Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

initiere si primire apeluri/SMS pe calculator prin cartele GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007
Salut,

Incerc sa gasesc o soultie pentru comunicatiile de la birou. Am cautat si despre "GSM gateway", "centrale GSM", "GSM VoIp" si altele, dar discutiile gasite sunt prea tehnice si ma depasesc. Nu stiu cum sa caut pe cineva care sa-mi realizeze ce voi descrie mai jos.

La birou avem 4 cartele GSM (cate una din fiecare retea RO) pe care primim apeluri si SMS prin 2 telefoane mobile dual sim. Vreau sa scapam de aceste 2 telefoane si sa putem primi si initia apelurile direct de pe calculator. Cu castile conectate la calculator, fara sa mai plimbe colega mea castile dintr-un telefon in altul in functie de care suna. La fel si cu SMS-urile, sa le vedem si sa putemt trimite din programul instalat pe calculator.

BONUS: Ar fi fantastic daca as putea accesa cele 4 cartele GSM de pe orice calculator conectat la internet. Adica la niste ore anormale sa pot gestiona apelurile/SMS de pe laptopul de acasa fara sa fie nevoie sa am la mine telefonele sau alt echipament, iar in timpul programului apelurile sa fie primite/initiate de colega mea de la calculatorul de la birou.

Aveti solutie pentru problema mea sau sa ma indrumati catre cineva care ma poate ajuta?

#2
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007
Centrala pe linux cu asterisk 4 modemuri gsm si ai rezolvat problema simplu si elegant.cauti pe cineva sa o configureze si cam asta e.

#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Perfecta ideea pentru apeluri, dar trebuie sa renunte la SMS-uri...

Desi, se pare ca nu: http://www.voip-info.org/wiki/view/SMS
Posted Image

Edited by Lesbianu, 11 December 2014 - 17:56.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu as recomanda un VoIP Gateway pe partea de channel (intrare). Nu de alta, dar daca are semnal prost langa PC va avea de intins prelungitoare USB sau antene externe.

#5
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 crissty, on 11 decembrie 2014 - 17:44, said:

Centrala pe linux cu asterisk 4 modemuri gsm si ai rezolvat problema simplu si elegant.cauti pe cineva sa o configureze si cam asta e.

Perfect! :)  merci de raspuns, doar ca eu tot la fel de in ceata sunt. De unde iau o centrala de care zici? Asterisk banuiesc ca e partea de software si de modem gsm am mai auzit ca am un stick de la Digi. Banuiesc ca acela e un modem GSM.

Daca ma poti ajuta, evident contra cost, cu configurarea, te rog scrie-mi pe privat. Sau oricine care imi poate implementa solutia sa imi scrie.

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cu o persoana potrivita pentru configurarea Astersik-ului si ceva bani investiti in echipamente... se rezolva problema si chiar se usureaza foarte mult munca. Pe langa toate astea, daca utilizatorii sunt atehnici au nevoie de training pentru utilizare si apoi de cineva care sa se ocupe de mentenanta sistemului.

@kuki403 Cat esti dispus sa investesti intr-o asemenea solutie?

#7
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 Lesbianu, on 11 decembrie 2014 - 18:11, said:

Cu o persoana potrivita pentru configurarea Astersik-ului si ceva bani investiti in echipamente... se rezolva problema si chiar se usureaza foarte mult munca. Pe langa toate astea, daca utilizatorii sunt atehnici au nevoie de training pentru utilizare si apoi de cineva care sa se ocupe de mentenanta sistemului.

@kuki403 Cat esti dispus sa investesti intr-o asemenea solutie?

Nu m-am gandit cat ar fi bugetul pentru aceasta problema, dar sunt constient ca echipamentele si munca altora nu sunt gratuite. Nu e rau nici cu 2 telefoane pe birou, dar parca ar fi mai bine cu o solutie care sa le uneasca toate intr-un loc, mai ales daca voi putea gestiona si eu SMS-urile si apelurile de pe laptop. Totusi, nu vreau sa-mi vand un rinichi pentru treaba aceasta. Fa-mi te rog o estimare a costurilor pe echipamente si serviciile necesare, iar eu am sa-ti zic daca mi se pare mult si raman cu cartelele in telefoane.

#8
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

 kuki403, on 11 decembrie 2014 - 18:08, said:

Perfect! Posted Image  merci de raspuns, doar ca eu tot la fel de in ceata sunt. De unde iau o centrala de care zici? Asterisk banuiesc ca e partea de software si de modem gsm am mai auzit ca am un stick de la Digi. Banuiesc ca acela e un modem GSM.

Daca ma poti ajuta, evident contra cost, cu configurarea, te rog scrie-mi pe privat. Sau oricine care imi poate implementa solutia sa imi scrie.
Cu configurarea nu te pot ajuta,cu modemurile 3g te pot ajuta cu placere.

#9
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Eu as putea sa te ajut cu partea de voce si cateva din utilitatile de baza, dar la nivel de incepator. La fel, echipamentele pentru partea de GSM trebuiesc alese in concordanta cu modul in care se configureaza server-ul de Asterisk. Trebuie avut grija la compatibiltati si limitari pentru a nu arunca cu banii aiurea. Aici nu prea am habar, mai ales pe partea de SMS.
Am prieteni si cunoscuti care mananca Asterisk sau Cisco pe paine si jongleaza cu BGP-uri la micul dejun, dar sunt mici sansele sa le implici intr-un proiect atat de mic (unde automat si remuneratia este mica). Daca ii prinzi intre proiecte si sunt stramtorati, exista o sansa.
Din cauza asta te-am intrebat daca ai un buget alocat, sau macar o suma maxima care ar fi suportabila (imi poti transmite si pe PM). Pot incerca sa transmit mai departe si daca cineva accepta, sa va pun in legatura. Pretul final oricum il vei sti numai dupa ce expui exact nevoile actuale/viitoare, stabiliti ce este posibil/imposibil si va hotarati ce echipamente suplimentare trebuiesc achizitionate.
Poti alege si varianta ieftina cu peticeli si atunci apelezi la un incepator. Doar tu stii cat de important este business-ul si daca iti permiti perioade de inactivitate...

#10
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 Lesbianu, on 11 decembrie 2014 - 18:11, said:

@kuki403 Cat esti dispus sa investesti intr-o asemenea solutie?
de exemplu cred as fi dispus sa dau banii pe acest echipament :
4 sim port VOIP GSM gateway GOIP-4i built-in antenna support sim bank & asterisk
http://www.ebay.com/...k-/120921445594

daca tot ce mai trebuie sa fac eu este sa introduc cartelele in el si cineva sa-l configureze (*din cate inteleg acest echipament are Linux) si sa-mi instaleze ceva progam pe calculator care sa fie interfata de la care vom initia/primi apelurile si SMS-urile.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
"Cineva sa-l configureze" + "cineva sa configureze Asterisk" ;)

Echipamentul fara configurare nu face nimic...

#12
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007

 dexterash, on 13 decembrie 2014 - 19:33, said:

"Cineva sa-l configureze" + "cineva sa configureze Asterisk" Posted Image

Echipamentul fara configurare nu face nimic...

Acest Asterisk din cate imi dau seama se instaleaza pe echipamentul care l-am dat ca exemplu, corect?

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Echipamentul este un fel de "extensie" a unei "centrale telefonice virtuale" bazata pe Asterisk; Asterisk, in sine, este o suita software

#14
kuki403

kuki403

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 27.02.2007
Si aceasta centrala telefonica virtuala se instaleaza pe echipamentul care l-am dat exemplu tinand cont ca are Linux instalat, nu? Daca mai am nevoie si de alte exipamente, probabil renunt ca deja pare ceva prea complicat pentru a inlocui doua telefoane mobile.

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu, se instaleaza pe un server/calculator dedicat. Desi "problema" pare simpla, solutiile nu sunt chiar facile :).

#16
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Despre asterisk :  daca nu stii prea multe despre optiunile, avantajele, si celebra 100k bill mai bine nu te apuca.

La asterisk costurile importante nu vin din investitia initiala in hardware, ci din mentenanta si tinerea sistemului up-to-date. ( poti sa faci si un mic sistem asterisk pe un pc vechi, sau pe o placa raspberry pi, si sa nu o conectezi la net , ci sa faci o retea separata intre asterisk si pc-ul tau, dar daca dai cateva clickuri gresite si dai internet catre asterisk dupa 6 luni s-ar putea sa ai surprize)

Din cate imi amintesc, acum 2 ani folosisem pt  o perioada scurta cu un stick modem 3g , deblocat pt voce, prin aplicatia connect partner ( parca asa se numea): puteai folosi cartela sim sa ai net 3g pe pc, trimite/primi sms din aplicatie , si te si putea suna lumea.

Eu sunt la nivel de incepator cu voip-ul ( toc banii pe gageturi, nu pe alcool, fiecare cu problema lui )

Edited by marmota_vasi, 15 December 2014 - 22:20.


#17
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Linkul pus de tine catre ebay e la un hardware care teoretic e deajuns pentru ce spui tu,nu stiu firmwarele actual de goip ce stie la partea de sms
Cred ca pentru partea de voce este deajuns pentru ca goip stie sip nativ si nu mai ai nevoie de asterisk
daca vrei sa detaliem lasa-mi un nr de tl pe privat si vorbim

#18
Tavi Rusu

Tavi Rusu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 13.12.2005
Salutare,
si eu caut o solutie de comunicatii integrate SIP si GSM.
Situatia ar fi urmatoarea in cadrul organizatiei:
- 3 puncte de lucru distincte cam fiecare are 4-6 angajati. Punctele de lucru sunt infiintate de anumite proiecte. Astfel ca se pot inmulti si la fel pot dupa cateva luni sa se desfinteze
- parte din angajati (1-2 din fiecare punct de lucru) lucreaza remote.
- nu suntem call center, deci nu vorbim mii de minute.
- integrarea cu 2-3 SIMuri de GSM
As fi interesat de o optine ca fiecare angajat sa poata avea un numar de telefon pentru contact (ma gandesc la cate un numar de la CallRomania sau un provider care sa aloce un trunchi de 20-30 numere) pentru a evita aglomerarea unei secretare. Cei de la CallRomania au si preturi bune pentru destinatii mobile. Ma gandesc ca aceste numere sa fie toate gestionate pe o centrala si fiecare angajat primeste un telefon IP (gama Cisco). Centrala va directiona apelurile cand nu raspunde la birou catre un alt coleg. Pentru altii va directiona catre mobilul propriu. Angajatii care au mobilele lor si vor sa sune sa poate initia apeluri prin intermediul centralei. La fel si de pe telefoanele fixe traditionale.
Daca aveti vre-o solutie va rog sa imi dati si mie un sfat. Ma intereseaza si achizitia de consultanta. Astept un mesaj pe PM.
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate