Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Satana va plati pentru pacatele celor mantuiti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 kruger, on 05 ianuarie 2015 - 18:53, said:

Ideea asta are sens doar in capul cuiva care n-a inteles niciodata ce e pacatul, apoi cine, ce si cui a platit pentru el. In plus, e nebiblica, tapul lui Azazel prefigurand pe Hristos care a luat asupra Lui pacatele noastre (ti-am mai zis asta, tie sau colegului tau Didymus).
Erau 2 tapi, unul pentru YHWH si unul pentru Azazel
ala pentru Azazel era un fel de mita
cel pentru YHWH se sacrifica
nu inteleg cum ai facut asocierea cu Hristos si  tapul pentru Azazel

5. Iar de la obştea fiilor lui Israel să ia din turma lor doi ţapi de jertfă pentru păcat şi un berbec pentru arderea de tot.
6. Să aducă Aaron. pentru sine viţelul de jertfă pentru păcat, ca să se cureţe pe sine şi casa sa.
7. Apoi să ia cei doi ţapi şi să-i pună înaintea feţei Domnului la uşa cortului adunării.
8. Şi să arunce Aaron sorţi asupra celor doi ţapi: un sorţ pentru al Domnului şi un sorţ pentru al lui Azazel.
9. După aceea să ia Aaron ţapul, asupra căruia a căzut sorţul Domnului, şi să-l aducă jertfă pentru păcat,
10. Iar ţapul asupra căruia a căzut sorţul pentru Azazel să-l pună viu înaintea Domnului, ca să săvârşească asupra lui curăţirea şi să-i dea drumul în pustie pentru ispăşire, ca să ducă acela cu sine nelegiuirile lor în pământ neumblat.

Edited by ThinkAbout, 05 January 2015 - 21:29.


#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 05 ianuarie 2015 - 21:10, said:

Mi-au mai zis odata cum ei cred ca tapul prefigureaza pe Satan si le-am zis de atunci ca e gresit, dar am vorbit singur. Ai dreptate, nu toata lumea are urechi de auzit.
Pai nu era intaiul nascut care trebuia sacrificat? "Ăştea" nu "citeste" ma, Scripturili?

dupa cum este scris in Legea Domnului: "Orice intai nascut de parte barbateasca va fi inchinat Domnului" - (Luc.2:23)

Ca zice Ţapul nu Ţapa.

Caci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a si hotarat mai dinainte sa fie asemenea chipului Fiului Sau, pentru ca El sa fie Cel intai nascut dintre mai multi frati. (Rom.8:29)

El este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea. (Col.1:15)

Da' vezi ca ajungi la vorba mea: fara inteles duhovnicesc lasi loc de interpretari? Intelesul duhovnicesc unea "intai nascut" chit ca e tap, miel, etc...

Edited by zexelica, 05 January 2015 - 23:33.


#21
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,920
  • Înscris: 04.02.2006

 zexelica, on 05 ianuarie 2015 - 23:33, said:

El este chipul Dumnezeului celui nevazut, Cel intai nascut din toata zidirea. (Col.1:15)
Asta cred ca e in top 10 cele mai gresit intelese versete din Scriptura. Faza cu "intaiul nascut din toata zidirea", care n-are a face cu vreo nastere, nici cu creatia asta fizica ... e science fiction pentru multe culte religioase, chit ca e explicata in acelasi text.

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 kruger, on 06 ianuarie 2015 - 11:39, said:

Asta cred ca e in top 10 cele mai gresit intelese versete din Scriptura. Faza cu "intaiul nascut din toata zidirea", care n-are a face cu vreo nastere, nici cu creatia asta fizica ... e science fiction pentru multe culte religioase, chit ca e explicata in acelasi text.
Eu te asigur ca nu am inteles gresit. Explica zidirea in cauza:

El este Capul trupului, al Bisericii. El este Inceputul, Cel intai nascut dintre cei morti, pentru ca in toate lucrurile sa aiba intaietatea. (Col.1:18)

Caci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a si hotarat mai dinainte sa fie asemenea chipului Fiului Sau, pentru ca El sa fie Cel intai nascut dintre mai multi frati. (Rom.8:29)

Cine sunt mortii si fratii?

Efeseni 2
1. Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre

Deci, intai nascut dintre cei salvati. Si este normal, pt ca El a platit pacatele.

Edited by zexelica, 06 January 2015 - 19:35.


#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,644
  • Înscris: 16.03.2004
Col 1:18 se refera la moartea fizica nu la cea spirituala.

 kruger, on 06 ianuarie 2015 - 11:39, said:

Asta cred ca e in top 10 cele mai gresit intelese versete din Scriptura. Faza cu "intaiul nascut din toata zidirea", care n-are a face cu vreo nastere, nici cu creatia asta fizica ... e science fiction pentru multe culte religioase, chit ca e explicata in acelasi text.

traducerea corecta este: Intaiul nascut, Domn al creatiei.
se refera la faptul ca Isus este fiul lui D-zeu, nascut in "zilele vesniciei".

#24
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,920
  • Înscris: 04.02.2006

 dark, on 06 ianuarie 2015 - 19:37, said:

se refera la faptul ca Isus este fiul lui D-zeu, nascut in "zilele vesniciei".
Exact la asta nu se refera :)

Versetul nu vorbeste de faptul ca Isus ar fi avut inceput, ci de pozitia Lui in noua zidire. A fi intaiul nascut in Israel inseamna sa ai niste drepturi si de asta scrie acolo: "pentru ca in toate sa aiba intaietate".

In plus, scrie "cel intai nascut dintre cei morti" ... cum poti sa spui ca se refera la altceva decat la invierea Lui, la versetul: "Dar acum Isus a inviat din morti, parga celor adormiti" ?

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,644
  • Înscris: 16.03.2004

 kruger, on 07 ianuarie 2015 - 13:13, said:

Exact la asta nu se refera Posted Image

Versetul nu vorbeste de faptul ca Isus ar fi avut inceput, ci de pozitia Lui in noua zidire. A fi intaiul nascut in Israel inseamna sa ai niste drepturi si de asta scrie acolo: "pentru ca in toate sa aiba intaietate".

In plus, scrie "cel intai nascut dintre cei morti" ... cum poti sa spui ca se refera la altceva decat la invierea Lui, la versetul: "Dar acum Isus a inviat din morti, parga celor adormiti" ?

Isus este Cel intai nascut dintre mai multi frati, asa scrie.
Da, se refera la Inviere. (Rom.8:29)

Dar faptul ca Isus este singurul nascut in vesnicii din Tatal, este un adevar ce nu poate fi combatut.(1Ioan.4:9)

Isus a platit pentru pacatele noastre, si nu Satana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate