Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Degete ingroșate

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014
Buna,
Ingrosarea degetelor de la maini poate fi cauzata de o afectiune a tiroidei? Sau si din cauza a unor deficiente de vitamine si minerale, sau din contra prea mult calciu etc?

Edited by lex404, 04 April 2015 - 14:17.
nu am editat nimic, testam.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ai consumat hrana cu conținut ridicat de sare? Poate fi ceva de la rinichi.

#3
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Iar ? Poate le utilizezi in exces ,acum dupa boala   !

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
http://forum.softped...vity&mid=864703

#5
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Hipotiroidismul sever poate duce la reţinerea apei în organism sau infiltrarea ţesuturilor,dar nu doar la nivelul degetelor (e mai evident la nivelul feţei).Sau în cazul tiroiditei Hashimoto (autoimună),poate fi însoţită de alte boli autoimune care să ducă la asta.
.Există mai multe afecţiuni ce determină îngroşarea degetelor.
Totuşi,mie încă nu mi-e clar la ce te referi exact prin "îngroşare".E greu să-ţi dai cu părerea fără un examen clinic (inspecţie,palpare)
Eu am tot repetat,ar fi bine să mergi la un medic care să-ţi recomande un set complet de investigaţii,în funcţie de semnele şi simptomele tale.

#6
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006

 annnna13, on 01 martie 2015 - 11:39, said:

Buna,
Ingrosarea degetelor de la maini poate fi cauzata de o afectiune a tiroidei? Sau si din cauza a unor deficiente de vitamine si minerale, sau din contra prea mult calciu etc?

Artroza ? Posted Image

#7
annnna13

annnna13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 20.05.2014

 Abbiex, on 01 martie 2015 - 12:52, said:

Hipotiroidismul sever poate duce la reţinerea apei în organism sau infiltrarea ţesuturilor,dar nu doar la nivelul degetelor (e mai evident la nivelul feţei).Sau în cazul tiroiditei Hashimoto (autoimună),poate fi însoţită de alte boli autoimune care să ducă la asta.
.Există mai multe afecţiuni ce determină îngroşarea degetelor.
Totuşi,mie încă nu mi-e clar la ce te referi exact prin "îngroşare".E greu să-ţi dai cu părerea fără un examen clinic (inspecţie,palpare)
Eu am tot repetat,ar fi bine să mergi la un medic care să-ţi recomande un set complet de investigaţii,în funcţie de semnele şi simptomele tale.
mie endocrinologul mi-a spus ca am tiroidita autoimuna combinata cu hipotiroidism subclinic, si mi-a dat sa fac niste analize pt data viitoare, peste 2 saptamani, dar pana una alta mi-a spus ca nu necesita tratament, ci un stil de viata sanatos, si in ultima vreme iar am inceput sa ma stresez, sa stau numai pe net, sa nu ies si sa nu fac sport si poate de asta. O sa merg totusi la un medic de medicina interna pana atunci. Vreau sa fac si un control la inima. Pentru asta trebuie sa merg neaparat la cardiolog? sau se poate si la medicul de medicin interna?

P.S. Si fata s-a facut un pic mai pufoasa, dar la degete am impresia ca s-au ingrosat oasele, iar pielea mainilor e uscata si subtire.

Edited by annnna13, 01 March 2015 - 16:17.


#8
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 annnna13, on 01 martie 2015 - 16:15, said:

O sa merg totusi la un medic de medicina interna pana atunci. Vreau sa fac si un control la inima. Pentru asta trebuie sa merg neaparat la cardiolog? sau se poate si la medicul de medicin interna?
P.S. Si fata s-a facut un pic mai pufoasa, dar la degete am impresia ca s-au ingrosat oasele, iar pielea mainilor e uscata si subtire.

Se pot face investigaţii şi la medicină internă.Medicul internist va decide apoi dacă e cazul să fii consultată şi de cardiolog.
Pielea uscată e una din consecinţele hipotiroidismului.Dar cum la tine ziceai că e subclinic,e foarte puţin probabil ca modificările la nivelul degetelor să fie induse de afecţiunea tiroidiană.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate