii - nu vor face rau copiilor ! Dar inca nu se stiu controla, au tendinta sa apuce orice le iese in fata botului, sar cu labele pe pieptul copiilor, alearga ca disperatii si se lovesc de tot ce le iese in cale, etc. Dar repet, nu te speria - NU vor face rau copiilor ! Cel mult, se vor juli ca in orice joaca cu alti copii.

Per total, eu unul daca ar fi sa aleg un caine acum, 100% ar fi tot un Amstaff.

Edited by marr, 27 November 2015 - 17:21.


#50
razvanc0101

razvanc0101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2014
Multumesc de info, la femela m-am gandit si eu.
Ce mi se pare extrem de curios: tot ce ai spus despre caine e valabil si pentru copii :)
In afara de rezistenta la durere toate sunt la fel, mai ales :

View Postmarr, on 27 noiembrie 2015 - 17:20, said:


5. Ca si toti terrierii, sunt niste caini extrem de inteligenti, invata foarte repede ce au voie si ce nu. Dar sunt si foarte smecheri.
Asa ca ai grija ca la ei nu merge cu azi DA / maine NU. Daca odata a fost DA, va fi DA oricand le va conveni lor !


:) :) :)

si:


View Postmarr, on 27 noiembrie 2015 - 17:20, said:

! Dar inca nu se stiu controla, au tendinta sa apuce orice le iese in fata botului, sar cu labele pe pieptul copiilor, alearga ca disperatii si se lovesc de tot ce le iese in cale, etc.
Cred ca o sa se impace bine impreuna. Ceva crescatori seriosi prin ct sau imprejurimi stii?

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
In Constanta nu stiu sa fie. Uita-te pe http://www.achmb.com la sectiunea publicitate-vanzari-american staffordshire terrier.

#52
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postrazvanc0101, on 27 noiembrie 2015 - 17:57, said:

.....
Cred ca o sa se impace bine impreuna. Ceva crescatori seriosi prin ct sau imprejurimi stii?

Or sa se impace PERFECT !
Si inca ceva - daca esti din Constanta e bine de stiut ca Amstaff-ul este nebun dupa apa ! A mea, toata vara, are o piscinuta din plastic plina cu apa in care se zbenguie intr-una !
Cand ajungem langa un lac .....

Din pacate, nu stiu crescatori din zona Constantei. Dar te poti interesa la Asociatia Chinologica Constanta.
Sau pe site-ul clubului terrilor de tip bull

Dar asta sa fie ultima ta grija ! Important este sa gasesti un catel bun, dintr-o linie buna.
Stiu oameni din Constanta care si-au cumparat Amstaff-ul din Sibiu, de la Adi ( de la el am si eu amstaff-ita).
Eu pentru Yorkie am "batut" 400 km ...

PS: Vezi ca in cazul crescatorilor buni, de regula, puii se iau cu prenotare, asa ca rar ( si cu noroc)  gasesti un catel disponibil atunci cand vrei tu sa-l cumperi !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate