Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ceva mirrorless

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
Am un Panasonic Lumix FZ45; exista pe piata ceva asemanator (ca :) caracteristici: rezolutie, zoom, etc.) dar mirrorless? Ca eu n-am gasit.

#2
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Din cate stiu eu, nu exista mirrorless ultra zoom decat daca alegi un mirrorless cu obiectiv interschimbabil pe care montezi un obiectiv telephoto zoom, dar nu o sa ai plaja focala de pe FZ45. O combinatie de adaptor pentru montarea obiectivelor "normale" pe micro 4/3 ar putea sa-ti aduca un zoom versatil, dar cu costuri mai mari decat folosirea unei camere APS sau FF cu obiectivele dedicate acestor formate.

#3
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Cam cu 2-3 mii de euro te vei apropia  de plaja focala a lui FZ45, poate, dar nu vad sensul sa pui un tun pe un mirrorless. Si deja iti trebuie geanta pt obiective

#4
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006
de ce e asa de greu de facut un mirrorless asemanator cu un FZ45?

#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Senzorul mai mare inseamna lentile mai mari pentru acoperirea acelui senzor.

Edited by DannyMC, 29 November 2014 - 18:22.


#6
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Asta este ceea ce cauti:
http://www.f64.ro/pa...filmare-4k.html

Panasonic FZ1000 - o compacta cu senzor mare, cat cel de pe mirrorless-urile Nikon1 sau Samsung mini.
Calitate mult peste FZ-45, dar si scorul pe masura.

Asa cum a spus colegul DannyMC, daca maresti senzorul, creste in dimensiuni si obiectivul...creste si pretul. Posted Image  
Are 831 grame camera si tot nu are zoom-ul pe care il ai pe FZ-45, dar nu e rau ca s-au oprit la 16x.
16x reprezinta un compromis satisfacator dpdv al raportului zoom/calitate/dimensiuni.

Daca vrei neaparat mirrorless-uri (cu obiective interschimbabile) poti merge pe camere Pansonic/Olympus si obiective precum Panasonic 14-140mm, Olympus 14-150mm. Obiectivele scot poze bune, dar iti vor ajunge 10x ?

-

Edited by katran, 29 November 2014 - 21:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate