Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

[cum] Intretinere craciunita

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
In fiecare an, inainte de Craciun nevasta cumpara aceasta planta. Din pacate nu rezista mai mult de 2-3 saptamini si ii cad frunzele. Stie cineva in ce conditii trebuie tinuta planta ca sa reziste mai mult?

#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 fezo, on 28 noiembrie 2014 - 19:59, said:

In fiecare an, inainte de Craciun nevasta cumpara aceasta planta. Din pacate nu rezista mai mult de 2-3 saptamini si ii cad frunzele. Stie cineva in ce conditii trebuie tinuta planta ca sa reziste mai mult?
http://www.ele.ro/ca...ru-ingrijire-74

#3
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Ce titlu sugestiv ati gasit .. :)
Scuze de offtopic dar nu m-am putut abtine

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si eu ma gandeam la asa ceva dupa titlu

[ http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/438585787/free-shipping-2sets-lot-Christmas-Girl-Costume-Sext-Fashion-Santa-Women-Costume-Dress.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Crăciuniţa se întreţine cu bani Posted Image .

LE : Ioane , mi-ai luat-o înainte :) .

Attached Files


Edited by genius, 28 November 2014 - 20:35.


#6
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Titlu m-a indus in eroare.
Ma gandeam la o altfel de craciunita.

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Pun pariu că toţi bărbaţii se gândeau la una ca cea de mai sus , nicidecum la plantă . :)

#8
mecoparsapteplus

mecoparsapteplus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 08.05.2012
O aduc in casa Posted Image la fiecare sfarsit de toamna...inainte sa vina frigul (cand scade temperatura 10 , 8 , 7 grade etc.) si o pun intr-o camera sa aiba lumina...Cu doua sau trei saptamani inainte de Craciun o duc in bucatarie(a devenit un obicei) si draga de Ea de Craciun infloreste.Doua , trei zile.Apoi o pun din nou in camera iar primavara o scot in gradina etc.Nu necesita o ingrijire speciala(in cazul acesta).O intretii la fel ca celelalte flori/plante.O am de 12 - 15 ani cred.Cand da de caldura din bucatarie infloreste incredibil.O adevarata explozie de culoare.P.s. in schimb una din cele rosii  Posted Image precum cea de mai sus necesita o ingrijire speciala...

Edited by mecoparsapteplus, 29 November 2014 - 00:15.


#9
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 Ion_de_la_Raion, on 28 noiembrie 2014 - 20:34, said:

Si eu ma gandeam la asa ceva dupa titlu


[ http://www.florifrumoase.ro/files/produse/487_poinsettia_basket.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
am o craciunita care am impresia ca va muri pentru ca nu stiu s-o ingrijesc Posted Image

am citit ca nu trebuie udata in exces, ci doar cand e pamantul uscat. Daca astept sa se usuce pamantul, ar insemna sa o las saptamani intregi. Asa ca ii pun zilnic cam 50-100 ml apa. Gresesc?

Apoi, am inteles ca ii trebuie lumina, dar nu sa stea in lumina directa, drept urmare nu o tin la fereastra (nici n-as putea, acolo e caloriferul si ar fi prea cald) dar acolo unde sta ii vine lumina soarelui, insa nu direct pe ea. Si sigur, atat cat exista lumina naturala, ca in ultimul timp a fost mai mult innorat.

cu toate acestea, frunzele se ingalbenesc si cad. In ritmul asta, o sa moara de tot. Nici macar n-am pretentii ca la anul sa aiba frunzele rosii (am inteles ca pentru asta trebuie sa stea la intuneric cam 15h/zi din octombrie pana in decembrie), vreau doar sa nu moara. Acum multi ani am mai avut o craciunita care s-a comportat exact la fel: frunzele s-au ingalbenit, au cazut si am ramas cu ea uscata. Nu si-a mai revenit...

Deci exista cineva care poate sa-mi spuna unde gresesc si ce pot face ca sa nu-i mai cada frunzele?

Edited by Michidoo, 02 January 2015 - 15:14.


#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca mai bine mergea aici topicul. Presupun ca se gasesc acolo mai multi apsionati de subiectul de fata.

#12
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 mecoparsapteplus, on 29 noiembrie 2014 - 00:05, said:

O aduc in casa Posted Image la fiecare sfarsit de toamna...inainte sa vina frigul (cand scade temperatura 10 , 8 , 7 grade etc.) si o pun intr-o camera sa aiba lumina...Cu doua sau trei saptamani inainte de Craciun o duc in bucatarie(a devenit un obicei)

Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate