Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Caut persoane afectate de psoriazis :)

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011
Caut persoane afectate de psoriazis. Si eu am psoriazis , in concluzie accept : schimbul de pareri, tratamente incercate, crearea unui grup de prieteni , ameliorari , agravari etc . Am 25 de ani , sunt baiat , din Judetul Prahova , aproape de Ploiesti .

Va astept sa vorbim ! Imi puteti trimite Mesaj Privat , va pot oferii adresa mea de e-mail . Sanatate !

Va invit la comunicare ! :)

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Spunene mai multe despre psoriazis, in ce consta?

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
BodCasa ai net la dispoztie si sper ceva cap pe umeri....nu ?

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAI???
De ce sa nu explice el in ce consta?
Imi dau seama ca este un topic sensibil, dar de ce nu il inceapa cum trebuie!

#5
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
da ai vreo forma grava sau ? eu stiu f multa lume care are asa ceva in diferite forme, si nu e ceva de speriat,putina crema si nu ai treaba !

#6
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011
Psoriazisul este o boala dermatologica cronica care determina o crestere rapida exagerata a celulelor pielii, avand ca rezultat aparitia unor placi tegumentare ingrosate (hipercheratozice), albicioase. Aceste leziuni pot varia ca dimensiuni si au o localizare preponderent la nivelul genunchilor, coatelor, scalpului, mainilor, picioarelor si regiunii sacrale (partea inferioara a spatelui). Psoriazisul este mai frecvent in randul adultilor, dar poate aparea si in randul copiilor si adolescentilor.

Psoriazisul nu este o boala contagioasa!

Factori declansatori:

Stres sau un eveniment psihoemotiv puternic;
Traumatisme fizice (arsuri, cicatrice chirurgicale, lovituri intamplatoare de mica intensitate, dar frecvente, in acelasi loc);
Medicamente (pe baza de litiu, betablocante). Unele forme de steroizi pot duce la inrautatirea bolii in momentul reducerii dozajului sau al suspendarii;
Infectii cu streptococ betahemolitic (amigdalite);
Alimentatie lipsita de calciu;
Dezechilibru hormonal – apare la varsta pubertatii, menopauzei;
Alcoolism si fumat;

#7
yan27

yan27

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.03.2011

View PostBodCasa, on 28 noiembrie 2014 - 15:52, said:

Spunene mai multe despre psoriazis, in ce consta?
Marea problema e ca numai scapi niciodata de psoriazis, apare si dispare dupa un timp ...procedeul se tot repeta.

#8
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View PostAl3csutzul, on 28 noiembrie 2014 - 16:21, said:

da ai vreo forma grava sau ? eu stiu f multa lume care are asa ceva in diferite forme, si nu e ceva de speriat,putina crema si nu ai treaba !


--------------------------------
E o poveste lunga ..il am cam de 10 ani , am participat la inmormantarea bunicii , 3 zile de foc cu alergatura , stres , fara somn , nopti albe , etc .. m-am cam speriat , am perceput cam ciudat acest fenomen , deoarece am fost atasat de aceea persoana ...dupa inmormantare , cineva m-a vazut schimbat la fata , palid ..m-a stropit cu vin pe neasteptate ..si am tresarit de n-am atins pamantul ..m-am culcat seara cand am ajuns acasa , om normal , iar a doua zi m-am trezit cu pete pe corp ..asta  a fost debutul ..am incercat fel si fel de tratamente , dar degeaba ..ameliorari apoi agravari ..practic din cateva pete , dupa ce fel si fel de medici au incercat tratamente pe mine , teste ..am ajuns sa am cam 80 % din suprafata corpului , am intrat si in programul acela de stat , cu injectii , fel si fel , m-am ameliorat putin , apoi mi-a fost mult mai rau , o explozie ...de ceva timp am renuntat la creme , unguente ,etc ..urmez cu o tinctura pentru detoxifierea organismului , deoarece boala asta pleaca din interior , boala e in sange , d-asta se produce aceasta refacere rapida a pielii , spre exemplu daca ma accidentez la o mana , o taietura de cutit , in nici doua zile se vindeca rapid..deoarece procesul de refacere al pielii nu mai este de 28 de zile ca la un om normal ..momentan sunt relativ bine , fata de cum eram ..

#9
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postyan27, on 28 noiembrie 2014 - 16:41, said:

Marea problema e ca numai scapi niciodata de psoriazis, apare si dispare dupa un timp ...procedeul se tot repeta.


Imi pare rau sa aud asta....

View Posttemptation21, on 28 noiembrie 2014 - 16:44, said:



--------------------------------
E o poveste lunga ..il am cam de 10 ani , am participat la inmormantarea bunicii , 3 zile de foc cu alergatura , stres , fara somn , nopti albe , etc .. m-am cam speriat , am perceput cam ciudat acest fenomen , deoarece am fost atasat de aceea persoana ...dupa inmormantare , cineva m-a vazut schimbat la fata , palid ..m-a stropit cu vin pe neasteptate ..si am tresarit de n-am atins pamantul ..m-am culcat seara cand am ajuns acasa , om normal , iar a doua zi m-am trezit cu pete pe corp ..asta  a fost debutul ..am incercat fel si fel de tratamente , dar degeaba ..ameliorari apoi agravari ..practic din cateva pete , dupa ce fel si fel de medici au incercat tratamente pe mine , teste ..am ajuns sa am cam 80 % din suprafata corpului , am intrat si in programul acela de stat , cu injectii , fel si fel , m-am ameliorat putin , apoi mi-a fost mult mai rau , o explozie ...de ceva timp am renuntat la creme , unguente ,etc ..urmez cu o tinctura pentru detoxifierea organismului , deoarece boala asta pleaca din interior , boala e in sange , d-asta se produce aceasta refacere rapida a pielii , spre exemplu daca ma accidentez la o mana , o taietura de cutit , in nici doua zile se vindeca rapid..deoarece procesul de refacere al pielii nu mai este de 28 de zile ca la un om normal ..momentan sunt relativ bine , fata de cum eram ..


Ai incercat medicina naturista?
Sunt sanse sa te ajute mult.

#10
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View PostBodCasa, on 28 noiembrie 2014 - 16:48, said:



Imi pare rau sa aud asta....




Ai incercat medicina naturista?
Sunt sanse sa te ajute mult.

-----------------------------

Pai asta incerc acum , o tinctura din fructe de soc pentru detoxifierea organismului ...am cumparat tinctura la inceput , apoi am cules boabe de soc si mi-am facut singur tinctura  ..acum am facut o pauza , apoi ma apuc iar ...n-am mai folosit unguente si parca se vede o schimbare , pielea se curata si fara .

#11
c29ase

c29ase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2014
Dermalex pentru Psoriazis - din punct de vedere medical este cea mai eficienta.

Nu sunt afectat, doar lucrez intr-o industrie conexa.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posttemptation21, on 28 noiembrie 2014 - 17:04, said:


-----------------------------

Pai asta incerc acum , o tinctura din fructe de soc pentru detoxifierea organismului ...am cumparat tinctura la inceput , apoi am cules boabe de soc si mi-am facut singur tinctura  ..acum am facut o pauza , apoi ma apuc iar ...n-am mai folosit unguente si parca se vede o schimbare , pielea se curata si fara .

Se curata, se curata, periodic, asa e. Dar nu se vindeca. Si se curata si fara alifii si lotiuni si potiuni, pentru ca asa e aceasta boala, cand zici ca ai facut un tratament eficace cu ceva rahat scump, reapare si o iei de la inceput, cu alte solutii "minune" dar care au/n-au acelasi efect, adica nimic.

#13
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011
Da , problema e ca boala asta a cam ajuns boala secolului , tot mai multe persoane sunt afectate , si totul datorat in mare parte stresului ..Mi-a zis un doctor sa ma fac nesimtit , sa nu mai pun la suflet , sa stau linistit ..si o sa vad ameliorari ..si i-am zis ca n-ai cum sa fi nesimtit in ziua de azi , ca nu merge ..ai griji , ai necazuri , probleme cu gasirea unui loc de munca , probleme cu banii , etc ..cu asta ma confrunt eu acum , gasirea unui loc de munca , am invatat atatia ani pentru o diploma de inginer  si cand sa-mi fac un rost in lumea asta , nu ma pot dezvolta mai departe si asta din cauza sistemului , sa vrei sa muncesti si sa nu ai locuri de munca in tara ta ..sa "alergi " la zeci de interviuri si sa fi refuzat ca nu ai experienta ..daca nu iti ofera nimeni atentie si nu te angajeaza nimeni ..cum sa faci experienta ? nimic nu mai merge bine in tara asta ..pacat ..

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
In China au remediul - combina asta cu scapatul de stres/nervi.

#15
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Este grup pe facebook, "Psoriazis in Romania".

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Muta-te la tara.....
Acolo muncesti mai greu dar nu ai stresul vieti de la oras....
O vaca, un cal, si aia e....eu daca nu am sa mai pot, asa am sa fac!

#17
NeoB

NeoB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014

View Posttemptation21, on 28 noiembrie 2014 - 15:37, said:

Caut persoane afectate de psoriazis. Si eu am psoriazis , in concluzie accept : schimbul de pareri, tratamente incercate, crearea unui grup de prieteni , ameliorari , agravari etc . Am 25 de ani , sunt baiat , din Judetul Prahova , aproape de Ploiesti .

Va astept sa vorbim ! Imi puteti trimite Mesaj Privat , va pot oferii adresa mea de e-mail . Sanatate !

Va invit la comunicare ! :)
Este o boala asociata bolilor autoimune. Este in mare masura asociata stresului cronic. Lumea nu o poti schimba, dar pe tine da. Este clar ca ai nemultumiri interne profunde legat de ceva ce te inconjoara. Incearca sa te detasezi cat mai mult de gandurile tale care tin de boala. Incepe sa practici meditatii, incepe un stil de viata, atat cat iti permiti, sanatos,  practica un sport in natura te va deconecta mult. Foloseste daivobet si daivonex alternativ, incearca sa consulti un medic homeopat eu am unul Adrian Dumitrescu - e super omul.
Bafta si incearca sa identifici 5 cauze de suparare cele mai profunde si gaseste solutii sa le inlaturi.

Edited by NeoB, 29 November 2014 - 00:14.


#18
temptation21

temptation21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 10.06.2011

View PostNeoB, on 29 noiembrie 2014 - 00:11, said:

Este o boala asociata bolilor autoimune. Este in mare masura asociata stresului cronic. Lumea nu o poti schimba, dar pe tine da. Este clar ca ai nemultumiri interne profunde legat de ceva ce te inconjoara. Incearca sa te detasezi cat mai mult de gandurile tale care tin de boala. Incepe sa practici meditatii, incepe un stil de viata, atat cat iti permiti, sanatos,  practica un sport in natura te va deconecta mult. Foloseste daivobet si daivonex alternativ, incearca sa consulti un medic homeopat eu am unul Adrian Dumitrescu - e super omul.
Bafta si incearca sa identifici 5 cauze de suparare cele mai profunde si gaseste solutii sa le inlaturi.



----------------------------------------
Multumesc ! Locul de munca - faptul ca nu reusesc sa gasesc de munca , asta ma framanta cel mai mult ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate