Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Xiaomi Redmi 1S vs Galaxy S4 Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Salut, vreau sa imi schimb telefonul si am de ales intre aceste modele. M-ar tenta totusi Samsungul pt ca gasesc mai usor accesorii la el, huse , folii. Dar totusi am inteles ca Xiaomi ar fi cel mai bun telefon la pretul sau. Care model ar trebui sa il cumpar? Folosesc mult net, Whatsapp, Facebook, Instagram. nu prea ma joc insa.

#2
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
pai redmi costa 600-650 s4 mini e vreo 800-1000 lei si are 1,5 gb ram

#3
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Calitatea dpdv hardware la Samsung este foarte bună, iar problemele software care existau s-au cam rezolvat. Dacă îl iei la liber (deci nu de la operator) ai sigur updates care au rezolvat ce era problematic (de fapt şi operatorii au cam împins toţi update-urile).

Din propria experienţă S4 Mini se mişcă perfect pentru ce vrei tu. Eu prevăd că nu-l voi schimba cel puţin încă 1 an de-acum încolo, poate mai mult. Softul a devenit stabil, merge bine, am accesoriile pe care le voiam (husă, folie), sunt foarte mulţumit. Are dotări foarte utile (S-Beam, WiFi direct, emiţător infraroşu), ecranul e foarte bun. Cam singurele lucruri pe care i le pot reproşa sunt lipsa unui led de notificare (se rezolvă cu custom kernel dacă vrei neapărat, şi foloseşte ledurile de la butoane pentru asta); şi HDMI out ar fi fost super, dar asta e.

#4
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
Daca gasesti Xiaomi Redmi Note 4G eu zic sa-l iei fara sa te gandesti. Nu prea e corect sa compari un telefon de 600 RON cu unul de 1000.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poate sa compare bine merci telefon de 1 euro cu telefon de 1000 euro, insa a compara un telefon cu un phablet este o mare cretinitate, chestie valabila si pt redmi 1S, nu doar pt redmi note 4G .

Si s4mini este cam obraznic de lung la 124,6 x 61,3 mm, deja cam exagerat cu cel putin 3mm, insa o pleasca de 137 x 69 mm ( 1S), sau  154 x 78.7 mm ( redmi note 4G) este cu totul si cu totul alta aratare, pe care, ca nepurtator de poseta, nu vreau sa ma gandesc unde ti-l bagi...

Edited by loock, 28 November 2014 - 16:41.


#6
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Nu conteaza pretul sau dimensiunea. Ma intereseaza pozele, lagul, bateria si ecranul

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
s4mini are ecran AMOLED cu o spalaceala de tratament antireflex, insa rezolutia este de numai 540 x 960.
La prima vedere arata OK pt. ca ecranul este de 4,3", insa la imagini si text fin se simte ca este sub HD.
La autonomia acumulatorului se remarca doar negativ, cu multe exemplare care se descarca singure.
Pozele sunt mediocre ( relativ OK pt un telefon din gama lui)
1,5 GB RAM este doar minimul pt. update la lolipop.
Trebuie sa dezinstalezi chiar si unele aplicatii care vin instalate default, daca vrei sa mearga OK.
Memoria interna este de numai 8 GB, din care OS-ul ocupa mult, si nu poti muta pe card programele, motiv pt. care aici este sub-mediocru.

redmi 1S este vrei-nu- vrei o pleasca de neam prost ( pt. barbati), are ecran de 4,7" cu rezolutie HD simplu 720 x 1280, care arata binisor la lumina slaba, insa nu are tratament AR si nici nu este gapless, motiv pt. care in lumina nu se vede deloc bine.
Are 1 GB RAM, deci este mult mai prost decat s4mini la acest capitol, si tot 8 GB memorie interna.

Pt android actual, ai nevoie de minim 1,5 GB RAM, recomandabil 2 GB, si f. bine de la 3GB, iar memoria interna este bine sa fie minim 16 GB.

Pe windows phone te descurci cu 1 GB RAM ( ba chiar si 512 MB) si 8 GB memorie interna, atat pt. ca OS-ul este mai bine optimizat, cat si pt. ca poti muta/instala aplicatii pe card.

Edited by loock, 28 November 2014 - 17:09.


#8
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postloock, on 28 noiembrie 2014 - 16:58, said:

rezolutia este de numai 540 x 960.
La prima vedere arata OK pt. ca ecranul este de 4,3", insa la imagini si text fin se simte ca este sub HD.

Eu n-am "simţit" nimic în acest sens.

loock said:

La autonomia acumulatorului se remarca doar negativ, cu multe exemplare care se descarca singure.

Problemă software în general, s-a rezolvat în ultimele update-uri.

loock said:

1,5 GB RAM este doar minimul pt. update la lolipop.

Lollipop funcţionează perfect pe 1 GB.

loock said:

Memoria interna este de numai 8 GB, din care OS-ul ocupa mult, si nu poti muta pe card programele, motiv pt. care aici este sub-mediocru.

Le poţi muta cu root. Cu root mai poţi şi dezinstala din ele.

Spaţiul disponibil este sub 4 GB (din 8).

loock said:

Pt android actual, ai nevoie de minim 1,5 GB RAM, recomandabil 2 GB, si f. bine de la 3GB, iar memoria interna este bine sa fie minim 16 GB.

Poate pentru jocuri. Pentru utilizare normală 1 GB RAM şi dual-core de 1 GHz este perfect adecvat.

Spaţiul intern depinde de ce faci cu el. Eu am peste 100 de apps şi ocupă doar ~2 GB.

loock said:

Pe windows phone te descurci cu 1 GB RAM ( ba chiar si 512 MB) si 8 GB memorie interna, atat pt. ca OS-ul este mai bine optimizat, cat si pt. ca poti muta/instala aplicatii pe card.

Nu are niciun OS o soluţie magică pentru prea puţină memorie. Dacă încarci multe aplicaţii va începe să aibă lag când schimbi între ele.

#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Eu as merge pe Xiaomi, mai ales datorita pretului mai avantajos, la performante aproximativ egale.
Am avut Xiaomi Note 4G, acum am Samsung Galaxy Note 3. Mi-au trecut prin mana si Xiaomi MI3 si tot felul de Samsung-uri S3 mini, S4, S5... Acum, depinde cati bani doresti sa dai pe telefon, ce vrei sa faci cu el, daca are importanta "imaginea" telefonului raportat la cei ce te cunosc... Xiaomi fabrica telefoane foarte bune, Samsung este liderul mondial.
Intreaba pe topicul Xiaomi, poate iti faci o parere http://forum.softped...iaomi-redmi-1s/

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postwirespot, on 28 noiembrie 2014 - 17:28, said:

Eu n-am "simţit" nimic în acest sens.



Problemă software în general, s-a rezolvat în ultimele update-uri.



Lollipop funcţionează perfect pe 1 GB.



Le poţi muta cu root. Cu root mai poţi şi dezinstala din ele.

Spaţiul disponibil este sub 4 GB (din 8).



Poate pentru jocuri. Pentru utilizare normală 1 GB RAM şi dual-core de 1 GHz este perfect adecvat.

Spaţiul intern depinde de ce faci cu el. Eu am peste 100 de apps şi ocupă doar ~2 GB.



Nu are niciun OS o soluţie magică pentru prea puţină memorie. Dacă încarci multe aplicaţii va începe să aibă lag când schimbi între ele.

Adnotarile dv. sunt subiective, poate chiar mai subiective decat ale mele, si se remarca o tendinta clara de contra.

Mai mult, eu chair daca sunt pretentios, chiar extrem de pretentios, sunt totusi rezonabil, motiv pt. care gasesc aberanta exemplificarea cu "incarci multe aplicatii".
Gasesc normal in 2014 HD simplu, nu full HD, pt. ca nu exista GPU de telefon care sa faca fata decent, chiar daca eu poate as vrea rezolutie 12K chiar si pe un ecran de 4,3", insa sunt constient ca mai am de asteptat pana un GPU de telefon o sa faca fata si la full HD, dar la 4K, 8K, etc.
Invers, 540p este o rezolutie submediocra in sine, indiferent de marimea ecranului.
Eu poate as prefera minim 720 PPI/DPI, si inmultit cu latura in toli, iese cu totul altceva decat 540...; chiar daca din motivul GPU actual slab, nu insist inca pe asa ceva, ( ce sa mai zic de filtrare antialiasing 4X...), a accepta 540p este totusi sub ce consider rezonabil la sfasitul lui 2014. Desigur, conteaza si pretul si bugetul, insa S4mini nu este tocmai ieftin, ba chiar are un pret umflat pt. niste specificatii sub-mediocre. Apreciez dimensiunea moderata, chiar daca este sarita cu 3mm pe lungime, peste ce consider eu maxim rezonabil de telefon, insa nu sunt incantat de forma de inghetata pe bat, si nici de autonomie, nici de lipsa butonului de camera dual stage AF, nici de numai 8 GB memorie interna, etc.

Edited by loock, 28 November 2014 - 18:51.


#11
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
@loock, n-am zis nimic de Xiaomi, deci n-am la ce să fiu "contra". Am zis de S4 Mini, pentru că îl folosesc.

De ce e aberant exemplul cu multe aplicaţii? Un telefon se mişcă repede doar dacă are aplicaţiile încărcate deja în RAM. Dacă trebuie să le încarci de pe stocarea internă va creşte lagul de 10x-1000x de ori. Te vei lovi de asta invariabil când nu ai destul RAM. Niciun sistem de operare nu are ce să facă, deci pretenţia că WP se descurcă "mai bine" cu 512 MB RAM e înşelătoare. Se descurcă dacă încarci aplicaţii puţine sau mici... dar atunci se va descurca şi Android la fel de bine. Menţionez că am folosit şi telefoane cu 512 MB şi am văzut ce pot şi limitările.

Şi nu în ultimul rând, nu prea văd relevanţa HD pentru un ecran de 4".

Edited by wirespot, 28 November 2014 - 19:36.


#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pe 4" poti sa ai si +/- 70 MP ( 12K) si vezi diferenta.

Iti arat fotografii imprimata tipografic in Grafis, in Germania, pe sita de 2400 DPI, in anii '90, sau chiar si un Playboy american din anii '90 imprimat umed la 2400 DPI, si o sa vezi pe 7 cm ( mai putin de 3") portret full body larg de 2 persoane, in care se vede cu ochiul liber textura denimului de pe blugii cu care sunt imbracati subiecti umani in picioare.
S-a plecat de la fotografii facute pe format mediu 6x6 / 6X7, si se vede asta foarte clar in imprimare serigrafica de 7 cm, atat din rezolutie, cat si din bogatia de gradatii de tonuri redate.

Si nu se confunda cu rasterul sitei de imprimare, se vede clar diferenta dintre textura denimului si textura rasterului - care este mai fina, atat cu ochiul liber, cat si cu lupa 20X.

Dupa ce vezi asta, sa-mi zici ca este irelevanta rezolutia HD, care este practic putin zis infima, caraghios si penibil de mica fata de ce se poate scoate.

HD simplu, 720 x 1280 = 0,9 MP
De pe 6x6 poti scoate lejer 80 MP, si chiar si 200 MP daca te straduiesti.

Edited by loock, 28 November 2014 - 20:34.


#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postloock, on 28 noiembrie 2014 - 18:40, said:

Gasesc normal in 2014 HD simplu, nu full HD, pt. ca nu exista GPU de telefon care sa faca fata decent, chiar daca eu poate as vrea rezolutie 12K chiar si pe un ecran de 4,3", insa sunt constient ca mai am de asteptat pana un GPU de telefon o sa faca fata si la full HD, dar la 4K, 8K, etc.
Aici nu ai nimerit o, chipset urile S600 S800 S801 S805.... fac fata foarte bine unei rezolutii FHD, problema este bateria, deja au pus rezolutie 2K si a trebuit sa puna baterii de aproape 4000 ca sa tina cat tinea una de 2500 cu FHD.

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postalin62, on 28 noiembrie 2014 - 22:23, said:

Aici nu ai nimerit o, chipset urile S600 S800 S801 S805.... fac fata foarte bine unei rezolutii FHD, problema este bateria, deja au pus rezolutie 2K si a trebuit sa puna baterii de aproape 4000 ca sa tina cat tinea una de 2500 cu FHD.

Sunt f. slabe pe full HD sau 2,5K.

Nr. de texeli randati este f. redus, si nici vorba de filtrare antialiasing 4X, ce sa mai zic de alte filtrari.

Sunt placi grafice de sute de W, lungi de peste 27++ cm, care costa peste 200 E, care de abea fac fata la full HD fara AA 4X...

Daca te uiti la joace facute special pt telefoane, si eventual se intampla sa nu sti ce mai exista pe lumea asta, nu are prea mare relevanta.

Edited by loock, 29 November 2014 - 00:29.


#15
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Reciteste ce vrea omul sa faca cu telefonul.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am citit din prima, nu este nevoie sa recitesc.

Cam toate amintite in OP, au nevoie de rezolutie pt. imagini si text, nu doar instagram - mentionat si el inclusiv.
Deci rezolutia putea sa fie si mai mare decat ma multumesc eu acum.
Eu ma multumesc cu HD simplu in 2014 ( chiar daca vreau 12K), insa pt. el era OK si mai mult.

#17
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Deci Xiaomi ar fi alegerea buna din punctul tau de vedere, loock?

#18
csuser93

csuser93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 30.09.2014
S4 mini:
+mai mic
+mai usor
-ecran 4.3 (mai mic, aici depinde de persoana, mie de ex imi place un ecran mai mare) xiaomi are 4.7
+ecran amoled(mai vizibil in lumina soarelui) xiaomi are ips lcd
-rezolutie 540*960, xiaomi are HD
+?sticla gorilla glass 2(si xiaomi are dragontrail ca protectie pt ecran, deci aici e relativa treaba)
=~8gb spatiu
+1.5 gb ram, xiaomi are 1gb
+4g
+nfc
+port infrarosu
=~camera 8mp (e aproximativ la fel, senzorul de la xiaomi e tot preluat de la samsung)
+android 4.4.2, xiaomi are 4.3
-dual core krait 300 1.7ghz, xiaomi are quad core cortex a7 1.6ghz
=~placa grafica adreno 305
=~baterie  1900mah, xiaomi are 2000mah( autonomie slabuta la ambele cu un mic plus pt samsung)
-pret 970, xiaomi costa 600
In concluzie s4 mini are cateva plusuri, dar nu justifica pretul prea mare, xiaomi nu are rival pt cat costa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate